Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Old games :: Staré hry na stiahnutie, Abandonware, Retro, Časopisy

Moonwalker
Moonwalker
Old Games

Na poli samotného hrania a prezentovania starých hier, obzvlášť niečoho unikátneho čo by tu na ďalšie desiatky rokov vyčnievalo z bežného priemeru (ako napríklad súťaž o prejdenie Vzbury Dónskych Rytierov v roku 2013) , sa toho za minulý rok z mojej strany bohužiaľ veľa neudialo. Napriek tomu som rád aj za tých zopár kúskov, ktoré sa mi podarilo napriek časovej tiesni zahrať.

Vrátenie sa takmer po dvoch rokoch (aspoň na čas) k hraniu, mapovaniu a denníku Dragonflight považujem za achievement hodný pripomenutia. K tomu sa viaže aj výroba interaktívnej mapy v spolupráci s Chetom z blogu cRPGAddict (dodal polohy niekoľkých dôležitých miest - POI), ktorý hru vtedy práve prešiel.

 

Dragonflight

 

Nebudem tu otravovať s číslami a klišoidným bilancovaním, preto spomeniem len jednu štatistiku a to počet starých hier zapísaných do databázy OldGames.sk v roku 2014 = 29 = nič moc. Ničmenej k už pridaným hrám sa od užívateľov dostalo do databázy veľké množstvo unikátnych materiálov ako sú kvalitne oskenované manuály, mapy, vlastné návody a recenzie.

 

Čo sa týka návštevnosti webu, tá sa oproti minulému obdobiu mierne znížila, čo malo za následok okrem nezanedbateľne nižšieho trafficu aj vyššiu stabilitu servera, takže už nám toľko nepadal :-)

 

Vo Vašich zbierkach starých hier som zaznamenal úctyhodný prírastok, za rok 2014 to je doslova niekoľko stoviek prehľadne zaradených a nafotených krabičiek, už tam s väčším počtom konečne nesvietim len ja ale aj ďalší z Vás, menovite: carHrozny, Miso (halo123), Klokan, MickTheMage, Richmond, Ringo, Wlkus.

 

So zaujímavých článkov urodivších sa na OldGames.sk v roku 2014 musím spomenúť predovšetkým skvelé rozhovory s Mariánom Ferkom a Pierre Gilhodesom za ktoré bol zodpovedný Jofree autor časopisu Bubliny venujúceho sa prevažne komixom. Obzvlášť výživná bola jeho spolupráca s Pierre Gilhodesom (duchovný otec a grafik série hier Goblins), ktorá naďalej trvá, v aktuálnom čísle Bublín jofree vydal Pierrov pôvodný komix predchádzajúci hre Gobliins preložený do angličtiny, čo mi pripomína aby som ho niekde na webe umiestnil.

 

The Prince Bouffon

 

Mapy

Moja kartograférska mánia sa prejavila naplno v roku 2014, keď som si konečne po rokoch naprogramoval jednoduchý editor využívajúci rozhranie Google Maps v3 a je tak možné po vytvorení patričných mapových podkladov vyrábať interaktívne mapy hier využívajúc túto technológiu. Rozhodol som sa že ak už sa takto do vytvárania nejakej mapy pustím, urobím projektu aj jednoduchú vlastnú stránku v rámci domény oldgames.sk, kde okrem máp prihodím aj ďalšie zoznamy a tabuľky, ktoré osobne pri hraní využívam. A vznikli tieto miniprojekty:

Každý z nich (okrem MM) umožňuje aj Vám, užívateľom oldgames.sk pridávať si a editovať miesta na mape. Stále mám v pláne z toho urobiť aj niečo viac, editor návodov, questov, naviazaných na mapy, vlastné užívateľské poznámky, ich zdieľanie a podobne, ale ako sa hovorí bude to "otázka času" ;-)

Upozorniť chcem hlavne na ten posledný projekt pre Grimrock II, ktorý som patlal ihneď po dohraní hry. Je to teda ten najaktuálnejší, obsahuje najviac značiek s vlastnými ikonami (1356) a zároveň ich vyhľadávač s možnosťou filtrovania cez kategórie, úrovne a užívateľov.

 

Dungeon Mapper

Okrem týchto projektov založených na Google Mapách sme nezaháľali ani pri využívaní Dungeon Mappera určeného pre klasické štvorčekované dungeony a vzniklo tam v roku 2014 niečo cez 100 máp. Okrem mojich výtvorov je to mapríklad pokus Tomasa Dzamka o obrovské mapy pre Fate: Gates of Dawn vrátane vonkajšej 120x120, Pyromancerove mapy hradu Killbragant pre hru Elvira: Mistress of the Dark, alebo Ringove pekne vyfarbené mapy misií pre Captive s detailnými poznámkami.

Aj keď je z mojej strany stále na editore čo zlepšovať, myslím si že už ide o použiteľný nástroj pre každého hráča dungeonov. A nielen dungeonov. Dobre sa mi tam tiež kreslili mapky pre adventúry, alebo iné typy hier ako Shadow of the Devil vrátane obrázkov všekých lokalít, Legend of Kyrandia a mapa bludiska Serpent's Grotto, Edna - prvá úroveň plošinovky, Indiana Jones 3 - Castle Brunwald.

 

Takže z mojej strany sa rok 2014 vo vzťahu k starým hrám niesol prevažne v znamení mapovania, což je možno divné, ale podobne ako pred 20 rokmi stále zábavné. Podobne ako Richmond v komentároch u Wizardry 3 sa môžem podpísať pod Chetov výrok. Vytváranie vlastnej mapy k dungeonu je vpodstate riešením jednej veľkej hádanky, je to neopísateľný pocit, keď sa Vám podarí nakresliť kompletnú mapu tak, ako to pri dizajnovaní hry navrhol jej autor.

 

New Games

Nikto z nás nežije iba minulosťou a nostalgiou preto viem, že podobne ako ja si občas radi zahráte aj niečo nové. Neviem čím to je, ale rok 2014 bol v tomto výnimočný, nepamätám sa že by som za posledných 15 rokov hral (a dohral) toľko aktuálne vydaných hier. Neodpustím si teda stručné zhrnutie z toho čo som si zahral a čo može byť aj takým doporučením pre tých čo majú rovnaký vkus ako ja.

 

Might & Magic X: Legacy - hneď na úvod roka vyšla táto pocta klasickým krokovacím dungeonom zo série Might & Magic s ťahovými súbojmi. Napriek svojim chybám som to Ubisoftu zhltol a zažil nejaký ten týždeň kvalitného hrania. Že som sa do toho zažral svedčí aj výroba interaktívnej mapy hry a ďalších pomôcok.

 

Wolfenstein: The New Order - hral som na doporučenie a neoľutoval. Po dlhých rokoch konečne poriadne FPS (ktoré síce nemusím ale občas zahrám) s kvalitnou hrateľnosťou pripomínajúcou tituly spred 15 rokov. Béčkový príbeh nijak nenarušuje dobrú akciu a pocit zo strieľania po nacistoch až do záveru. Navyše bonus v podobe levelu z klasického Wolfenstein 3D vrátane pôvodných sprajtov!

 

Alien: Isolation - ďalšie FPS čo sa mi dostalo do rúk, ničmenej tentoraz vytvérajúce atmosféru úplne inak, ako frenetickou akciou. Jeden nezničiteľný nepriateľ ovládaný AI a sem-tam skriptom, v hlavnej úlohe slabá žena, dcéra Ripleyovej, hodiny skrývania sa a zadržiavania dychu. Jedna z najlepších herných hudieb, ktorej sa spolu s grafikou a nevídaným spôsobom hrateľnosti darí budovať správnu hororovú atmosféru. Vynikajúca pocta prvému filmovému votrelcovi Ridleyho Scota. Pre každého fanúšika tohto filmu (ako som aj ja) jasné doporučenie, strach, stres a priposrané vypínanie hry v nočných hodinách zaručené.

 

Divinity: Original Sin - obrovské prekvapenie úspešného projektu z Kickstarteru. RPG Gameplay dovedená takmer do dokonalosti, perfektné taktické ťahové súboje, bohaté a vtipné rozhovory, príjemný svet. Pre mňa v súčasnej dobe až moc veľké. Nedohrané, dám si to znova po vydaní patchu a češtiny :-)

 

Wasteland 2 - ďalší úspešný Kicksterter, tentoraz od Briana Farga. Nachádzam tam presne to čo autor chcel a kôli čomu som ho podporil. Skvelé pokračovanie, ktoré dlhé roky plánoval a nakoniec sa mu ho s pomocou crowdfundingu podarilo zrealizovať. Pozor! V žiadnom prípade nejde o pokračovanie Falloutu, svet Wastelandu je nehostinný, občas krutý, často šialený a nepochopiteľný, hrateľnosť veľmi špecifická zakladajúca sa na pôvodnej hre, často zabugovaná. Momentálne si ju nechávam odležať a vrátim sa k nej keď "patchmi" dozreje.

 

Grimrock II - u mňa najlepšia hra roku 2014. To čo začalo komornou spomienkou na klasického Dungeon Mastera v prvom dieli, autori z Almost Human doviedli tentokrát do dokonalosti. Nejde o nič iné ako čistokrvnú hrateľnosť zamestnávajúcu všetky zmysly. Takto si predstavujem akčný dungeon a nechcem nič viac. O dôb Dungeon Mastera si mi žiadne RPG okrem Grimrocku neponúklo tie úžasné priestorové puzzle hádanky, ktorých riešenie okrem šedej kôry mozgovej vyžaduje zároveň rýchle reakcie a herný engine je na tom od základov postavený. Tvorba partie a piplanie sa s postavami je tu upozadené, do popredia sa dostáva hráč za klávesnicou, Roleplay v tomto dungeone nehľadajte. Zbytočný príbeh je tentokrát geniálne umiestnený na vedľajšiu koľaj, do rúk Dungeon Mastera - pána jaskyne ktorý pre nás túto hru na ostrove pripravil. Samostatnou kapitolou je aj vynikajúci záver, ktorý drtivá vačšina dungeonov odflákla, vrátane prvého Grimrocku, k tomu skutočnému som sa dostal až o pár dní neskôr po prejdení.

Je to hra čo ma prinútila posedieť si do skorých ranných hodín pri počítači, skúšať možnosti, opakovať a trénovať a nielen to. Niektoré puzzle som riešil dokonca mimo PC a to už je čo povedať. Prispel k tomu samozrejme aj fakt že som to hral v deň vydania a niečo ako hľadanie riešenia na webe neexistovalo, k niektorým veciam sme sa prepracovávali spolu s malou komunitou podobne postihnutých a bolo na tom niečo nostalgicky staroherne unikátne. Howgh.

 

Vaše tipy a odporúčania uvítam samozrejme v komentároch.

 

Eye of the Beholder topbar minigame

 

EOB topbar minigame

 

Niečo čo som chcel stihnúť ešte pred vianocami, vzdať hold (už znova, je to proste srdcovka) dungeonu Eye of the Beholder a pripraviť Vám na OldGames.sk novoročné prekvapenie. Ide o minihru ktorá bude súčasťou hornej lišty stránky. Celé je to spískané v javascripte, grafika priamo z pôvodnej hry. Hrateľnosťou a dizajnom z toho plánujem urobiť niečo ako kombináciu starých dungeonovských prvkov s hrou lemmings. Snaď sa mi to teda podarí v priebehu roka, zatiaľ po kliknutí ochutnávka niekoľkých interaktívnych prvkov a umelej demencie príšer.

 

Aktuálne články  
Ishar 2: Messengers of Doom - Mapovanie
 autor: dj 25.06.2019   
Ishar 2 úspešne zmapovaný. Okrem dojmov z prejdenia hry (2019) tu nájdete veľa technických detailov o vytváraní mapy pre utilitku Grid Cartographer, online interaktívnu mapu pre web, zoznamoch a príručkách a napríklad aj to ako prejsť hru s čisto ženskou partiou bez druida...
Ishar: Legend of the Fortress - Mapovanie
 autor: dj 07.06.2019   
Ako som v poslednej dobe Ishar 1 dohral, dopodrobna preskúmal, zmapoval, interaktívnu mapu Kendorie a príručku vyrobil, príjemne zaspomínal, niekoľko starodávnych mýtov zboril a nakoniec samotnú hru aj manuál kritike triezvej podrobil...
Rytíři Grálu: Denník hráča - Ringo
 autor: dj 16.04.2019   
Rytíři Grálu - hra, kterou jsem dlouho opomíjel, bral jsem ji jako takové klasické béčko, ještě k tomu české, to vývojáři tak nějak spíše začínali a nemohli se rovnat se zahraniční produkcí. Nicméně poslední dobou jsem na různé zmínky o této hře narážel čím dále častěji. Navíc asi i uzrála doba sáhnout ve fondu starých her i po těch méně profláklých kouscích, protože ony mnohdy nestárnou, naopak, po těch letech přijdou o to, co na nich bylo kritizováno, protože dnes se s tím spíše u staré hry počítá, že je prostě stará a nebude mít veškeré finesy. Takže člověk to už nerozlišuje, jestli hry v roce 1996 už byly na lepší technologické a jiné úrovni než Rytíři Grálu, proč je nebrat jako hru třeba z roku 1992, kterou si v klidu taky zahraji...
Najnovšie pridané hry:
Excalibur: Sword of Kings
50% / 70% ( pridaná: 10.05.2019 )  
[ Excalibur: Sword of Kings - ZX Spectrum (z80) ]
1987, Ian Smith, Shaun G. McClure   [ Adventure ]
Excalibur: Sword of Kings je textová advetura doplněná o barevné obrázky. Parser rozpoznává dvouslovné příkazy. V Excaliburu je možné prozkoumat 29 obrazovek. Hra vyšla původně pro ZX Spectrum a v roce 2019 byla předělána pro HTML5 a doplněna o tutoriál. Zlá čarodějka Crania pátrala po Merlinovy, aby pohltila jeho moc. Při svém pátrání dorazila na Kamelot a setkala se s králem Artušem. Když nebyla spokojená s tím co se dozvěděla, tak Artuše kletbou uspala. Tvým úkolem, hrdino, je vstoupit do Kamelotu, získat Excalibur a porazit zlou čarodějku...
Home Alone 2: Lost in New York
60% / 60% ( pridaná: 05.02.2019 )  
[ Download Home Alone 2 for DOS (zip) ]
1992, Manley and Associates, Inc.   [ Action ]
Kevin je opět sám, tentokrát se píše rok 1992 a ocitáme se v New Yorku. Hra bohužel oproti prvnímu dílu nepřináší žádné velké inovace. Stejně jako v prvním díle musíte utíkat před zloději Harrym a Marvem a přitom nastražit různé pasti, aby jste je zastavili. Hra obsahuje čtyři úrovně, z toho dvě jsou vnitřní (Hotel, dům strýčka) a dvě venkovní (Central Park, ulice New Yorku)...
Icewind Dale II
85% / 90% ( pridaná: 03.01.2019 )  
[ Download Icewind Dale 2 Complete @ GOG.com (Buy) ]
2002, Black Isle Studios   [ RPG ]
Icewind Dale II je pokračovaním akčne ladeného fantasy RPG v izometrickom pohľade, vytvorenom v Infinity Engine od štúdia Black Isle. Podobne ako prvý diel, odohráva sa aj tento vo svete Forgotten Realms na kontinente Faerûn a využíva pravidlá tretej edície D&D. Hráč má pod kontrolou skupinku až šiestich nájomných žoldnierov z Luskanu, začínajúcich svoje dobrodružstvo v meste Targos. Hra sa opäť odohráva na 'Hřbetu světa', kde je 'Desetiměstí' ohrozované hordami nepriateľov a skupina navštívi známe miesta ako Kuldahar, Dračie oko, Useknutú ruku, Šengarnský brod, Kláštor Čierneho havrana...
Magic Island: The Secret Of Stones
76% / 86% ( pridaná: 23.11.2018 )  
[ Download Magic Island - Amiga CD32 (iso) [cz] ]
1995, ARDA Team   [ RPG ]
Magic Island je klasický dungeon-crawler s pohybom po štvorcoch, real-time súbojmi a ovládaním partie štyroch postáv od českého vývojárskeho tímu ARDA, vytvorený pre platformy Amiga 1200 a Amiga CD32 v roku 1995. Už od pohľadu sa vyznačuje peknou ručne kreslenou grafikou a príjemnou hudbou a v dobe vydania bol pasovaný za najlepšiu českú RPG hru. Hra obsahuje automaping, obchodovanie, jednoduchý crafting predmetov, mixovanie elixírov a klasické vylepšovanie skupiny dobrodruhov. Nakoľko sa jej väčšina odohráva vo vonkajších priestoroch, je často porovnávaná zo sériou Ishar. Hráč je v úlohe syna veľkého bojovníka, ktorý mu na smrteľnej posteli zadá zdanlivo jednoduchú úlohu, doručiť dopis pre svojho starého priateľa...
Bard's Tale Trilogy (Remastered)
75% / 80% ( pridaná: 31.08.2018 )  
[ Download Bard's Tale Trilogy @ GOG.com (buy) ]
2018, Krome Studios   [ RPG ]
The Bard's Tale Trilogy vydala v roku 2018 spoločnosť Briana Farga inXile Entertainment ako remaster pôvodných verzií z roku 1985 (1986,1988). Jedná sa o remaster z kategórie vydarených, vytvorený vývojármi z Krome Studios s úctou k originálu v engine Unity. Za vzor si zobrali verziu pre Apple IIgs/Atari ST, grafika animovaných 2D obrázkov bola ručne prekreslená v rovnakom štýle do vyššieho rozlíšenia, zatiaľ čo grafika 3D výhľadu je kompletne trojrozmerná. Všetky textúry sú verné originálu a celok pôsobí štýlovo, pohyb ostal klasický po štvorcoch s možnosťou plynulého rozhliadania sa v 3D. Z herného hľadiska remaster umožňuje (v Legacy Options sa dajú vypnúť) niekoľko zjednodušení, pridal prehľadnú automapu, nové portréty a napríklad hráč má možnosť vytvoriť si už aj ženské postavy...
Castle of the Winds I: A Question of Vengeance
65% / 62% ( pridaná: 11.05.2018 )  
[ Download Castle of the Winds 1+2 - Package v2.07 (exe) ]
1993, SaadaSoft - Rick Saada   [ RPG ]
Castle of the Winds s podtitulom A Question of Vengeance je prvá časť rogue-like RPG pre Windows 3.x ktorú vytvoril Rick Saada ako vývojár v Microsofte. Hra bola distribuovaná ako shareware v katalógu vydavateľa Epic Megagames a sám autor ju okolo roku 1998 uvoľnil ako freeware na svojom webe. Jedná sa o roguelike fantasy hru inšpirovanú severskou mytológiou v pohľade zhora s náhodne generovanými dungeonmi. O grafiku sa postaral Rickov kolega Paul Canniff a nesie sa v duchu okienok a ikoniek systému Windows 3.1...
LEO - Žhavá čísla
45% / 60% ( pridaná: 16.03.2018 )  
[ Download LEO: Žhavá čísla - Package v2.07 (exe) ]
1996, Vladimír Peníška Corporation   [ Logic ]
Leo - Žhavá čísla je jednoduchá logická hra s číslami, posunutá do kategórie pre dospelých. Vytvorila ju Česká programátorská skupina Vladimíra Peníška pre Petra Vochozku v spolupráci so známym rovnomenným časopisom od ktorého kúpil licenciu a fotky. Ide o hru pre 1-2 hráčov, kde na šachovnici obsahujúcej 7x7 políčok s číslami od -12 do +12 musí jeden v horizontálnom a druhý vo vertikálnom smere vyzbierať čo najvyšší súčet. Po kliknutí na políčko s číslom sa toto odkryje, pričom pozadie v každom leveli tvorí digitalizovaná erotická fotka niektorej slečny z Lea. Celkovo hra obsahuje 12 úrovní...
Najnovšie prílohy: (20)
Ishar 2 Guide and Interactive Map (HTML) | 25.06.2019
 Ishar 2: Messengers of Doom
Video, Walkthrough | 25.06.2019
 3 Skulls of the Toltecs
Recenze - Ringo 70% [cz] | 22.06.2019
 Rytíři Grálu
Video, Let's Play 001 | 12.06.2019
 Ultima VII: The Black Gate
Ultima 7 - Official Clue Book: Key to the Black Gate (pdf) | 12.06.2019
 Ultima VII: The Black Gate
Video, completed the game with female only party [DJ] | 06.06.2019
 Ishar 2: Messengers of Doom
Ishar 2: A Rough Guide to Kendoria [ClueBook] (pdf) | 22.05.2019
 Ishar 2: Messengers of Doom
Excalibur: Sword of Kings - ZX Spectrum (z80) | 13.05.2019
 Excalibur: Sword of Kings
Návod [cz] | 10.05.2019
 Excalibur: Sword of Kings
Links | 10.05.2019
 Excalibur: Sword of Kings
Game Map (gif) | 10.05.2019
 Excalibur: Sword of Kings
Play online - Excalibur: Sword of Kings (Browser) | 10.05.2019
 Excalibur: Sword of Kings
Play online - Excalibur: Sword of Kings (ZX Spectrum) | 10.05.2019
 Excalibur: Sword of Kings
Recenze - Ringo [cz] | 25.04.2019
 Abandoned Places 2
Recenze - Ringo [cz] | 01.04.2019
 Uncharted Waters
Recenze - Ringo [cz] | 01.04.2019
 Fate: Gates of Dawn
Recenze - Ringo [cz] | 01.04.2019
 Ultima Underworld: The Stygian Abyss
Recenze - Ringo [cz] | 01.04.2019
 Elder Scrolls: Arena, The
Recenze - Ringo [cz] | 01.04.2019
 Wizardry 7: Crusaders of the Dark Savant
Recenze - Ringo [cz] | 01.04.2019
 Eye of the Beholder III: Assault on Myth Drannor
Najnovšie originálky v zbierkach: (20)
kloki38 | 10.07.2019
 Shannara (1995)
kloki38 | 07.07.2019
 Quarantine (1994)
kloki38 | 04.06.2019
 Lion (1995)
kloki38 | 20.05.2019
 Bram Stoker's Dracula (1995)
zemcak | 31.03.2019
 Dune 2000 (1998)
halo123 | 24.03.2019
 Dreamland (1998)
halo123 | 24.03.2019
 Turok 2 Seeds of Evil (1999)
halo123 | 24.03.2019
 Blood 2: The Chosen (1998)
halo123 | 24.03.2019
 Stonekeep (1995)
vvasha | 26.02.2019
 Operace Flashpoint (2001)
vvasha | 18.02.2019
 Reach for the Skies (1992)
vvasha | 18.02.2019
 1944: Across the Rhine (1995)
vvasha | 13.02.2019
 Dračí Historie (1995)
kloki38 | 12.02.2019
 Descent 2 (1997)
kloki38 | 12.02.2019
 Descent (1996)

Najnovšie komentáre: (10)  
Ringo | 21.08.2019, 20:35
 Death Gate
Mě napadlo snad jediné, že se nakonec narazilo na autorská práva autorů knižní série Death Gate - Margaret Weiss a Tracy Hickman, podle jejichž díla je ta hra dělána, kteří to třeba nepovolili přeprodat GoGu..
Drolin | 20.08.2019, 08:42
 Death Gate
Je zvláštní, že toto bylo odstraněno a Mission Critical zůstává. Takže předpoládám, že s DG má někdo, něco, své plány - exkluzivní distribuci (pravděpodobně), remake nebo snad remastr. Nicméně hádám stále bude k dispozici verze z LTF Abadonware, takž...
2 Richmond: popravdě, když jsem v Ultimě 2 zahlédl screen s kosmodromem z CCCP, tak mě to něčím fascinovalo, že mě to lákalo si to zahrát, více než jedničku a trojku.
Ringo | 18.08.2019, 19:00
 Death Gate
Jak to že to z GoGu odstranili, plánoval jsem si to tam koupit jako zálohu instalačky. Mám to sice na placce, ale jinak teda to jako odstraní z tama všechny Legendovky? Měl jsem v plánu je ponakupovat časem.
Jozo | 18.08.2019, 17:31
 Death Gate
Z GOGu bola táto hra už odstránená.
Kvůli těm časovým branám nebo kvůli vesmíru?
Srandovní je, že ta dvojka mě z té Sosaria trilogie lákala vždycky nejvíce :-)
Koukám, že hodnocení této hry zde krásně variuje od 5 do 100% :) Dal jsem po dohrání 50%, o něco více než Akalabethu a o něco méne než prvnímu dílu.
Kloki38 - myslím že sa dá jedine cez príkaz Equip.
Karol | 05.08.2019, 17:40
 WinUAE
Podla tejto stranky, je od verzie WHDLoad 18.2 uz nepotrebny kluc. Avsak nepodarilo sa mi nainstalovat WHDLoad na WinUAE (najnovsi je 4.2.1) Skusal som nasledovat aj navod: http://starredmediasoft.com/amiga-winuae-how-to-install-whdload-step-by-step/...
Najnovšie príspevky v diskusii: (10)  
hry online v browseri | Tak na taketo stranky pozor, classicreload.com je prikladom generickeho obsahu vyrobeneho za ucelom zisku zo zobrazovania reklam. Netusis kto to vlastni, kontakt je len cez gmail ucet, okrem par textov je komplet obsah prebraty z netu (mobygames, wik...
hraní online přes browser | 1. technicky to vyřešit jde, ale není to úplně košér. Nevím jak u classicreload, ale u jiné obdobné služby jsem to zažil. Fungovalo to obdobně jako "rozšířené" cookies. 2. legální to samozřejmě není, co je licencované, prostě licencované zůstane, al...
hraní online přes browser | Kdysi jsem na různé stránky, které tohle umožňovaly narážel, dost možná to byla právě tahle a vždycky jsem přemýšlel nad pár věcmi. Za 1. jak to řeší save, kdybych takhle přes prohlížeč rozjel nějakou RPG hru nebo strategii, jestli mi to jako někde...
| Amiga magazin - na stránkách chybí dvě čísla z roku 1992. zdroj: https://cada.probers.cz/casopisy-v-pdf/34-casopisy/4480-amiga-magazin.html
| Super, to som rad ze ta to potesilo. Ja som si tam vyhliadol tiez par kuskov, napr. QfG1 ale neni cas:-)
| Wow! Tomas, to je absolutne ze GOLDEN. A su tam hry zo strojov ako Commodore 64, Amiga, Sega... Myslim ze to tu niekto daval, lebo je mi to povedome, alebo aspon nieco podobne. (Vtedy som bol avsak confused, ako funguje saving, hlavne ak chcem pokr...
| Neviem ci to tu uz niekto daval, ale narazil som na stranku kde sa daju hrat nejake klasiky z 90tych rokov priamo v browseri. https://classicreload.com/
| Nějaký čas jsem zde nebyl a úspěšně jsem nedohledal heslo pro svůj předchozí účet Tomascz, takže jsem si založil nový, Tomascz2 :-) Předtím jsem se pokoušel zaslat si zapomenuté heslo k původnímu účtu, žel bohu link asi nefunguje, protože mi nic nepř...
Indiana Jones Fate of Atlantis Amiga | Zdravim vsechny, koupim adventuru Indyho Fate of Atlantis na Amigu, pouze komplet, musi jit nainstalovat na hdd. Pekna krabice. Dobre zaplatim. Diky za nabidky
Straka a zalar :) | No vida, potom je zaujimave vyzistit ako kedysi k tejto miskomunikacii doslo - mozno neznalost manualu(? - malo pravdepodobne) alebo skratka co sa tradovalo v miestnych casakoch sa bralo ako overena a hotova vec :)

Najnovšie pridané časopisy a coverdisky: (10/319)
MickTheMage | 15.07.2019
 Hráč 3 [40]
Miloš Kaleta | 13.06.2019
 Hráč 7 [40]
DJ | 03.06.2019
 Hráč 1 [40]
? | 14.04.2019
 Riki 36 [64]
? | 07.02.2019
 Score 45 [132]
? | 29.01.2019
 Riki 35 [64]
Hellhouse99 | 19.12.2018
 Excalibur 64 [17]
CGW Museum | 13.09.2018
 Computer Gaming World 5.5 [66]
CGW Museum | 13.09.2018
 Computer Gaming World 5.4 [50]
CGW Museum | 11.09.2018
 Computer Gaming World 5.3 [48]
Najnovšie pridané diskmagy: (10/80)
? | 03.12.2018
 PC Engine 1-94 [87]
DJ | 19.10.2018
 Narsil 20 (12/96) [36]
DJ | 19.10.2018
 Narsil 19 (10/96) [37]
Marek Olejník | 29.11.2017
 PC Engine 3-95 [40]
Marek Olejník | 13.08.2017
 PC Engine 2-95 [29]
Marek Olejník | 22.06.2017
 PC Engine 11-12/94 [28]
DJ | 12.05.2016
 PC Engine 10-94 [33]
DJ | 26.03.2016
 PC Engine 9-94 [34]
MiNH0 | 22.07.2015
 PC Engine 1-95 [56]
DJ | 16.07.2015
 PC Engine 8-94 [29]

Komentáre k obrázkom / stránkam časopisov: (10)
Ringo | 30.06.2019, 14:24
 Kritická mapa (bug)
Rytíři Grálu | Bug to není, dveře se mají vyrazit, což se dělá normálním krokem kupředu směrem do dveří....
Sova | 05.02.2019, 12:57
 Shattered Steel
Level 22 | Chyba mi tu ISO z tejto hry. Bolo by možné ho dodať? ...
HAMS | 07.01.2019, 15:12
 Úvodník
Score 12 | Podľa mňa to nie je nijaká, reálne existujúca hra...to je len vtip/parafráza na vtedajšiu hru čísla Under a Killing Moon...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Aha z figuríny. Taky jsme nějaké našel a chvíli mi trvalo (přesněji než jsem se kouknul do manuálu), že je možné z nich ...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Ano, Hero je zakuzleny z predmetu, zo sosky. Myslim ze to je zrovna jeden z predmetov co do remasteru dodali z dalsich d...
Bard's Tale 1 - Remaster (2018) | Pěkný seznam jmen :) Z čeho pak to je? :) Ten Hero je výsledkem kouzla (jakého)? Protože má hodně dobrou AC. Taky koukám...
Ladislav | 03.09.2018, 17:12
 Úvodník
Score 12 | nevie niekto co je to za hra? Above a Lethal Sun, vyslo to niekedy? pamatam ze som sa na to tesil ked som to cital....
Swampy | 22.11.2017, 22:48
 Mercs
BiT 06/92 | Citujem: "Hru Mercs naprogramovala v roku 1991 programatorska skupina Capcom...atd." Bit, co clanok to perla....
Swampy | 22.11.2017, 22:43
 Chaos Strikes Back
BiT 03/92 | Aj v tomto clanku sa vyskytuje najslavnejsia chyba v dejinach cesko-slovenskej hernej zurnalistiky....
Richmond | 22.11.2017, 20:20
 Lands of Lore III
GameStar 4/99 | Lands of Lore 3 jako hra měsíce?? Co to bylo za období!? :)...
Najnovšie obrázky pridané užívateľmi: (11)
dj | 09.08.2019, 12:31
 Yendorian Tales: Book I
Thank you for playing...
dj | 09.08.2019, 12:30
 Yendorian Tales: Book I
Talk to Innkeeper
dj | 09.08.2019, 12:30
 Yendorian Tales: Book I
Gameplay
dj | 09.08.2019, 12:30
 Yendorian Tales: Book I
Character creation
dj | 09.08.2019, 12:29
 Yendorian Tales: Book I
Game start
dj | 09.08.2019, 12:29
 Yendorian Tales: Book I
Main menu
dj | 09.08.2019, 12:29
 Yendorian Tales: Book I
About the Authors
dj | 09.08.2019, 12:29
 Yendorian Tales: Book I
Introduction
dj | 09.08.2019, 12:28
 Yendorian Tales: Book I
Introduction
dj | 09.08.2019, 12:28
 Yendorian Tales: Book I
Title screen
kloki38 | 21.07.2019, 00:03
 Shannara
Brona


Fenimore Fillmore: 3 Skulls of the Toltecs
Soutěž ~ tvorba hry pro DOS ~ #hvdosdev2019
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1154
 Prílohy :: 7994
 Komentáre :: 7379
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Wizardry | DOSBox