Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Old games :: Staré hry na stiahnutie, Abandonware, Retro, Časopisy

Grand Prix 500 cc
Grand Prix 500 cc
Old Games

Na poli samotného hrania a prezentovania starých hier, obzvlášť niečoho unikátneho čo by tu na ďalšie desiatky rokov vyčnievalo z bežného priemeru (ako napríklad súťaž o prejdenie Vzbury Dónskych Rytierov v roku 2013) , sa toho za minulý rok z mojej strany bohužiaľ veľa neudialo. Napriek tomu som rád aj za tých zopár kúskov, ktoré sa mi podarilo napriek časovej tiesni zahrať.

Vrátenie sa takmer po dvoch rokoch (aspoň na čas) k hraniu, mapovaniu a denníku Dragonflight považujem za achievement hodný pripomenutia. K tomu sa viaže aj výroba interaktívnej mapy v spolupráci s Chetom z blogu cRPGAddict (dodal polohy niekoľkých dôležitých miest - POI), ktorý hru vtedy práve prešiel.

 

Dragonflight

 

Nebudem tu otravovať s číslami a klišoidným bilancovaním, preto spomeniem len jednu štatistiku a to počet starých hier zapísaných do databázy OldGames.sk v roku 2014 = 29 = nič moc. Ničmenej k už pridaným hrám sa od užívateľov dostalo do databázy veľké množstvo unikátnych materiálov ako sú kvalitne oskenované manuály, mapy, vlastné návody a recenzie.

 

Čo sa týka návštevnosti webu, tá sa oproti minulému obdobiu mierne znížila, čo malo za následok okrem nezanedbateľne nižšieho trafficu aj vyššiu stabilitu servera, takže už nám toľko nepadal :-)

 

Vo Vašich zbierkach starých hier som zaznamenal úctyhodný prírastok, za rok 2014 to je doslova niekoľko stoviek prehľadne zaradených a nafotených krabičiek, už tam s väčším počtom konečne nesvietim len ja ale aj ďalší z Vás, menovite: carHrozny, Miso (halo123), Klokan, MickTheMage, Richmond, Ringo, Wlkus.

 

So zaujímavých článkov urodivších sa na OldGames.sk v roku 2014 musím spomenúť predovšetkým skvelé rozhovory s Mariánom Ferkom a Pierre Gilhodesom za ktoré bol zodpovedný Jofree autor časopisu Bubliny venujúceho sa prevažne komixom. Obzvlášť výživná bola jeho spolupráca s Pierre Gilhodesom (duchovný otec a grafik série hier Goblins), ktorá naďalej trvá, v aktuálnom čísle Bublín jofree vydal Pierrov pôvodný komix predchádzajúci hre Gobliins preložený do angličtiny, čo mi pripomína aby som ho niekde na webe umiestnil.

 

The Prince Bouffon

 

Mapy

Moja kartograférska mánia sa prejavila naplno v roku 2014, keď som si konečne po rokoch naprogramoval jednoduchý editor využívajúci rozhranie Google Maps v3 a je tak možné po vytvorení patričných mapových podkladov vyrábať interaktívne mapy hier využívajúc túto technológiu. Rozhodol som sa že ak už sa takto do vytvárania nejakej mapy pustím, urobím projektu aj jednoduchú vlastnú stránku v rámci domény oldgames.sk, kde okrem máp prihodím aj ďalšie zoznamy a tabuľky, ktoré osobne pri hraní využívam. A vznikli tieto miniprojekty:

Každý z nich (okrem MM) umožňuje aj Vám, užívateľom oldgames.sk pridávať si a editovať miesta na mape. Stále mám v pláne z toho urobiť aj niečo viac, editor návodov, questov, naviazaných na mapy, vlastné užívateľské poznámky, ich zdieľanie a podobne, ale ako sa hovorí bude to "otázka času" ;-)

Upozorniť chcem hlavne na ten posledný projekt pre Grimrock II, ktorý som patlal ihneď po dohraní hry. Je to teda ten najaktuálnejší, obsahuje najviac značiek s vlastnými ikonami (1356) a zároveň ich vyhľadávač s možnosťou filtrovania cez kategórie, úrovne a užívateľov.

 

Dungeon Mapper

Okrem týchto projektov založených na Google Mapách sme nezaháľali ani pri využívaní Dungeon Mappera určeného pre klasické štvorčekované dungeony a vzniklo tam v roku 2014 niečo cez 100 máp. Okrem mojich výtvorov je to mapríklad pokus Tomasa Dzamka o obrovské mapy pre Fate: Gates of Dawn vrátane vonkajšej 120x120, Pyromancerove mapy hradu Killbragant pre hru Elvira: Mistress of the Dark, alebo Ringove pekne vyfarbené mapy misií pre Captive s detailnými poznámkami.

Aj keď je z mojej strany stále na editore čo zlepšovať, myslím si že už ide o použiteľný nástroj pre každého hráča dungeonov. A nielen dungeonov. Dobre sa mi tam tiež kreslili mapky pre adventúry, alebo iné typy hier ako Shadow of the Devil vrátane obrázkov všekých lokalít, Legend of Kyrandia a mapa bludiska Serpent's Grotto, Edna - prvá úroveň plošinovky, Indiana Jones 3 - Castle Brunwald.

 

Takže z mojej strany sa rok 2014 vo vzťahu k starým hrám niesol prevažne v znamení mapovania, což je možno divné, ale podobne ako pred 20 rokmi stále zábavné. Podobne ako Richmond v komentároch u Wizardry 3 sa môžem podpísať pod Chetov výrok. Vytváranie vlastnej mapy k dungeonu je vpodstate riešením jednej veľkej hádanky, je to neopísateľný pocit, keď sa Vám podarí nakresliť kompletnú mapu tak, ako to pri dizajnovaní hry navrhol jej autor.

 

New Games

Nikto z nás nežije iba minulosťou a nostalgiou preto viem, že podobne ako ja si občas radi zahráte aj niečo nové. Neviem čím to je, ale rok 2014 bol v tomto výnimočný, nepamätám sa že by som za posledných 15 rokov hral (a dohral) toľko aktuálne vydaných hier. Neodpustím si teda stručné zhrnutie z toho čo som si zahral a čo može byť aj takým doporučením pre tých čo majú rovnaký vkus ako ja.

 

Might & Magic X: Legacy - hneď na úvod roka vyšla táto pocta klasickým krokovacím dungeonom zo série Might & Magic s ťahovými súbojmi. Napriek svojim chybám som to Ubisoftu zhltol a zažil nejaký ten týždeň kvalitného hrania. Že som sa do toho zažral svedčí aj výroba interaktívnej mapy hry a ďalších pomôcok.

 

Wolfenstein: The New Order - hral som na doporučenie a neoľutoval. Po dlhých rokoch konečne poriadne FPS (ktoré síce nemusím ale občas zahrám) s kvalitnou hrateľnosťou pripomínajúcou tituly spred 15 rokov. Béčkový príbeh nijak nenarušuje dobrú akciu a pocit zo strieľania po nacistoch až do záveru. Navyše bonus v podobe levelu z klasického Wolfenstein 3D vrátane pôvodných sprajtov!

 

Alien: Isolation - ďalšie FPS čo sa mi dostalo do rúk, ničmenej tentoraz vytvérajúce atmosféru úplne inak, ako frenetickou akciou. Jeden nezničiteľný nepriateľ ovládaný AI a sem-tam skriptom, v hlavnej úlohe slabá žena, dcéra Ripleyovej, hodiny skrývania sa a zadržiavania dychu. Jedna z najlepších herných hudieb, ktorej sa spolu s grafikou a nevídaným spôsobom hrateľnosti darí budovať správnu hororovú atmosféru. Vynikajúca pocta prvému filmovému votrelcovi Ridleyho Scota. Pre každého fanúšika tohto filmu (ako som aj ja) jasné doporučenie, strach, stres a priposrané vypínanie hry v nočných hodinách zaručené.

 

Divinity: Original Sin - obrovské prekvapenie úspešného projektu z Kickstarteru. RPG Gameplay dovedená takmer do dokonalosti, perfektné taktické ťahové súboje, bohaté a vtipné rozhovory, príjemný svet. Pre mňa v súčasnej dobe až moc veľké. Nedohrané, dám si to znova po vydaní patchu a češtiny :-)

 

Wasteland 2 - ďalší úspešný Kicksterter, tentoraz od Briana Farga. Nachádzam tam presne to čo autor chcel a kôli čomu som ho podporil. Skvelé pokračovanie, ktoré dlhé roky plánoval a nakoniec sa mu ho s pomocou crowdfundingu podarilo zrealizovať. Pozor! V žiadnom prípade nejde o pokračovanie Falloutu, svet Wastelandu je nehostinný, občas krutý, často šialený a nepochopiteľný, hrateľnosť veľmi špecifická zakladajúca sa na pôvodnej hre, často zabugovaná. Momentálne si ju nechávam odležať a vrátim sa k nej keď "patchmi" dozreje.

 

Grimrock II - u mňa najlepšia hra roku 2014. To čo začalo komornou spomienkou na klasického Dungeon Mastera v prvom dieli, autori z Almost Human doviedli tentokrát do dokonalosti. Nejde o nič iné ako čistokrvnú hrateľnosť zamestnávajúcu všetky zmysly. Takto si predstavujem akčný dungeon a nechcem nič viac. O dôb Dungeon Mastera si mi žiadne RPG okrem Grimrocku neponúklo tie úžasné priestorové puzzle hádanky, ktorých riešenie okrem šedej kôry mozgovej vyžaduje zároveň rýchle reakcie a herný engine je na tom od základov postavený. Tvorba partie a piplanie sa s postavami je tu upozadené, do popredia sa dostáva hráč za klávesnicou, Roleplay v tomto dungeone nehľadajte. Zbytočný príbeh je tentokrát geniálne umiestnený na vedľajšiu koľaj, do rúk Dungeon Mastera - pána jaskyne ktorý pre nás túto hru na ostrove pripravil. Samostatnou kapitolou je aj vynikajúci záver, ktorý drtivá vačšina dungeonov odflákla, vrátane prvého Grimrocku, k tomu skutočnému som sa dostal až o pár dní neskôr po prejdení.

Je to hra čo ma prinútila posedieť si do skorých ranných hodín pri počítači, skúšať možnosti, opakovať a trénovať a nielen to. Niektoré puzzle som riešil dokonca mimo PC a to už je čo povedať. Prispel k tomu samozrejme aj fakt že som to hral v deň vydania a niečo ako hľadanie riešenia na webe neexistovalo, k niektorým veciam sme sa prepracovávali spolu s malou komunitou podobne postihnutých a bolo na tom niečo nostalgicky staroherne unikátne. Howgh.

 

Vaše tipy a odporúčania uvítam samozrejme v komentároch.

 

Eye of the Beholder topbar minigame

 

EOB topbar minigame

 

Niečo čo som chcel stihnúť ešte pred vianocami, vzdať hold (už znova, je to proste srdcovka) dungeonu Eye of the Beholder a pripraviť Vám na OldGames.sk novoročné prekvapenie. Ide o minihru ktorá bude súčasťou hornej lišty stránky. Celé je to spískané v javascripte, grafika priamo z pôvodnej hry. Hrateľnosťou a dizajnom z toho plánujem urobiť niečo ako kombináciu starých dungeonovských prvkov s hrou lemmings. Snaď sa mi to teda podarí v priebehu roka, zatiaľ po kliknutí ochutnávka niekoľkých interaktívnych prvkov a umelej demencie príšer.

 

Aktuálne články  
Súťaž: tvorba levelu pre Vaporum: Lockdown
 autor: MickTheMage 29.11.2019   
Možno sa vám to už donieslo, možno ešte nie, ale Fatbot Games pripravuje pokračovanie svojho dungeonu Vaporum. Hra bola v komunite hráčov dungeonov veľmi dobre prijatá. Vo Fatbot Games sa preto rozhodli, že dajú hráčom šancu pokúsiť sa navrhnúť vlastnú časť levelu pre dungeon v súťaži Lockdown Level Design Contest.
Wizardry 4: Denník hráča - Richmond
 autor: richmond 16.11.2019   
Po dohrání trilogie jsem poměrně dlouhou dobu sbíral síly na čtvrtý kultovní díl. Ač neznaje detaily, věděl jsem z mnoha zdrojů, že jde o díl jednoznačně nejobtížnější. Před dávnou dobou jsem dokonce zahlédl jednu zmapovanou úroveň (netuším kterou) a jen pohled na ni ve mně vyvolával závratě. Tohle bych tedy nechtěl hrát ani podle map, natož si hru mapovat sám! …říkal jsem si tenkrát… Jenže uběhla ta správná doba, přišel jako blesk z čistého nebe crpgaddict a najednou bylo pro mě možné podobné hry hrát s tím, že si je budu i sám mapovat. I ta grafika zčistajasna nebyla absolutně žádný problém. A tak se ke slovu po vyčerpávajícím zmapování každičkého koutu v prvním díle série Might and Magic dostalo i na slavnou sérii Wizardry...
Rozhovor: Ian Currie - Jagged Alliance
 autor: jofree 07.10.2019   
Hra Jagged Alliance z roku 1995 a jej pokračovanie s číslovkou 2 z roku 1999, 4X stratégie, nadobudli za tie dekády od svojho vzniku nepochybne kultový status a dodnes sú diskutované, či dokonca modifikované prostredníctvom ich fanúšikov. Ich licencované pokračovania, bohužiaľ nikdy nedosiahli ich kvalitu. Za originálnou sériou stojí legendárny kanadský herný dizajnér Ian Currie a jeho tím. Na hrách s ním mimo iných skvelých tvorcov spolupracovala aj istá Brenda Brathwaite (Wizardry 8), hráčom skôr známa ako súčasná žena Johna Romera (Doom)...
Najnovšie pridané hry:
Computer Bismarck
50% / 0% ( pridaná: 06.12.2019 )  
[ Download Computer Bismarck for Apple II (dsk) ]
1980, Strategic Simulations, Inc. (SSI)   [ Strategy ]
Computer Bismarck je prvou oficiálne vydanou hrou firmy Strategic Simulations, Inc. (SSI), ktorú vytvorili programátor John Lyon a Joel Billings v roku 1980 pre počítače Apple II. Ide o subžáner ťahových strategických hier 'wargame'. Hra je založená na historickej skutočnosti - poslednom súboji nemeckej bojovej lode Bismarck proti britským námorným silám v roku 1941. Hráč je v úlohe veliteľa britskej flotily proti nemeckým jednotkám a lodi Bismarck, pričom tieto môžu byť kontrolované počítačom (v možnostiach ako "Otto von Computer"), alebo ďalším hráčom. Súboje sa odohrávajú na mape severného atlantického oceánu s písmenami vyznačenými jednotkami a základňami...
Monster Bash
74% / 85% ( pridaná: 10.09.2019 )  
[ Download Monster Bash @ GOG.com (buy) ]
1993, Apogee Software, Ltd.   [ Action ]
Monster Bash (počas vývoja známa ako Graveyard) je klasická plošinovková arkáda s postranným scrollingom v EGA grafike od Apogee Software, vydaná v roku 1993. Jej dizajnérom je Frank Maddin a hra je zasadená do hororovej tématiky. Hra je rozdelená na tri epizódy, prvá časť bola distribuovaná ako shareware. Celkom obsahovala 28 plošinovkových úrovní. Hlavným hrdinom je 10 ročný chlapec menom Johnny Dash ktorému hlavný záporák Count Chuck uniesol psa Texa. Ten má na svedomí aj únos ďalších domácich miláčikov. Úlohou Johnnyho bude vydať sa tajným šatníkovým portálom do podzemia, vybavený prakom s nekonečnou zásobou kamienkov bojovať s odpornými monštrami a zachránit všetky uväznené zvieratá...
Yendorian Tales: Book I
63% / 0% ( pridaná: 09.08.2019 )  
[ Download - Yendorian Tales: Book I (zip) ]
1994, SmithWare   [ RPG ]
Yendorian Tales Book I je skupinové fantasy RPG spracované v izometrickom pohľade zhora, podobne ako v hrách Faery Tale Adventure alebo Ultima 6. Hráč si vytvára partiu až šiestich postáv pričom na výber má zhruba 15 povolaní. Súboje prebiehajú na ťahy na samostatnej obrazovke, interakcia s NPC postavami je riešená priamym písaním konverzačných tém ako v Ultimách. Príbej pojednáva o ochrane ťažby vzácnej magickej rudy v baniach krajiny Yendor, ktorú začínajú ohrozovať stále početnejšie nájazdy monštier. Preto sa vládcovia Yendoru rozhodnú vyhľadať pomoc zdatnej skupiny dobrodruhov, ktorých úlohou bude bojovať proti príšerám napádajúcich baníkov...
Excalibur: Sword of Kings
50% / 70% ( pridaná: 10.05.2019 )  
[ Excalibur: Sword of Kings - ZX Spectrum (z80) ]
1987, Ian Smith, Shaun G. McClure   [ Adventure ]
Excalibur: Sword of Kings je textová advetura doplněná o barevné obrázky. Parser rozpoznává dvouslovné příkazy. V Excaliburu je možné prozkoumat 29 obrazovek. Hra vyšla původně pro ZX Spectrum a v roce 2019 byla předělána pro HTML5 a doplněna o tutoriál. Zlá čarodějka Crania pátrala po Merlinovy, aby pohltila jeho moc. Při svém pátrání dorazila na Kamelot a setkala se s králem Artušem. Když nebyla spokojená s tím co se dozvěděla, tak Artuše kletbou uspala. Tvým úkolem, hrdino, je vstoupit do Kamelotu, získat Excalibur a porazit zlou čarodějku...
Home Alone 2: Lost in New York
60% / 46% ( pridaná: 05.02.2019 )  
[ Download Home Alone 2 for DOS (zip) ]
1992, Manley and Associates, Inc.   [ Action ]
Kevin je opět sám, tentokrát se píše rok 1992 a ocitáme se v New Yorku. Hra bohužel oproti prvnímu dílu nepřináší žádné velké inovace. Stejně jako v prvním díle musíte utíkat před zloději Harrym a Marvem a přitom nastražit různé pasti, aby jste je zastavili. Hra obsahuje čtyři úrovně, z toho dvě jsou vnitřní (Hotel, dům strýčka) a dvě venkovní (Central Park, ulice New Yorku)...
Icewind Dale II
85% / 90% ( pridaná: 03.01.2019 )  
[ Download Icewind Dale 2 Complete @ GOG.com (Buy) ]
2002, Black Isle Studios   [ RPG ]
Icewind Dale II je pokračovaním akčne ladeného fantasy RPG v izometrickom pohľade, vytvorenom v Infinity Engine od štúdia Black Isle. Podobne ako prvý diel, odohráva sa aj tento vo svete Forgotten Realms na kontinente Faerûn a využíva pravidlá tretej edície D&D. Hráč má pod kontrolou skupinku až šiestich nájomných žoldnierov z Luskanu, začínajúcich svoje dobrodružstvo v meste Targos. Hra sa opäť odohráva na 'Hřbetu světa', kde je 'Desetiměstí' ohrozované hordami nepriateľov a skupina navštívi známe miesta ako Kuldahar, Dračie oko, Useknutú ruku, Šengarnský brod, Kláštor Čierneho havrana...
Magic Island: The Secret Of Stones
76% / 86% ( pridaná: 23.11.2018 )  
[ Download Magic Island - Amiga CD32 (iso) [cz] ]
1995, ARDA Team   [ RPG ]
Magic Island je klasický dungeon-crawler s pohybom po štvorcoch, real-time súbojmi a ovládaním partie štyroch postáv od českého vývojárskeho tímu ARDA, vytvorený pre platformy Amiga 1200 a Amiga CD32 v roku 1995. Už od pohľadu sa vyznačuje peknou ručne kreslenou grafikou a príjemnou hudbou a v dobe vydania bol pasovaný za najlepšiu českú RPG hru. Hra obsahuje automaping, obchodovanie, jednoduchý crafting predmetov, mixovanie elixírov a klasické vylepšovanie skupiny dobrodruhov. Nakoľko sa jej väčšina odohráva vo vonkajších priestoroch, je často porovnávaná zo sériou Ishar. Hráč je v úlohe syna veľkého bojovníka, ktorý mu na smrteľnej posteli zadá zdanlivo jednoduchú úlohu, doručiť dopis pre svojho starého priateľa...
Najnovšie prílohy: (20)
Manual (txt) | 07.12.2019
 Computer Bismarck
Reference Cards (jpg) | 07.12.2019
 Computer Bismarck
Setup Instructions Sheet - scan (jpg) | 07.12.2019
 Computer Bismarck
Download Computer Bismarck for Apple II (dsk) | 07.12.2019
 Computer Bismarck
Map - scan (jpg) | 06.12.2019
 Computer Bismarck
Covers, Apple II | 06.12.2019
 Computer Bismarck
Covers, PC Booter | 05.12.2019
 Alley Cat
Download, Atari ST (st) | 05.12.2019
 Aaargh!
Command Summary Card - Original (pdf) | 05.12.2019
 Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel
Manual, DOS - Original (pdf) | 04.12.2019
 Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel
Covers, PC DOS - Floppy disk version | 04.12.2019
 Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel
Covers, PC DOS - CD-ROM version | 04.12.2019
 Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Rose Tattoo
Download Full Throttle (Demo version) | 04.12.2019
 Full Throttle
Links | 29.11.2019
 Rendezvous with Rama
Covers, Apple II: US Release, 5.25'' Disk Version | 25.11.2019
 Wizardry 4: The Return of Werdna
Covers, PC Windows: UK Release, 2xCD | 25.11.2019
 Icewind Dale
Recenzia, Ringo (95%) [cz] | 25.11.2019
 Eye of the Beholder II: The Legend of Darkmoon
Covers, PC Booter: US Release, 3.5'' Disk Version | 24.11.2019
 Wizardry 4: The Return of Werdna
Najnovšie originálky v zbierkach: (20)
halo123 | 10.11.2019
 Horde, The (1994)
halo123 | 10.11.2019
 Descent (1995)
halo123 | 10.11.2019
 Worms Reinforcements (1996)
halo123 | 10.11.2019
 Wizardry Gold (1996)
halo123 | 10.11.2019
 Shattered Steel (1996)
halo123 | 10.11.2019
 9 (1997)
halo123 | 10.11.2019
 POD (1997)
halo123 | 10.11.2019
 Micro Machines V3 (1998)
halo123 | 10.11.2019
 Silver (1999)
halo123 | 10.11.2019
 Total Annihilation Kingdoms (1999)
halo123 | 10.11.2019
 Darkstone Evil Reigns (1999)
halo123 | 10.11.2019
 Daikatana (2000)
halo123 | 10.11.2019
 In Cold Blood (2000)
halo123 | 10.11.2019
 Sacrifice (2000)

Najnovšie komentáre: (10)  
Ringo | 21.11.2019, 21:19
 Dark Queen of Krynn, The
V roce 2015 jsem popravdě nevím proč vyměkl před závěrečnou pasáží hry. Možná jsem rozehrál do toho příliš mnoho dalších her a nastala pauza, na kterou se mi čím dál více nechtělo navazovat a tak vznikla neskutečná 4 letá prodleva, jak v hraní, tak m...
Dohráno, hodně neotřelá pátrací adventura, kterou hodnotím hodně vysoko, i přes pár drobností, které mě mírně rozladily :-)
Tak jak mě Richmond nalomil na tuhle hru, tak jsem ji rozehrál taky a parádní detektivka poirotovského ražení, začal jsem si i sepisovat kdo kde co a jak a mám po pár obrazovkách napsanou pomalu knihu :-D Graficky je to parádní EGA s perfektní atmosf...
carHrozny | 26.10.2019, 00:40
 Legend of Kyrandia, The
Hint book sa k hre nikdy nedával bolo ho treba kúpiť samostatne.Čo je aj logické veď žiadne návody sa k hrám neprikladali....hráči by totiž hry dohrali veľmi rýchlo a to sa v tej dobe nejak nenosilo/dnes je to firmám jedno hlavne keď z vás budú stále...
Swampy | 20.10.2019, 12:42
 Legend of Kyrandia, The
Toto sa pise v Hint Booku, neviem ci bol pribalovany k hre, alebo sa musel dokupovat: "A flower and a gemstone of the same color will generally produce a potion of that color."
lasice | 20.10.2019, 07:37
 Legend of Kyrandia, The
Filip: nad tím jsem taky přemýšlel, no a usoudil jsem že to bude zřejmě metodou pokus omyl, ve hře je více takových míst, třeba i zvonkohra na hradě co otevírá tajnou schránku s klíčem
Filip | 19.10.2019, 23:04
 Legend of Kyrandia, The
Vím, že zapeklitost je typickou vlastností klasických adventur, ale stejně... Dá třeba hra někde alespoň trochu najevo, že se mají lektvary v Zanthiině laboratoři míchat na principu drahokam + květina, nebo se na to bez návodu dá přijít pouze metodou...
code | 18.10.2019, 14:07
 Přítmí (Twilight)
Nevíte co je tohle za zvláštní remake? https://youtu.be/oimCT65Jy_I
prvá naozajstná menežmentovka, ktorú som kedy hral :D Ikeď gameplay je repetitívny a posledná úroveň temer nehrateľná. Autor grafických návrhov- Carsten Wieland má dodnes profil na FB, no ku komiksom ako takým sa veľmi nepriznáva, k Lule už vôbec.
dodnes tomu nerozumiem ako som mohol túzo hardocre záležitosť a jej pokračovanie vôbec prejsť- ajkeď, nikdy sa mi nepodarilo zachrániť všetkých 99 mudokožcov a objaviť ak secret levely a endingy. V sequeli bolo toho ešte viac. Remake jednotky (New n ...
Najnovšie príspevky v diskusii: (10)  
Zápis #3 | SOUBOJE NARUBY ANEB JE TO SAKRA JINAK Tento zápis bude trochu specifický, protože se nebude týkat mého posunu ve hře. Přišlo mi totiž, že nebude na škodu trochu objasnit, jak se vlastně bojuje ve hře, která oproti předchozí tradici zaměňuje pozice b...
Laco Wolf | 02.12.2019, 21:05
 Hľadám...
Voodoo | Caute chlapi, potreboval by som prepojovaci videokabel k pridavnej Voodoo karte a cakat na nejaky z Ebay sa mi moc nechce... Nemate nahodou niekto nejaky funkcny a nepotrebny?
Zápis #2 | JDEME DO VÝVRTKY Průzkum nového prostředí 10.patra jsem začal podle pravidla pravé ruky. Poměrně brzy jsem zjistil že kolem úvodní místnosti, kde byl Werdna vězněn, vede chodba široká 2 políčka. A v uprostřed zdi v jižní části se nacházel východ v p...
Zápis #1 | Předně Ti budu držet palce, já se ještě nedokopal ani k jedničce, natož abych se vůbec poohlížel po "pověstné" čtyřce. Proto mi asi ani nebude vadit tenhle deníček číst opravdu podrobně. V půlce příspěvku jsem se potutelně usmíval, že asi tuším, jak ...
Zápis #1 | ZAČÍNÁME! Po spuštění hry se z intra dovídám, jak to bylo, že Werdna nezemřel tak úplně. Skupina hrdinů totiž nebyla schopna tělo zničit. A proto tedy ta šaráda s desetipatrovým „vězením“ jen pro jednoho abonenta – Werdnu. Proto to enormní množství ...
Rebricek RPG Codex 2019 | Neviem ci si to niekto vsimol, resp. ci uz to tu bolo postovane... ale je to aspon pre mna zaujimave si ten rebricek pozriet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1aJ9SdqrDHU13PfLD2mwCeFhw6RoX_iMa8ZshNdZxEz4/edit#gid=238442825
Grafický problém Morrowind | Ahoj, co si vzpomínám, tak tohle souvisí s použitým fontem a stává se to občas v kombinaci s češtinou. Jednak by to mělo jít změnit v souboru morrowind.ini, ale jednodušší a spolehlivější bude sáhnout po nějaké modifikaci k enginu, jako je třeba Morr...
Grafický problém Morrowind | Zdravím, mám problém s okny enchanting předmětů a tvorba kouzel. Okna se zobrazí v pořádku, zadávat parametry také. Ale obě okna jsou jaksi na výšku poněkud "krátké". Protože zvolenou akci nejde ukončit. Nedostanu se na potvrzovací tlačítko. Prosím...
Cryo hry a jejich české verze | The Time Machine vysiel spolu s Devil Inside v edicii "Game4U". Bol to taky "casopis" s jednou ci dvoma hrami, svojho casu som si to kupoval, bolo to lokalizovane. Tymto smerom treba ist, mozno to niekto ponuka na bazaroch.
LEVEL / SCORE / GameStar | Ahojte, ...úprimne povedané dostal som sa sem tak že by sa mi hodilo pár eur a už dlhšie mi vŕtalo hlavou že... možno niektoré z týchto časákov už sú (aj keď úplne low-level, ale aj tak) tak trochu zberateľské artikle... A tak som začal trochu googli...

Najnovšie pridané časopisy a coverdisky: (10/322)
DJ | 03.11.2019
 Riki 37 [64]
? | 12.09.2019
 Level 33 [116]
? | 08.09.2019
 Score 46 [132]
MickTheMage | 15.07.2019
 Hráč 3 [40]
Miloš Kaleta | 13.06.2019
 Hráč 7 [40]
DJ | 03.06.2019
 Hráč 1 [40]
? | 14.04.2019
 Riki 36 [64]
? | 07.02.2019
 Score 45 [132]
? | 29.01.2019
 Riki 35 [64]
Hellhouse99 | 19.12.2018
 Excalibur 64 [17]
Najnovšie pridané diskmagy: (10/80)
? | 03.12.2018
 PC Engine 1-94 [87]
DJ | 19.10.2018
 Narsil 20 (12/96) [36]
DJ | 19.10.2018
 Narsil 19 (10/96) [37]
Marek Olejník | 29.11.2017
 PC Engine 3-95 [40]
Marek Olejník | 13.08.2017
 PC Engine 2-95 [29]
Marek Olejník | 22.06.2017
 PC Engine 11-12/94 [28]
DJ | 12.05.2016
 PC Engine 10-94 [33]
DJ | 26.03.2016
 PC Engine 9-94 [34]
MiNH0 | 22.07.2015
 PC Engine 1-95 [56]
DJ | 16.07.2015
 PC Engine 8-94 [29]

Komentáre k obrázkom / stránkam časopisov: (10)
Ringo | 30.06.2019, 14:24
 Kritická mapa (bug)
Rytíři Grálu | Bug to není, dveře se mají vyrazit, což se dělá normálním krokem kupředu směrem do dveří....
Sova | 05.02.2019, 12:57
 Shattered Steel
Level 22 | Chyba mi tu ISO z tejto hry. Bolo by možné ho dodať? ...
HAMS | 07.01.2019, 15:12
 Úvodník
Score 12 | Podľa mňa to nie je nijaká, reálne existujúca hra...to je len vtip/parafráza na vtedajšiu hru čísla Under a Killing Moon...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Aha z figuríny. Taky jsme nějaké našel a chvíli mi trvalo (přesněji než jsem se kouknul do manuálu), že je možné z nich ...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Ano, Hero je zakuzleny z predmetu, zo sosky. Myslim ze to je zrovna jeden z predmetov co do remasteru dodali z dalsich d...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Pěkný seznam jmen :) Z čeho pak to je? :) Ten Hero je výsledkem kouzla (jakého)? Protože má hodně dobrou AC. Taky koukám...
Ladislav | 03.09.2018, 17:12
 Úvodník
Score 12 | nevie niekto co je to za hra? Above a Lethal Sun, vyslo to niekedy? pamatam ze som sa na to tesil ked som to cital....
Swampy | 22.11.2017, 22:48
 Mercs
BiT 06/92 | Citujem: "Hru Mercs naprogramovala v roku 1991 programatorska skupina Capcom...atd." Bit, co clanok to perla....
Swampy | 22.11.2017, 22:43
 Chaos Strikes Back
BiT 03/92 | Aj v tomto clanku sa vyskytuje najslavnejsia chyba v dejinach cesko-slovenskej hernej zurnalistiky....
Richmond | 22.11.2017, 20:20
 Lands of Lore III
GameStar 4/99 | Lands of Lore 3 jako hra měsíce?? Co to bylo za období!? :)...
Najnovšie obrázky pridané užívateľmi: (11)
Liso1 | 24.10.2019, 00:08
 Settlers, The
PC, Free Gameplay
dj | 10.09.2019, 11:20
 Monster Bash
Preview
dj | 10.09.2019, 11:20
 Monster Bash
Story
dj | 10.09.2019, 11:20
 Monster Bash
Difficulty
dj | 10.09.2019, 11:20
 Monster Bash
Demo
dj | 10.09.2019, 11:19
 Monster Bash
Gameplay
dj | 10.09.2019, 11:19
 Monster Bash
Gameplay
dj | 10.09.2019, 11:19
 Monster Bash
Apogee screen
dj | 10.09.2019, 11:19
 Monster Bash
Installation in progress
dj | 10.09.2019, 11:18
 Monster Bash
Install screen 1


Diablo
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1157
 Prílohy :: 7882
 Komentáre :: 7398
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Wizardry | DOSBox