Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames
Zahrajte si svoje staré hry online priamo v prehliadači alebo mobile...

Old games :: Staré hry na stiahnutie, Abandonware, Retro, Časopisy

Revolt of Don’s Knights
Revolt of Don’s Knights

The Beginning

Grafické adventúry vychádzajú priamo z tzv. textoviek, ktoré boli rozšírené hlavne na 8-bitových počítačoch. Textovky boli dobrodružné hry, kde hráč ovládal imaginárnu postavičku a pomocou príkazov, ktoré ručne zadával. Celá hra bola v textovej podobe, miestnosti boli opísané textovou formou rovnako aj predmety, postavy. Príkazy sa skladali zo slovesa, ktoré popisovalo akciu a predmetu, ktorého sa akcia týkala napr. TAKE A PICTURE, EXAMINE HOUSE atď. Tieto hry boli veľmi obľúbené, ale s nástupom 16-bitov ich výroba upadala.

V roku 1980 vznikla pre Apple II textová hra Mystery House, ktorá bola revolučná v tom, že každá lokácia mala okrem textového popisu aj jednoduchý obrázok. Pozostával z čiar:

Mystery House

Mystery House © 1980, Apple II

 

V tom istom roku vyšla aj hra Wizard and the Princess od tej istej firmy a obsahovala už farebné obrázky:

Wizard and the Princess

Wizard and the Princess © 1980, Apple II

 

Táto záhadná firma sa volala On-Line Systems. Ak je vám ten názov povedomý, tak pridám ešte mená autorov Ken a Roberta Williams a už je to každému jasné. Tieto hry boli ale stále textové hry so statickým obrázkom na pozadí, bez postavičky reprezentujúcej hráča.

V roku 1983 dostali už ako Sierra On-Line zakázku na 700 000$ od IBM, aby spravili hru, ktorá ukáže skutočné multimediálne kapacity ich počítačov novej generácie, ktoré chystali vydať na trh. Vznikla hra King's Quest: Quest for the Crown. Táto hra už mala postavičku princa, ktorú hráč ovládal šípkami a pohyboval sa po obrazovkách. Príkazy sa stále zadávali ručne v textovej podobe, ale postavička reagovala a hráč tak videl, ako princ dvíha predmety, odvaľuje kameň, klania sa kráľovi...

King's Quest I

King's Quest I © 1984, PC DOS

 

Už sa spomína aj AGI – Adventure Game Interpreter, skriptovací jazyk v ktorom boli urobené aj ďalšie hry Space Quest, Police Quest, Larry.. V 90-tych rokoch ho nahradil SCI – Sierra's Creative Interpreter a v ňom urobili vačšinu svojich slávnych hier.

 

The Golden Era

Adventúry sa stali veľmi populárne a tak bolo jasné, že trh neostane len jednej firme. V roku 1987 prišla na trh firma LucasArts (vtedy ešte ako LucasFilm) so svojim vlastným rozhraním SCUMM - Script Creation Utility for Maniac Mansion. Tento systém umožňoval hráčovi ovládať hru iba myšou klikaním na sadu príkazov a následne na predmety v inventári alebo v grafickom okne. Tento systém sa rýchlo ujal a aj Sierra použila v ďalšej generácii adventúr čisto myšoidné ovládanie.

Začala sa zlatá éra adventúr a možno k tomu prispel aj konkurenčný boj týchto firiem. Môj názor je, že LucasArts vedeli urobiť technicky lepšiu hru (grafika, hudba, animácie) a vedeli urobiť zábavné hádanky. Sierra mala podľa mňa zase lepšie príbehy, rozhovory a psychológie postáv. Do ich hier sa viac vžili hráči, ktorí radi čítali, zatiaľ čo hry od Lucasu dostali hráča do deja grafikou, hudbou a animáciami. Preto aj ich hry boli populárnejšie pre širšiu vrstvu ľudí. Sierra mala zase vážnejšie hry a oslovila náročnejších hráčov.

Práve Monkey Island od Rona Gilberta bol hrou, ktorá dostala adventúry ešte viac do podvedomia ľudí:

Monkey Island

The Secret of Monkey Island © 1990, PC DOS

 

Trh zaplavili adventúry, niektoré boli zlé, iné lepšie. Niektoré priniesli inovácie spojením s inými žánrami, niektoré zase grafickým štýlom a niektoré iba kopírovali existujúce hry a napriek tomu boli úspešné.

Medzi prvé adventúry, ktoré sa snažili experimentovat a odlíšiť od pôvodného konceptu patrili Quest for Glory od Sierry a Elvira: Mistress of the Dark od Horrorsoftu:

Elvira

Elvira: Mistress of the Dark © 1990, PC DOS

 

Hra bola videná z prvej osoby a kombinovala prvky adventúry a RPG. Bohužiaľ vývoj postavy a súboje boli skôr spestrením klasickej adventúry. Hráč dohral hru aj bez toho a ortodoxných adventúristov súboje skôr odradili než prilákali. Čo však prilákalo najviac, bolo explicitné zobrazenie násilia, v hre boli potoky krve, príšer, upírov, mŕtvol, proste splatter. Netradičné spracovanie si našlo priaznivcov a vzniklo pokračovanie ako aj hra Waxworks, ktorá bola spracovaná v rovnakom štýle. Je škoda, že ďalšie firmy nepokračovali v tejto téme a okrem hry Hell už nevznikla klasická horrorová adventúra s vkodlakmi, upírmi a inými príšerami v splatter štýle.

Ďalšia adventúra s prvkami RPG bola Quest for Glory. Na rozdiel od Elviry tu už všetko malo svoj zmysel, každý atribút bol dôležitý a mal vplyv na hru. Bola to absolútna pecka a možno preto, že mam veľmi rád aj RPG, tak sa mi táto séria páčila viac než ostatné sierrácke série. Hráč mohol hrať za jednu z troch postáv, pre každú bola hra osobitná hoci cieľ bol rovnaký. Niektoré lokácie boli prístupné len niektorému povolaniu, mnohé puzzle sa riešili unikátne (bojovník dvere vyrazí, kúzelník otvorí kúzlom, zlodej vypáči). Navyše bolo nutné trénovať atribúty inak sa niektoré puzzle nedali úspešne dokončiť. A bomba na záver – hra umožňovala export postavy do ďalších dielov. Vznikli štyri pokračovania a prvý diel sa dočkal VGA verzie:

Quest for Glory I, VGA

Quest for Glory I, VGA © 1992, PC DOS

 

Prelomovou hrou sa v roku 1993 stala adventúra Myst od firmy Cyan. Používala pohľad z prvej osoby, hráč sa pohyboval po predpočítanej trajektórii medzi obrazovkami. V každej obrazovke sa mohol plynule otáčať v štyroch smeroch. Hra bola veľmi atmosferická, hráči sa lepšie dostali do deja ako keď videli postavičku, základom boli logické puzzle na úkor interakcie s inými postavami. Každopádne, hra mala veľký úspech a vznikli pokračovania ako aj ďalšie hry v podobnom štýle:

Myst

Myst © 1993, PC Windows 3.1

 

Rok 1993 bol ale významný hlavne preto, že na trh prišla hra Indiana Jones and the Fate of Atlantis, mnohými považovaná za najlepšiu adventúru všetkých čias. LucasArts zdokonalil SCUMM systém, autori vypracovali veľmi pôsobivý a vážny príbeh s humornými situáciami, ktorý by pokojne mohol byť predlohou pre nový film o Indiana Jonesovi. Unikátnym prvkom bol potom rozvetvený dej, ktorý sa približne po tretine hry rozdelil na tri časti, jedna sa dokončovala so Sofiou vo dvojici, ďalšia solo a posledná solo s akčnými vsuvkami. Navyše sa niektoré puzzle menili pri každom spustení hry, rovnako aj umiestnenia niektorých dôležitých predmetov. Aj dnes má hra svoje čaro a s prehľadom strčí do kapsy všetky nové adventúry:

Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Indiana Jones IV © 1993, PC DOS

 

Vznikli aj hry, ktoré síce nič prevratné neprinášali, ale napriek tomu ide o kvalitné kúsky: Monkey Island 2, Simon the Sorcerer 1,2, Laura Bow, Sam & Max, I have no mouth and i must scream, Legend of Kyrandia 1,2,3, Prisoner of Ice, špeciálne by som vyzdvihol adventúry od Legendu, ktoré mali silný príbeh a často sa inšpirovali knihami. Úplne všetky vymenovať nemôžem, tak ich kľudne pripisujte do diskusie pod článok.

Vybral som ešte jednu adventúru, síce nepriniesla technicky ani herne nič nové, ale bola aj tak jedinečná. Gabriel Knight, adventúra roku 1994, ktorú vyrobila geniálna Jane Jensen pod hlavičkou Sierry patrí aspoň pre mňa medzi top adventúry, ktoré boli vyrobené. Hra mala neskutočne prepracovaný príbeh, vážna detektívka. Mnoho hier sa nechalo inšpirovať a ja osobne mám najradšej adventúry s vážnym mysterióznym dejom. Gabriel Knight mal dve pokračovania, obe úspešné, ale podľa mňa nedosiahli kvalitu prvého dielu. Nedávno vyšla nová adventúra od Jane Jensen s názvom Gray Matter, či dosahuje kvality GK je však diskutabilné...

Gabriel Knight

Gabriel Knight: Sins of the Fathers © 1994, PC DOS

 

Blíži sa záver mojho článku a ten bude patriť hre, ktorá mala skvelý, vážny gabrielknightovský príbeh, s ťažkými puzzlami, trvanlivou hrateľnosťou, s hlavným hrdinom jonesovského typu a zároveň posunula žáner o kus dopredu – Broken Sword od firmy Revolution Software.

Broken Sword

Broken Sword: Shadow of the Templars © 1996, PC DOS

 

Hra obsahovala paralaxne scrollujúce roviny (dovtedy výsada čisto akčných 2D hier), rozhovory postáv prostredníctvom ikoniek s témami, prípadne predmetmi (dovtedy hráč vyberal v rozhovore konkrétne vety), orchestrálna hudba od Barringtona Phelounga, animácie postáv vytvorené v štýle animovaných filmov od Walta Disneyho, nahovorenie postáv s francúzskym alebo španielskym dialektom. Niektoré lokácie presahovali šírku obrazovky a plynule scrollovali ako sa hráč pohyboval, na každej obrazovke bolo množstvo animácii, buď postáv alebo predmetov. Temný príbeh o templároch, sprisahania, vraždy a krásna spolupracovníčka – francúzska novinárka. Tejto hre nie je prakticky čo vytknúť a som rád, že som sa k nej dostal v čase keď vyšla. Revolution urobili ďalšie pokračovania, ale ako v pripade GK nedosiahli podľa mňa kvalitu prvého dielu.

V tejto dobe vznikla ešte akási slepá vetva adventúr, súvisela s príchodom FMV, ktoré neskôr hráči svorne odsúdili a zavrhli. FMV bolo súčasťou „hier” tej doby, či už akčných alebo adventúr. Mnohé adventúry ale použili FMV vo forme rozhovorov medzi postavami (Congo, Harvester) prípadne na pohyb postavičky po scéne (Gabriel Knight 2, Phantasmagoria), ale stále to boli adventúry a dali sa hrať. Moj názor je, že to bol krok vedľa a išlo len o použitie technológie, ktorá bola vtedy „in”.

 

The Dark times

Adventúry začali upadať koncom 90-tych rokov, keď Sierru kúpila CUC International a Ken Williams prestal byť CEO, aj keď ostal v spoločnosti. Do roku 1998 došlo k ďalším spojeniam s inou spoločnosťou a Sierra rozdelila svoje pôsobenie na niekoľko polí: Attractions, Home, Sports, Studios, Movies. Áno nie je tam nikde adventure bohužiaľ. Začal nástup akčných FPS hier, zdokonaľovanie grafiky a technologický boom. Hráči mali záujem hrať menej komplikované 3D akčné hry s prvkami adventure (interakcie s postavami, používanie predmetov) a prestali kupovať čisté adventúry. Vznikli síce niektoré podarené série ako Syberia, Still Life, Posel Smrti, ale s príchodom MMO hráči vyhľadávali znovuhrateľnosť a tú im adventúry nemohli poskytnúť. Aspoň nie tie nové.

V poslednom čase sa síce objavujú nové adventúry, ale stupídne features ako zvýrazňovanie interaktívnych predmetov na obrazovke, nápoveda, instant puzzle solving alebo úplne skipovanie puzzlov spôsobili, že adventúry sú nudné, pár hodinové záležitosti. Taktiež prechod do 3D nie je veľmi štastný a myslím si, že skôr uškodil ako pomohol. Je to veľká škoda, že sa tento žáner nerozvinul a nepokračoval v trende, ktorý naznačili najvýraznejšie hry Quest for Glory, Indiana Jones IV, Gabriel Knight a Broken Sword.


Autor: Tomáš Dzamko


Zdroje:

Wikipedia

ars technica


Pozn.: S príchodom CD nosičov začali byť adventúry nahovorené a taktiež sa urobili CD verzie starších titulov. Nepokladal som za dôležité zisťovať, ktorá hra bola prvá nahovorená.

 

Aktuálne články  
Prokletí Eridenu: Denník hráča - Mortarion
Prokletí Eridenu - klasické akčné RPG typu dungeon-crawler s pohybom po štvorcoch a súbojmi v reálnom čase od českých vývojárov z Napalm Soft. Hráč ovláda jednu postavu, pričom na začiatku má možnosť vybrať si z deviatich dostupných a každá má tri základné atribúty - silu, manu, zdravie. Podobne ako v Dungeon Masterovi, aj tu je nutné strarať sa o hlad a smäd svojho zverenca. Príbeh sa odohráva v ruinách tajomného, zakliateho mesta Eriden, v ktorého podzemných kobkách musí hlavný hrdina zničiť štyri kúzelné zrkadlá...
Ultima V: Warriors of Destiny - Denník hráča
Muž nespokojený s lidstvem a jeho chováním na Zemi přemýšlí na procházce lesem o lepším světě, když jeho pozornost upoutá zvláštní medailon ležící na podivné mýtině obrostlé duby. Medailon zvedne, ten se rozzáří a na mýtině se objeví nějaký portál. Muž do něj vstupuje a rázem se ocitá ve zcela jiném světě. Jeho zjevení překvapí místního obyvatele, kácejícího stromy a ten se v tomto šoku zraní sekyrou. Překvapivě si však zranění zhojí nějakou nadpřirozenou silou, představí se jako Shamino a jme se vyslýchat cizince, jak se zde objevil a odkud pochází. Když mu muž odvětí, že je z Cambridge z Britských ostrovů, pojmenuje jej místní muž Britishem...
Ultima Underworld: Denník hráča - Ringo
 autor: dj 04.09.2020   
Ultimu Underworld jsem dávno před léty dohrál a nedávno jsem se rozhodl, že si nutně tuto hru musím zopakovat, protože má pro mě několik nej jako Struktura úrovní, Grafika, Atmosféra a jeskyně plná života, Hudba (podrobněji v textu článku). Tyhle nej vyšvihly Ultimu Underworld na třetí příčku mého TOP 10 PC RPG her a zastavilo ji jen jediné. Akčnější soubojový systém, s kterým se nedá vyhrát tolik jako například v tahových soubojích ve Wizardry VII, která mému TOP 10 kraluje...
Najnovšie pridané hry:
Second Samurai
80% / 0% ( pridaná: 17.10.2021 )  
 
1993, Vivid Image   [ Action ]
Second Samurai je pokračovaním úspešnej akčnej plošinovky so samurajom v hlavnej úlohe - First Samurai od dizajnéra Raffale Cecco z Vivid Image, vydaná v roku 1993 pre počítače Amiga a konzoly Sega Mega Drive / Genesis. Demon King na konci predchádzajúcej časti uteká časom späť do starovekého feudálneho Japonska a náš hrdine ho samozrejme nasleduje. Okrem toho hra ponúka úrovne aj v iných časových obdobiach ako prehistorický alebo futuristický level. Second Samurai umožňuje aj hru pre dvoch hráčov súčasne, v Amiga verzii je to mužský protagonista v zelenom oblečení, zatiaľ čo vo verzii pre Genesis je druhým hráčom ženská samurajka v bielom kimone...
Mario Teaches Typing
75% / 80% ( pridaná: 11.10.2021 )  
 
1992, Interplay Entertainment Corp.   [ Logic ]
Mario Teaches Typing je akčná edukatívna hra so slávnou postavičkou v hlavnej úlohe navrhnutá tak, aby sa deti mohli zábavnou formou učiť správne písať na klávesnici. Bola vytvorená a vydaná firmou Interplay v roku 1992 pre počítače o MS-DOS a neskôr aj pre Macintosh. Vyšla v disketovej aj CD-ROM verzii, kde bol Mario prvý krát nahovorený hercom Charlesom Andre Martinetom, ktorý ho neskôr daboval aj v ďalších hrách. Hráči si môžu vybrať jednu zo štyroch hier s pribúdajúcou obtiažnosťou (ako Mario, Luigi alebo princezná Peach): Mario's Smash & Dash, Mario's Wet World Challenge, Mario's Tunnel Of Doom, Mario's Expert Express.
Super Star Wars: Return of the Jedi
70% / 78% ( pridaná: 24.09.2021 )  
 
1994, LucasArts   [ Action ]
Super Star Wars: Return of the Jedi je akčná plošinovka vydaná v roku 1994 pre konzoly Super Nintendo Entertainment System, založená na pokračovaní filmu Hviezdne Vojny: Jediho Návrat z roku 1983. Hra si udržuje štandard stanovený predchádzajúcimi dvoma hrami zo série Super Star Wars, pričom sa vracajú aj voliteľné postavy (v niektorých úrovniach) pseudo-3D sekvencie (Mode 7) ako jazda na speedroch alebo pilotovanie vesmírnych stíhačiek. Príbeh hry kopíruje dej filmovej predlohy s niektorými pridanými scénami, ako napríklad Luke Skywalker, ktorý sa musí prebojovať cez Hviezdu smrti, aby sa dostal k Imperátorovi Palpatinemu. Hrateľnými postavami sú Luke Skywalker, Han Solo, Chewbacca, princezná Leia a Wicket. Ako záverečný bossovia sa objavia Jabba Hutt, príšera Rancor, Darth Vader a samozrejme Imperátor Palpatine...
Super Star Wars: The Empire Strikes Back
70% / 80% ( pridaná: 23.09.2021 )  
 
1993, LucasArts   [ Action ]
Super Star Wars: The Empire Strikes Back je akčná plošinovka vydaná v roku 1993 pre konzoly Super Nintendo Entertainment System, založená na pokračovaní filmu Hviezdne Vojny: Impérium vracia úder z roku 1980. Ide o druhú časť trilógie Super Star Wars postavenej na rovnakom hernom engine s možnosťou hry za viacero postáv a niekoľkými pseudo-3D (Mode 7) sekvenciami ako je pilotovanie lodí X-Wing, Millennium Falcon, alebo omotávanie obrovských AT-AT lanom zo snežného skútra. Hrateľnými postavami sú Luke Skywalker, Han Solo a Chewbacca pričom každý môže používať primárnu aj sekundárnu zbraň. Ako finálny boss sa tu objaví samozrejme sithský lord Darth Vader...
Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II
90% / 90% ( pridaná: 15.09.2021 )  
 
1997, LucasArts   [ 3D-Action / FPS ]
Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II je pokračovaním úspešnej FPS z univerza Hviezdnych Vojen - Dark Forces, vydaná v roku 1997 firmou LucasArts pre počítače s OS Windows. Príbeh sa odohráva rok po udalostiach z filmu Jediho Návrat a sleduje hlavného hrdinu Kyle Katarna - pôvodne žoldniera pracujúceho pre Novú Republiku - ktorý objavuje svoje napojenie na Silu (The Force) a Údolie Jediov. Potom, ako bol jeho otec zavraždený temným Jedi Jerecom a jeho nasledovníkmi v súvislosti s umiestnením tohto Údolia, sa Katarn vydáva na cestu, aby sa postavil zabijakom svojho otca a našiel Údolie skôr, ako oni. Jedi Knight oproti svojmu predchodcovi prináša niekoľko technických a herných vylepšení. Využíva výkonnejší herný engine - Sith Engine, ktorý podporuje 3D akceleráciu...
Star Wars (1991)
50% / 85% ( pridaná: 13.09.2021 )  
 
1991, Lucasfilm Games, Beam Software   [ Action ]
Star Wars je akčná plošinovka založená na rovnomennom filme (Hviezne Vojny, 1977) vydaná v roku 1991 pre konzoly Famicom/NES. Hra kopíruje sled udalostí príbehu z filmu (Nová nádej), kde musí Luke Skywalker pilotovať landspeeder na planéte Tatooine a pozháňať dohromady všetky kľúčové postavy ako sú droid R2-D2 v Sandcrawleri, Obi-Wan Kenobi v jaskyni a Han Solo v kantíne Mos Eisley, pričom bojuje so stormtroopermi, piesočnými ľuďmi a mnohými ďalšími nepriateľskými postavami z filmov. Po stretnutí všetkých postáv hráč naviguje vesmírnu loď Hana Sola - Millenium Falcon z pohľadu prvej osoby cez pole asteroidov k Hviezde smrti...
Super Star Wars
70% / 78% ( pridaná: 10.09.2021 )  
 
1992, LucasArts, Sculptured Software   [ Action ]
Super Star Wars je akčná plošinovka vydaná v roku 1992 pre konzoly Super Nintendo Entertainment System, založená na filmovom hite Hviezdne Vojny z roku 1977. Ide prevažne o klasickú plošinovku s 2D scrollingom, avšak obsahuje aj pseudo 3D pasáže ako jazdu na Speedri alebo pilotovanie stíhačky X-Wing. Super Star Wars obsahuje hranie za viacero známych postáv z filmu ako Luke Skywalker, Han Solo, alebo Chewbacca. Luke ako zbraň používa hlavne klasický blaster, ale môže tiež ovládať svetelný meč potom, čo ho získa od Obi Wana Kenobiho. Hráč sa prejde v ikonických prostrediach ako sú piesočné duny na Tatooine, vnútro Sandcrawlera, mestečko Mos Eisley s kantínou, hviezda smrti aj letecké súboje nad jej povrchom...
Najnovšie prílohy: (20)
Quick Reference Guide - CD Case Inlay (pdf) | 18.10.2021
 Stonekeep
Interplay Reference and Troubleshoot Guide (pdf) | 18.10.2021
 Stonekeep
Stonekeep Map Guide - BradyGames (pdf) | 18.10.2021
 Stonekeep
Video, Intro and Gameplay | 18.10.2021
 Stonekeep
Manual, Amiga (pdf) | 17.10.2021
 Second Samurai
Video, Amiga - Longplay | 17.10.2021
 Second Samurai
Video, Sega Genesis - Longplay | 17.10.2021
 Second Samurai
Download, The First Samurai + The Second Samurai Bundle (buy) | 17.10.2021
 Second Samurai
Covers, Amiga | 17.10.2021
 Second Samurai
Covers, SEGA Genesis | 17.10.2021
 Second Samurai
Download, Macintosh (img) | 17.10.2021
 Mario Teaches Typing
Download, Amiga (adf) | 17.10.2021
 Second Samurai
Covers, PC DOS | 16.10.2021
 First Samurai, The
Covers, PC DOS | 15.10.2021
 Metal Mutant
Video, PC DOS - Playthrough | 11.10.2021
 Mario Teaches Typing
Download, PC DOS - Demo Disk | 11.10.2021
 Mario Teaches Typing
Covers, PC DOS | 11.10.2021
 Mario Teaches Typing
Manual, DOS (pdf) | 11.10.2021
 Mario Teaches Typing
Download, PC DOS - Floppy disk (zip) | 11.10.2021
 Mario Teaches Typing
Manual (txt) | 11.10.2021
 Xatax
Najnovšie originálky v zbierkach: (20)
kloki38 | 04.10.2021
 NAM (1998)
kloki38 | 21.09.2021
 Star Wars: Dark Forces (1995)
Ringo | 01.09.2021
 ShadowCaster (1993)
dj | 30.07.2021
 SlamTilt Resurrection [DE] (1999)
dj | 30.07.2021
 Kohan: Immortal Sovereigns [DE] (2001)
dj | 30.07.2021
 Europa Universalis II [CZ] (2001)
dj | 30.07.2021
 Ultimate Golf Simulation [DE] (2000)
Wlkus | 01.07.2021
 dark seed 2 (1995)
kloki38 | 21.06.2021
 The Dame Was Loaded (1996)
mrazikcomp | 17.06.2021
 harpoon classic 97 (1997)
Ringo | 18.05.2021
 Reunion (1994)
Ringo | 07.05.2021
 Ascendancy (1995)
Ringo | 30.04.2021
 The Chaos Engine (1993)
Swampy | 30.04.2021
 R-Type (1987)
Swampy | 30.04.2021
 Wonder Boy (1987)
Swampy | 30.04.2021
 Ghosts 'n Goblins (1985)

Najnovšie komentáre: (10)  
manous | 30.09.2021, 13:22
 Captive
I cant fount the saves files 3 months play (25map)..omg help me...
DJ | 30.09.2021, 10:26
 Dungeon Master
Informacie k Hudbe: hudobny soundtrack bol skomponovany pre FM Towns verziu Dungeon Mastera (to bolo japonske multimedialne PC s CD-ROM mechanikou). Jedna skladba z tohto CD - konkretne Track 03 - bola potom pouzita v porte pre MS DOS verziu hry, ak...
Právě dohráno, fantasstická záležitost. Škoda jen, že jsem 5x na konci hry musel kouknout do návodu, z toho 2x jen proto, že mi z nějakého důvodu daná věc nezafungovala jak měla, ale v celkovém kontextu mi to přijde do pohody, na většinu věcí jsem si...
jlivingstonsg | 06.09.2021, 09:18
 Blockout
Love this. Here is a online browser version: blockout.nu Regards from Sweden
pedromagician | 30.08.2021, 15:30
 Ambermoon
Odskusal som a save pozicie funguju, uz som videl zaverecne demo :)
Jared | 25.08.2021, 01:30
 Dark Sun: Shattered Lands
How were the png map images created? I need all maps in a high res png/jpg format. If anyone could provide instructions that would be great. I own a physical copy of the game and own it on GOG. I would be willing to pay someone to do this. Please rea...
Karol | 21.08.2021, 01:21
 Ambermoon
Pyrodactor dokoncil WIN (aj Linux aj Mac) verziu Ambermoonu: https://github.com/Pyrdacor/Ambermoon.net Verzia 1.0 (este nie 100% bugov vychytanych, ale inak hratelne)
Jeste by me zajimalo a to se tyka i jednicky, jak je tu Lockpicking and to klic kouzlo na otvirani dveri, daj se tim nahradit questovni pribehovy klice, nebo ne? Protoze pokud ano, tak treba jednicka by se pak asi dala dohrat s puvodni druzinou.. ...
RuThaN van den Naar | 11.08.2021, 19:28
 Ve stínu magie
Jsem zvedaj, to reknes po zahrani..
Opravdu by to tady chtelo nejake nejakej lepsi editor se spoiler a bold tlacitkem a a tak. Dohrano, ikdyz jsem chtel jsem si to zkusil jak by se to asi pribehove melo hrat, nakonec jsem pouzil starej save, s puvodni druzinou nikoho jsem nemenil, t...
Najnovšie príspevky v diskusii: (10)  
Lands of Lore | Moc děkuji, funguje. Jdu zpět do hry.
Lands of Lore | Musíš si ho zobrať do kurzora a potom pravým tlačítkom kliknúť na portrét tej postavy, na ktorú chceš ten potion použiť.
Lands of Lore | Zdravím. Potřebuji poradit. Hraju Lands of Lore přes ScummVM na mobilu. Mám připojenou myš přes BT. Nemohu přijít na to jak se používají ty červené lahvičky. Určitě doplňují zdraví ale nemohu přijít na to jak to vypít. Nebo to není na zdraví? Děk...
| Viem, ze je tu vela fanusikov krabicoviek. Na jednej FB stranke ktora sa venuje tvorbe Sierry a fanusikom vznikol post - aukcia o krabicovku Gabriel Knight. Uplne som to nepochopil ale podla tych informacii ide o GK1 krabicu s podpisom Dean Ericksona...
Arcana | Prosím o přidání vynikajícího dungeonu z japonských luhů a hájů, na platformu SNES - Arcana. Obrázky dodám, natípal jsem jich moře :-) https://en.wikipedia.org/wiki/Arcana_(video_game)
Demoverzia | Díky DJ, z toho dema si pamatuji jenom to, jak jsem bojoval s tím zlobrem, přece jenom už je to dvacet let :-) . Ten obličej hlavního hrdiny mi je taky povědomý.
Demoverzia - mapa | Demoverzia obsahuje jeden level - tu je mapa
Demoverzia | Vytiahol som zo Score CD 41 demo, nainstaloval prihodil do downloadov (nerobil som balicek takze potrebujete DOSBox). Tiez som ho pridal aj do online emulatora, takze je mozne ho hrat v browseri: https://online.oldgames.sk/sk/play/dos/prokleti-erid...
ukládání a demoverze | S těma save pozicema by to mělo být tak jak to píšeš, i když já jsem tu kombinaci save state a regulérní save dohromady nezkoušel. Pokud někdy budeš hrát demo Prokletí Eridenu, tak zkus prosím porovnat mapu s těma co jsem upnul, zajímalo by mě, jestl...
| Skvely, ze to nekdo dohral, ja se to chystal xkrat, ale jsem rad, ze jsem nebyl pokusny morce, vypada to ze horsi jsou jen Rytiri Gralu, ty jsou prey na mesic.. Ted by to chtelo nekoho s Dos Assemler skillem, aby dal tu ochranu proste pryc, kdyz zlob...

Najnovšie pridané časopisy a coverdisky: (10/343)
speccy.cz | 22.07.2021
 Fifo 4 [36]
speccy.cz | 22.07.2021
 Fifo 3 [36]
speccy.cz | 20.07.2021
 Fifo 2 [36]
CGW Museum | 14.03.2021
 Computer Gaming World 25 [50]
? | 23.12.2020
 Score 48 [132]
Archiarian | 01.12.2020
 GameStar 6/99 [100]
speccy.cz | 20.09.2020
 Fifo 1 [36]
DJ | 18.09.2020
 Excalibur CD 59 [2]
DJ | 14.09.2020
 Score CD 47 [40]
DJ | 14.09.2020
 Score CD 46 [34]
Najnovšie pridané diskmagy: (10/96)
DJ | 26.04.2021
 Kelt 9 [52]
DJ | 06.07.2020
 Kelt 8 [48]
DJ | 12.05.2020
 Kelt 7 [64]
DJ | 10.05.2020
 Kelt 4 [44]
DJ | 14.04.2020
 Kelt 3 [42]
DJ | 12.04.2020
 Kelt 2 [53]
DJ | 03.04.2020
 Kelt 1 [43]
DJ | 02.04.2020
 Guru 17 #2/93 [48]
DJ | 02.04.2020
 Guru 16 #1/93 [3]
DJ | 01.04.2020
 Guru 15 #7/92 [43]

Komentáre k obrázkom / stránkam časopisov: (10)
Richmond | 07.08.2021, 09:35
 Dopisy čtenářů
Excalibur 17 | Teď po 30 letech si prohlížím inzerece a dopisy čtenářů a vidím, že jsem tenkrát chodil měnit hry i ke "gamesníku&q...
Richmond | 06.08.2021, 21:20
 Inzercia
Excalibur 11 | Koukám v inzerci i Jindřich Skeldal/Napoleno Rohlík! A nabízí skvělé hry dle seznamu :)...
DJ | 26.07.2021, 15:27
 RPG
Excalibur 18 | Richmond: no on ma este druhy diel v cisle 21 (/mag/excalibur-21/page/45/) a tam je nicnehovoriaci pseudonym T.D.T from ...
Richmond | 25.07.2021, 14:51
 RPG
Excalibur 18 | Je vůbec známo, kdo tenhle článek psal? Když si vezmu, o jakých crpg hrách se v Excaliburu psalo, tak hry zde uvedené do...
Peter Krajčovič | 20.05.2021, 22:06
 BiT - Koniec
Excalibur 41 | Toto bol -luis-...
Swampy | 07.05.2021, 15:41
 Zak MC Kracken
Excalibur 9 | Presne ten isty obrazok (Zak) ako v Bite 10/91. Nahoda?...
Adam | 03.04.2021, 12:07
 BiT - Koniec
Excalibur 41 | -yves- Ďakujeme ...
Score 32 | Ak by to niekoho zaujímalo, tak tie screenshoty zo Shadow Warriora pochádzajú z alpha verzie z 8. septembra 1995. http...
Kloki38 | 02.04.2021, 13:05
 Heretic
Riki 7 | Vidím, že s obrázkami sa moc nebabrali. Tie prvé tri obrázky hore sú propagačné screenshoty z nikdy nepublikovanej beta ...
Swampy | 07.02.2021, 18:10
 Inzeráty
Excalibur 8 | Haha, tak tu to Riki dobre schytal. V strede, dole....
Najnovšie obrázky pridané užívateľmi: (11)
Odlet do orientu za dalším dobrodružstvím
Happy End
Inventář
Statistiky ke konci hry
Sídlo hlavního banditky
V pevnosti lupičů
Doma u baby Yagy
Tudy cesta zjevně nepovede
Erasmova chaotická hra
Erasmův dům
Na kopci Sídlo kouzelníka Erasma


Retrogaming merch - HV 1701.cz
Myst
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Second Samurai, 17.10.2021
Mario Teaches Typing, 11.10.2021
Super Star Wars: Return of the Jedi, 24.09.2021
Super Star Wars: The Empire Strikes Back, 23.09.2021
Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II, 15.09.2021
Star Wars (1991), 13.09.2021
Super Star Wars, 10.09.2021
Princess Maker, 06.09.2021
Arcana, 30.08.2021
Diablo II, 23.08.2021
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1251
 Prílohy :: 8081
 Komentáre :: 7615
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox