Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames
Zahrajte si svoje staré hry online priamo v prehliadači alebo mobile...

Old games :: Staré hry na stiahnutie, Abandonware, Retro, Časopisy

Santa Clause 3: The Escape Clause
Santa Clause 3: The Escape Clause

The Beginning

Grafické adventúry vychádzajú priamo z tzv. textoviek, ktoré boli rozšírené hlavne na 8-bitových počítačoch. Textovky boli dobrodružné hry, kde hráč ovládal imaginárnu postavičku a pomocou príkazov, ktoré ručne zadával. Celá hra bola v textovej podobe, miestnosti boli opísané textovou formou rovnako aj predmety, postavy. Príkazy sa skladali zo slovesa, ktoré popisovalo akciu a predmetu, ktorého sa akcia týkala napr. TAKE A PICTURE, EXAMINE HOUSE atď. Tieto hry boli veľmi obľúbené, ale s nástupom 16-bitov ich výroba upadala.

V roku 1980 vznikla pre Apple II textová hra Mystery House, ktorá bola revolučná v tom, že každá lokácia mala okrem textového popisu aj jednoduchý obrázok. Pozostával z čiar:

Mystery House

Mystery House © 1980, Apple II

 

V tom istom roku vyšla aj hra Wizard and the Princess od tej istej firmy a obsahovala už farebné obrázky:

Wizard and the Princess

Wizard and the Princess © 1980, Apple II

 

Táto záhadná firma sa volala On-Line Systems. Ak je vám ten názov povedomý, tak pridám ešte mená autorov Ken a Roberta Williams a už je to každému jasné. Tieto hry boli ale stále textové hry so statickým obrázkom na pozadí, bez postavičky reprezentujúcej hráča.

V roku 1983 dostali už ako Sierra On-Line zakázku na 700 000$ od IBM, aby spravili hru, ktorá ukáže skutočné multimediálne kapacity ich počítačov novej generácie, ktoré chystali vydať na trh. Vznikla hra King's Quest: Quest for the Crown. Táto hra už mala postavičku princa, ktorú hráč ovládal šípkami a pohyboval sa po obrazovkách. Príkazy sa stále zadávali ručne v textovej podobe, ale postavička reagovala a hráč tak videl, ako princ dvíha predmety, odvaľuje kameň, klania sa kráľovi...

King's Quest I

King's Quest I © 1984, PC DOS

 

Už sa spomína aj AGI – Adventure Game Interpreter, skriptovací jazyk v ktorom boli urobené aj ďalšie hry Space Quest, Police Quest, Larry.. V 90-tych rokoch ho nahradil SCI – Sierra's Creative Interpreter a v ňom urobili vačšinu svojich slávnych hier.

 

The Golden Era

Adventúry sa stali veľmi populárne a tak bolo jasné, že trh neostane len jednej firme. V roku 1987 prišla na trh firma LucasArts (vtedy ešte ako LucasFilm) so svojim vlastným rozhraním SCUMM - Script Creation Utility for Maniac Mansion. Tento systém umožňoval hráčovi ovládať hru iba myšou klikaním na sadu príkazov a následne na predmety v inventári alebo v grafickom okne. Tento systém sa rýchlo ujal a aj Sierra použila v ďalšej generácii adventúr čisto myšoidné ovládanie.

Začala sa zlatá éra adventúr a možno k tomu prispel aj konkurenčný boj týchto firiem. Môj názor je, že LucasArts vedeli urobiť technicky lepšiu hru (grafika, hudba, animácie) a vedeli urobiť zábavné hádanky. Sierra mala podľa mňa zase lepšie príbehy, rozhovory a psychológie postáv. Do ich hier sa viac vžili hráči, ktorí radi čítali, zatiaľ čo hry od Lucasu dostali hráča do deja grafikou, hudbou a animáciami. Preto aj ich hry boli populárnejšie pre širšiu vrstvu ľudí. Sierra mala zase vážnejšie hry a oslovila náročnejších hráčov.

Práve Monkey Island od Rona Gilberta bol hrou, ktorá dostala adventúry ešte viac do podvedomia ľudí:

Monkey Island

The Secret of Monkey Island © 1990, PC DOS

 

Trh zaplavili adventúry, niektoré boli zlé, iné lepšie. Niektoré priniesli inovácie spojením s inými žánrami, niektoré zase grafickým štýlom a niektoré iba kopírovali existujúce hry a napriek tomu boli úspešné.

Medzi prvé adventúry, ktoré sa snažili experimentovat a odlíšiť od pôvodného konceptu patrili Quest for Glory od Sierry a Elvira: Mistress of the Dark od Horrorsoftu:

Elvira

Elvira: Mistress of the Dark © 1990, PC DOS

 

Hra bola videná z prvej osoby a kombinovala prvky adventúry a RPG. Bohužiaľ vývoj postavy a súboje boli skôr spestrením klasickej adventúry. Hráč dohral hru aj bez toho a ortodoxných adventúristov súboje skôr odradili než prilákali. Čo však prilákalo najviac, bolo explicitné zobrazenie násilia, v hre boli potoky krve, príšer, upírov, mŕtvol, proste splatter. Netradičné spracovanie si našlo priaznivcov a vzniklo pokračovanie ako aj hra Waxworks, ktorá bola spracovaná v rovnakom štýle. Je škoda, že ďalšie firmy nepokračovali v tejto téme a okrem hry Hell už nevznikla klasická horrorová adventúra s vkodlakmi, upírmi a inými príšerami v splatter štýle.

Ďalšia adventúra s prvkami RPG bola Quest for Glory. Na rozdiel od Elviry tu už všetko malo svoj zmysel, každý atribút bol dôležitý a mal vplyv na hru. Bola to absolútna pecka a možno preto, že mam veľmi rád aj RPG, tak sa mi táto séria páčila viac než ostatné sierrácke série. Hráč mohol hrať za jednu z troch postáv, pre každú bola hra osobitná hoci cieľ bol rovnaký. Niektoré lokácie boli prístupné len niektorému povolaniu, mnohé puzzle sa riešili unikátne (bojovník dvere vyrazí, kúzelník otvorí kúzlom, zlodej vypáči). Navyše bolo nutné trénovať atribúty inak sa niektoré puzzle nedali úspešne dokončiť. A bomba na záver – hra umožňovala export postavy do ďalších dielov. Vznikli štyri pokračovania a prvý diel sa dočkal VGA verzie:

Quest for Glory I, VGA

Quest for Glory I, VGA © 1992, PC DOS

 

Prelomovou hrou sa v roku 1993 stala adventúra Myst od firmy Cyan. Používala pohľad z prvej osoby, hráč sa pohyboval po predpočítanej trajektórii medzi obrazovkami. V každej obrazovke sa mohol plynule otáčať v štyroch smeroch. Hra bola veľmi atmosferická, hráči sa lepšie dostali do deja ako keď videli postavičku, základom boli logické puzzle na úkor interakcie s inými postavami. Každopádne, hra mala veľký úspech a vznikli pokračovania ako aj ďalšie hry v podobnom štýle:

Myst

Myst © 1993, PC Windows 3.1

 

Rok 1993 bol ale významný hlavne preto, že na trh prišla hra Indiana Jones and the Fate of Atlantis, mnohými považovaná za najlepšiu adventúru všetkých čias. LucasArts zdokonalil SCUMM systém, autori vypracovali veľmi pôsobivý a vážny príbeh s humornými situáciami, ktorý by pokojne mohol byť predlohou pre nový film o Indiana Jonesovi. Unikátnym prvkom bol potom rozvetvený dej, ktorý sa približne po tretine hry rozdelil na tri časti, jedna sa dokončovala so Sofiou vo dvojici, ďalšia solo a posledná solo s akčnými vsuvkami. Navyše sa niektoré puzzle menili pri každom spustení hry, rovnako aj umiestnenia niektorých dôležitých predmetov. Aj dnes má hra svoje čaro a s prehľadom strčí do kapsy všetky nové adventúry:

Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Indiana Jones IV © 1993, PC DOS

 

Vznikli aj hry, ktoré síce nič prevratné neprinášali, ale napriek tomu ide o kvalitné kúsky: Monkey Island 2, Simon the Sorcerer 1,2, Laura Bow, Sam & Max, I have no mouth and i must scream, Legend of Kyrandia 1,2,3, Prisoner of Ice, špeciálne by som vyzdvihol adventúry od Legendu, ktoré mali silný príbeh a často sa inšpirovali knihami. Úplne všetky vymenovať nemôžem, tak ich kľudne pripisujte do diskusie pod článok.

Vybral som ešte jednu adventúru, síce nepriniesla technicky ani herne nič nové, ale bola aj tak jedinečná. Gabriel Knight, adventúra roku 1994, ktorú vyrobila geniálna Jane Jensen pod hlavičkou Sierry patrí aspoň pre mňa medzi top adventúry, ktoré boli vyrobené. Hra mala neskutočne prepracovaný príbeh, vážna detektívka. Mnoho hier sa nechalo inšpirovať a ja osobne mám najradšej adventúry s vážnym mysterióznym dejom. Gabriel Knight mal dve pokračovania, obe úspešné, ale podľa mňa nedosiahli kvalitu prvého dielu. Nedávno vyšla nová adventúra od Jane Jensen s názvom Gray Matter, či dosahuje kvality GK je však diskutabilné...

Gabriel Knight

Gabriel Knight: Sins of the Fathers © 1994, PC DOS

 

Blíži sa záver mojho článku a ten bude patriť hre, ktorá mala skvelý, vážny gabrielknightovský príbeh, s ťažkými puzzlami, trvanlivou hrateľnosťou, s hlavným hrdinom jonesovského typu a zároveň posunula žáner o kus dopredu – Broken Sword od firmy Revolution Software.

Broken Sword

Broken Sword: Shadow of the Templars © 1996, PC DOS

 

Hra obsahovala paralaxne scrollujúce roviny (dovtedy výsada čisto akčných 2D hier), rozhovory postáv prostredníctvom ikoniek s témami, prípadne predmetmi (dovtedy hráč vyberal v rozhovore konkrétne vety), orchestrálna hudba od Barringtona Phelounga, animácie postáv vytvorené v štýle animovaných filmov od Walta Disneyho, nahovorenie postáv s francúzskym alebo španielskym dialektom. Niektoré lokácie presahovali šírku obrazovky a plynule scrollovali ako sa hráč pohyboval, na každej obrazovke bolo množstvo animácii, buď postáv alebo predmetov. Temný príbeh o templároch, sprisahania, vraždy a krásna spolupracovníčka – francúzska novinárka. Tejto hre nie je prakticky čo vytknúť a som rád, že som sa k nej dostal v čase keď vyšla. Revolution urobili ďalšie pokračovania, ale ako v pripade GK nedosiahli podľa mňa kvalitu prvého dielu.

V tejto dobe vznikla ešte akási slepá vetva adventúr, súvisela s príchodom FMV, ktoré neskôr hráči svorne odsúdili a zavrhli. FMV bolo súčasťou „hier” tej doby, či už akčných alebo adventúr. Mnohé adventúry ale použili FMV vo forme rozhovorov medzi postavami (Congo, Harvester) prípadne na pohyb postavičky po scéne (Gabriel Knight 2, Phantasmagoria), ale stále to boli adventúry a dali sa hrať. Moj názor je, že to bol krok vedľa a išlo len o použitie technológie, ktorá bola vtedy „in”.

 

The Dark times

Adventúry začali upadať koncom 90-tych rokov, keď Sierru kúpila CUC International a Ken Williams prestal byť CEO, aj keď ostal v spoločnosti. Do roku 1998 došlo k ďalším spojeniam s inou spoločnosťou a Sierra rozdelila svoje pôsobenie na niekoľko polí: Attractions, Home, Sports, Studios, Movies. Áno nie je tam nikde adventure bohužiaľ. Začal nástup akčných FPS hier, zdokonaľovanie grafiky a technologický boom. Hráči mali záujem hrať menej komplikované 3D akčné hry s prvkami adventure (interakcie s postavami, používanie predmetov) a prestali kupovať čisté adventúry. Vznikli síce niektoré podarené série ako Syberia, Still Life, Posel Smrti, ale s príchodom MMO hráči vyhľadávali znovuhrateľnosť a tú im adventúry nemohli poskytnúť. Aspoň nie tie nové.

V poslednom čase sa síce objavujú nové adventúry, ale stupídne features ako zvýrazňovanie interaktívnych predmetov na obrazovke, nápoveda, instant puzzle solving alebo úplne skipovanie puzzlov spôsobili, že adventúry sú nudné, pár hodinové záležitosti. Taktiež prechod do 3D nie je veľmi štastný a myslím si, že skôr uškodil ako pomohol. Je to veľká škoda, že sa tento žáner nerozvinul a nepokračoval v trende, ktorý naznačili najvýraznejšie hry Quest for Glory, Indiana Jones IV, Gabriel Knight a Broken Sword.


Autor: Tomáš Dzamko


Zdroje:

Wikipedia

ars technica


Pozn.: S príchodom CD nosičov začali byť adventúry nahovorené a taktiež sa urobili CD verzie starších titulov. Nepokladal som za dôležité zisťovať, ktorá hra bola prvá nahovorená.

 

Aktuálne články  
HráCZSKé Archívy
 autor: dj 08.03.2022   
Youtube kanál - archiv starých her, kde naleznete Longplaye her s buď již profesionální češtinou/slovenštinou, nebo fanoušky přidanou. Na začátku her naleznete vždy krátkou slovní recenzi, a poté se už můžete jen ponořit do vod nostalgie a užívat si průchod hrou bez mluveného komentáře :) (textový komentář lze vypnout nebo zapnout u samotného videa)...
Prokletí Eridenu: Denník hráča - Mortarion
Prokletí Eridenu - klasické akčné RPG typu dungeon-crawler s pohybom po štvorcoch a súbojmi v reálnom čase od českých vývojárov z Napalm Soft. Hráč ovláda jednu postavu, pričom na začiatku má možnosť vybrať si z deviatich dostupných a každá má tri základné atribúty - silu, manu, zdravie. Podobne ako v Dungeon Masterovi, aj tu je nutné strarať sa o hlad a smäd svojho zverenca. Príbeh sa odohráva v ruinách tajomného, zakliateho mesta Eriden, v ktorého podzemných kobkách musí hlavný hrdina zničiť štyri kúzelné zrkadlá...
Ultima V: Warriors of Destiny - Denník hráča
Muž nespokojený s lidstvem a jeho chováním na Zemi přemýšlí na procházce lesem o lepším světě, když jeho pozornost upoutá zvláštní medailon ležící na podivné mýtině obrostlé duby. Medailon zvedne, ten se rozzáří a na mýtině se objeví nějaký portál. Muž do něj vstupuje a rázem se ocitá ve zcela jiném světě. Jeho zjevení překvapí místního obyvatele, kácejícího stromy a ten se v tomto šoku zraní sekyrou. Překvapivě si však zranění zhojí nějakou nadpřirozenou silou, představí se jako Shamino a jme se vyslýchat cizince, jak se zde objevil a odkud pochází. Když mu muž odvětí, že je z Cambridge z Britských ostrovů, pojmenuje jej místní muž Britishem...
Najnovšie pridané hry:
RoboCop 2
65% / 75% ( pridaná: 09.05.2022 )  
 
1990, Data East, Ocean   [ Action ]
RoboCop 2 je pokračovaním úspešnej akčnej strieľačky podľa rovnomenného sci-fi filmu s Petrom Wllerom, vydaná firmou Data East pre arkádové coin-op automaty v roku 1991. Firma Ocean robila konverzie pre domáce 8 a 16-bitové počítače a konzoly. Príbeh kopíruje filmovú predlohu o Detroitskom policajnom cyborgovi známom ako RoboCop, ktorý musí zastaviť distribútora drog Caina v šírení novej drogy Nuke. Hra sa riadi základnou premisou filmu, no má niekoľko zásadných sekvenčných rozdielov. Väčšinou ide o strieľačku s horizontálnym scrollingom, pričom niektoré úrovne sú v pseudo 3D (spoza RoboCopa) a poskytujú zameriavaci kríž, pomocou ktorého ničí bežných zločincov...
Ztracený ostrov
55% / 85% ( pridaná: 01.05.2022 )  
 
2000, Mayhem Studios s.r.o.   [ Adventure ]
Ztracený ostrov (Stratený ostrov) je klasická 2D kreslená point-and-click adventúra vutvorená vývojármi z Mayhem Studios (Riki Computer Games) v roku 2000 pre počítače s OS Windows 95/98. Ide o hru kombinujúcu sci-fi, pirátske dobrodružstvá a mystiku, ktorá sa nevie rozhodnúť či sa bude brať vážne alebo humorne. Hlavným protagonistom je totiž Jeľcin v dabingovom podaní skvelého českého humoristu Jiřího Lábusa, paroduje niektoré staršie adventúrne tituly ako Indiana Jones / Monkey Island a je popretkávaná viacerými popkultúrnymi odkazmi - Terminátor, David Copperfield...
Mixed-Up Mother Goose Deluxe
75% / 95% ( pridaná: 26.04.2022 )  
 
1995, Sierra On‑Line, Inc.   [ Adventure ]
Mixed-Up Mother Goose Deluxe je ďalšou vylepšenou verziou pôvodnej hry z roku 1987, vydaná firmou Sierra On Line pre platformy Macintosh, Windows 3.x a Windows 95 v roku 1995 na CD nosičoch. Obsahuje novú SVGA grafiku v rozlíšení 640x480 (256 farieb) a bonusové audio CD s prerobeným soundtrackom, ktorý obsahuje všetky detské riekanky hrané v rôznych hudobných štýloch...
Ax Battler: A Legend of Golden Axe
50% / 90% ( pridaná: 23.04.2022 )  
 
1992, SEGA Enterprises Ltd.   [ Action ]
Axe Battler: A Legend of Golden Axe je kombináciou akčnej adventúrý a plošinovky ako spin-off populárnej série Golden Axe, vydaná na handheld Sega Game Gear v roku 1991. Hlavným hrdinom je Axe Battler, mužská barbarská postava z pôvodnej hry Golden Axe. Hlavný záporák série, Death Adder, oblieha celý svet, pričom ukradne zlatú sekeru, magickú zbraň, ktorá jej držiteľovi poskytuje nepredstaviteľnú silu. Aby zabránil Death Adderovi použiť svoje sily na zničenie sveta, kráľ hradu Firewood si zavolá na pomoc svojho najsilnejšieho bojovníka: Ax Battlera. Počas svojej cesty sa musí hrdina prebojovať cez oblasti ako sú: Spooky Cave, Peninsula Tower, Turtle's Back, Death Pyramid, Evil Cave, Maze Wood, Gayn Mountain, Eagle's Back, Ice Cliffs a nakoniec hrad Death Addera...
Gun.Smoke
70% / 65% ( pridaná: 28.03.2022 )  
 
1985, Capcom Co., Ltd.   [ Action ]
Gun.Smoke je arkádová strieľačka typu run-and-gun s vertikálnym scrollingom vydaná pre herné automaty firmou Capcom v roku 1985. Túto hru s westernovou tematikou navrhol dizajnér Yoshiki Okamoto. Hráč ovláda postavu pištoľníka a lovca odmien menom Billy Bob, ktorý hľadá zločincov z Divokého západu. V Gunsmoke sa obrazovka automaticky posúva nahor a hráči majú len tri spôsoby streľby pomocou troch tlačidiel vľavo, vpravo a na stred, pričom je možné zmeniť spôsob, akým strelec strieľa pomocou kombinácií tlačidiel. Cestou Billy nachádza aj rôzne bonusy, ako topánky pre rýchlejší pohyb, náboje pre rýchlejšiu streľbu, pušku s väčším dostrelom alebo koňa, ktorý vpodstate pridáva život navyše...
Kilosoft Pacho 98
50% / 0% ( pridaná: 12.03.2022 )  
 
1998, Kilosoft   [ Action ]
Kilosoft Pacho '98 je klasická akčná 2D plošinovka od slovenského vývojára Jozefa Šeba alias KiloSoft, založená na úsmevnej filmovej komédii Martina Ťapáka - Pacho, hybský zbojník, parodujúcej jánošíkovský mýtus. Hra obsahuje 4 veľké levely, pričom každý je situovaný do unikátneho prostredia a začína sa vždy slovensky dabovaným úvodom. Pachovi bráni v ceste množstvo rozmanitých nepriateľov od drábov, cez osy, ježibaby až po rôzne pekelné stvorenia. Pre postup ďalej je nutné zbierať farebné "kľúče", ktoré však majú v tomto prípade však majú podobu toaletného papiera. Nechýbajú ani logické hádanky, pričom hráčovi postup komplikujú aj rôzne pasce...
Batman Returns
50% / 85% ( pridaná: 08.03.2022 )  
 
1992, Spirit of Discovery, Subway Software   [ Adventure ]
Batman Returns je point-and-click adventúra založená na rovnomennom filmovom prevedení komixu, vytvorená firmou Spirit of Discovery / Park Place a vydaná firmou Konami v roku 1992 pre počítače PC s MS-DOS. Táto verzia hry sa značne líši od ostatných konzolových verzií v tom, že to nebola primárne akčná hra, ale skôr adventúra s bojovými sekvenciami zameraná na detektívnu prácu Batmana. Hráč sa v úlohe Batmana snaží ochrániť mesto pred Penguinovou armádou a gangom Red Triangle Circus. Je ho prácou bude viesť neúnavné vyšetrovanie a vypočúvanie Penguinových spojencov, používanie počítača v Batcave na zadávanie stôp, analýzu dôkazov a skúmanie životopisov nepriateľov. V bojových pasážach hráč ovplyvňuje len výber zbrane a intenzitu Batmanovho útoku...
Najnovšie prílohy: (20)
Covers, Commodore 64 | 16.05.2022
 Kenny Dalglish Soccer Manager
Covers, Apple II | 15.05.2022
 Karateka
Covers, Game Boy | 15.05.2022
 Karateka
Covers, Commodore 64 | 15.05.2022
 Karateka
Maps, Arcade (png) | 12.05.2022
 RoboCop 2
Download, Atari ST (st) | 12.05.2022
 RoboCop 2
Covers, Game Boy | 12.05.2022
 RoboCop 2
Covers, NES | 12.05.2022
 RoboCop 2
Covers, Commodore 64 | 12.05.2022
 RoboCop 2
Manual, Arcade cabinet [jp] (pdf) | 12.05.2022
 RoboCop 2
Download PC EGA (zip) | 11.05.2022
 Loom
Covers, PC DOS | 09.05.2022
 Oregon Trail, The
Download, Amiga (adf) | 09.05.2022
 RoboCop 2
Manual, Amiga + Atari ST (pdf) | 09.05.2022
 RoboCop 2
Arcade Flyers | 09.05.2022
 RoboCop 2
Video, Arcade - Longplay | 09.05.2022
 RoboCop 2
Spellcross - Longplay | 06.05.2022
 Spellcross: The Last Battle
Návod [cz] | 02.05.2022
 Ztracený ostrov
Video, Intro a začiatok hry | 02.05.2022
 Ztracený ostrov
Download, DOSBox Windows98 package (ISO) [cz] | 01.05.2022
 Ztracený ostrov
Najnovšie originálky v zbierkach: (20)
Ringo | 08.08.2022
 Powermonger (1990)
Ringo | 11.07.2022
 Dune 2000 (1998)
Wlkus | 28.05.2022
 Daedalus Encounter, The (1995)
Wlkus | 28.05.2022
 Mission Critical (1995)
Wlkus | 28.05.2022
 Heart of China (1991)
Clous | 04.05.2022
 Armred Fist 2 - M1A2 Abrams (1997)
Ringo | 27.04.2022
 System Shock (1994)
deadly | 26.04.2022
 Gloom (1995)
kloki38 | 12.04.2022
 Ishar Trilogy (1995)
deadly | 31.03.2022
 Subwar 2050 (1994)
deadly | 28.03.2022
 MiG-29 Fulcrum (1991)
deadly | 07.03.2022
 Populous II (1991)
mrazikcomp | 01.03.2022
 Great naval battles (1990)
mrazikcomp | 27.02.2022
 Harpoon (1989)
Ringo | 22.02.2022
 Perfect General 2 (1994)
Ringo | 18.02.2022
 History Line: 1914-1918 (1992)
deadly | 13.02.2022
 K240 (1994)
Clous | 20.01.2022
 Duke Nukem 3D (1996)

Najnovšie komentáre: (10)  
lasice | 17.08.2022, 19:45
 Dark Sun: Shattered Lands
Jared: try this one, maybe this will help you https://rafael.lv/maps-from-the-classic-ssi-dark-sun-games-part-1-shattered-lands/
Ringo | 20.07.2022, 23:40
 Cadaver
2Freddie: Je to tak, Cadaver je sice pekelně těžký, ale ne zase tak drasticky, jak se o něm tradovalo. Je to spíše adventura než RPG. Expy jsou tam jen na ozdobu a jen udávají, že ses dostal do další herní úrovně. Souboje se řeší ne přímým střetem, a...
Freddie | 13.07.2022, 11:48
 Cadaver
Ringo, chcem sa Ti poďakovať, že si ma na Cadavera navnadil. Celé roky som váhal, či sa do tejto hry pustiť a to hlavne kvôli jej akčným častiam. Teraz sa nachádzam v polovici tretieho levelu a musím uznať, že vzhľadom na obrovský počet miestností je...
Andrew Vrba | 13.06.2022, 21:27
 RoboCop
While the MS-DOS port of the Data East arcade game is a faithful one, and offers various graphical and sound options(Tandy 1000 users rejoice), the game is hampered by it's difficulty. It is just as hard as the arcade original, but now you cannot con...
DJ | 13.05.2022, 16:00
 Ishar: Legend of the Fortress
Dik za link, uz som to dakedy cital este ked ta sajta fungovala. Inac citujem fajn pikosku: "na dodatek pilnuje tutaj porządku dwóch ogrów, w tym jeden wygląda tak, jakby jego matka często do minotaura na seksy chodziła." ;-))
Marek | 10.05.2022, 14:43
 Ishar: Legend of the Fortress
Našel jsem jeden celkem vyčerpávající textový průchod hrou prvního dílu Ishar, je sice v polštině, ale to v dnešním světě s Deepl vůbec nevadí. Průchod hrou zpracoval jistý Beamhit a doplnil ho spoustou obrázků a mapek dungeonů. Kdo se chce podívat...
Marek | 25.04.2022, 14:57
 Prokletí Eridenu
Ruthane máš tři možnosti jak to vyřešit: 1. buď vytvoříš na Prokletí Eridenu crack 2. budeš to hrát tak, že po každém ukončení hry to pak přeinstaluješ (tak jsem to hrál já a co vím, tak i kámoš, není to nic strašného, nová instalace je otázka chvi...
Andrej | 18.04.2022, 14:55
 Prokletí Eridenu
A používal si save alebo nejak inak modifikoval tú složku, kde sa prokleti.exe nachádza? je tam ten copyright. Skús toto https://uloz.to/file/X6zd0wd3y0WB/eriden-zip Spustiť priamo cez dosbox.exe (priamo, teda žiadne preťahovanie prokleti.exe nad ...
Zkousel jsem poslani verzi, instalace a prvni spusteni ok, ale pri dalsi spusteni pres play.bat to spadne.. Kdyz to pustim pres dosbox.exe, tak dostanu info to tom, ze kopie neni legalni.. takze je asi potreba jeste neco osetrit..
Ringo | 26.03.2022, 10:06
 Cadaver
2 Freddie: Ono je tam peněz docela nakonec dost. Pokud bys chtěl ale pro jistotu šetřit, ukládej fakt jen před situacemi, kde hrozí smrt. Hodně třeba ušetříš v levelu 1, když jej jednou vyřešíš, najeď jej znovu, protože je to podruhé v podstatě speed...
Najnovšie príspevky v diskusii: (10)  
Vlak | Vďaka za tip, číslo 033 je už na ceste ku mne :)
| Dávám na vědomí, že autor PC hry Vlak, pan Miroslav Němeček, vydává svou freewarovou herní klasiku Vlak, se kterou se naše generace setkávala na školních počítačích, poprvé ve fyzické podobě v souhrné kompilaci jeho renezanční tvorby "Multi-edice" (r...
Mail | DJ má ode mně maila, ale nevím jestli schránku tady na foru vybírá?
Betrayal in Anatara | Hledám ultimátní příručku Betrayal in Antara: The Official Strategy Guide v pdf formátu https://www.goodreads.com/book/show/757247.Betrayal_in_Antara Nemohl by ji prosímvás někdo odněkud vyhrabat a zpřístupnit na stažení? Nedaří se mi ji najít,...
| Mňa z aktuálnej ponuky najviac oslovilo Diablo: The Awakening - Crash, máte s tým skúsenosti? Pôjde to spustiť na W10, VirtualPC nemám
Arielistelos | 03.05.2022, 17:11
 HráCZSKé Archívy
| Ahoj všem! Spellcross pokořen, celý Longplay můžete sledovat tady https://www.youtube.com/watch?v=aJhz1M0DLms&list=PL2LZnPVl-xD2E_xmYvj8YKvNCvmTBiB4U nezapomeňte sledovat i můj IG na kterém dávám každý týden hlasovat, co se bude hrát ten příští, p...
Ztracený ostrov | Ahoj DJ, mohl by jsi prosím udělat dosbox balíček pro hru Ztracený ostrov? Např. s windows 98, podobně jako jsi to udělal s Poslem bohů? https://visiongame.cz/hra/ztraceny-ostrov/ Je to hra v češtině, která si očividně bere inspiraci z Monkey I...
Mixed-Up Mother Goose Deluxe | Ahoj, ačkoliv mám osobně nejraději původní verzi z roku 1987, tak jsem si všiml, že zde chybí ke stažení Deluxe verze z roku 1995. Je uvedena mezi alternativními verzemi k původní hře, ale samostatná karta chybí. Pokud by byla doplněna, může se dát k...
Marek | 18.04.2022, 20:00
 Dungeon Mapper
Offline verze | Ahoj, Děkuji moc! Vypadá to zatím bez chyb. KDyby něco, tak určitě napíšu. Ještě jednou díky :).
| Zachytili ste uz Return to Monkey Island? https://www.youtube.com/watch?v=sahskKAxSCY

Najnovšie pridané časopisy a coverdisky: (10/346)
speccy.cz | 05.03.2022
 Fifo 7 [36]
speccy.cz | 05.03.2022
 Fifo 6 [36]
speccy.cz | 26.02.2022
 Fifo 5 [36]
speccy.cz | 22.07.2021
 Fifo 4 [36]
speccy.cz | 22.07.2021
 Fifo 3 [36]
speccy.cz | 20.07.2021
 Fifo 2 [36]
CGW Museum | 14.03.2021
 Computer Gaming World 25 [50]
? | 23.12.2020
 Score 48 [132]
Archiarian | 01.12.2020
 GameStar 6/99 [100]
speccy.cz | 20.09.2020
 Fifo 1 [36]
Najnovšie pridané diskmagy: (10/97)
Karel Ondráček | 05.06.2022
 Narsil 8 (12/94) [35]
DJ | 26.04.2021
 Kelt 9 [52]
DJ | 06.07.2020
 Kelt 8 [48]
DJ | 12.05.2020
 Kelt 7 [64]
DJ | 10.05.2020
 Kelt 4 [44]
DJ | 14.04.2020
 Kelt 3 [42]
DJ | 12.04.2020
 Kelt 2 [53]
DJ | 03.04.2020
 Kelt 1 [43]
DJ | 02.04.2020
 Guru 17 #2/93 [48]
DJ | 02.04.2020
 Guru 16 #1/93 [3]

Komentáre k obrázkom / stránkam časopisov: (10)
Richmond | 07.08.2021, 09:35
 Dopisy čtenářů
Excalibur 17 | Teď po 30 letech si prohlížím inzerece a dopisy čtenářů a vidím, že jsem tenkrát chodil měnit hry i ke "gamesníku&q...
Richmond | 06.08.2021, 21:20
 Inzercia
Excalibur 11 | Koukám v inzerci i Jindřich Skeldal/Napoleno Rohlík! A nabízí skvělé hry dle seznamu :)...
DJ | 26.07.2021, 15:27
 RPG
Excalibur 18 | Richmond: no on ma este druhy diel v cisle 21 (/mag/excalibur-21/page/45/) a tam je nicnehovoriaci pseudonym T.D.T from ...
Richmond | 25.07.2021, 14:51
 RPG
Excalibur 18 | Je vůbec známo, kdo tenhle článek psal? Když si vezmu, o jakých crpg hrách se v Excaliburu psalo, tak hry zde uvedené do...
Peter Krajčovič | 20.05.2021, 22:06
 BiT - Koniec
Excalibur 41 | Toto bol -luis-...
Swampy | 07.05.2021, 15:41
 Zak MC Kracken
Excalibur 9 | Presne ten isty obrazok (Zak) ako v Bite 10/91. Nahoda?...
Adam | 03.04.2021, 12:07
 BiT - Koniec
Excalibur 41 | -yves- Ďakujeme ...
Score 32 | Ak by to niekoho zaujímalo, tak tie screenshoty zo Shadow Warriora pochádzajú z alpha verzie z 8. septembra 1995. http...
Kloki38 | 02.04.2021, 13:05
 Heretic
Riki 7 | Vidím, že s obrázkami sa moc nebabrali. Tie prvé tri obrázky hore sú propagačné screenshoty z nikdy nepublikovanej beta ...
Swampy | 07.02.2021, 18:10
 Inzeráty
Excalibur 8 | Haha, tak tu to Riki dobre schytal. V strede, dole....
Najnovšie obrázky pridané užívateľmi: (11)
Ringo | 05.05.2022, 17:41
 Loom
The end
Ringo | 05.05.2022, 17:41
 Loom
A jdeme do finále
Ringo | 05.05.2022, 17:40
 Loom
Chaose je třeba pořádně nas...štvat.
Ringo | 05.05.2022, 17:40
 Loom
A tohle j něco jako posmrtný život
Ringo | 05.05.2022, 17:39
 Loom
Bishop vypustil chaose, kdo s čím zachází...
Ringo | 05.05.2022, 17:39
 Loom
A tohle je Bishop
Ringo | 05.05.2022, 17:38
 Loom
Tohle je hrad Bishopa
Ringo | 05.05.2022, 17:36
 Loom
To jako že jsem v base, jo?
Ringo | 05.05.2022, 17:36
 Loom
Tak tohle je hrad cechu kovářů
Ringo | 05.05.2022, 17:35
 Loom
Tohle nebude na Marsu, i když to tak vypadá
Ringo | 05.05.2022, 17:35
 Loom
Tady se bude kouzlit


Demon's Winter
Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
RoboCop 2, 09.05.2022
Ztracený ostrov, 01.05.2022
Mixed-Up Mother Goose Deluxe, 26.04.2022
Ax Battler: A Legend of Golden Axe, 23.04.2022
Gun.Smoke, 28.03.2022
Kilosoft Pacho 98, 12.03.2022
Batman Returns, 08.03.2022
Batman Returns, 06.03.2022
Posel Bohů, 26.02.2022
RoboCop (Ocean), 26.12.2021
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1263
 Prílohy :: 8190
 Komentáre :: 7666
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox