Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Old games :: Staré hry na stiahnutie, Abandonware, Retro, Časopisy

Death Gate
Death Gate
Slovo na úvod

Dalo by sa povedať, že na začiatku všetkého – teda v prípade počítačových/video hier, bol papier, hlina, drevo – množstvo „žánrov“ (typov) hier malo svoj predobraz v tom, čo sa dialo mimo elektronického sveta obvodov. Až keď sa základné typy hier pohodlne usadili na pamäťových médiách počítačov a konzol, začal ich špecifický vývoj. Ale my až do „reality“ nepôjdeme, vystačíme si s hrami, ktoré definovali, určili istý herný „žáner“ – jednoducho povedané, dali mu známu formu.

 

Toto formovanie by sa dalo rámcovať do obdobia druhej polovice 70-tych rokov až konca 80-tych rokov (so zhruba asi dvojročným presahom do 90-tych rokov), kedy sa utvorila a ustálila väčšina herných žánrov tak, ako ich poznáme dnes.

 

Hry sa hrajú, občas sa i hovorí, že sa istým spôsobom vyvíjajú, rastú, stávajú sa novou formou zábavy, istým spôsobom – v niektorých prípadoch – prerastajú i samotný pojem „hry“. Alebo stoja na mieste a nehýbu sa žiadnym smerom? Je možné, aby tzv. herné „žánre“ ostali „zaseknuté“ vo vývoji nejakých 20, prípadne 30 rokov? Možno to vyznieva negatívnejšie než by som chcel preto:

 

pred rokmi nejaká hra (hry) prišla s postupmi, hernými princípmi, ktoré sa od jej vzniku nijak zásadne nezmenili, boli hojne kopírované (klonované) a dali tak smer svojmu „žánru“. Niektoré z nich boli natoľko výrazné, že sa istý čas využíval ich názov na označovanie podobných hier (Doom, Diablo, Tomb Raider), pritom sa však nemuselo exaktne jednať o „proto-hry“ žánru.

 

Postupne sa preberieme textom i obrazom niektorými významnými hrami minulosti, niektoré z nich už možno upadli do zabudnutia, avšak stáli pri zrode svojho „druhu“.

 

FPS

Jednoducho povedané – hra, v ktorej sa hráč díva na svet z pohľadu protagonistu, teda prvej osoby a spoločnosť mu robia rôzne nástroje jednotlivého i hromadného ničenia – všemožné reálne i nereálne zbrane a k nim nutné strelivo. Ich špecifikom je práve onen pohľad na herný svet, ktorý ich v počiatkoch robil odlišným od 2D akčných kolegov.

 

Ktokoľvek by chcel históriu a hľadanie proto-fps hry odbiť, pokojne by mohol začať hrou Wolfenstein 3D, ktorá je vo všeobecnosti považovaná za prvú „pravú“ FPS hru. Pravda, ako v prípade real-time stratégií, i tu môžeme ísť do trochu vzdialenejšej minulosti. Niektoré zdroje uvádzajú ako dve najstaršie zdokumentované FPS hry „Maze War“ a „Spasim“. V Maze War sa bolo možné prechádzať podobne ako v moderných FPS hrách. Jej vývoj začal v roku 1973, dátum dokončenia však nie je známy. Rovnako ako hra Spasim, ktorá mala svoj debut na Univerzite v Illinois v roku 1974 – a nebola to ani tak klasická strielačka ako základný, vesmírny simulátor, ktorý obsahoval perspektívu z vlastných očí (neskôr sa zmenil na letecký simulátor, tankový simulátor vyvíjaný pre americkú armádu – tieto hry však neboli k dispozícii širokej verejnosti.

 

Prvou komerčne dostupnou hrou, ktorá obsahovala perspektívu z vlastných očí, sa považuje tanková hra Battlezone z roku 1980 (automaty), v roku 1983 pre domáce počítače.

Battlezone
Battlezone, Arcade (1980)
 

Za prvú multiplayer 3D strielačku môžeme považovať hru MIDI Maze z roku 1987 pre Atari ST – umožňovala multiplayer hranie cez svoj MIDI interface.

MIDI Maze
MIDI Maze, Atari ST (1987)

John a John

John Carmack, jeden z dvojice ťahúňov id Softu, mal rád rýchlu akciu, ktorá bola do tej doby videná najmä v klasických 2D hrách. On si však predstavoval hru, ktorá by bola v 3D. PC tej doby by nedokázali vykresľovať kompletnú 3D scénu, boli príliš pomalé. Avšak Carmack dostal nápad, kedy nechal počítač vykresľovať len určitú časť scény, resp. len niekoľko povrchov v jeden moment. Napísal program, ktorý vykresľoval len steny, ale nie podlahy a stropy. Aby donútil počítač vykresľovať scénu čo najrýchlejšie použil ďalšiu netradičnú metódu zvanú raycasting. Raycasting umožňoval vykresľovať len časť grafiky, tú ktorá bola v zornom uhle hráča. Svet napokon oživil 2D spritmi. Spolu s Romerom potom prišli na hru, ktorá sa odohrávala vo futuristickom prostredí, kde hráč ovládal tank. Hra vychádza v apríli roku 1991, hra sa volá Hovertank 3D. Zrodil sa tak technologický základ, 3D technológia, ktorá viedla k známym „pravidlám“ a systému „first-person“ žánru. Medzitým vzniká hra Catacomb 3D, ktorú možno nazvať priamym predchodcom Wolfensteina, ktorá do hry prináša okrem prvého pohľadu i zobrazenie protagonistových (hráčových) rúk.

 

Onedlho na to prichádza na trh Wolfenstein 3D, najprv plánovaný ako remake starej hry Wolfenstein, avšak technologické obmedzenia tej doby, z neho spravili úplne inú hru. Priamočiaru strielačku z vlastného pohľadu. Hráčovou úlohou bolo uniknúť z nemeckého zajatia na slobodu, pritom zlikvidovať nespočetné množstvo náckov, hľadať kľúče v bludisku a hlavne strieľať. Úspech bol okamžitý a spoločnosť Apogee, ktorá Wolfa vtedy vydávala, okamžite prišla s niekoľkými klonmi, z nich najznámejší je asi Blake Stone.

Wolfenstein 3D
Wolfenstein 3D, PC DOS

Zloženie, obsah a postup v nasledujúcich hrách by sa dal zhrnúť asi takto:

  • 3D úrovňe, prípadne stavané ako bludisko
  • niekoľko zbraní
  • pohľad z vlastných očí
  • viditeľné ruky
  • postup cez množstvo protivníkov
  • treba pozbierať správne kľúče
  • skoro bez príbehu

 

A potom prišiel „Doom“(1993). Od Wolfa sa toho veľa nezmenilo, teda až na lepšie grafické spracovanie (čo bude do budúcnosti osud väčšiny herných „žánrov“). Lepšie grafické spracovanie, viac brutality, ktorá spôsobila rozruch i mimo hernú scénu, výborný multiplayer a neuveriteľná popularita, ktorá svetu priniesla množstvo ďalších „doom klonov“ tiež. známych ako „doomovky“.

Wolfenstein 3D
Doom, PC DOS

Na tomto mieste by sme mohli teoreticky skončiť, avšak chýbalo by nám pár posledných skladačiek do toho, ako dnešné FPS hry vyzerajú. Pretože i keď základný prvok ostáva – predsa len neostal „žáner“ pri jednoduchej forme čistej strielačky.

Nielen Doom

Na počítače Macintosh, spoločnosť Bungie vydala v roku 1994 hru Marathon. Tá, i keď obsahovala tradičnú „doom“ hrateľnosť a prvky, pridala niekoľko ďalších vylepšení ako vertikálne mierenie, či voľné rozhliadanie sa, či pestrejšiu multiplayer hru (ako King of the Hill, Kill the Man with the Ball, a kooperatívnu hru).

 

V roku 1995 vychádza hra Star Wars: Dark Forces, ktorá dovtedy relatívne jednoduché hry obohacuje o zaujímavý príbeh a nezabudnuteľného hlavného hrdinu – až natoľko, že sa ako jediná pre počítačovú hru vytvorená postava dostal do Expenaded Universe a pevne sa tam usadil. Kyle Katarn. Okrem toho prináša menej priamočiary postup, puzzle, štrutkurované úrovne atď.

Star Wars: Dark Forces
Star Wars: Dark Forces, PC DOS

Pre konzolové hry malo istotne veľký význam vydanie hry GoldenEye 007 pre Nintendo 64 (1997). Nielen ukázala, že je tento žáner schopný existovať aj na konzoliach (napriek tomu, tento žáner dominoval počítačom takmer až do konca tisícročia), ale priniesla i ďalšie prvky hrateľnosti, ktoré nezahrňovali len obyčajné strieľanie ako v tej dobe populárne hry Quake, či Duke Nukem 3D.  Cenila sa na nej najmä variabilnosť cieľov v rámci jednotlivých úrovní, či stealth prvky, ktoré ozvláštňovali tradičnú FPS hrateľnosť.

 

Napokon ešte nesmieme zabudnúť na Terminator Future Shock od Bethesdy (1996) – prináša na svoju dobu netradičný spôsob ovládanie pomocou kláves WASD, mouse look – PC, a Half-life (1998) – rozvedenie príbehovej váhy, využívanie skriptov pre príbehové udalosti v hre.

Terminator Future Shock
Terminator Future Shock, PC DOS - High Resolution

Odtiaľ už je to viac o technológii ako o ďalšom vývoji FPS ako „žánru“.

 

Bibliografia:

A History of Real-time Strategy Games, Part 1: 1989-1998 - http://www.gamespot.com/gamespot/features/all/real_time/p2_01.html

What are Adventure Games? - http://adventuregamers.com/article/id,149

The Video Game Explosion – ed. Mark J.P. Wolf

Počítačové hry: Historie a současnost I. – František Fuka

Character Development and Storytelling for Games - Lee Sheldon

Dungeons and Dreamers: The Rise of Computer Game Culture from Geek to Chic - Brad King, John Borland

Masters of Doom – David Kushner

Bringin' in the DOOM Clones - Turner, Benjamin & Bowen, Kevin

http://archive.gamespy.com/articles/december03/doom/clones/index2.shtml

The ZX Spectrum Book - Andrew Rollings

 

Ako vznikol tento článok

Na poslednom IstroCONe/Comics Salóne som mal skromnú prednášku na tému "Hry, ktoré definovali "žáner"". Ani sám neviem prečo som sa rozhodol ju po častiach zverejniť  - ono je to prednáška a ako taká je pripravená tak, aby text tvoril základnú kostru. Trochu som text učesal, i keď stále ma veľmi nepravidelnú formu. Hlavné však je, že je aspoň zoradený chronologicky. Napriek tomu, že som výber zúžil na "žánrovú päťku", zistil som, že len o jednom z nich by sa dalo rozprávať celú hodinu (i viac). Keďže ich však bolo päť na jednu prednášku, je to skôr také milé (dúfam) a stručné nahliadnutie do hernej histórie.

Niečo k názvu - kto má pozná vie, že zastávam názor o "zastavenom" vývoji hier (čo sa mi pri príprave prednášky i do istej miery potvrdilo). Prakticky im chýba akýkoľvek ďalší posun čo sa týka ich náplne (pokiaľ sa bavíme o komerčnej sfére), tá sa viac-menej nemení už nejakých 20 rokov. Avšak do tohto štádia sa musela nejako dopracovať. Pred ostatnými tu boli hry, ktoré formovali určitý herný "žáner". Tieto hry som sa snažil v prednáške priblížiť. Samozrejme konštruktívne pripomienky (a možno neprávom opomenuté hry) sú vždy vítané.
MickTheMage

 

Séria článkov "Hry, ktoré definovali žáner"
  1. FPS (first person shooter)
  2. cRPG (computer/console Role-playing Game)

 

Aktuálne články  
Wizardry 4: Denník hráča - Richmond
 autor: richmond 16.11.2019   
Po dohrání trilogie jsem poměrně dlouhou dobu sbíral síly na čtvrtý kultovní díl. Ač neznaje detaily, věděl jsem z mnoha zdrojů, že jde o díl jednoznačně nejobtížnější. Před dávnou dobou jsem dokonce zahlédl jednu zmapovanou úroveň (netuším kterou) a jen pohled na ni ve mně vyvolával závratě. Tohle bych tedy nechtěl hrát ani podle map, natož si hru mapovat sám! …říkal jsem si tenkrát… Jenže uběhla ta správná doba, přišel jako blesk z čistého nebe crpgaddict a najednou bylo pro mě možné podobné hry hrát s tím, že si je budu i sám mapovat. I ta grafika zčistajasna nebyla absolutně žádný problém. A tak se ke slovu po vyčerpávajícím zmapování každičkého koutu v prvním díle série Might and Magic dostalo i na slavnou sérii Wizardry...
Rozhovor: Ian Currie - Jagged Alliance
 autor: jofree 07.10.2019   
Hra Jagged Alliance z roku 1995 a jej pokračovanie s číslovkou 2 z roku 1999, 4X stratégie, nadobudli za tie dekády od svojho vzniku nepochybne kultový status a dodnes sú diskutované, či dokonca modifikované prostredníctvom ich fanúšikov. Ich licencované pokračovania, bohužiaľ nikdy nedosiahli ich kvalitu. Za originálnou sériou stojí legendárny kanadský herný dizajnér Ian Currie a jeho tím. Na hrách s ním mimo iných skvelých tvorcov spolupracovala aj istá Brenda Brathwaite (Wizardry 8), hráčom skôr známa ako súčasná žena Johna Romera (Doom)...
Eye of the Beholder - Trilógia: Denník hráča
Eye of the Beholder je naprosto zásadní hra a další dva jeho díly tvoří trilogii, která svým způsobem určila mé priority, co se týče herních žánrů. Ty první pocity, když jsem zapadl v kobce, z vlastního pohledu, s družinou vlastoručně vytvořených a pojmenovaných postav. Dal jsem jim do ikonek rukou meče, otevřel první dveře a porazil prvního Kobolda....to byly začátky 90. let. Neskutečná atmosféra, nádherná grafika, možnost vývoje postav, bludiště plné nástrah. Dovolil bych si nazvat Dungeon žánr jako vznešený a nejbohatší na možnosti, co šlo všechno ve hře dělat.
Najnovšie pridané hry:
Blue Ice
50% / 45% ( pridaná: 26.03.2020 )  
[ Download Blue Ice for DOS (CD-rip) ]
1996, Psygnosis Limited   [ Adventure ]
Blue Ice je zaujímavá a značne neortodoxná adventúra od Psygnosis a vývojárskeho tímu Art Of Mind na čele s dizajnérkou Carol Nudds. Blue Ice má asi najviac spoločného s hrami ako Myst / 7th Guest s grafikou spracovanou vo forme surrealistických koláží, psychadelickou hudbou a celkovo zvláštnym dojmom, ktorý najlepšie vystihuje postreh, že ide o kríženca dvoch surrealistických maliarov - Salvador Dalí a René Magritte. Príbeh sa odohráva v kráľovstve Icia, kde umiera kráľ Edward 711-ty a na trón má usadnúť jeho 12-ročný syn, ktorý však najskôr musí pochopiť množstvo nezmyselných zákonov svojich predkov, ktorý nimi prekrývali svoje chyby a nedostatky...
Plan 9 From Outer Space
60% / 76% ( pridaná: 25.02.2020 )  
[ Download - Plan 9 From Outer Space, Amiga (adf) ]
1992, Gremlin Graphics   [ Adventure ]
Plan 9 from Outer Space je point-and-click adventúra z first-person pohľadu, ktorú vytvorila Írska pobočka firmy Gremlin Graphics pre Amigu, Atari ST a PC DOS. Hra je licencovaná a inšpirovaná rovnomenným filmom Edwarda D. Wooda z roku 1959, ktorý má kultovný status najhoršieho filmu všetkých čias. Jedno z krabicových vydaní hry obsahuje aj pribalenú VHS kazetu s týmto filmom. Hráč sa v úvode hry od producenta dozvedá, že film bol ukradnutý Lugosiho dvojníkom a jeho úlohou bude nájsť všetkých šesť častí (kotúčov) na rôznych miestach sveta, kde sa film natáčal...
Blade Runner
88% / 92% ( pridaná: 17.12.2019 )  
[ Download Blade Runner @ GOG.com (buy) ]
1997, Westwood Studios, Inc.   [ Adventure ]
Blade Runner je point-and-click adventúra vytvorená firmou Westwood Studios pre počítače s OS Windows v roku 1997. Hra nie je priamou adaptáciou kultového rovnomenného filmu Ridleyho Scotta (na motívy príbehu Philipa K. Dicka), ale rozpráva vlastný originálny príbeh odohrávajúci sa súbežne s filmovovou predlohou, pričom sa občas tieto linky stretnú. Technicky ide o real-time 3D adventúru z pohľadu tretej osoby, ktorá využívala na svoju dobu ambicióznu technológiu - predrenderované pozadia a voxelové 3D postavy, bez nutnosti využitia hardwarových akcelerátorov. Hráč je v úlohe blade runnera menom Ray McCoy v Los Angeles roku 2019, poverený vypátrať skupinu replikantov (androidov ťažko rozoznateľných od človeka), ktorých pobyt na zemi je nelegálny. Nechýbajú tu ani minihry, vrátane skvelého Voight-Kampff testu...
Computer Bismarck
50% / 100% ( pridaná: 06.12.2019 )  
[ Download Computer Bismarck for Apple II (dsk) ]
1980, Strategic Simulations, Inc. (SSI)   [ Strategy ]
Computer Bismarck je prvou oficiálne vydanou hrou firmy Strategic Simulations, Inc. (SSI), ktorú vytvorili programátor John Lyon a Joel Billings v roku 1980 pre počítače Apple II. Ide o subžáner ťahových strategických hier 'wargame'. Hra je založená na historickej skutočnosti - poslednom súboji nemeckej bojovej lode Bismarck proti britským námorným silám v roku 1941. Hráč je v úlohe veliteľa britskej flotily proti nemeckým jednotkám a lodi Bismarck, pričom tieto môžu byť kontrolované počítačom (v možnostiach ako "Otto von Computer"), alebo ďalším hráčom. Súboje sa odohrávajú na mape severného atlantického oceánu s vyznačenými jednotkami a základňami...
Monster Bash
74% / 90% ( pridaná: 10.09.2019 )  
[ Download Monster Bash @ GOG.com (buy) ]
1993, Apogee Software, Ltd.   [ Action ]
Monster Bash (počas vývoja známa ako Graveyard) je klasická plošinovková arkáda s postranným scrollingom v EGA grafike od Apogee Software, vydaná v roku 1993. Jej dizajnérom je Frank Maddin a hra je zasadená do hororovej tématiky. Hra je rozdelená na tri epizódy, prvá časť bola distribuovaná ako shareware. Celkom obsahovala 28 plošinovkových úrovní. Hlavným hrdinom je 10 ročný chlapec menom Johnny Dash ktorému hlavný záporák Count Chuck uniesol psa Texa. Ten má na svedomí aj únos ďalších domácich miláčikov. Úlohou Johnnyho bude vydať sa tajným šatníkovým portálom do podzemia, vybavený prakom s nekonečnou zásobou kamienkov bojovať s odpornými monštrami a zachránit všetky uväznené zvieratá...
Yendorian Tales: Book I
63% / 100% ( pridaná: 09.08.2019 )  
[ Download - Yendorian Tales: Book I (zip) ]
1994, SmithWare   [ RPG ]
Yendorian Tales Book I je skupinové fantasy RPG spracované v izometrickom pohľade zhora, podobne ako v hrách Faery Tale Adventure alebo Ultima 6. Hráč si vytvára partiu až šiestich postáv pričom na výber má zhruba 15 povolaní. Súboje prebiehajú na ťahy na samostatnej obrazovke, interakcia s NPC postavami je riešená priamym písaním konverzačných tém ako v Ultimách. Príbej pojednáva o ochrane ťažby vzácnej magickej rudy v baniach krajiny Yendor, ktorú začínajú ohrozovať stále početnejšie nájazdy monštier. Preto sa vládcovia Yendoru rozhodnú vyhľadať pomoc zdatnej skupiny dobrodruhov, ktorých úlohou bude bojovať proti príšerám napádajúcich baníkov...
Excalibur: Sword of Kings
50% / 85% ( pridaná: 10.05.2019 )  
[ Excalibur: Sword of Kings - ZX Spectrum (z80) ]
1987, Ian Smith, Shaun G. McClure   [ Adventure ]
Excalibur: Sword of Kings je textová advetura doplněná o barevné obrázky. Parser rozpoznává dvouslovné příkazy. V Excaliburu je možné prozkoumat 29 obrazovek. Hra vyšla původně pro ZX Spectrum a v roce 2019 byla předělána pro HTML5 a doplněna o tutoriál. Zlá čarodějka Crania pátrala po Merlinovy, aby pohltila jeho moc. Při svém pátrání dorazila na Kamelot a setkala se s králem Artušem. Když nebyla spokojená s tím co se dozvěděla, tak Artuše kletbou uspala. Tvým úkolem, hrdino, je vstoupit do Kamelotu, získat Excalibur a porazit zlou čarodějku...
Najnovšie prílohy: (20)
Video, Amiga - Teenage Mutant Hero Turtles (UK Version) | 27.03.2020
 Teenage Mutant Ninja Turtles
Flight Unlimited - Gameplay | 26.03.2020
 Flight Unlimited
Manual (pdf) | 26.03.2020
 Duke Nukem 3D
Blue Ice - Gameplay HD | 26.03.2020
 Blue Ice
Download Blue Ice - CD-ROM package (DOSbox) | 26.03.2020
 Blue Ice
Download Blue Ice for DOS (CD-rip) | 26.03.2020
 Blue Ice
Poems (pdf) | 26.03.2020
 Blue Ice
Manual (pdf) | 26.03.2020
 Blue Ice
Covers, PC/MAC | 26.03.2020
 Blue Ice
Arkanoid (1986) [Arcade Longplay] | 24.03.2020
 Arkanoid
Manual, DOS (pdf) | 24.03.2020
 Arkanoid
Diskmag Worldcharts #1 - Future Crew | 23.03.2020
 Worldcharts 1
Unauthorized Guide, 1997 Prima Publishing (pdf) | 17.03.2020
 Lands of Lore 2: Guardians of Destiny
Official Guide + Maps, 1997 Brady Games (pdf) | 17.03.2020
 Lands of Lore 2: Guardians of Destiny
Links | 07.03.2020
 Perihelion: The Prophecy
Lands of Lore 1 - Complete list of Items and Monsters (HTML) | 05.03.2020
 Lands of Lore: The Throne of Chaos
Plan 9 From Outer Space, Amiga - Longplay | 25.02.2020
 Plan 9 From Outer Space
PC DOS, US Release | 25.02.2020
 Plan 9 From Outer Space
Copyprotection codes, DOS (txt) | 25.02.2020
 Plan 9 From Outer Space
Download - Plan 9 From Outer Space, Atari ST (st) | 25.02.2020
 Plan 9 From Outer Space
Najnovšie originálky v zbierkach: (20)
BlackNugget | 06.04.2020
 Polda 1 (1998)
blacknugget | 01.04.2020
 DreamLand (1998)
BlackNugget | 24.03.2020
 Unlimited Warriors (1996)
BlackNugget | 24.03.2020
 Swigridova kletba (1996)
BlackNugget | 24.03.2020
 Prokletí Eridenu (1997)
BlackNugget | 18.03.2020
 Hidden & Dangerous 2 (2003)
BlackNugget | 18.03.2020
 Horké Léto 2 (1999)
BlackNugget | 18.03.2020
 Posel Smrti (2003)
BlackNugget | 16.03.2020
 Vietcong (2003)
vvasha | 13.03.2020
 Prokletí Eridenu (1997)
vvasha | 13.03.2020
 Rytíři Grálu (1996)
vvasha | 13.03.2020
 Ve stínu havrana (1999)
BlackNugget | 13.03.2020
 UFO Aftermath (2003)
BlackNugget | 13.03.2020
 Hidden & Dangerous 2 (2003)
BlackNugget | 12.03.2020
 Polda 2 (1999)
BlackNugget | 09.03.2020
 ARGO Adventure (1998)
BlackNugget | 09.03.2020
 Hovniválové (1997)

Najnovšie komentáre: (10)  
Jozef Melich | 03.04.2020, 20:34
 Mutation of J.B.
Ahojte, odporúčam určite túto adventúru, je naozaj zábavná, pekne nakreslené a príbeh je tiež zaujímavý. Je to klasická adventúrka pri ktorej sa občas aj zapotíte, no stojí za to. Nahovorená známymi hlasmi ako bol Jožo Pročko atď.. Pamätám si ešte, a...
paliva | 02.04.2020, 17:45
 Blade Runner
popiči gameska
Môžeš to poslať aj mne ? Ja by som sa na to tiež rád pozrel :-)
Nepošleš jeden taký mail aj mne? :-) GOG verzia, ktorú mám, pôvodná DOS-ovská, som zvedavý na tie prídavné scnáre v CD verzii + hudba by mala byť kvalitnejšia. Tiež by mal byť pridaný map editor a generátor scenárov...či?
DJ | 27.03.2020, 21:37
 Teenage Mutant Ninja Turtles
Gratulacka Swampy, a inac skvely research, som netusil ze su medzi nimi take rozdiely. Pridal som tu aj videa z oboch Amiga verzii (US/UK)...
Ja si pamätám, že toto som si na C64 postupom času namasteroval a dohral som to, akurát viem že niekde tesne pred koncom bola taká dlhá chodba kde som objavil chlitch/exploit bez ktorého sa to moc nedalo, tam išli takí zmrdi stále veľkí, ale keď si v...
Connor Steffaan | 23.03.2020, 23:26
 Flight Unlimited
cool, very, fun game.
Swampy | 22.03.2020, 13:30
 Teenage Mutant Ninja Turtles
Splnil som si detsky sen a v dobrovolnej karantene dohral tuto hru. Hned niekolko krat. Hral som obe verzie Hero Turtles aj Ninja Turtles. C64 - Original Ninja Turtles je port z NES a tak zial aj vyzera (a znie). Je to bordel na 4 disketove strany. ...
Jozo | 17.03.2020, 14:28
 Dračí Historie
Musím povedať, že táto hra patrí medzi tie najslabšie adventúry, ktoré som kedy hral. Ťažká facina.... Až sa divím, čo na nej ľudia videli.
Phoenix | 09.03.2020, 08:59
 Dungeons of Avalon
Na stánkách CRPG Addict právě někdo tvrdí, že se mu podařilo porazit finálního bosse.
Najnovšie príspevky v diskusii: (10)  
Labůžo 28 | Velmi vyzivne labuzo, dufam ze v karantennom case takychto vznikne viac ;-) A samozrejme dakujem Cervovi za male promo a odkaz na moj web. ...
Příběh 1. fakticky příběhový dungeon | Veru ako vravíš, pomohol som ti s tým. Teraz už ani neviem, ako som zmenil tú pozíciu v hre tak, aby si sa tej príšerke vyhol, pretože pri prechode schodami ti príšerka spôsobila pád hry tým, že bola na tom istom štvorci, ako si bol ty. Toto by sa...
Labůžo 28 | Vyšlo nové Labůžo, se dvěma Jakubama, objeví se i ICE, vzpomíná se na LLG a na konci se i konečně dozvíme, proč si Červ dělá sbírki amigáckých bigboxů :)
pro znalce Wizardry 7 | Ano hitpointy ako hovoríš,ale ak sa dobre pamätám mana stúpa pekne(asi aj kuzla si môžeš pridavať) a skillpointy.
pro znalce Wizardry 7 | dotaz na zdejší milovníky a znalce této skvělé hry změnil jsem povolaní a při každém postupu levelu mi to geneneruje pouze + 1 hitpoint má to tak být? až postava dosáhne svého původního lvl bude se zase generovat náhodně i více hitpointů jako tomu b...
W98 SE a kábel | Nakoniec sa mi to podarilo rozchodiť podľa inštrukcií z tejto stránky: https://forums.techguy.org/threads/using-direct-cable-connection.19964/ Všetko som preinštaloval, vymazal fake dial-up modem čo som niekde našiel (je to zbytočná hovadina) a da...
Příběh 1. fakticky příběhový dungeon | Cesta k diakritice je mnohem snažší. Na klávesnici s diakritikou přepíná přímo ve hře klávesa F12. Jinak bug v posledním levelu, jestli myslíš ty neotevřitelné dveře, tak to není bug, překvapivě totiž asi tady nikdo přede mnou nezkoušel dveře vyra...
W98 SE a kábel | Ja používam null mode vo win98 a hrám na ňom atomic bomberman Pod dosom sa nastavuje ta hodnota ktorá je daná v biose Vo Windowse sa to deje automaticky Nepamätám si ze by som niečo vo win nastavovať. Ešte sa to dá pozrieť pod direct x ci všetk...
CZ klavesnica - DOSBox | Ahoj, priznam sa ze som na toto nemyslel pri vytvarani balicka s RG, a kedze pouzivanie CZ znakov v DOSBoxe nie je nic zlozite tu je postup: pred spustenim hry zadaj v DOSBoxe tento prikaz: keyb cz 852 nasledne uz pouzivas cz klavesnicu. ak ...
Příběh 1. fakticky příběhový dungeon | Nazdar! Hraju RG přes DosBox a přepínání na CZE klávesnici nemá na psaní ve hře vliv (nemůžu napsat odpověď na hádanku "ozvěna"). Zkoušel jsem vše možné i nemožné a prostě tam to "ě" nijak nenarvu. Nemáš na to nějaký tip? Případně jestli už jsi to s ...

Najnovšie pridané časopisy a coverdisky: (10/328)
DJ | 31.03.2020
 Score CD 42 [30]
DJ | 29.03.2020
 Score CD 41 [36]
DJ | 28.03.2020
 Score CD 38 [39]
DJ | 28.03.2020
 Score CD 37 [41]
DJ | 28.03.2020
 Score CD 39 [40]
DJ | 28.03.2020
 Score CD 36 [35]
DJ | 03.11.2019
 Riki 37 [64]
? | 12.09.2019
 Level 33 [116]
? | 08.09.2019
 Score 46 [132]
MickTheMage | 15.07.2019
 Hráč 3 [40]
Najnovšie pridané diskmagy: (10/90)
DJ | 03.04.2020
 Kelt 1 [43]
DJ | 02.04.2020
 Guru 17 #2/93 [48]
DJ | 02.04.2020
 Guru 16 #1/93 [3]
DJ | 01.04.2020
 Guru 15 #7/92 [43]
DJ | 31.03.2020
 Kelt 6 [46]
DJ | 29.03.2020
 Kelt 5 [59]
DJ | 27.03.2020
 Guru 14 #6/92 [38]
DJ | 27.03.2020
 Guru 13 #5/92 [31]
DJ | 26.03.2020
 Pařeniště 31 [75]
DJ | 21.03.2020
 PC Engine 7-95 [43]

Komentáre k obrázkom / stránkam časopisov: (10)
Danny | 02.01.2020, 13:33
 Command & Conquer: Red Alert
Excalibur 58 | Tento Excalibur davali dohromady az takovi noname autori, ze zde pro jistotu radeji chybi tiraz. Po vzniku Score ho vube...
Danny | 02.01.2020, 13:26
 Úvodník
Score 12 | Ten uvodnik byl podle vseho vtip, ktery mi ale z tehdejsi (ne)znalosti anglictiny usel a po teto hre jsem se pozdeji pid...
Score 42 | Ten obrazek je z Tone Rebellion....
Score 42 | Dobry postreh, na strane 21 je rovnaky. Otzka znie, ku ktorej hre patri obrazok? :-|...
Score 42 | Ovšem co je to za obrázek u Pacific General?...
Score 42 | https://www.twitch.tv/videos/522096362 - Macaw hra Tlon, inak som o tejto hre ani nevedel, na toto preview zabudol, bol...
Ringo | 30.06.2019, 14:24
 Kritická mapa (bug)
Rytíři Grálu | Bug to není, dveře se mají vyrazit, což se dělá normálním krokem kupředu směrem do dveří....
Sova | 05.02.2019, 12:57
 Shattered Steel
Level 22 | Chyba mi tu ISO z tejto hry. Bolo by možné ho dodať? ...
HAMS | 07.01.2019, 15:12
 Úvodník
Score 12 | Podľa mňa to nie je nijaká, reálne existujúca hra...to je len vtip/parafráza na vtedajšiu hru čísla Under a Killing Moon...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Aha z figuríny. Taky jsme nějaké našel a chvíli mi trvalo (přesněji než jsem se kouknul do manuálu), že je možné z nich ...
Najnovšie obrázky pridané užívateľmi: (11)
dj | 26.03.2020, 10:41
 Blue Ice
Map of Icia
dj | 26.03.2020, 10:41
 Blue Ice
Room
dj | 26.03.2020, 10:40
 Blue Ice
Hall
dj | 26.03.2020, 10:40
 Blue Ice
Inside the Pond
dj | 26.03.2020, 10:39
 Blue Ice
House
dj | 26.03.2020, 10:39
 Blue Ice
Info - prince Edward 712th
dj | 26.03.2020, 10:36
 Blue Ice
Info - king Edward 711
dj | 26.03.2020, 10:35
 Blue Ice
First game screen
connor0517 | 23.03.2020, 23:19
 Flight Unlimited
plane crash
connor0517 | 23.03.2020, 23:17
 Flight Unlimited
screenshot from flight unlimited
3Dfx - Full HD, Painting of King Richard


Mortal Kombat 4
Blade Runner
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Blue Ice, 26.03.2020
Plan 9 From Outer Space, 25.02.2020
Blade Runner, 17.12.2019
Computer Bismarck, 06.12.2019
Monster Bash, 10.09.2019
Yendorian Tales: Book I, 09.08.2019
Excalibur: Sword of Kings, 10.05.2019
Home Alone 2: Lost in New York, 05.02.2019
Icewind Dale II, 03.01.2019
Magic Island: The Secret Of Stones, 23.11.2018
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1160
 Prílohy :: 7850
 Komentáre :: 7415
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Wizardry | DOSBox