Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   Profil firmy: FTL Games (Dungeon Master)

vytvoril: dj, 08.12.2010, 13:01
modifikoval: dj, 23.07.2020, 19:03
Po dlhšej dobe sa mi podarilo opäť nájsť trošku (no zrejme aj viac) času a napísať zmysluplný článok. Tentokrát som sa pozrel na históriu firmy FTL Games, známej predovšetkým kultovným RPG - Dungeon Master. K nej sa u nás viaže jeden omyl spôsobený časopisom Score v roku 1995, ktorému som sa tiež povenoval. Týmto zakladám na stránkach sekciu informačne hodnotných článkov dočasne nazvanú Blog...

Profil firmy FTL Games

Firma FTL Games (skratka znamená Faster Than Light) bola americká spoločnosť vývojárov počítačových hier so sídlom v San Diegu v Kalifornii.
Založil ju Wayne Holder ako hernú divíziu firmy Software Heaven Inc. v roku 1982. Napriek faktu, že išlo o malú spoločnosť, vytvorila v 80. rokoch niekoľko málo skvelých počítačových hier, ktoré mali jednak vysokú predajnosť, získali v hernom odvetví mnoho ocenení a vynikajúce kritické ohlasy, a stali sa (najmä slávny Dungeon Master) klasikami svojho žánru. FTL Games ukončila svoju činnosť v roku 1996.

FTL Games
Logo FTL Games z hry Dungeon Master (Atari ST)
Omyl na Česko/Slovenskej scéne

Na tomto mieste chcem ešte spomenúť malé "faux pas" ohľadom dezinformovania Česko/Slovenskej hráčskej verejnosti časopisom SCORE, kde v č.14 z roku 1995 na strane 72 bol uvedený profil tejto firmy, ktorú si nepodpísaný autor zamenil s firmou FTL (známu skôr ako Gargoyle Games).
Hráčmi v našich končinách sa mylne traduje, že firma FTL, ktorá vyrobila Dungeon Mastera bola v minulosti známa ako Gargoyle Games a má za sebou 8-bitové tituly ako Tir Na Nòg, Dun Darach, Heavy on the Magick a neskôr sa premenovali na FTL. Nie je to pravda, FTL a Gargoyle Games nemajú nič spoločné. Tento omyl je bohužiaľ stále v kurze a aj po 20 rokoch toto ľudia na rôznych fórach tvrdia...
Pokúsil som sa pohľadať v starých herných plátkoch nejaké ďalšie informácie s cieľom zistiť, odkiaľ sa článok v SCORE mohol inšpirovať a našiel som recenziu hry Chaos Strikes Back v časopise BIT č.3 z roku 1992, kde uviedol autor  -luis-  presne tento omyl na svetlo božie - čiže spomína tu to, ako si firma Gargoyle Games (známa na osembitoch titulmi Tir Na Nòg, Dun Darach, Heavy on the Magick) zmenila meno na FTL (Faster Than Light) a vydala Dungeon Master. Prečítanie tejto recenzie mohlo viesť práve k tomuto omylu, rozvedenému neskôr do košatých detailov v Score.
A samozrejme, nebolo by to kompletné bez Levelu, kde v čísle 11 (12/1995) tento omyl prebral aj Lachtan v svojom článku o hernej histórii - 1985: Rok mnoha klasik (rubrika nostalgie) [ túto informáciu vydoloval Swampy ]
Jednu z prvých zmienok o firme FTL v našich časopisoch je možné nájsť v Excalibure č.4 z roku 1991 na stránkach 3 a 4 pri recenzii hier Dungeon Master a Chaos Strikes Back od Lukáša Ladry  L.L.G. , ktorý správne uviedol že ide o Kalifornskú firmu a žiadne mylné informácie o nej som tu nenašiel.

 FTL Games  FTL - Faster Than Light (Gargoyle Games)
Logá dvoch rozličných firiem: FTL Games a FTL - Faster Than Light

Časopisy

 

Herná história FTL Games

Ako som už vyššie spomenul, firma FTL Games počas svojej relatívne krátkej existencie vytvorila iba málo hier, avšak takmer každá je unikátne, originálne dielo, ktoré nastolilo nový štandard vo svojom žánri.

SunDog: Frozen Legacy

Historicky prvá hra od FTL Games. Vytvorili ju Wayne Holder a Bruce F. Webster pre počítače Apple II. Jednalo sa o vesmírny obchodný simulátor inšpirovaný doskovou, stolnou hrou Star Smuggler a jeho prvá verzia 1.0 vyšla v Marci 1984. Obsahovala množstvo chýb a Websterovi trvalo 3 týždne kým všetky opravil, a vydali verziu 1.1 (všetci registrovaní užívatelia mali automaticky upgrade zdarma). O šesť mesiacov neskôr, v Októbri 1984 bola vydaná verzia 2.0, plne využívajúca možnosti väčšej pamäte (64 kB RAM), s lepšou hrateľnosťou a niekoľkými novými vylepšeniami.
V roku 1985 vyšla verzia pre Atari ST o ktorú sa postarali Doug Bell, Andy Jaros a Michael Newton. Port pre Atari ST sa vyznačoval omnoho lepšou grafikou.
Obal na krabicu mal na starosti umelec, maliar David R. Darrow, ktorý sa stal dvorným návrhárom obalov aj pre ďalšie hry od FTL Games.
Verzia pre Atari ST (na rozdiel od Apple II) sa dočkala veľkého komerčného úspechu.
SunDog
SunDog - malá dopravná vesmírna loď s jednočlennou posádkou (Atari ST)

Oids

Akčná 2D arkáda s raketou (Multi-directional shooter) inšpirovaná klasikami ako Asteroids, Gravitar a Thrust. Hlavným programátorom tejto strieľačky bol Dan Hewitt. Najskôr bola vydaná verzia pre Atari ST v roku 1987, ktorá mala veľký úspech a zaradila sa medzi kultové hry. V roku 1990 vyšiel port na Apple Macintosh a  v roku 2003 ju znovuvydal Kirk Baker ako shareware (pre Mac OS).
Wayne Holder v jenom z rozhovorov prezradil, že pri vývoji Dungeon Mastera hral celý tím na odreagovanie OIDS a plnili tak úlohu beta testerov.
Maľba na krabici opäť je opäť dielom Davida R.Darrowa.
  Oids - Atari ST  
Oids - let jaskyňou (Atari ST)

Dungeon Master

Prelomové dielo na poli akčných RPG. Hra sa vyznačovala predovšetkým interaktívnym výhľadom na prostredie zaberajúcim 2/3 obrazovky, skvelým systémom vývoja postáv, kúzlenia, logickými hádankami a krásnou atmosférou. Prvá verzia bola vytváraná pre počítače Atari ST v jazyku Megamax C a grafickými rutinami v Assembleri, hlavným vývojárom bol Doug Bell, grafikom a animátorom Andy Jaros. Hra vznikla z ich spoločnej, dlhšie vyvíjanej fantasy hry Crystal Dragon, ktorú vytvárali ešte pre počítač Apple II (v Pascale), ale po prechode na Atari ST u firmy FTL jej zmenili meno na Dungeon Master. Na hre pracoval vpodstate iba päťčlenný tím: Doug Bell a Dennis Walker (programovanie), Andy Jaros (grafika), Mike Newton (nástroje pre leveldizajn), Wayne Holder (programovanie rutín na prehrávanie zvukov, producent).

Dungeon Master vyšiel v roku 1987 a stal sa najpredávanejším produktom všetkých čias pre Atari ST. Samotné Atari ST vďačí svojej popularite tiež tejto hre, keď sa jeho prienik na trh s vydaním Dungeon Mastera zvýšil o 50%. Získal veľké množstvo ocenení v rôznych časopisoch.
Ako ďalšia vyšla verzia pre Apple II GS, nasledovaná portami pre Amigu, PC, SNES, Sharp X68000, PC-9801 a FM-Towns - kde obsahovala CD Audio soundtrack. Originál bol vydaný v Angličtine, neskôr preložený do ďalších piatich jazykov.
Úvodná poviedka - Prológ v manuáli je z pera spisovateľky Nancy L. Holderovej, ženy veľkého šéfa FTL.

Obal krabice ilustroval opäť David R.Darrow, pričom ako postava ťahajúca za fakľu vľavo mu pózoval grafik Andy Jaros, ako postava kúzelníčky so svietnikom jeho žena Andrea a nabúchaný svalovec pred dverami je neznámy muž z miestneho fitness klubu, ktorého Darrow osobne najal.
Dungeon Master (PC DOS)
Dungeon Master - múmia na nášlapnej plošinke, partia zložená z postáv z úvodnej poviedky (PC DOS)

Chaos Strikes Back

Pôvodne plánovaný ako Datadisk, neskôr však v roku 1989 vyšiel ako samostatná hra. Využíva rovnaký engine ako Dungeon Master s minimálnymi úpravami. Pribudla nová grafika, príšery sú oveľa tuhšie, logické hádanky náročnejšie a postup hrou je nelineárny. Hra bola k dispozícii na platformy Atari ST, Amiga, X68000, PC-9801 a FM-Towns. Verzia pre Atari ST a Amigu obsahovala na "utility disku" unikátny systém nápovedy "Hint Oracle", kde hráč po zadaní súradníc v dungeone dostal malú radu - samozrejme vo forme hádanky.
Pri niektorých verziách mohli hráči nájsť v krabiciach originálnu mincu so symbolom GOR.
Chaos Strikes Back (Atari ST)
Chaos Strikes Back - mnohonásobne silnejší červ, na ktorého práve letí fireball (Atari ST)

Dungeon Master II: The Legend of Skullkeep

Na právoplatný druhý diel sa čakalo dlhých 6 rokov.
Pravdou je, že DM2 sa vyvíjal zároveň s datadiskom Chaos Strikes Back na rovnakom grafickom engine. Hra bola takmer hotová, obsahovala na svoju dobu unikátne prvky ako dynamickú AI nepriateľov, takmer funkčnú ekonomiku, dve veľké mestá medzi ktorými sa dalo obchodovať a mnoho ďalšieho. Vtedy však zasiahol producent (Interplay) a nariadil vytvoriť pre hru nový engine v 256 farbách. Znamenalo to množstvo roboty na vývoji, prekreslenie všetkých hotových, odladených obrázkov a tým obrovské zdržanie, výsledkom ktorého bolo následné škrtanie toho čo tam byť nemusí. Zaujímavosťou je, že pôvodní grafici opustili vývojársky tím, firma Interplay povolala svojich, ktorí väčšinou radikálne zmenili vzhľad hry a celá 256 farebná verzia je teda aspoň z pohľadu grafiky ich práca.


Nakoniec hra vyšla ako prvá v Japonsku, v Decembri 1993 a stala sa aj najpredávanejšou hrou týždňa. Prvá anglická verzia hry vyšla až v roku 1994 na platforme Sega CD, a po mnohých odkladoch ju firma Interplay Productions začala distribuovať aj vo verziách pre Amigu, PC a Macintosh (1995).
Hoci bola očakávaná pomaly starnúcimi fanúšikmi prvého dielu, komerčný úspech sa nedostavil a hra sa predávala veľmi zle. Krátko na to firma FTL Games ukončila svoju existenciu.

Dungeon Master 2 (PC DOS)
Dungeon Master 2 - zátišie s fontánkou pod zatiahnutými mrakmi (PC DOS)

 
Ľudia vo firme FTL Games

Wayne Holder

Spolu s kamarátom Bruceom F. Websterom vyštudovali Grossmont High School a ukončili ju v roku 1971. O pár rokov neskôr Wayne založil svoju prvú firmu Oasis Systems, ktorá pracovala na vývoji softvéru schopného kontrolovať pravopis (mimochodom Oasis Systems vyvinuli kontrolu pravopisu aj pre Microsoft Word). V roku 1984 založil svoju druhú spoločnosť Software Heaven Inc. a zároveň aj jej hernú divíziu FTL Games. Wayne Holder najal Webstera na post vedúceho tejto divízie.
V súčasnosti Wayne Holder pôsobí ako Java developer, robí prednášky, vyučuje a spolu s Dougom Bellom je autorom knihy Java Game Programming For Dummies.

Bruce F. Webster

Najal ho Wayne Holder na pozíciu šéfa FTL Games pri jej vzniku. Spolu s Holderom naprogramoval a vydal ich prvú hru SunDog pre počítače Apple II. Po vydaní verzie SunDog 2.0 Webster firmu FTL opustil. V súčasnosti funguje aj jeho vlastná stránka www.brucefwebster.com, na ktorej má rozsiahly článok o pozadí vzniku hry SunDog.

Douglas Andrew Bell

Doug Bell bol hlavným programátorom pri konverzii SunDog pre Atari ST, hlavným vývojárom hry Dungeon Master (aj autorom jeho portu na X68000), Chaos Strikes Back (kde robil aj Project Managera) a Dungeon Master II.
Doug Bell sa poznal s Andy Jarosom už počas štúdia na škole a prv ako prišli do FTL Game, vyvíjali spolu fantasy hru "Crystal Dragon" na Apple II. Od roku 1984 až do 1996 pôsobil vo firme FTL Games ako technický riaditeľ a hlavný vývojár.

Nancy Lindsay Jones Holder

Nancy Holderová je manželkou Waynea Holdera. Pre firmu FTL Games napísala poviedky v manuáloch ku hrám SunDog, Dungeon Master a Chaos Strikes Back.
Je to nadaná spisovateľka, získala 4 ceny Brama Stokera a má za sebou množstvo vydaných kníh v hororovom žánri (pre zaujímavosť spomeniem napríklad knižnú sériu Buffy the Vampire Slayer). Jej biografiu môžete nájsť na stránkach www.nancyholder.com.

Andy Jaros

Grafik. Do FTL prišiel aby vytvoril spolu s ďalšími kolegami (Doug Bell, Mike Newton) konverziu hry SunDog pre Atari ST. On stál za výzorom takmer všetkých príšer v hrách Dungeon Master, Chaos Strikes Back (tu vytvoril aj jednu úroveň) a Dungeon Master II.
Pred prácou vo firme FTL bol zamestnaný ako Chemik (čo aj vyštudoval) v spoločnosti 3M Company. Neskôr odtiaľ odišiel a spolu s priateľom Dougom Bellom začali vytvárať počítačovú hru inšpirovanú Ultimou a Wizardry pre Apple II. Založili vývojárske štúdio "PVC Dragon" - Doug programoval a Andy kreslil svoju prvú fantasy hru Crystal Dragon. Po nastúpení do FTL Games pracoval na počítači Atari ST a ako kresliaci program používal N-Vision (Paitworks od Activisionu).

David R. Darrow

Vytvoril pre FTL Games maľby na krabice k hrám SunDog, Oids, Dungeon Master a Chaos Strikes Back (čo je vpodstate ten istý obrázok).
Vyštudoval umeleckú školu dizajnu v Pasadene a pracuje ako "maliar na voľnej nohe". Vytvára figurálne olejomaľby a krajinky pre rôzne galérie.
SunDog - Obal (Atari ST) Oids - Obal (Atari ST) Dungeon Master - Amiga Chaos Strikes Back - Amiga

Ďalších uvediem už len v mennom zozname

Dennis Walker, Mike Newton, Dan Hewitt, Don Jordan, Philip J. Mercurio, Bill Kelly, David L. Simon, Kirk Baker, Bert Huntsinger, Hiroyo Sunamoto, Joe Linhoff.

Zdroje
  • Wikipedia
  • Dungeon Master Encyclopaedia
  • brucefwebster.com
  • STAction č.19 (11/1989)
  • STAction č.26 (6/1990)
  • Retro Gamer

 

Hry súvisiace s touto témou (4)


Počet príspevkov : 7 / 7
Zoradené   
 zobrazených: 7 [ 1-7/7 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»
DJ DJ   | Omyl na Česko/Slovenskej scéne 23.07.2020, 19:12:45     Odpovedať   edit   delete
Swampymu sa podarilo vydolovat dalsiu informaciu do tejto skladacky so zamenou FTL/Gargoyle Games a to v Leveli 11 (12/95), kde tento omyl uspesne prebral Lachtan vo svojej nostalgickej rubrike.
Takze po 10 rokoch mensi update tohto clanku ;-)
StriderCZ StriderCZ   | Alternativní konec 29.01.2020, 17:09:37     Odpovedať   edit   delete
28.1.2020 Včera jsme ve stroji času s Rudou na Pařanském ráji
https://www.youtube.com/watch?v=yxi1eitwbYM
hráli tuhle klasiku.
Za normálních okolností bych mu nedělal reklamu, ale přišla řeč na alternativní konec téhle nesmrtelné klasiky a Petr Levák byl natolik skvělý, že natočil jedno ze svých poutavých videí.
Doporučuji shlédnout:
https://www.youtube.com/watch?v=cr9J-pibW4U
DJ DJ   | Dungeon Master a Davesade 23.12.2010, 19:48:57     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od StriderCZ:
Daveho blogy poznam, v tomto svojom clanku na starom blogu rpghry.cz tiez nadherne okorenil uz spominany omyl o zamene firiem FTL Games a FTL-Faster Than Light. Dalsimi neoverenymi informaciami su tie pri porovnavani PC a Amiga verzie Dungeon Mastera 2. DM2 pre Amigu totizto vyuziva grafiku zo starej PC verzie tejto hry (Beta), postavenej na mierne upravenom engine DM1.
Inac je to dobre sa citajuci clanok, samozrejme ospevujuci jeho srdcovu zalezitost ;-)
StriderCZ StriderCZ   | Dungeon Master a Davesade 22.12.2010, 07:06:10     Odpovedať   edit   delete
Všem milovníkům téhle série doporučuji přečíst si článek od borce zvaného Davesade

http://www.rpghry.cz/blog.php?id=58

Pozn. Dave si založil blog nový na http://angryplayer.blogspot.com/

Mějte se, a díky za super stránky.
sstrider@seznam.cz
www.old-games.estranky.cz

Liso Liso   |  11.12.2010, 15:55:58     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Triock One:
tak sa teda DM3 nedočkáme :D

inak rozdiel medzi firmami je takýto:
FTL Games
FTL - Faster Than Light

nechápem prečo si dajú dve firmy totožné mená...
Triock One Triock One   |  11.12.2010, 12:37:26     Odpovedať   edit   delete
Dobrý článok, len tak ďalej.
To:Liso
No, obávam sa, že pokiaľ sa do toho nepustíš sám (príp. niekto taký ako ty, t.j. oddaný fanúšik), tak sa nedočkáš :(
Liso Liso   |  11.12.2010, 03:58:57     Odpovedať   edit   delete
a mimochodom dobrý článok, dúfam že takýchto bude viacej,
ja chcem DM3.............
 zobrazených: 7 [ 1-7/7 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Slanina 2, 29.06.2024
Firewall: Man vs. Machine, 25.06.2024
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
Clock Tower, 26.09.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1273
 Prílohy :: 8244
 Komentáre :: 7778
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox