Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   Reportáž: Game Expo 2012 - Bratislava

vytvoril: dj, 22.03.2012, 11:53
modifikoval: dj, 22.04.2012, 13:05
Krátke ohliadnutie za minulovíkendovým trojdňovým herným festivalom v Bratislave z pohľadu "cezpoľného" návštevníka. Aj keď som to nejako neplánoval, nakoniec som sa celkom dobre zabavil a zopár riadkov o tomto víkende predsa len napíšem a prihodím aj fotky...

Game Expo 2012

Nápad navštíviť tento festival bol spontánny, keď som zistil že tam bude sekcia venovaná starým videohrám a niktoré zaujímavé prednášky (MickTheMage). Zelenú dostal práve kôli skvelému termínu, kedy mohli decká zmiznúť na víkend k babke a manželka to odklepla s tvdením že ide so mnou ;-)

 

Piatok

Vyštartovali sme v piatok poobede, obliekli tričká s motívom OldGames.sk (nažehľovačku som spichol deň predtým), no zopár drobných povinností vrátane odvozu detí nám príchod do BA značne oddialili. Istropolis som ešte ako-tak našiel, ale trafiť na parkovisko k hotelu už bolo horšie. Navyše moja druhá navigátorka typu Sygic povedala že som ju už dlho nepoužíval a potrebuje stiahnuť 250MB dát, čo je cez mobilné pripojenie nereálne, takže sme prešli k starým metódam - otvoriť okno a pýtať sa domácich.

Po ubytovaní, zhodení zimnej výbavy (v Blave bolo o desať stupňov viac, tu zo zimy prichádza zrejme hneď leto) a pohľadu na hodinky zisťujem, že prednáška na ktorú som sa tešil - Juraj Redeky a jeho Commodore 64 - už je dávno v ťahu. Do Istropolisu sme dobehli asi o siedmej večer, urobili prehľad čo sa kde nachádza a zaparkovali pri starých herných konzolách SNES a Sega Mega Drive (Golden Axe a Sonic the Hedgehog). 

Čo sa týka reklamovanej výstavy hernej histórie, bol som trochu sklamaný, jediná pripomienka starých hier boli už spomínané konzoly v celkovom počte 4 kusov (2 x SNES, 2 x MegaDrive) oproti stánku firmy Cauldron. V Cauldrone som stretol chalana, ktorý mi potvrdil, že ešte stále u nich pracuje zopár "dinosaurov" pamätajúcich si vývoj hier ako Spellcross: The Last Battle alebo Chaser.

Z ďalších atrakcíí - okrem všadeprítomných cosplayerov ( anime / comics / manga / japonská kultúra ) tu bol stánok Brlohu s knihami a hrami, herné supermašiny od DELLu, Gamesweb, Indian, PS3, Vita, Xbox360, Kinect, Wii, Stolné hry, Kartové hry, Lasergame (niečo ako paitball), stánky s občerstvením, suši bar a konečne aj výčap piva, ktorý som navštívil niekoľkokrát. Prednáškové miestnosti Anime, Fantasy, Popkultúra, Expo Salón boli takmer vždy zaplnené a rozhodne netrpeli nízkou účasťou. Obzvlášť prednášy v Game Expo o "ženských hrdinkách" a "hypersexualite v hrách" ho zaplnili k prasknutiu. Mal som toho dosť a na záver sme sa odplížili do kinosály, kde premietali nového Sherlocka Holmesa. Prvý deň za nami...

megadrive megadrive

Sobota

Na druhý deň sme sa neprezieravo vybrali hneď zrána do centra Bratislavy na nejaké mimoherné aktivity, čo vyústilo v ďalšie časopriestorové straty a oneskorenia. Do Istropolisu som sa tak  dostal opäť až v neskorších poobedňajších hodinách v sprievode dvoch žien - manželky a jej kamarátky. Mali sme v úmysle trochu sa odviazať a zabaviť na najnovších herných zariadeniach. Baby neustále okupovali konzoly s kinectom alebo svietiacimi guličkovými "mikrofónmi" pri Pé eS Trojkách a celkom ich to bavilo. Pri kinecte s tenisom v stánku GamesWeb sme stretli jedného z redaktorov - Borisa "Blade", ktorý nám svojim východniarskym šarmom zabezpečil aj miesta v sedadlách s najnovším Grand Turismom, kde sme potom na hodnú chvíľu zatuhli.

Sobota bola hlavným dňom programu festivalu a podľa toho to tam aj vyzeralo. Vrcholili súťaže anime, cosplayerov a všade bolo narvané. Na prednáškach v salónikoch Expo, Fantasy a Pop sa mi veľmi nedarilo natrafiť na tie správne, tak som sa iba tak mihol, pretože ma témami veľmi neoslovili. Jediná prednáška na ktorú som išiel cielene bola o 16:00 - Jeden deň v živote herného redaktora od Pavla Budaya, avšak z neznámych príčin sa nekonala, takže smola. Celkovo sa tak môj program v tomto dni zvrhol na zábavu všetkého druhu a konzumáciu východnej / japonskej kuchyne.

ps3 ps3 ps3 Blade Blade

 

 

Nedeľa

Posledný deň už som si dal záväzok, že sa dostavím na plánované prednášky. Druhá polovička našej výpravy zaparkovala v kinosále na dabovanú Kung-Fu Pandu a ja som mohol nerušene zamieriť v správny čas do Expo Salónu. Po absolvovaní prednášok, z ktorých dve popíšem podrobnejšie sme už museli utekať domov. Mrzí ma, že som sa nemohol zdržať dlhšie, keďže v programe bola opäť prednáška Juraja Redekyho s Commodore 64.

 

Knihy, komixy a hry - Michal (MickTheMage) Nemec

Tu som išiel "na istotu" a nesklamal som sa. Mick mal prednášku výborne pripravenú a tému zvládnutú na jednotku. V sále tentokrát nebolo plno, zrejme za to mohlo skoré nedeľňajšie dopoludnie a trochu viazla technická podpora. Odprezentovaná téma mala hlavu aj pätu, skvelú časovú náväznosť, historicky presné detaily a na záver som sa dozvedel aj o zaujímavej knihe Ernest Cline: Ready Player One, ktorú už mám objednanú v Martinuse.

 

História hernej scény - Michal (!Errorcode!) Blažej

Prednáška  autora webu www.oldscena.com » začala o jednej poobede a v sále už bolo plno. Celkom som bol zvedavý čo sa z nádejného mladého prezentátora hernej histórie vykľuje, pretože si zobral na plecia naozaj širokú tému. Začalo to výborne históriou počítacích strojov a počítačov, Michal mal pripravené vždy aj "niečo do ruky" ako staré Atari 800, kartridže od Segy, krabicové PC hry alebo staré časopisy. Bežné publikum sa myslím dobre zabavilo, zvlášť pri spomenutí a obrázkoch známych starých hier z PC a prednáška splnila svoj účel.

Z môjho pohľadu, keďže histórii hier sa venujem už dlhé roky, sa už po prvých minútach prezentácia obrátila iným smerom - k neodbornému a povrchnému spomínaniu "po pamäti". Príprava takto širokej témy a historické fakty sa niekde vytratili. Po odbornej stránke bola väčšina hier popísaná a historicky zaradená zle. Názov prednášky mal byť "vybrané staré hry pre PC". !Errorcode! nespomínal počiatky, korene vzniku jednotlivých hier. Keď sa na odbornej prednáške dozviem, že jedna z prvých hier (pre PC?) bola "Adventure of Serenia" (pričom to je iba názov neskoršej konverzie pre PC, v origináli ide o hru Wizard and the Princess), že Wolfenstein 3D je prvá FPS, alebo že Dyna Blaster bola zakladateľom žánru, je to chyba.

Ďalšou časťou prednášky bolo zaradenie histórie časopisov, diskmagov a diem (demoscény), ale vtesnať toto všetko spolu s históriou hier do jednej hodiny je takmer nemysliteľné. Opäť to na mňa pôsobilo ako taká rýchlovka s množstvom nedostatočne pripravených informácií (Slanina nebol herný diskmag, ale diskmag prevažne o demoscéne, jeho autormi neboli redaktori časopisu Riki, to iba v špeciálnom vydaní, ktoré jediné som zatiaľ zohnal). Holt už som proste náročnejší poslucháč ;-)

 

Nechcem aby to vyznelo veľmi kriticky, Michalovi Blažejovi rozhodne fandím. Do budúcna by som mu doporučil rapídny zostrih témy, čiže iba samotné hry, časopisy, demá, navyše to ohraničiť žánrom, platformou alebo rokmi a viac sa venovať príprave aby odprednášal správne historické fakty.

 

 

Odkazy na reportáže z Game Expo 2012 na iných weboch

 

Hry súvisiace s touto témou (0)


Počet príspevkov : 3 / 3
Zoradené   
 zobrazených: 3 [ 1-3/3 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»
Juraj Juraj   |  23.03.2012, 13:01:49     Odpovedať   edit   delete
pekna reportaž, ja chcem take tričko! :)
S.F. S.F.   | skoda 22.03.2012, 19:13:48     Odpovedať   edit   delete
Skoda, Boli tam kolegovci z Alienware, ja som dospaval nocnu..skoda..
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  22.03.2012, 18:46:24     Odpovedať   edit   delete
Pekna reportaz. Co sa tyka Cauldronu, tak asi si sa zrejme rozpraval s mojim kolegom (ten s tetovaniami?). Ano v Cauldrone je este par ludi co pamata Chasera, na vyvoj SpellCross u si tam budu pamatat vzdy, nakolko ti "dinosauri" firmu momentalne vedu. Niektore zazitky ohladne vyvoja boli skutocne zabavne:) Inak v Cauldrone je stale zaujem urobit Chaser 2 / SpellCross 2, bohuzial aktualna situacia na hernych trhoch neumoznuje urobit pokracovania ake by kazdy ocakaval.
 zobrazených: 3 [ 1-3/3 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Alchemix, 11.07.2024
Slanina 2, 29.06.2024
Firewall: Man vs. Machine, 25.06.2024
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1274
 Prílohy :: 8247
 Komentáre :: 7781
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox