Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   Dungeon Mapper

vytvoril: dj, 08.11.2013, 21:08
modifikoval: dj, 15.04.2021, 08:28
Home-made nástroj na vytváranie štýlových máp pre dungeony priamo v prehliadači. V článku sa chcem podeliť o tento editor máp, na ktorom aktuálne pracujem a samozrejme zapojiť Vás aj do hromadného testovania. Mapovaniu zdar...

DJ's Dungeon Mapper

www.oldgames.sk/dungeon-mapper/

 

Kreslenie máp k dungeon-crawlerom, alebo všeobecne k RPG hrám bola vždy moja obľúbená činnosť. Najčastejšie používanými nástrojmi pri mapovaní sú u mňa zrejme ceruzka a štvorčekovaný papier, predovšetkým preto, že to bolo najjednoduchšie a zároveň prehlbovalo atmosféru blúdenia zatuchlými kobkami vytváraním niečoho hmatateľného. Takýchto fyzických pripomienok svojich virtuálnych zážitkov mám plný šuflík. Problémom mapovania v takejto forme bola jednoznačne editovateľnosť. Pri potrebe niečo zmeniť, prípadne opraviť chybu mi časom pod rukami vznikali neprehľadné mazanice a nutnosť v neskorších fázach mapu nanovo prekresliť.


Už len ten problém na samotnom začiatku, predo mnou na počítači nová kobka, na stole čistý štvorčekovaný papier formátu A4. Po rozvážnom zanalyzovaní možného rozloženia mapy zapichujem ceruzku niekde do stredu a ako tak postupujem, je mi jasné, že som trafil zrovna nejaký okraj a mapa bude pokračovať na druhej strane papiera. Grrrr...

 

Ale nie o tom som chcel, bude to tu o kreslení virtuálnych máp na počítači a nástrojov k tomu používaných.

Pri vytváraní máp vo virtuálnej podobe som vyskúšal už množstvo softvéru, bohužiaľ žiadny mi zatiaľ "nesadol" a nakoniec som aj tak skončil vo fotošope, kde som nebol ničím obmedzený. Nutne dodávam, že mapy som v tomto grafickom programe robil už z pripravených podkladov, či už z máp urobených na papier, z "nedokonalých" automáp v hre (Evil's Doom), alebo vytváraním mapy sveta spájaním obrázkov z hry (Dragonflight).

 

V príslušnej téme v diskusii sme taktiež riešili rôzne nástroje, množstvo hráčov vytvára mapy v tabuľkovom procesore - Exceli a vôbec to nevyzerá zle (viď mapy od Quida), ale ja som si na to proste zvyknúť nemohol. V poslednej dobe som skúšal Grid Cartographer Pro, ale tiež som to vzdal. Na webe sa už pár rokov vyskytuje celkom praktický nástroj Dungeon Crawl Map Editor, pre kreslenie máp priamo v browseri. Veľkou výhodou je jeho nenáročnosť, dá sa prakticky použiť pri mapovaní, ale chýba mi tam možnosť poznámkovať a viac funkcií. Týmto programom som sa aj inšpiroval pri návrhu toho vlastného:

 

Dungeon Mapper

Tož to je to, čomu sa v posledných dňoch voľnočasovo venujem. Snažím sa vytvoriť niečo praktického, použiteľného pre všetkých, čo si radi vytvárajú vlastné mapy k dungeonom a predovšetkých chcem, aby tie výsledné produkty dobre vyzerali.

 

Aktuálnu verziu nájdete na: www.oldgames.sk/dungeon-mapper/

 

Mapa by mala mať svoj jednoduchý a prehľadný, schématický štýl, jedným z cieľov je aj to, aby dobre vyzerala v čierno-bielych farbách, prípadne vytlačená na čb tlačiarni. Ďalšou dôležitou vecou bola možnosť poznámkovania mapy aspoň dvoma typmi značiek a automatické vytváranie legendy. Jedna značka pre poznámku je teda klasické koliesko s viditeľným ľubovoľným dvojznakových označením a ďalšia je "excelovského typu" teda malý červený štvorček v rohu tak aby neprekážal značkám na danom políčku. Poznámky sú samozrejme viditeľné aj ako tooltipy nad kurzorom.

 

Zopár technických: pre tento editor značne využívam jQuery a jQuery UI, samotná oblasť mapy je tvorená kockami (html elementmi typu span) celkovo v ôsmych vrstvách nad sebou, čo znamená, že pri väčších mapách to môže trošku zlenivieť. Každé políčko môže mať svoj obrázok, pre ktorý využívam background-image v CSS.  Nie som schopný zistiť, prečo prehliadač Google Chrome nevie zobraziť viac obrázkových pozadí v elemetoch "nad sebou", a preto zatiaľ v Chome nevidno čo je nakreslené (aj keď to tam je) - používajte teda Firefox a Explorer. Podporuje všetky moderné prehliadače.

Vrstvy - layers: snažil som sa ich urobiť tak, aby sa dali jednotlivé prvky kombinovať a jednoducho tak vytvoriť nové s použitím čo najmenšieho počtu nástrojov, príklad - ak chcem nakresliť dvere priechodzie jedným smerom, použijem v jednej vrstve ikonku dverí a v druhej šípku, podobne pri jednosmernej stene, nie je potrebné mať pre každý typ vlastný nástroj.

Viditeľných vrstiev je 6, zoradené od najspodnejšej:

  • GRID - podklad, mriežka mapy, mám tam zatiaľ zopár farebných možností
  • FLOOR - pre kreslenie podkladov v zmysle celého "hrubého" štvorcového políčka
  • FLOOR MARKERS - značky nad vrstvou FLOOR, teda v zmysle štvorca
  • WALL - podklad v zmysle "tenkej jednorozmernej" steny, využíva sa aj pre ohraničovanie štvorcových stien, čo vyzerá pekne
  • WALL MARKERS - značky nad vrstvou WALL, teda v zmysle čiary
  • NOTES - poznámky

Export / Import (save/load pre lokálne použitie): mapa aj s poznámkami sa uchováva ako textový reťazec, drobnou nevýhodou je nutnosť nepoužívať v texte poznámok niektoré špeciálne znaky - oddeľovače (^ | ;), uložíte si ju teda systémom copy-paste do akéhokoľvek textového súboru v notepade. Neskôr pribudne možnosť uloženia na server a prepojenie mapy priamo s hrou na stránkach OldGames.sk, ale dôležité je v prvom rade to, aby editor fungoval aj offline.

Ovládanie myšou: zatiaľ využívam dve tlačidlá - ľavým sa kreslí vybraným nástrojom (umožňuje aj držanie a pohyb), stlačenie pravého tlačidla znamená zmazanie políčka v aktuálnej vrstve (neumožňuje držanie a pohyb).

Osi a číslovanie políčok: toto bol často problém ostatných editorov, ktoré políčka nečíslujú vôbec, alebo majú osi napevno. Väčšina dungeonov má pritom interne sieť mapy fixne očíslovanú a niektoré to dokážu hráčom presne povedať na akom políčku sa nachádza (MM1 a kúzlo Locate). Pridal som teda možnosť nastaviť si číslovanie oboch osí od ľubovoľného čísla a tiež reverzne.

 

 » Download - Dungeon Mapper Offline verzia (zip)

 

Tak teda skúšajte, testujte (dúfam že je ovládanie dostatočne intuitívne) a pripomienkujte v diskusii, snáď sa mi z toho podarí vytvoriť zmysluplný Dungeon Mapper ;-)

Nástroje v toolbare tiež budem dopĺňať, takže nech sa páči, sem s návrhmi, ktoré by som mal ešte nakresliť...

 

Update 4/2021: Po dlhom čase som opäť nakukol do pravekých zdrojákov a pridal do programu niekoľko nových funkcií. Za zmienku stojí napríklad možnosť vybrať akúkoľvek obdĺžnikovú časť mapy a presúvať ju so všetkými vrstvami aj poznámkami. Tiež mi neustále chýbali ďalšie grafické prvky / nástroje a preto som namiesto kreslenia nových pixelových ikoniek využil dostupnú free knižnicu FontAwesome. Už to síce nie je pixel-perfect ale ikony fungujú ako fonty, čo prináša veľa nových možností, vrátanie zmeny farby, alebo zapnutia animácie - rotácie. Ikoniek je veľká hromada - aktuálne niečo cez 1600 a používam všetky čo sú free, teda aj brandové, preto je pri výbere aj možnosť vyľadávať podľa classname, ktorý sa zobrazuje v tooltipe...

Hry súvisiace s touto témou (0)


Počet príspevkov : 50 / 57
Zoradené   
 zobrazených: 50 [ 1-50/57 ]   «predchádzajúce 01 nasledujúce»
Petr Levák Petr Levák   | Prohozené pořadí map 06.09.2022, 16:00:24     Odpovedať   edit   delete
Narazil jsem teď na jeden problém, který mi Dungeon Mapper přichystal. Původně jsem si myslel, že každá nová mapa se přidává automaticky na konec seznamu, takže jsem zprvu mapy nečísloval, ale pak mi najednou Dungeon Mapper uložil jednu z připravovaných map doprostřed seznamu mezi hotové, takže pořadí map tím pádem nesouhlasí. Zkusil jsem proto mapy přejmenovat a dodat jim číslovku, ale zůstalo to stejné - příklad, mapa 01, pak 02, ale potom najednou 04 a po ní teprve 03 atd. Zkoušel jsem dokonce ty mapy smazat a nahrát je ve správném pořadí z importu, ale to vedlo opět k promíchání map. Dá se to nějak ovlivnit nebo je to standardní chování Dungeon Mapperu?

Edit: tak nic, už jsem na to přišel :) ... hodnota Level v Properties.
Marek Marek   | Offline verze 18.04.2022, 20:00:35     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Ahoj, Děkuji moc! Vypadá to zatím bez chyb. KDyby něco, tak určitě napíšu. Ještě jednou díky :).
DJ DJ   | Offline verze 02.04.2022, 16:03:16     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Marek:
Ahoj, takze mam po rokoch aj update offline verzie. Stiahni, vyskusaj ak tam este daco nebude fungovat reportni. Diky ;-)
Marek Marek   | Offline verze 26.03.2022, 21:33:06     Odpovedať   edit   delete
Zdarec, používám vlastně jen offline verzi a teprve teď jsem si všiml kolik je nových věcí ve verzi online. Bylo by možné aktualizovat offline verzi? Pro mě hlavně asi kvůli posouvání celých bloků naráz. Děkuji!
BRUCELLA BRUCELLA   | DJ Dungeon Mapper - Edit / Save bug ? 20.04.2021, 11:18:04     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Thank you very much, it works properly now.

I would like to take this opportunity to say that this is a great job!
DJ DJ   | DJ Dungeon Mapper - Edit / Save bug ? 20.04.2021, 11:10:37     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od BRUCELLA:
Hi Brucella,
Do not worry, this is just update with new features from me, and, as usual, an error occurred on this occasion, so some menu elements have disappeared ;-)
Please refresh Dungeon Mapper edit page in your browser now and everything will be OK
BRUCELLA BRUCELLA   | DJ Dungeon Mapper - Edit / Save bug ? 20.04.2021, 09:15:24     Odpovedať   edit   delete
Hello,

I would like to resume editing a map that I modified on the site on April 01. I open my map and I don't have a button to save my modifications.
Is this a bug or has there been a recent evolution that changes the way it works?

I add a screenshot of my map in editing mode

Priloha Prílohy
BRUCELLA_607e7f8cb96f4_oldgames_bug.PNG
Ringo Ringo   | Nova featura - Ikonky fontawesome 13.04.2021, 21:09:56     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Sakra, to abych ty své mapy ještě překreslil, já si to strašně rád šperkuji a zatím jsem teda vycházel jen z toho dosud dostupného :-D
DJ DJ   | Nova featura - Ikonky fontawesome 13.04.2021, 20:36:06     Odpovedať   edit   delete
Aktualne sa vrtam v Dungeon Mapperi a pridal som moznost vlozit akukolvek ikonku z FontAwesome - co je cca 1600 ikoniek. Dizajnu vasich mapiek sa tak otvara naozaj hromada moznosti ;-)
Najdete to medzi nastrojmi "Floor Markers", treti stlpec uplne na spodku. Zatial samozrejme v testovacej faze...
Ringo Ringo   | Featura k DJ dungeon Mapperu 12.04.2021, 22:23:06     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Super díky. Vyzkouším.
DJ DJ   | Featura k DJ dungeon Mapperu 12.04.2021, 16:34:55     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Featura hotova, tlacitko najdes v bocnom toolbare pod stlpcom s poznamkami s textom "move area".
Urobil som to tak, ze sa da posuvat akykolvek vyrez z mapy, najskor si vyberies obdlznikovu oblast - dva body a potom posuvas.

- pozor, zatial experimentalna, moze bugovat!
Ringo Ringo   | Příklad 09.04.2021, 18:58:59     Odpovedať   edit   delete
Na obrázku přikládám příklad:

V tomto levelu dochází k přesunu mezi dvěma oblastmi, měl bych je malovat na jeden list, ale nevím, na kolik se rozvětví nebo třeba i částečně spojí směrem k sobě a není zřejmé, o kolik čtverců to je, asi bych to musel na monitoru měřit pravítkem a porovnat z rozsahenm místností. Takže to raději rozkresluji na dva listy a jednu mapu pak, až to bude hotové, překreslím do listu s tou druhou mapou.
Priloha Prílohy
Ringo_607087d3bfcbe_CadaverMap.png
Ringo Ringo   | Featura k DJ dungeon Mapperu 09.04.2021, 18:49:50     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Jo, posouvání chápu, to běžně dělám. Jde hlavně o to mít možnost spojit dva najednou mapované prostory na různých místech na jednom patře, bez počáteční znalosti, o kolik to je čtverců vzdáleno, ty dvě oblasti.
DJ DJ   | Featura k DJ dungeon Mapperu 08.04.2021, 22:43:49     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Chapem. Pokial staci pridat riadok Hore/Vlavo, da sa cela mapa posuvat - t.j. zvacsis si plochu cez "Properties" a potom cez "Operations" si sipkami posunies do stredu alebo tam, kde potrebujes.

Pridat riadok/stlpec na urcitom mieste vyskusam dorobit...
Ringo Ringo   | Featura k DJ dungeon Mapperu 08.04.2021, 18:32:40     Odpovedať   edit   delete
Mám takový dotaz. Kromě teda toho, že mě při kreslení map vždycky napadne spousta grafických prvků, které mi chybí, jako třeba pro venkovní krajiny hory, vstupy do jeskyní, kromě truhel třeba sudy, ikonky výbavy jako třeba zbroj, zbraně atd., tak by mě zajímalo, jestli je možno udělat nějakou formou přidávání sloupců a řádků v kterémkoliv místě mapy, ne jen na spodku a na konci?

Hodí se to zejména v momentě, kdy člověk udělá někde chybu a musí pak kvůli toho překreslovat úplně celou mapu, přitom by stačilo třeba jen ubrat nebo přidat sloupec/řádek a dokreslit potřebné v daném místě.

Hodilo by se to i v případě, že hra hází v rámci jednoho levelu hráče na různá místa v rámci jednoho patra, ale není zřejmé, do jakých souřadnic. Mapy je pak třeba spojit, ale jsou v rámci jedné mapy třeba daleko nebo moc blízko kvůli neodhadnutí, o kolik čtverců jsem byl od startovní lokace odhozen daleko.

Zatím to řeším rozkreslováním jedné mapy na několik listů a ten menší zmapovaný prostor pak otrocky překreslím do toho většího v rámci jednoho patra a doplňkově kreslené listy po překreslení mažu.
Ringo Ringo   | Label - odkaz 26.05.2015, 08:07:22     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
On se kurzor po najetí na název mění v ruku, takže to k tomu rozkliknutí přímo nabádá:-) Myslel jsem tedy ,že to je cílené na to, aby nadpis byl s odkazem:-) V editoru je to vlastně jako jedna z forem popisků, buď kolečko, záložka nebo přímo zobrazený nápis. Na jednom čtverci nelze mít jak záložku, tak nápis.

K té editaci, stačilo by , kdyby odkaz při editování nebyl aktivní.
DJ DJ   | Label - odkaz 26.05.2015, 07:49:08     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Tak na toto som vobec nemyslel, ze niekto bude robit label s odkazom, vpodstate to ani nemalo ist, je to mozne len vdaka chybe pri cekovani typu poznamky ;-))

Ale uz ked to tam chces, pozriem sa ako to co najrozumnejsie vyriesit - hlavne tu spatnu editaciu (mozem to urobit tak ze v editore by link nebol aktivny)...
Ringo Ringo   | Gateway to the Savage Frontier 25.05.2015, 22:43:04     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od MickTheMage:
ad umístění textů - jo, tady je třeba nevázat text na čtvereček s městem ale trochu si s tím pohrát a strčit jej pod nebo vedle. Mě se to zatím u Dark Queen trefuje přesně jak chci.

Nicméně když koukám na tu tvou mapu, ty tam ty texty máš tak jako tak, proto se právě divím, co brání tomu, aby kursor s rukou po rozkliknutí prostě odkázal na tu další mapu. Takhle klikám a nic a musím počkat, až se objeví bublina s odkazem. To jako když přidáš odkaz, tak se ti změní nějak ten nápis? Mě zůstává pořád stejný. Důležité je jej při formátování označit, nejdříve naeditovat vzhled (barvu, tučnost atd) a úplně nakonec nahodit odkaz.
MickTheMage MickTheMage   | Gateway to the Savage Frontier 25.05.2015, 22:22:08     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Diky, lenze teraz to poposuvalo niektore nazvy miest uplne do..., a nech robim co robim, stale to je cca takto :(

Jo, ta editacia stvala aj mna. Som to potom robil tak, ze som povodne vymazal a pridal znova.
Ringo Ringo   | Gateway to the Savage Frontier 25.05.2015, 20:54:34     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od MickTheMage:
Zkoušel jsem dát modrou, šlo to. Nápis modrý, i když tam dám odkaz. Mrkni sem: http://www.oldgames.sk/dungeon-mapper/map.php?map=263

Ty jsi asi dával asi nejdříve odkaz a pak až color. Kód musí být takto např. : [map=224][color=#0070c0]Hamlet of Hizden[/color][/map] nesmíš dát nejdříve odkaz a pak až barvu.

Co by potřebovalo ale doladit je, aby při editaci mapy odkazy nefungovaly, protože když udělám odkaz z nadpisu na mapě, už jej nikdy nenaedituji, protože při editaci se automaticky odkaz spustí a hodí mě na jinou mapu:-)

Edit - tak už se mi to povedlo i editovat, musím chvíli podržet při editaci kurzor na nadpise a ne na něj hned klikat, ale než jsem na tohle přišel....to bylo nervů. Jednou jsem si takhle překlikl rozkreslenou mapu a neměl jsem ji ještě uloženou a hodilo mně to nenávratně jinam, ale i tak je to kostrbaté, někdy mě to tam stejně hodí, když nějak blbě kliknu.:-)
MickTheMage MickTheMage   | Gateway to the Savage Frontier 25.05.2015, 20:32:18     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Mas ich modre? Spravi ich modre a s linkom, potom uvidime...:)
Ringo Ringo   | Gateway to the Savage Frontier 24.05.2015, 13:19:02     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od MickTheMage:
To je zvláštní, mě to na mapě Dark Queen formát zachovává a odkazy tam mám.
MickTheMage MickTheMage   | Gateway to the Savage Frontier 24.05.2015, 12:28:49     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Pretoze to rozhadzovalo formatovanie niektorych nazvov (Port Llast napriklad dal pod seba), a nedrzal mi zadanu farbu (vzdy cierne na bielom) a velkost.
Ringo Ringo   | Gateway to the Savage Frontier 23.05.2015, 11:11:37     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od MickTheMage:
Proč na World Map nemáš rozkliknutelné přimo ty názvy míst?
DJ DJ   | Update - Save to Local Storage 12.05.2015, 08:54:12     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Uz je to opravene, mal som tam chybu, skusal si to prave ked som to ladil online ;-)
Ringo Ringo   | Update - Save to Local Storage 11.05.2015, 17:13:53     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Tak CTRL + S a L funguje, ale pro změnu z menu zmizelo save map které ukládalo mapu do dokumentů ke hře.

Edit: tak už se mi tam ten save objevil, nevím čím se to stalo, přitom mi to v rohu ukazovalo jako že jsem přihlášený, ale chovalo se to, jako bych nebyl. Teď už je to v pořádku.
DJ DJ   | Update - Save to Local Storage 10.05.2015, 20:13:37     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Takze si ma dokopal k dalsiemu update, len tak dalej ;-)

Ukladanie do Local Storage browesera: pribudli tlacitka v export/import dialogoch, ale funguje (otestovane v Chrome) aj kombinacia CTRL+S a CTRL+L aby to teda bolo pohodlne. Znamena to ulozenie do interneho ukladacieho priestoru browsera s podporou HTML5, takze po ulozeni to tam ostava aj ked browser vypnes/zapnes.
Jediny problem bol s identifikatorom pod ktorym mapu ulozit, to znamena ze v Online verzii je to na zaklade ID prideleneho serverom a mozes ukladat akekolvek mnozstvo map, zatial co v Offline verzii je ID stale rovnake t.j. je mozne drzat v tejto pamati (zatial) iba jednu mapu, nemam vymyslene ako ich identifikovat - jedine snad doplnit nejake textove policko s moznostou tento identifikator menit, ale tam nastava nutnost dalsieho uzivatelskeho zasahu a kontroly ci rovnake ID prepisovat atd...
Ringo Ringo   | Wilderness map 10.05.2015, 19:22:55     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Díky moc za odpovědi, jdu experimentovat:-) Chci převést mapy z MM II, co jsem načal v Excelu, do tvojeho mapperu, protože se s ním pracuje opravdu pohodlněji, takže budu testovat různé výplně čtverců, když tak pak pošlu, mám tam speciální barvy a stínování pro vodu, hory a pod. Jenom se musím poprat s tím, aby obrázky těchto čtverců neprošly nějakou deformací, rozmazem a pod, když je budu chtít převést z Excelu do obrázkových formátů.

Ta tvoje mapa v Pool of radiance u těch venkovních lokací je fakt luxus. Moc povedené. Pokusím se o něco podobného u Dark Queen of Krynn, byť je to mapa jen schématická cestovní, tak by to mohlo nějak jít.
DJ DJ   | Wilderness map 10.05.2015, 16:47:59     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
1) To je ta ficura ktoru som tu v prispevkoch spominal (mapy MMX). V properties ku kazdej mape sa da nastavit "Background Image" - idealne je ho mat tu na serveri OldGames.sk, ale do toho policka mozes napisat aj akekolvek ine URL. Dalsou podmienkou je ze obrazok si musis pripravit v takej velkosti aby ti presne sedel na siet mapy (grid), ja pouzivam na tieto mapy s obrazkom temu "Map 16" takze je siet hustejsia, stvorcek ma 16x16 px a lepsie si tak mozem poziciovat poznamky na mapu.
Ak chces obrazok na pozadie uploadnut tu na server najjednoduchsie to urobis tak ze ho das do prilohy k nejakemu prispevku tu v diskusii (samozrejme ak nie je vacsi ako 1280x1280 inak ti ho system zmensi automaticky) a ked bude uploadnuty, zistis jeho URL - pravy klik na nahlad - kopirovat adresu ODKAZU.

Priklad: nachystam si obrazok ktory chcem dat na pozadie (robim to tak ze v hre celu mapu prejdem oscreenshotujem a vo fotosope pospajam), v dungeon mapperi vytvorim novu mapu, v properitach nastavim vekost taku aby mi sedela k obrazku a teme (cize ked ma 1024x1024 pixelov mapa s temou Map 16 bude velka 64x64 policok). Uploadnem ho na server a jeho URL vlozim v properities do Background Image, ulozim. Texty ako popisy oblasti na mape zadavam cez Notes - Label.

2) Ukladanie v offline verzii: Ano, mohlo by to ist, skusim na to vyuzit Local Storage browsera a napisem ked to bude hotove...

3) Ked si stiahnes offline verziu, pozri si adresar "cssmap" su tam obrazky (.GIF) so vsetkymi polickami pre jednotlive vrstvy, zakladna default tema ich ma pomenovane na zaciatku s podtrznikom (_floors.gif, _floors_mark.gif, _grids.gif atd.). Mozes skusit vyeditovat lubovolny obrazok a offline vo svojej mape pouzivat aby si videl ako to v mape vyzera, ak to bude kvalitne a pouzitelne mozem to potom doplnit aj do online verzie (posles mi tie obrazky).
Ringo Ringo   | Wilderness map 10.05.2015, 01:45:25     Odpovedať   edit   delete
2DJ - mám takový dotaz ohledně Dungeon Mapperu, vlastně tři:-) Jakým způsobem jsi vytvořil Wilderness maps k Pool of Radiance?
Druhý dotaz je ohledně offline verze mapperu. Jelikož mě minulou neděli vykývala nefunkčnost stránek, nemohl jsem pokračovat v hraní ten den, protože jsme nemohl pokračovat v rozkreslené mapě. Tak jsem se z toho poučil, stáhnul si offline verzi pro tyto případy. Bylo by hodně komplikované udělat pro tuto verzi save mapy obdobný jednokliku k uložení mapy jako je to v online verzi? To exportování způsobem copy paste do notepadu je dosti otravné. Prostě že by to v té offline verzi automaticky do vybraného adresáře uložilo texťák aktuální mapy.

Třetí dotaz - tohle není nějaká nutnost, jen moje rozežranost. Občas bych si chtěl vyšperkovat mapu volbou nejen barev, ale i jejich stínováním, stylem stínování (z boků, od středu a pod.) či jiným vzorkováním (např jiná mřížka), než je v předdefinováno v nabídce. Lze to nějak? Díky moc.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   | Vaporum 04.04.2014, 15:06:39     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Ja len musim este raz podakovat DJovi za tento tool. Je to jeden z najlepsich toolov s ktorymi som v poslednej dobe mal tu cest. Pouzivam to skoro na vsetko okolo nasej hry nielen na AI. Ked chcem riesit nejaku situaciu alebo gameplay prvok a potrebujem si to vizualizovat tak za par klikov mam co potrebujem.

Sice som este neriesil automapping, ale mam silne nutkanie tam pridat nejaku moznost exportu do tohto toolu (tj, mapku co vam to bude kreslit si budete moct vyexportit a rovno pastnut sem na stranky, alebo to proste hra ulozi rovno v tom formate).
DJ DJ   | Vaporum 04.04.2014, 12:06:56     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Tomas Dzamko:
Tomas teda pouzil Dungeon Mapper pri nakresoch map, konkretne vo vyvojarskom dennicku o AI v ich nadchadzajucom dungeon-crawleri Vaporum...
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  20.03.2014, 21:04:30     Odpovedať   edit   delete
Ked som mapoval Fate (kua musim sa k tomu vratit to je tak skvela hra a nemam cas:(), tak som to ukladal na server. Tie test case to su len male prikladiky kde si kreslim nejake situacie s pathfindingom, nejake prekazky, nejake dynamicke prekazky, enemy a playera a kreslim si ako to bude vyberat A star a ci mi to vyhovuje alebo nejak upravim podmienky a poradia vyberania a tak. Nemyslim si, ze je to moc zaujimave pre hraca;-)
Ringo Ringo   | MMI 20.03.2014, 20:51:00     Odpovedať   edit   delete
já ty venkovní taky pospojoval do jedné velké mapy, ale v Excelu, v době, kdy jsem měl rozehraný MM I ještě ten dungeon mapper nebyl a už jsem to měl rozmapované v Excelu, tak jsem to později už nepředělával.
DJ DJ   | Mapy 20.03.2014, 19:26:15     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Tomas Dzamko:
Tak to som rad ze sluzi. Ale ako pozeram tak si to ukladas iba ako export offline co?
Ak mas nejaky feedback alebo napad na vylepsenie, kludne nahod.
Co mi pripomina ze by som mal updatnut ten zip pre offline mapovanie. Obcas tam robim nejake zmeny...

Ja som nedavno v Dungeon Mapperi dokoncil komplet exterier pre Might and Magic 1 co je 20 map o rozmere 16x16. Nakoniec ma to napadlo pospajat do velkej mapy a aktualne s tym robim pokusy s vyuzitim google map api.

Tu je online verzia World Mapy pre MM1

obr 1: grid mapa pospajana z 20 map nakreslenych v Dungeon Mapperi
obr 2: dalsi custom maptype plus layer so stvorcami a textami ako overlay...
Priloha Prílohy
dj_MM1-gmap1.jpg dj_MM1-gmap2.jpg
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  20.03.2014, 16:16:18     Odpovedať   edit   delete
Musim sa este raz podakovat DJovi za tento uzasny tool. Nebudes mi mozno verit, ale kreslim si v nom aj test case pre pathfinding AIcky v nasej hre:-)
DJ DJ   | Background 11.02.2014, 13:49:06     Odpovedať   edit   delete
Najnovsi update pre Dungeon Mapper je moznost vlozit "pod mapu" na pozadie akykolvek obrazok. Samozrejme musi mat patricne rozmery, ak ho chcete pouzit ako podklad pre GRID niektorej z dvoch (zatial) tem. Defaultna ma rozmery policka 30x30 pixelov, Lands of Lore 14x14 pixelov.

Aktualne som to testoval na vytvarani map pre Might & Magic X: Legacy, ktoru som koli tomuto musel zaradit na stranky medzi oldgames, coz si myslim ze nebude problem a tato hra tu skvele zapadne ;-)

Cize aktualne sa da vlozit pozadie pod siet a do mapy pisat vlastne poznamky. Vyuzival som to aj pri hrani MMX, kedy mi ta in-game moznost poznamkovania velmi nevyhovovala. Chybal mi tam nejaky identifikator danej poznamky.

Na serveri je takto pridanych zatial 5 map, ich zoznam sa okrem dokumentov pri hre bude nachadzat aj v tabulke pod mapou Agynskeho poloostrova...
Priloha Prílohy
dj_dm-mmx.png
DJ DJ   | Update! 27.11.2013, 10:17:29     Odpovedať   edit   delete
Dungeon Mapper je uz celkom pouzitelny, dokoncil som cast kodu na strane servera, takze je mozne mapy jednoducho ukladat aj do databazy.
Podpora prehliadaca Chrome je konecne 100 percentna.
Moznost farbit policka mapy lubovolnou farbou v najspodnejsom layeri "grid".
Vzhlad mapy som sa snazil zabezpecit prostrednictvom CSS suboru, preto je mozne vytvarat rozne "temy" (styly) mapy. Ako priklad so vyskusal vytvorit temu podla automapy z hry Lands of Lore. Prepinat sa daju iba v online verzii v menu "Map File."

Co sa tyka pridavania dalsich znaciek, tak tam ziadne obmedzenie nie je. Ktokolvek bude mat rozumnu poziadavku na lubovolnu znacku v niektorom z layerov, nie je problem, doplnim.
Pri teste som skusil okrem mapovania MM1 (mapa s nulovou hrubkou steny) aj mapy EoB(mapa s jednotkovou hrubkou steny).

Odkaz na rovnaku mapu v editore v dvoch rozdielnych styloch:

Eye of the Beholder - Level 3 (Default theme)
Eye of the Beholder - Level 3 (Lands of Lore theme)
Priloha Prílohy
dj_editor-021.jpg dj_editor-023.jpg dj_editor-024.jpg
Ringo Ringo   | mapování v Excelu 22.11.2013, 22:37:49     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Díky za zmenšení, chtěl jsem to ještě editovat, ale už jsem se k tomu nedostal.

Jo, ten online editor už mi fakčí ok. Je to super, byť teda se člověk musí přizpůsobit mantinelům, které do toho vložíš, dá se v tom pracovat už bez potíží na 100%.

Jinak ten Excel není špatný, jen si jej člověk musí připravit, stranovit si, jaké značky používat a dát tomu vlastně nějaký svůj řád. Pokud si tohle člověk nastaví, zmapuje v excelu všechno. Takže je to o tom, zda si člověk ty mantinely chce stanovit sám a nebo využije předpřipravený editor a mapuje pak asi prakticky bezpracně:-) Já jsem v tomto směru trochu hračička. Rád si ze všeho udělám takovou malinkou aplikaci:-) Je to pak už o tom, zda to chce někdo prostě prakticky zmapovat pro účel dané hry anebo do toho dát něco navíc, co se samotnou hrou už moc nesouvisí:-)
DJ DJ   | mapování v Excelu 22.11.2013, 22:22:18     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Mapy pekne, vidim ze ked si excel dostatocne prisposobis tak ako nastroj zrejme nie je najhorsi.
Inac som ti tie obrazky musel pozmensovat.

A co sa tyka mojho Dungeon Mappera, skus novu verziu (nie ten download zipu) co je online, casto tam teraz pridavam vylepsenia.

Edit: Doprdele, zistujem ze v chrome zas nefunguje, grr....
Ringo Ringo   |  22.11.2013, 19:36:38     Odpovedať   edit   delete
uff, sorry za tu velikost, zapomněl jsem ty obrázky pozmenšovat:-)
Ringo Ringo   | mapování v Excelu 22.11.2013, 19:33:48     Odpovedať   edit   delete
Trochu jsem zapracoval na zjednodušení orientace mezi mapami v Excelu. Na prvním obrázku je menu s tlačítky odkazujícími na příslušné mapy. Na druhém obrázku jsou vidět na boku tlačítka, které odkazují na patřičná místa + na mapě jsou obrázky interaktivními prvky, kliknutím na ně se přesunu do příslušné mapy na které obrázek odkazuje. Takže když kliknu na město, hrad, jesnkyni nebo teleport někam, zobrazí se mi mapa daného města, hradu, jeskyně či mapy, do které se teleportuji teleportem. Tímto odpadá přihlouplé rolování spodní lištou v excelu a hledání mezi listy potřebné mapy.Když už jsem v tom excelu začal, tak to v něm už i dokončím. DJův Dungeon Mapper mi bohužel nefunguje korektně. Nevím jestli blbé nastavení v Chrome nebo co, ale po pár pokusech jsem to vzdal, nešlio mi kreslit ani stěny, vždy jsem musel začít od kraje a skákalo si to kam chtělo. Navíc mně začalo bavit si to barevně spestřovat, takže si kreslím barevně lesy, hory, ledové plochy, písek a pod:-)
DJ DJ   | Update 15.11.2013, 16:38:53     Odpovedať   edit   delete
Nova verzia Dungeon Mappera je online. Okrem opravy chyb a pridania niekolkych funkcii uz spolupracuje aj so serverom, takze mozete svoje vytvory pohodlne ukladat a publikovat ich tak na webe. Na tento ucel je urcene cele dynamicke horne menu. Pridane su tiez dve nove stranky, hlavnou je zoznam vsetkych map vytvorenych editorom a dalsou zobrazenie mapy bez moznosti editacie.

Dolezite: Mapy k hram sa daju pridat odkazom z karty hry na oldgames.sk v DOKUMENTOCH, kde sa bude nachadzat aj zoznam map vytvorenych dungeon mapperom pre danu hru...
DJ DJ   | Poznámky 13.11.2013, 17:31:26     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Crash:
V novej verzii (este nie je publikovana, dam vediet) uz mam niektore vbeci opravene.
Aj velke mnozstvo policok sa uz vykresluje spravne, bohuzial cim vacsia mapa tym pomalsie bude kreslenie. Proste to bude urcene pre klasicke mapy cca 32x32, ale zatial ziadne obmedzenie zhora neplanujem.

Tlačidlá v popise - dik za upozornenie, opravene (uz som jak moje decka, mal by som si na pravu zaviazat maslicku ;-)

Export vo forme obrazku: ano pojde to, avsak len cez nejaku externu utilitku, napriklad "phantomjs", pripravim to.

Poznamky: ano, tuto funkcionalitu tam urcite pridam, aj to plavajuce okno
DJ DJ   | Requests 13.11.2013, 17:19:19     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Birthdeath:
Inac sa mi konecne podarilo urobit aj podporu pre Google Chrome, coz je dolezite, nakolko v nom cely editor ide najsviznejsie ;-)

Birthdeath: Inteligentne pridanie stlpca/riadku za posledne zaplnene policko by malo ist, len neviem ako to ovplyvni rychlost. Vyskusam, otestujem...

Tom: Posuvanie mapy - toto som trosku zle nazval, nejde o posuvanie mapy v nejakom vyreze. Samotna mapa nie je virtualna niekde v pamati, ale zlozena z HTML elementov priamo v dokumente. Funkcia je to urcite uzitocna, len ju treba priliehavejsie nazvat, pripadne umiestnit inak v UI. Ide o nieco na sposob "nenavratnej zmeny obrazku" typu crop/resize/rotate atd, cize by som to hodil do nejakeho submenu TRANSFORM MAP - MOVE xy...
Crash Crash   | Poznámky 13.11.2013, 15:32:57     Odpovedať   edit   delete
Já vím, že jsem v minulém příspěvku psal, že je to poslední věc... :D Ale nedá mi to, i když je to kravinka.

Šlo by udělat, že jak se dolu pod mapu zapisují ty Notes, že v okamžiku, kdy bych najel kurzorem na text konkrétní poznámky, že by se mi zvýraznil ten daný čtvereček v mapě, ke kterému tato poznámka patří? Třeba stejně jako teď tím červeným čtvercem, když na políčko najedu kurzorem...

EDIT: A pokud ano, tak by asi stálo i za úvahu přidat možnost si poznámky hodit do plovoucího okna tak jak je to teď s nástrojema.
Crash Crash   | Export 13.11.2013, 15:25:56     Odpovedať   edit   delete
A poslední věc co mě teď napadá, že bych asi uvítal nějakou funkci exportu tý finální mapy jako obrázek, s možností výběru, jestli k tomu chci legendu nebo ne, jestli to teda jde nějak provést.
Crash Crash   | Chybka v popise 13.11.2013, 15:19:34     Odpovedať   edit   delete
Tady v popise máš prohozené tlačítka u Ovládání myší, levým se maluje a pravým se maže ... alespoň teda u mě to tak je.
Crash Crash   | Bug? 13.11.2013, 15:09:53     Odpovedať   edit   delete
Zkusil jsem nastavit obří layout mapy 100x100 políček.. :D ... kromě toho, že to teda dost tuhlo, tak to hlavně udělalo jen 53 sloupců a dalších 47 mi to namalovalo znovu od levého okraje přes těch prvních 53 sloupců akorát s mírným posuvem. Řádky byly v pořádku, těch bylo 100. (Firefox 25.0)

Řešení nechávám s otazníkem, zda to prostě natvrdo omezit max. počet sloupců, nebo to jde řešit jinak, nevím...

Maros S Maros S   | Výborně 12.11.2013, 22:08:19     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Crash:
Ja zasa viem kde by som to vyuzil, ale povodne som "to" planoval mapovat rucne na stvorcekovy papier.... teraz mam ale kvoli DJ-ovi dilemu. Ono mam ale stale cas premysliet si to kedze nepredpokladam ze by som sa k mapovaniu "toho" dostal skor ako cez vianocne sviatky.

Akonahle bude na obzore dlhsi casovy usek volna (e.g. vianoce) tak to naplno rozbehnem, kedze ide o uplne nesprofanovanu zalezitost celkovo - narozdiel od preflaknuteho M&M 1 ktore uz dnes dohral pomaly kazdy druhy kazual player - tak predpokladam zaujimavu zalezitost pre vsetkych old-school hardcore mimonov....
 zobrazených: 50 [ 1-50/57 ]   «predchádzajúce 01 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Alchemix, 11.07.2024
Slanina 2, 29.06.2024
Firewall: Man vs. Machine, 25.06.2024
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1274
 Prílohy :: 8247
 Komentáre :: 7781
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox