Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames
Zahrajte si svoje staré hry online priamo v prehliadači alebo mobile...

Old games :: Staré hry na stiahnutie, Abandonware, Retro, Časopisy

Orion Burger
Orion Burger

Castle Wolfenstein, Muse Software - PC DOS (1984)

Samozrejme že zahrať si túto hru nebol môj náhodný výber, ale dokopal som sa k nej na základe jedného z posledných Retro GamesPlay od Pavla Dobrovského pre Games.cz.

Casle Wolfenstein si pamätám, nebola to nijak komplikovaná hra, ale vo svojej dobe ma ničím nezaujala (pod "svojou dobou" rozumej zhruba dobu vydania Wolfenstein 3D :-) a nikdy som ju neprešiel.

 

Ak sa však na ňu pozriem s odstupom času, nachádzam v porovnaní s dobovou produkciou veľmi originálne a nadčasové herné prvky. Posúďte sami: nepriatelia nie sú hluchý - počujú steľbu, možnosť hrať bez zabíjania nepriateľských vojakov, prezliekanie do nacistickej uniformy, odomykanie dverí okrem kľúča aj za pomoci zbrane (platí aj pre truhlice), možnosť vytvárania priechodov ničením stien granátom v rámci obrazovky a mnoho ďalších. Všetky postupne vymenujem v "príručke hráča", čo bude vpodstate cieľom tohto článku.

 

Najskôr zopár slov o autorovi:

Silas S. Warner (1949-2004)

bol v 70-tych rokoch 20-teho storočia prototypom typického počítačového "geeka". Programoval a prispieval do systému PLATO, kde vytvoril hru RobotWar (hráči písali programy pre robotov, ktoré potom spolu bojovali v aréne) a v roku 1981 pod firmou Muse Software ju portoval aj pre domáce počítače Apple II. Hra bola veľmi populárna a viacero dobových časopisov o počítačových hrách (Byte, Computer Gaming World) organizovalo pre čitateľov súťaže v programovaní robotov pre RobotWar.

Warner tiež vytvoril jeden z prvých digitálnych zvukových systémov pre Apple II nazvaný "the Voice", ktorý umožňoval zaznamenávať zvuky a následne ich prehrávať na tomto počítači so všetkými jeho obmedzeniami. Túto technológiu použil aj pre vytvorenie hlasov nacistických vojakov v hre Castle Wolfenstein.

Pri vytváraní Castle Wolfenstein bol hodne inšpirovaný staršou bludiskovou hrou z hracích automatov - Berzerk.

 

Príbeh? Áno, máme! 

V Európe zúri II. Svetová Vojna, Nacisti zabrali hrad Wolfenstein a urobili si z neho svoj hlavný stan (HQ). Ty, neznámy spojenecký vojak si bol zajatý za nepriateľskou líniou a teraz čakáš na výsluch a mučenie vo väzení tohto hradu. Od svojho umierajúceho spoluväzňa dostávaš okrem inštrukcií a zbrane s 10-timi nábojmi aj dôležitú úlohu - násť dokumenty - bojové plány pre "Operáciu Rheingold", pritom samozrejme prežiť a uniknúť s nimi z hradu Wolfenstein.

 

Príručka hráča

Okrem prívlastku stealth-akcia tejto hre patrí aj ďalší a to rogue-like, nakoľko je bludisko kompletne generované a hráč tak musí pri každej novej hre - aj keď ju už pozná - určitým spôsobom improvizovať. 

Ovládanie

Mohlo by sa zdať zložité, nakoľko je nutná účasť oboch rúk na klávesnici, ale dá sa na to zvyknúť. Zvlášť sa ovláda pohyb postavy (9 kláves) a zvlášť ruka s namierenou zbraňou (9 kláves):

    

Q,A,Z,X,C,D,E,W = (ľavá strana klávesnice) pohyb v príslušnom smere, S = zastavenie pohybu

I,K,<,>,/,;,P,O = (ľavá strana klávesnice) namierenie zbrane príslušným smerom, L = výstrel

 

H =schovanie zbrane (vojaci reagujú na vytiahnutú zbraň v ich blízkosti a správnom smere)

T = hod granátom, granát pri dopade zabije všetko živé a dajú sa ním zničiť dvere alebo stena (okrem tej na okraji obrazovky)

U = zobratie/použitie predmetu z truhlice (hra to aj vypíše na obrazovku) po jej otvorení

ENTER = inventár, zobrazí aktuálny stav nesených vecí ako náboje, granáty, uniforma, vesta, plány

SPACE = akčná klávesa, stlačením je možné:

                   - prešacovať živých nepriateľov pokiaľ je na nich namierená zbraň a zobrať im všetko čo majú

                   - prehľadávať mŕtvoly nepriateľov a zbierať ich veci

                   - odomykať dvere pokiaľ je na ne namierená zbraň, tiež je ich možné otvoriť výstrelom

                   - odomykať truhlice, trvá to určitý čas, ktorý je možné znížiť neustálym držaním medzerníka a tiež výstrelom do truhlice (pozor ak sú v nej granáty, hrozí výbuch a smrť)

ESC = uloženie pozície a návrat do hlavného menu

 

Nepriatelia

Guard (bežný nacista) - oblečený v uniforme s hákovým krížom, môžu sa pohybovať iba v rámci jednej miestnosti, dokážu odomykať dvere (čo sa dá občas využiť), zabiť sa dajú pištoľou - niekedy znesú aj viac výstrelov, v inventári majú náboje a kľúče.

SS Stormtrooper - oblečený v zelenej nepriestrelnej SS veste, môže sa pohybovať po celom hrade, zabiť sa dá iba pomocou granátu, generuje sa zriedkavo, zvyčajne je iba jeden

Nacisti sú obvykle v každej miestnosti, niekedy aj vo väčšom počte, reagujú na výstrel. Po namierení zbrane na nepriateľa zodvihnú ruky a je možné ich prešacovať - zobrať všetko čo majú v inventári, takto sa napríklad dá aj SS Stormtrooper okradnúť o nepriestrelnú vestu! Nepriatelia sú však aj po okradnutí stále nebezpečný pri kontakte.

 

Predmety

 • war plans - cieľom hry je násť v jednej z truhlíc truhlíc tieto dokumenty a nájsť východ z hradu, zobrazujú sa v inventári /ENTER/
 • bullets - náboje do zbrane, maximálne 10ks, zobrazujú sa v inventári
 • grenades - granáty, je možné s nimi zabiť SS Stormtroopera, zničiť stenu a urobiť priechod, maximálne 3ks, zobrazujú sa v inventári
 • bulletproof west - zelená nepriestrelná vesta SS, možno ju obliecť aj na na uniformu, zobrazuje sa v inventári
 • uniforms - nacistická uniforma, po oblečení nás bežný nacisti nepoznajú a nestrieľajú, problém je iba s SS stormtrooperom, zobrazuje sa v inventári
 • schnapps - nápoj, použitím sa spotrebuje (netuším či niečo dopĺňa)
 • liebfraumilch - spotrebák...
 • bratwurst - spotrebák...
 • sauerkraut - spotrebák...
 • cannonballs - nezistil som načo slúžia, nedajú sa zobrať z truhlice...
 • medals - takisto neviem načo slúžia, dajú sa zobrať, ale nezobrazujú sa v inventári...

Prostredie a mapa hradu Wolfenstein

Celý hrad Wolfenstein je pri novej hre náhodne vygenerovaný. Okrem prvej miestnosti so schodiskom v ktorej začíname, sú vygenerované ďalšie 4 poschodia prepojené schodiskami, každé o veľkosti 3x3 až 5x5 miestností. Miestnosť môže obsahovať okrem nepriateľov truhlice, dvere (zvislé čiary) - tie sa dajú odomknúť alebo zničiť gfranátom/niekoľkými výstrelmi z pištole a môžu z nej viesť maximálne 4 východy, jeden na každom okraji, prípadne schody na ďalšie poschodie. Pri prechádzaní sa tak dá celkom jednoducho kresliť mapa na štvorčekovaný papier, robením značiek na spojniciach štvorcov. V rámci jednej miestnosti sa dajú pomocou granátov ničiť aj steny a vytvárať tak priechody, nie však medzi miestnosťami.
Ja som sa opäť nechal uniesť a mapu som si robil skladaním screenshotov jednotlivých obrazoviek, tu si môžete urobiť prehľad ako asi vyzerá jeden náhodne vygenerovaný hrad Wolfenstein:


Mapa celého hradu Wolfenstein (1700x3580px)

Hranie

Nie je to nič zložitého, snáď až na to ovládanie, kedy je nutné klávesou "S" neustále pohybujúcu sa postavičku zastavovať. Pri hraní v DOSBoxe doporučujem znížiť počet cyklov fixne na 400 čo mi prišlo na priemerne rýchlom počítači optimálne.

Cieľom hry je teda nájsť v jednej z truhlíc tajné dokumenty a utiecť s nimi z hradu východom v miestnosti na poslednom poschodí. Z náznaku príbehu je jasné že stavba bludiska je koncipovaná smerom hore, začíname tak niekde v podzemnej kobke a postupne sa dostávame vyššie. Vpodstate ide predovšetkým o nájdenie uniformy čo najskôr, s ňou už to ide jednoduchšie, keďže nepriatelia neútočia, ale aj tak je treba byť pozorný. Truhlice je nutné otvoriť všetky až pokiaľ nenájdeme dokumenty (plans), môžu byť v ktorejkoľvek. Každá truhlica má svoj čas v sekundách, za ktorý je ju možné otvoriť, tento sa dá znížiť výstrelom, držaním medzerníka a samozrejme zvýšením cyklov v DOSBoxe [CTRL+F12, CTRL+F11] pretože občas je to aj cez 200 sekúnd!

Po zabití, alebo chytení sa hra našťastie negeneruje znova, ale aktuálny stav prostredia sa uloží (t.j. otvorené truhly, zabitý nepriatelia...) avšak začíname vždy v prvej miestnosti. Zdá sa mi že počet takýchto pokusov je obmedzený a existuje tu zrejme niečo ako životy, po ktorých vyčerpaní hra končí úplne, bez možnosti pokračovania, vygeneruje sa nové bludisko. Tiež je možné, že spotrebovateľné predmety (jedlo a pitie) tieto životy nejakým spôsobom dopĺňajú ale to len tipujem.

Po úspešnom prejdení hry sa zvýši obtiažnosť - rastie hodnosť hlavného hrdinu - ktorá má 8 úrovní.

Pri mojom hraní som mal veľké šťastie (viď mapa), v dvoch truhliciach v prvej miestnosti sa mi vygenerovala uniforma aj nepriestrelná vesta  ;-)

 

Okrem PC verizie som skúšal aj pôvodný originál pre Apple II, ale odradil ma hlavne nepríjemný dlhotrvajúci "blikajúco-pípajúci" efekt pri narazení na akúkoľvek prekážku, čo sa pri takomto type ovládania (nutnosti zastavovať) dialo takmer nepretržite.

Video

Pri niektorom z množstva pokusov sa náhodný generátor hecol a ja som našiel plány aj s uniformou hneď v prvom leveli, takže prejdené za niečo viac ako 8 minút. Rovnako ani SS Stormtroopera som nestretol...


 

Aktuálne články  
HráCZSKé Archívy
 autor: dj 08.03.2022   
Youtube kanál - archiv starých her, kde naleznete Longplaye her s buď již profesionální češtinou/slovenštinou, nebo fanoušky přidanou. Na začátku her naleznete vždy krátkou slovní recenzi, a poté se už můžete jen ponořit do vod nostalgie a užívat si průchod hrou bez mluveného komentáře :) (textový komentář lze vypnout nebo zapnout u samotného videa)...
Prokletí Eridenu: Denník hráča - Mortarion
Prokletí Eridenu - klasické akčné RPG typu dungeon-crawler s pohybom po štvorcoch a súbojmi v reálnom čase od českých vývojárov z Napalm Soft. Hráč ovláda jednu postavu, pričom na začiatku má možnosť vybrať si z deviatich dostupných a každá má tri základné atribúty - silu, manu, zdravie. Podobne ako v Dungeon Masterovi, aj tu je nutné strarať sa o hlad a smäd svojho zverenca. Príbeh sa odohráva v ruinách tajomného, zakliateho mesta Eriden, v ktorého podzemných kobkách musí hlavný hrdina zničiť štyri kúzelné zrkadlá...
Ultima V: Warriors of Destiny - Denník hráča
Muž nespokojený s lidstvem a jeho chováním na Zemi přemýšlí na procházce lesem o lepším světě, když jeho pozornost upoutá zvláštní medailon ležící na podivné mýtině obrostlé duby. Medailon zvedne, ten se rozzáří a na mýtině se objeví nějaký portál. Muž do něj vstupuje a rázem se ocitá ve zcela jiném světě. Jeho zjevení překvapí místního obyvatele, kácejícího stromy a ten se v tomto šoku zraní sekyrou. Překvapivě si však zranění zhojí nějakou nadpřirozenou silou, představí se jako Shamino a jme se vyslýchat cizince, jak se zde objevil a odkud pochází. Když mu muž odvětí, že je z Cambridge z Britských ostrovů, pojmenuje jej místní muž Britishem...
Najnovšie pridané hry:
Falcon
70% / 0% ( pridaná: 03.05.2023 )  
 
1987, Sphere, Inc.   [ Simulation ]
Falcon je simulátor bovej stíhačky F-16 Fighting Falcon, vydaná v roku 1987 pre platformy MS DOS a Macintosh. Hra bola vytvorená firmou Sphere, Inc. / Spectrum HoloByte a stala sa jednou z prvých leteckých vojenských simulácií, ktoré sa stali populárnymi u hráčov po celom svete. V hre hráč ovláda jednu z viacerých letiek, vrátane F-16 Fighting Falcon, a snaží sa plniť rôzne úlohy v rámci vojenských operácií. Hra obsahuje realistickú fyziku letu, ktorá sa môže javiť ťažká pre nových hráčov, ale zároveň poskytuje autentický zážitok z lietania. Falcon bola vydávaná s manuálom na niekoľko stoviek strán, ktorý obsahoval detailné informácie o lietadle, zbrane a taktikách, ktoré sa dajú v hre použiť. Hráči sa museli naučiť plánovať lety, koordinovať útoky a zvládať rôzne situácie, aby mohli úspešne splniť úlohy...
Metal Gear
65% / 90% ( pridaná: 18.10.2022 )  
 
1987, Konami Industry Co. Ltd.   [ Action ]
Metal Gear je zhora videná akčná adventúra, vytvorená a vydaná firmou Konami v roku 1987 pre počítače MSX2 v Japponsku a časti Európy. Ide o hru ktorá spopularizovala žáner stealth a zároveň prvá ktorej autorom je Hideo Kojima. Hráč ovláda agenta špeciálnej jednotky FOXHOUND menom Solid Snake, ktorý sa vydáva na samostatnú infiltračnú misiu do opevneného štátu Outer Heaven, aby zničil Metal Gear, dvojnohý kráčajúci tank schopný odpaľovať jadrové strely odkiaľkoľvek na svete a jeho úlohou je tiež zachrániť niekoľkých kolegov agentov, ktorých zajal nepriateľ. Neskôr bol vydaný aj port hry pre Famicom už bez autorskej účasti Kojimu, ktorý sa neskôr dočkal vydania na medzinárodných trhoch pre NES v priebehu nasledujúcich dvoch rokov...
Clock Tower
70% / 87% ( pridaná: 26.09.2022 )  
 
1995, Human Entertainment   [ RPG ]
Clock Tower je japonská point-and-click adventúra s prvkami survival hororu, vytvorená a publikovaná firmou Human Entertainment pre domáce konzoly Nintendo Famicom (SNES) v roku 1995. Ide o prvý diel série Clock Tower. Príbeh sleduje sirotu Jennifer Simpson krátko po tom, čo si ju spolu s ďalšími osirelými dievčatami adoptuje rodina Barrowovcov. Krátko po príchode na panstvo tejto rodiny jedno z ďalších detí zabije stalker zvaný Scissorman. Jennifer musí preskúmať celé sídlo, aby našla spôsob, ako uniknúť Scissormanovi, čo vedie k jednému z viacerých zakončení hry. Clock Tower využíva konzolové rozhranie typu point and click, kde hráč ovláda kurzor...
RoboCop 2
65% / 76% ( pridaná: 09.05.2022 )  
 
1990, Data East, Ocean   [ Action ]
RoboCop 2 je pokračovaním úspešnej akčnej strieľačky podľa rovnomenného sci-fi filmu s Petrom Wllerom, vydaná firmou Data East pre arkádové coin-op automaty v roku 1991. Firma Ocean robila konverzie pre domáce 8 a 16-bitové počítače a konzoly. Príbeh kopíruje filmovú predlohu o Detroitskom policajnom cyborgovi známom ako RoboCop, ktorý musí zastaviť distribútora drog Caina v šírení novej drogy Nuke. Hra sa riadi základnou premisou filmu, no má niekoľko zásadných sekvenčných rozdielov. Väčšinou ide o strieľačku s horizontálnym scrollingom, pričom niektoré úrovne sú v pseudo 3D (spoza RoboCopa) a poskytujú zameriavaci kríž, pomocou ktorého ničí bežných zločincov...
Ztracený ostrov
55% / 86% ( pridaná: 01.05.2022 )  
 
2000, Mayhem Studios s.r.o.   [ Adventure ]
Ztracený ostrov (Stratený ostrov) je klasická 2D kreslená point-and-click adventúra vutvorená vývojármi z Mayhem Studios (Riki Computer Games) v roku 2000 pre počítače s OS Windows 95/98. Ide o hru kombinujúcu sci-fi, pirátske dobrodružstvá a mystiku, ktorá sa nevie rozhodnúť či sa bude brať vážne alebo humorne. Hlavným protagonistom je totiž Jeľcin v dabingovom podaní skvelého českého humoristu Jiřího Lábusa, paroduje niektoré staršie adventúrne tituly ako Indiana Jones / Monkey Island a je popretkávaná viacerými popkultúrnymi odkazmi - Terminátor, David Copperfield...
Mixed-Up Mother Goose Deluxe
75% / 97% ( pridaná: 26.04.2022 )  
 
1995, Sierra On‑Line, Inc.   [ Adventure ]
Mixed-Up Mother Goose Deluxe je ďalšou vylepšenou verziou pôvodnej hry z roku 1987, vydaná firmou Sierra On Line pre platformy Macintosh, Windows 3.x a Windows 95 v roku 1995 na CD nosičoch. Obsahuje novú SVGA grafiku v rozlíšení 640x480 (256 farieb) a bonusové audio CD s prerobeným soundtrackom, ktorý obsahuje všetky detské riekanky hrané v rôznych hudobných štýloch...
Ax Battler: A Legend of Golden Axe
50% / 85% ( pridaná: 23.04.2022 )  
 
1992, SEGA Enterprises Ltd.   [ Action ]
Axe Battler: A Legend of Golden Axe je kombináciou akčnej adventúrý a plošinovky ako spin-off populárnej série Golden Axe, vydaná na handheld Sega Game Gear v roku 1991. Hlavným hrdinom je Axe Battler, mužská barbarská postava z pôvodnej hry Golden Axe. Hlavný záporák série, Death Adder, oblieha celý svet, pričom ukradne zlatú sekeru, magickú zbraň, ktorá jej držiteľovi poskytuje nepredstaviteľnú silu. Aby zabránil Death Adderovi použiť svoje sily na zničenie sveta, kráľ hradu Firewood si zavolá na pomoc svojho najsilnejšieho bojovníka: Ax Battlera. Počas svojej cesty sa musí hrdina prebojovať cez oblasti ako sú: Spooky Cave, Peninsula Tower, Turtle's Back, Death Pyramid, Evil Cave, Maze Wood, Gayn Mountain, Eagle's Back, Ice Cliffs a nakoniec hrad Death Addera...
Najnovšie prílohy: (20)
Manual - Amiga, Atari ST (pdf) | 03.05.2023
 Falcon
Covers, PC DOS | 03.05.2023
 Falcon
Ztracený ostrov - 2000 (Longplay - Český dabing) | 08.03.2023
 Ztracený ostrov
Blood & Magic - 1996 (Longplay - české titulky) 1# Výkřik pomsty Modrá/Červená | 08.03.2023
 Blood & Magic
Agent Mlíčňák - Longplay | 08.03.2023
 Teenagent (Agent Mlíčňák)
Recenze, Ladin [cz] | 01.03.2023
 Realms of Arkania 3: Shadows over Riva
Manual, MSX (pdf) | 25.11.2022
 Metal Gear
Covers, NES | 20.10.2022
 Metal Gear
Download, DOS (zip) | 20.10.2022
 Metal Gear
Covers, MSX | 18.10.2022
 Metal Gear
Covers, SNES | 26.09.2022
 Clock Tower
Manual, SNES (pdf) [jp] | 26.09.2022
 Clock Tower
Covers, Amiga CD32 | 04.09.2022
 Magic Island: The Secret Of Stones
Covers, Commodore 64 | 16.05.2022
 Kenny Dalglish Soccer Manager
Covers, Apple II | 15.05.2022
 Karateka
Covers, Game Boy | 15.05.2022
 Karateka
Covers, Commodore 64 | 15.05.2022
 Karateka
Maps, Arcade (png) | 12.05.2022
 RoboCop 2
Download, Atari ST (st) | 12.05.2022
 RoboCop 2
Covers, Game Boy | 12.05.2022
 RoboCop 2
Najnovšie originálky v zbierkach: (20)
mrazikcomp | 31.03.2023
 falcon 3.0 gold (1994)
kloki38 | 28.02.2023
 Aces of the Pacific (1992)
kloki38 | 29.12.2022
 Gene Machine, The (1996)
kloki38 | 07.12.2022
 Wizardry 8 (2002)
kloki38 | 01.12.2022
 Bram Stoker's Dracula (1993)
Swampy | 28.11.2022
 Legend of Kyrandia, The (1992)
Ringo | 08.08.2022
 Powermonger (1990)
Ringo | 11.07.2022
 Dune 2000 (1998)
Wlkus | 28.05.2022
 Daedalus Encounter, The (1995)
Wlkus | 28.05.2022
 Mission Critical (1995)
Wlkus | 28.05.2022
 Heart of China (1991)
Clous | 04.05.2022
 Armred Fist 2 - M1A2 Abrams (1997)
Ringo | 27.04.2022
 System Shock (1994)

Najnovšie komentáre: (10)  
hypnos | 26.05.2023, 09:28
 Lost Vikings, The
Sakra, že bych tomu taky ještě dal jeden pokus? :D Jsem neutšil, že existuje pokračování - Lost Vikings 2: Norse by Norsewest. Hra je k stažení na myabandonware
Keena 4 jsem nedavno opetovne dojel v ramci dohravani hopsacek z detstvi. Keen 4 byla pravdepodobne prvni hra, kterou jsem dohral, pozdeji jsem zkousel i dalsi epizody Keena, ale zadne se tomuto dilu moc nepriblizovaly, nevim zda to bylo obchodnim sh...
Danny | 24.04.2023, 10:18
 Lost Vikings, The
Nedavno dohrano po mnoha letech, hezky pekne od prvniho levelu po posledni a musim potvrdit, ze tato hra je i diky grafice skutecne nestarnouci. Odjakziva se mi libil design vsech ruznorodych svetu a levelu, od outdooroveho prehistorickeho, pres Egyp...
Danny | 24.04.2023, 10:13
 Ugh!
Opet po mnoha letech (dekadach) dohrano od prvniho po posledni level. Pekna mala hra s roztomilou grafikou, obtiznost je dobre vyvazena (na normal), takze hra neni repetitivni, i pres relativne omezeny pocet prekazek a jeji dohrani pro me nebyl zadny...
Stary dobry Resident evil :)
Pamatuji jako dite,kdyz jsem to hral na pc a je to moc pekna adventura.Jen dopuruciji :)
Vypadá to, že jsem v PC verzi v polovině hry narazil na nepřekonatelný bug. Hra zamrzne poté, co náklaďák přejede závoru paláce. Blikne nahrávání z disku, závora úplně zmizí a zamrzne to na tom obrázku. No nic, tak to budu muset rozehrát s tím, že pů...
Marek | 20.03.2023, 00:23
 Druid: Daemons of the Mind
Nevíte někdo jak z dosboxu odstranit u některých her ty černé horizontální pruhy? https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=32153 Tak to vypadá u hry Druid. Sem tam to některá hra pod dosboxem má a říká se tomu glitch segment limit. Je to teda dost ru...
Ve spolupráci s Vehudisem a Elen jsme vytvořili češtinu do této skvělé hry. Můžete stáhnout ze stránek https://jurgenovycestiny.cz
simon | 04.03.2023, 10:40
 Albion
Možno by niekoho mohol zaujímať tento podcast s Albion vývojarmi. Jeden z cohostov podcastu je aj čech "yozi" avšak neviem dohladať či je aktivny aj v SK/CR retro komunite. https://www.dosgameclub.com/albion-interview/
Najnovšie príspevky v diskusii: (10)  
| Ak hra nemá profil na stránke, tak sa samozrejme nedá prepojiť s originálkou. V tomto prípade necháš prepojenie prázdne a názov, rok vydania vyplníš ručne.
| takovy hloupy dotaz - jak pridam novou hru do databaze ? mam ted vic casu tak sem se vhl na plneni sbirky, ale protoze mam hlavne simulatory tak zjistuju ze jich dost neni v databazi a nemuzu propojit databazi a krabici ve sbirce
| prihodim album fotek na FB / bohuzel kdo nema fb tak neuvidi/ toho co mam a nedam - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10225787458415644&type=3 a toho co jsem ochoten pustit :) https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10226038379368511&type=3...
Moje skromná sbírka zahraničních her | Tak už jsem si konečně udělal inventuru. Bohužel zatím to není vyfocené (ani jako celek), takže ke každé hře mám jen stroze uvedeno jestli je Nová, Použitá v horším stavu, nebo prostě jen běžně použitá (což je nejčastější stav v mé sbírce, a proto se...
Private eye | Čo tak adventúra Private eye z roku 1996?
GameStar 01 | Provádím reSCAN časopisu. Můžete porovnat s původním. GameStar #01 (LEDEN 1999) reSCAN https://mega.nz/file/qRxilJAL#BESXXehauEXPMbpyOppOetlSchBwqvzFOfG-Nd2MQe4 Původní : https://mega.nz/file/eNZzUSIL#YiLIt2yrT3QRhJ2NdWTyyomNghuasPFAdyqJ5Wk2I...
PCGamer 08 (duben 2000) | Zdravím, Tak po dlouhé době se vracím k větší aktivitě ohledně retra. Začal sem jedním přáním, které bylo na FB a naskenoval sem jeho žádaným číslem PCGamer #8 (duben 2000). https://mega.nz/file/KJo03BRB#hhIXHT6FfB-IIig7ERa8BBpUK8WvYOYDX2MuUTJ...
Dungeoncrawlers.org | Chcem dat do pozornosti stranku https://dungeoncrawlers.org/ ktora databazuje a diskutuje klasicke krokove dungeony, sucastou je aj kazdorocny vyvojarsky Dungeon Crawler Jam...
Level 99 | Mate niekto Level 99 ako pdf?
Aprilove cislo | Jasne, to je ono! :-) Diky moc, toto by som sam len tak lahko nenasiel.

Najnovšie pridané časopisy a coverdisky: (10/346)
speccy.cz | 05.03.2022
 Fifo 7 [36]
speccy.cz | 05.03.2022
 Fifo 6 [36]
speccy.cz | 26.02.2022
 Fifo 5 [36]
speccy.cz | 22.07.2021
 Fifo 4 [36]
speccy.cz | 22.07.2021
 Fifo 3 [36]
speccy.cz | 20.07.2021
 Fifo 2 [36]
CGW Museum | 14.03.2021
 Computer Gaming World 25 [50]
? | 23.12.2020
 Score 48 [132]
Archiarian | 01.12.2020
 GameStar 6/99 [100]
speccy.cz | 20.09.2020
 Fifo 1 [36]
Najnovšie pridané diskmagy: (10/97)
Karel Ondráček | 05.06.2022
 Narsil 8 (12/94) [35]
DJ | 26.04.2021
 Kelt 9 [52]
DJ | 06.07.2020
 Kelt 8 [48]
DJ | 12.05.2020
 Kelt 7 [64]
DJ | 10.05.2020
 Kelt 4 [44]
DJ | 14.04.2020
 Kelt 3 [42]
DJ | 12.04.2020
 Kelt 2 [53]
DJ | 03.04.2020
 Kelt 1 [43]
DJ | 02.04.2020
 Guru 17 #2/93 [48]
DJ | 02.04.2020
 Guru 16 #1/93 [3]

Komentáre k obrázkom / stránkam časopisov: (10)
Swampy | 23.04.2023, 22:31
 Komando 2
BiT 12/92 | Dalsi yvesov blud. Elite a Schwarzenegger...panenka skakava....
Richmond | 07.08.2021, 09:35
 Dopisy čtenářů
Excalibur 17 | Teď po 30 letech si prohlížím inzerece a dopisy čtenářů a vidím, že jsem tenkrát chodil měnit hry i ke "gamesníku&q...
Richmond | 06.08.2021, 21:20
 Inzercia
Excalibur 11 | Koukám v inzerci i Jindřich Skeldal/Napoleno Rohlík! A nabízí skvělé hry dle seznamu :)...
DJ | 26.07.2021, 15:27
 RPG
Excalibur 18 | Richmond: no on ma este druhy diel v cisle 21 (/mag/excalibur-21/page/45/) a tam je nicnehovoriaci pseudonym T.D.T from ...
Richmond | 25.07.2021, 14:51
 RPG
Excalibur 18 | Je vůbec známo, kdo tenhle článek psal? Když si vezmu, o jakých crpg hrách se v Excaliburu psalo, tak hry zde uvedené do...
Peter Krajčovič | 20.05.2021, 22:06
 BiT - Koniec
Excalibur 41 | Toto bol -luis-...
Swampy | 07.05.2021, 15:41
 Zak MC Kracken
Excalibur 9 | Presne ten isty obrazok (Zak) ako v Bite 10/91. Nahoda?...
Adam | 03.04.2021, 12:07
 BiT - Koniec
Excalibur 41 | -yves- Ďakujeme ...
Score 32 | Ak by to niekoho zaujímalo, tak tie screenshoty zo Shadow Warriora pochádzajú z alpha verzie z 8. septembra 1995. http...
Kloki38 | 02.04.2021, 13:05
 Heretic
Riki 7 | Vidím, že s obrázkami sa moc nebabrali. Tie prvé tri obrázky hore sú propagačné screenshoty z nikdy nepublikovanej beta ...
Najnovšie obrázky pridané užívateľmi: (11)
kloki38 | 19.03.2023, 20:28
 World of Aden: Thunderscape
Outro
kloki38 | 19.03.2023, 20:27
 World of Aden: Thunderscape
Anthrax
kloki38 | 19.03.2023, 20:26
 World of Aden: Thunderscape
Finále
kloki38 | 19.03.2023, 20:26
 World of Aden: Thunderscape
Nightmare
kloki38 | 19.03.2023, 20:26
 World of Aden: Thunderscape
Magické pole
kloki38 | 19.03.2023, 20:25
 World of Aden: Thunderscape
Slot na kryštál
kloki38 | 19.03.2023, 20:24
 World of Aden: Thunderscape
Duch
kloki38 | 19.03.2023, 20:24
 World of Aden: Thunderscape
Plošinovka
kloki38 | 19.03.2023, 20:24
 World of Aden: Thunderscape
Väzeň
kloki38 | 19.03.2023, 20:23
 World of Aden: Thunderscape
Skeleton Knight
kloki38 | 19.03.2023, 20:23
 World of Aden: Thunderscape
Vstup do citadely


Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
Clock Tower, 26.09.2022
RoboCop 2, 09.05.2022
Ztracený ostrov, 01.05.2022
Mixed-Up Mother Goose Deluxe, 26.04.2022
Ax Battler: A Legend of Golden Axe, 23.04.2022
Gun.Smoke, 28.03.2022
Kilosoft Pacho 98, 12.03.2022
Batman Returns, 08.03.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1266
 Prílohy :: 8205
 Komentáre :: 7716
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox