Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   História grafických adventúr

vytvoril: Chulanbetra, 14.09.2011, 10:50
modifikoval: dj, 29.10.2011, 18:38
Indiana Jones IV, Gabriel Knight, Broken Sword, Monkey Island... To je iba zopár kultových hier, ktoré si získali tisíce fanúšikov po celom svete. Hrali ich mladí aj starší, muži aj ženy hoci počítačové hry boli v tom čase skôr mužskou záležitosťou. Reprezentovali netradičný žáner v histórii zábavného priemyslu – grafické adventúry. Tento článok bude exkurziou do minulosti a do počiatkov tohto žánru, ktorý v súčasnosti pomaly ale isto vymiera...

The Beginning

Grafické adventúry vychádzajú priamo z tzv. textoviek, ktoré boli rozšírené hlavne na 8-bitových počítačoch. Textovky boli dobrodružné hry, kde hráč ovládal imaginárnu postavičku a pomocou príkazov, ktoré ručne zadával. Celá hra bola v textovej podobe, miestnosti boli opísané textovou formou rovnako aj predmety, postavy. Príkazy sa skladali zo slovesa, ktoré popisovalo akciu a predmetu, ktorého sa akcia týkala napr. TAKE A PICTURE, EXAMINE HOUSE atď. Tieto hry boli veľmi obľúbené, ale s nástupom 16-bitov ich výroba upadala.

V roku 1980 vznikla pre Apple II textová hra Mystery House, ktorá bola revolučná v tom, že každá lokácia mala okrem textového popisu aj jednoduchý obrázok. Pozostával z čiar:

Mystery House

Mystery House © 1980, Apple II

 

V tom istom roku vyšla aj hra Wizard and the Princess od tej istej firmy a obsahovala už farebné obrázky:

Wizard and the Princess

Wizard and the Princess © 1980, Apple II

 

Táto záhadná firma sa volala On-Line Systems. Ak je vám ten názov povedomý, tak pridám ešte mená autorov Ken a Roberta Williams a už je to každému jasné. Tieto hry boli ale stále textové hry so statickým obrázkom na pozadí, bez postavičky reprezentujúcej hráča.

V roku 1983 dostali už ako Sierra On-Line zakázku na 700 000$ od IBM, aby spravili hru, ktorá ukáže skutočné multimediálne kapacity ich počítačov novej generácie, ktoré chystali vydať na trh. Vznikla hra King's Quest: Quest for the Crown. Táto hra už mala postavičku princa, ktorú hráč ovládal šípkami a pohyboval sa po obrazovkách. Príkazy sa stále zadávali ručne v textovej podobe, ale postavička reagovala a hráč tak videl, ako princ dvíha predmety, odvaľuje kameň, klania sa kráľovi...

King's Quest I

King's Quest I © 1984, PC DOS

 

Už sa spomína aj AGI – Adventure Game Interpreter, skriptovací jazyk v ktorom boli urobené aj ďalšie hry Space Quest, Police Quest, Larry.. V 90-tych rokoch ho nahradil SCI – Sierra's Creative Interpreter a v ňom urobili vačšinu svojich slávnych hier.

 

The Golden Era

Adventúry sa stali veľmi populárne a tak bolo jasné, že trh neostane len jednej firme. V roku 1987 prišla na trh firma LucasArts (vtedy ešte ako LucasFilm) so svojim vlastným rozhraním SCUMM - Script Creation Utility for Maniac Mansion. Tento systém umožňoval hráčovi ovládať hru iba myšou klikaním na sadu príkazov a následne na predmety v inventári alebo v grafickom okne. Tento systém sa rýchlo ujal a aj Sierra použila v ďalšej generácii adventúr čisto myšoidné ovládanie.

Začala sa zlatá éra adventúr a možno k tomu prispel aj konkurenčný boj týchto firiem. Môj názor je, že LucasArts vedeli urobiť technicky lepšiu hru (grafika, hudba, animácie) a vedeli urobiť zábavné hádanky. Sierra mala podľa mňa zase lepšie príbehy, rozhovory a psychológie postáv. Do ich hier sa viac vžili hráči, ktorí radi čítali, zatiaľ čo hry od Lucasu dostali hráča do deja grafikou, hudbou a animáciami. Preto aj ich hry boli populárnejšie pre širšiu vrstvu ľudí. Sierra mala zase vážnejšie hry a oslovila náročnejších hráčov.

Práve Monkey Island od Rona Gilberta bol hrou, ktorá dostala adventúry ešte viac do podvedomia ľudí:

Monkey Island

The Secret of Monkey Island © 1990, PC DOS

 

Trh zaplavili adventúry, niektoré boli zlé, iné lepšie. Niektoré priniesli inovácie spojením s inými žánrami, niektoré zase grafickým štýlom a niektoré iba kopírovali existujúce hry a napriek tomu boli úspešné.

Medzi prvé adventúry, ktoré sa snažili experimentovat a odlíšiť od pôvodného konceptu patrili Quest for Glory od Sierry a Elvira: Mistress of the Dark od Horrorsoftu:

Elvira

Elvira: Mistress of the Dark © 1990, PC DOS

 

Hra bola videná z prvej osoby a kombinovala prvky adventúry a RPG. Bohužiaľ vývoj postavy a súboje boli skôr spestrením klasickej adventúry. Hráč dohral hru aj bez toho a ortodoxných adventúristov súboje skôr odradili než prilákali. Čo však prilákalo najviac, bolo explicitné zobrazenie násilia, v hre boli potoky krve, príšer, upírov, mŕtvol, proste splatter. Netradičné spracovanie si našlo priaznivcov a vzniklo pokračovanie ako aj hra Waxworks, ktorá bola spracovaná v rovnakom štýle. Je škoda, že ďalšie firmy nepokračovali v tejto téme a okrem hry Hell už nevznikla klasická horrorová adventúra s vkodlakmi, upírmi a inými príšerami v splatter štýle.

Ďalšia adventúra s prvkami RPG bola Quest for Glory. Na rozdiel od Elviry tu už všetko malo svoj zmysel, každý atribút bol dôležitý a mal vplyv na hru. Bola to absolútna pecka a možno preto, že mam veľmi rád aj RPG, tak sa mi táto séria páčila viac než ostatné sierrácke série. Hráč mohol hrať za jednu z troch postáv, pre každú bola hra osobitná hoci cieľ bol rovnaký. Niektoré lokácie boli prístupné len niektorému povolaniu, mnohé puzzle sa riešili unikátne (bojovník dvere vyrazí, kúzelník otvorí kúzlom, zlodej vypáči). Navyše bolo nutné trénovať atribúty inak sa niektoré puzzle nedali úspešne dokončiť. A bomba na záver – hra umožňovala export postavy do ďalších dielov. Vznikli štyri pokračovania a prvý diel sa dočkal VGA verzie:

Quest for Glory I, VGA

Quest for Glory I, VGA © 1992, PC DOS

 

Prelomovou hrou sa v roku 1993 stala adventúra Myst od firmy Cyan. Používala pohľad z prvej osoby, hráč sa pohyboval po predpočítanej trajektórii medzi obrazovkami. V každej obrazovke sa mohol plynule otáčať v štyroch smeroch. Hra bola veľmi atmosferická, hráči sa lepšie dostali do deja ako keď videli postavičku, základom boli logické puzzle na úkor interakcie s inými postavami. Každopádne, hra mala veľký úspech a vznikli pokračovania ako aj ďalšie hry v podobnom štýle:

Myst

Myst © 1993, PC Windows 3.1

 

Rok 1993 bol ale významný hlavne preto, že na trh prišla hra Indiana Jones and the Fate of Atlantis, mnohými považovaná za najlepšiu adventúru všetkých čias. LucasArts zdokonalil SCUMM systém, autori vypracovali veľmi pôsobivý a vážny príbeh s humornými situáciami, ktorý by pokojne mohol byť predlohou pre nový film o Indiana Jonesovi. Unikátnym prvkom bol potom rozvetvený dej, ktorý sa približne po tretine hry rozdelil na tri časti, jedna sa dokončovala so Sofiou vo dvojici, ďalšia solo a posledná solo s akčnými vsuvkami. Navyše sa niektoré puzzle menili pri každom spustení hry, rovnako aj umiestnenia niektorých dôležitých predmetov. Aj dnes má hra svoje čaro a s prehľadom strčí do kapsy všetky nové adventúry:

Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Indiana Jones IV © 1993, PC DOS

 

Vznikli aj hry, ktoré síce nič prevratné neprinášali, ale napriek tomu ide o kvalitné kúsky: Monkey Island 2, Simon the Sorcerer 1,2, Laura Bow, Sam & Max, I have no mouth and i must scream, Legend of Kyrandia 1,2,3, Prisoner of Ice, špeciálne by som vyzdvihol adventúry od Legendu, ktoré mali silný príbeh a často sa inšpirovali knihami. Úplne všetky vymenovať nemôžem, tak ich kľudne pripisujte do diskusie pod článok.

Vybral som ešte jednu adventúru, síce nepriniesla technicky ani herne nič nové, ale bola aj tak jedinečná. Gabriel Knight, adventúra roku 1994, ktorú vyrobila geniálna Jane Jensen pod hlavičkou Sierry patrí aspoň pre mňa medzi top adventúry, ktoré boli vyrobené. Hra mala neskutočne prepracovaný príbeh, vážna detektívka. Mnoho hier sa nechalo inšpirovať a ja osobne mám najradšej adventúry s vážnym mysterióznym dejom. Gabriel Knight mal dve pokračovania, obe úspešné, ale podľa mňa nedosiahli kvalitu prvého dielu. Nedávno vyšla nová adventúra od Jane Jensen s názvom Gray Matter, či dosahuje kvality GK je však diskutabilné...

Gabriel Knight

Gabriel Knight: Sins of the Fathers © 1994, PC DOS

 

Blíži sa záver mojho článku a ten bude patriť hre, ktorá mala skvelý, vážny gabrielknightovský príbeh, s ťažkými puzzlami, trvanlivou hrateľnosťou, s hlavným hrdinom jonesovského typu a zároveň posunula žáner o kus dopredu – Broken Sword od firmy Revolution Software.

Broken Sword

Broken Sword: Shadow of the Templars © 1996, PC DOS

 

Hra obsahovala paralaxne scrollujúce roviny (dovtedy výsada čisto akčných 2D hier), rozhovory postáv prostredníctvom ikoniek s témami, prípadne predmetmi (dovtedy hráč vyberal v rozhovore konkrétne vety), orchestrálna hudba od Barringtona Phelounga, animácie postáv vytvorené v štýle animovaných filmov od Walta Disneyho, nahovorenie postáv s francúzskym alebo španielskym dialektom. Niektoré lokácie presahovali šírku obrazovky a plynule scrollovali ako sa hráč pohyboval, na každej obrazovke bolo množstvo animácii, buď postáv alebo predmetov. Temný príbeh o templároch, sprisahania, vraždy a krásna spolupracovníčka – francúzska novinárka. Tejto hre nie je prakticky čo vytknúť a som rád, že som sa k nej dostal v čase keď vyšla. Revolution urobili ďalšie pokračovania, ale ako v pripade GK nedosiahli podľa mňa kvalitu prvého dielu.

V tejto dobe vznikla ešte akási slepá vetva adventúr, súvisela s príchodom FMV, ktoré neskôr hráči svorne odsúdili a zavrhli. FMV bolo súčasťou „hier” tej doby, či už akčných alebo adventúr. Mnohé adventúry ale použili FMV vo forme rozhovorov medzi postavami (Congo, Harvester) prípadne na pohyb postavičky po scéne (Gabriel Knight 2, Phantasmagoria), ale stále to boli adventúry a dali sa hrať. Moj názor je, že to bol krok vedľa a išlo len o použitie technológie, ktorá bola vtedy „in”.

 

The Dark times

Adventúry začali upadať koncom 90-tych rokov, keď Sierru kúpila CUC International a Ken Williams prestal byť CEO, aj keď ostal v spoločnosti. Do roku 1998 došlo k ďalším spojeniam s inou spoločnosťou a Sierra rozdelila svoje pôsobenie na niekoľko polí: Attractions, Home, Sports, Studios, Movies. Áno nie je tam nikde adventure bohužiaľ. Začal nástup akčných FPS hier, zdokonaľovanie grafiky a technologický boom. Hráči mali záujem hrať menej komplikované 3D akčné hry s prvkami adventure (interakcie s postavami, používanie predmetov) a prestali kupovať čisté adventúry. Vznikli síce niektoré podarené série ako Syberia, Still Life, Posel Smrti, ale s príchodom MMO hráči vyhľadávali znovuhrateľnosť a tú im adventúry nemohli poskytnúť. Aspoň nie tie nové.

V poslednom čase sa síce objavujú nové adventúry, ale stupídne features ako zvýrazňovanie interaktívnych predmetov na obrazovke, nápoveda, instant puzzle solving alebo úplne skipovanie puzzlov spôsobili, že adventúry sú nudné, pár hodinové záležitosti. Taktiež prechod do 3D nie je veľmi štastný a myslím si, že skôr uškodil ako pomohol. Je to veľká škoda, že sa tento žáner nerozvinul a nepokračoval v trende, ktorý naznačili najvýraznejšie hry Quest for Glory, Indiana Jones IV, Gabriel Knight a Broken Sword.


Autor: Tomáš Dzamko


Zdroje:

Wikipedia

ars technica


Pozn.: S príchodom CD nosičov začali byť adventúry nahovorené a taktiež sa urobili CD verzie starších titulov. Nepokladal som za dôležité zisťovať, ktorá hra bola prvá nahovorená.

 

Hry súvisiace s touto témou (9)


Počet príspevkov : 20 / 20
Zoradené   
 zobrazených: 20 [ 1-20/20 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  26.03.2012, 15:43:10     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od edo:
No urcite Indiana Jones 4 od Lucasu, Broken Sword 1, Gabriel Knight 1 a 2, mne sa zdali ked nie dlhe tak aspon epicke aj Quest for Glory. Osobne nemam moc rad prilis dlhe adventury lebo maloktore ma vedia udrzat dejom a zvratmi. Casom ma unavia a zacnu nudit, podobne ako 3h filmy nech su akokolvek kvalitne po case to proste nejde.

Inak teraz hram Grey Matter od Jane Jensen a musim povedat ze su tam skvele napady a uzastna story. Herne to uz neni taka pecka ako GK, obcas to zaostava aj technicky, ale tie herne principy a storyline to nema chybu proste Jane nesklame:-)
edo edo   |  11.02.2012, 23:16:52     Odpovedať   edit   delete
ktore adventury su najdlhsie/najrozsiahlesie a najepickejsie? zda sa mi ze The Longest Journey je verna svojmu nazvu, ani si poriadne uz nepametam dej, ale hral som ju asi dost dlho, potom este Broken Sword 1 (nedohral som dostal som sa do mrtveho bodu, asi bug), a GK1 bola dost dlha...
Mijan Mijan   |  02.11.2011, 13:54:09     Odpovedať   edit   delete
Aj keď je tu reč o oldgames, ale začiatkom roka vyšla adventúra jak zo starej školy Gemini Rue..
Klokan Klokan   | Foto 26.09.2011, 17:47:48     Odpovedať   edit   delete
Medzi foto adventury by sa mal teoreticky počitať aj Urban Runner:Lost in Town,ved okrem digitaliz. filmov boli všetky lokacie tvorené fotkami.
Drolin Drolin   |  24.09.2011, 21:25:39     Odpovedať   edit   delete
Jo, ty řady generických detektivek jako CSI, Poirote, Nancy Drew, Art of Murder... vytvaří dojem, že žádné kvalitní adventury dosahující klasik 90.let nevychází. Což je jenom škoda.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  24.09.2011, 20:38:32     Odpovedať   edit   delete
Mne pridu tie detektivky so Sherlockom a Poirotom tiez slabe. Mam pocit, ze je to tym, ze oni boli genialni detektivi a ja zakysnem a neviem sa vymotat, tak sa nejak nedokazem stotoznit s legendarnou postavickou, ktora bezcielne beha a rozmysla co urobit dalej:D Samozrejme televizne adaptacie mam rad a pozeram ich ale hry ma tiez neoslovili. Ale vyborna detektivka bola Laura Bow hlavne druhy diel bol skvely a je to klasicka kreslena Sierrovka.
Ringo Ringo   |  24.09.2011, 19:49:35     Odpovedať   edit   delete
Sveho casu pro me byly modlou Sierrovky - Space Quest, Kings Quest, Quest for Glory, Gabriel Knighty. Pri vzpomince na ne me vzdcky chytne takovy zavan nostalgie, ale pokusy hrat je znova vzdycky nejak selhaly, budto jsem je rozehral a pak odlozil na nekdy a nebo jsem mel pocit, ze me to nejak nebre. Presto mam zatim porad schovane originalky a semo tamo si na rychlovku zopaknu jnejakou, kterou jsem uz dohral - Space Quest 3 ma pro me navzdy jakousi zvlastni neopakovatelnou atmosferu. Samozrejme Indy IV me preference kapku prekopal a stal se pro me absolutni modlou. Pak ale prisel Broken Sword a mel jsem dalsi modlu a definitivne pak prisla adventura, ktera uz sice nebyla kreslena, ja ty kreslene nejradsi, ale totalne me tehdy vrtatila do adventurniho zanru, kteremu jsem uz chtel dat vale a to je adventura The Longest Journey. Adventury jsou pro me zvlastni zanr, nekdy mam strasnou chut je hrat, nekdy si rikam, ze si procistim sbirku her a adventury vyradim a nebudu jim uz venovat cas. Ale pak si vzdycky vzpomenu na tu nostalgii u Indyho 4, Space Questu 3, Gabriel Knighta, na fantasticky Broken Sword a The Longest Journey a vim, ze adventury v me sbirce zustanou:-) Jina kco me ale nechava uplne chladnym jsou takove ty sterilni adventury moderni doby jako je X dilu Sherlocka Holmese nebo Adventury s Poirotem a pod., byt mam televizni adaptace techto pribehu moc rad. Adventurne mi to prijde jako neskutecna nuda.
Wes P Wes P   |  24.09.2011, 09:03:26     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od HAMS:
Heslo bylo JHWH (nejspíše myšleno Jehowah).
Nicméně ve hře nebyl ani náznak, co se tam má zadat. Tuším, že tenkrát ve Score byla i soutěž pro ty, kteří tuhle hru dohrají... což asi mohli být pouze zasvěcení.
Ale hra byla na CD zadara a z toho pohledu nebyla až zas tak špatná.
HAMS HAMS   |  23.09.2011, 23:25:49     Odpovedať   edit   delete
Přítmí... to myslíš tú českú adventúru s Michalom Rybkom v jednej z úloh :-)?? Tuším to vyšlo len na SCORE CD, či...? Podarilo sa mi ju dohrať, ale priznávam, že dodnes som nepochopil zmysel nejakého hesla tam kdesi, na ktoré som nedokázal prísť - to som sa dozvedel akosi sprostredkovane od niekoho kto to tiež hral. Ako raritka by sa to mohlo objaviť aj tu niekedy...
Laco Wolf Laco Wolf   | Foto 23.09.2011, 17:26:07     Odpovedať   edit   delete
Fu, tak to mi nic nehovori :)
S.F. S.F.   | Foto adventury 23.09.2011, 17:23:53     Odpovedať   edit   delete
No mna napada este Pritmi. Podla mojho nazoru najhorsia hra aka kedy spatrila svetlo sveta, Plumbers don't wear ties, je tiez foto adventura.
Laco Wolf Laco Wolf   | FMV 23.09.2011, 17:16:32     Odpovedať   edit   delete
Slepa vetva to bola, ale dialog v GK2, ked Gabriel povie na policajnej stanici "I am looking for lieber" a nasledny vyraz policajta vyvazuju vsetky minusy tychto hier :) GK2 je proste vyborna vec. Inac takym "medzistupnom" boli aj fotoadventury, ale tie tusim frcali skor na Amige. Na PC ma okrem Ramonovho kouzla nenapada asi nic, ale polske skvosty typu Alfabet Smierci ma dokazu pobavit dodnes :)
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  23.09.2011, 15:31:44     Odpovedať   edit   delete
Co sa tyka FMV, tak urcite sa daju najst skvele kusky ako Phantasmagoria, Gabriel Knight 2, Pandora Directive atd. Problem je v tom, ze su imho nakladne na vyrobu, musis platit ludi, musis mat studio alebo si to zaplatit. Sice su lepsie vyjadrene emocie hercami, ale tazsie sa stotoznujes s postavami, krasny priklad je GK 2 - mne tam ten herec nesedel a nenapada ma ziadny holywoodsky herec, ktory by mi tam pasoval viac. Keby to bol len film a len sa pozeram, tak je to ine, ale ked postavu ovladam a idem komunikovat tak si to na 99% predstavim inak nez sa to udeje s hercami. Naopak kreslene / renderovane adventury sa daju robit v kancelariach, nepotrebujes MoCapy, nepotrebujes digitalizovanych hercov. A skutocne umelecke dielo sa z nich da spravit lacnejsie a aj celkovo posobi ovela lepsie nez FMV (krasny priklad Broken Sword). Takze preto si myslim, ze to bola slepa vetva - par hier sa podarilo a ukazalo ako to moze fungovat ked sa to urobi dobre. Ale celkovo ako system a proces pre tvorbu adventur to nebol krok dopredu, skor do boku:-)
Mick Mick   |  22.09.2011, 13:23:49     Odpovedať   edit   delete
Hmm, tak dokument si stiahnes z youtube, ale to balenie nevyzera tak zle - ono to vyjde nejakych 36-37 euro zatial (kym nam ho Greci a iny zadlzenci neskresu este viac). Co je sice dost, ale za niektore knihy som kedysi dal viac :) Nasadilo mi to chrobaka do hlavy :) Ono ked clovek zisti, ze za stare hry dal za mesiac 105 euro (nechtiac :)- udel platby kreditkou a malych sum za jednotlivosti. Lenze ked vam to potom na konci mesiaca spocitaju, zistite, ze mate problem :)), tak sa 36 zda byt ako nepatrna suma.
Drolin Drolin   | Adventury 21.09.2011, 22:10:02     Odpovedať   edit   delete
Pěkný článek, dobře že jsou vzpomenuti ti nejlepší, co se adventur týká - Legendi :) Zvláště doporučuji Mission Critical a Death Gate. No a FMV věteve bych jako slepou neviděl, potenciál v ní je(byl) veliký. Což naznačily kousky jako Black Dahlia či Obsidian. Nebo netradičně pojaté Tender Loving Care a z části do této kategorie spadající Bad Mojo.

Jinak budocnost, respektive přítomnost, adventur bych neviděl vůbec špatně (o pojmu vymíraní nemůže být řeč), zvláště když stále vychází hry jako The Lost Crown, Scratches či In Memoriam.
DJ DJ   | Get Lamp 21.09.2011, 18:13:36     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Michal:
Tak ten dokument vyzera famozne, tolko realnych xichtov autorov textoviek. Skoda tej vyssej ceny (49$), ale budem to sledovat, mozno casom zlacnie...
Laco Wolf Laco Wolf   | Adventury 21.09.2011, 17:16:01     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Laco Wolf:
Mne sa praveze velmi pacila Gray Matter a ani taky Lost Horizon nebol na zahodenie.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  21.09.2011, 15:50:49     Odpovedať   edit   delete
Vdaka, textovky som nechcel moc rozoberat a myslim si, ze si zasluzia osobitny clanok. Je to samostatny zaner a urobit prierez 8 a 16bitmi by vyslo na cely clanok asi:)
Rovnako som neriesil zmeny s nastupom CD media tj. voices, renderovane sekvencie a pod. Inak aj niektore adventury po r.1998 su skvele napr. Syberia 1, ale v poslednej dobe to zase upada. Mohli by urobit remaky starych sierrackych titulov.
Laco Wolf Laco Wolf   | Adventury 21.09.2011, 15:09:12     Odpovedať   edit   delete
Pekne!!!
Inac co sa textoviek tyka, prave hram jednu peknu horrorovu priamo na strankach tvorcov.
http://pr-if.org/play/anchorhead/
Prvych par stranok treba odenterovat (a precitat), potom sa uz moze pisat.
Michal Michal   |  21.09.2011, 13:36:46     Odpovedať   edit   delete
Díky za další článek. Zrovna včera jsem rozkoukal dokument o textovkách:
http://www.youtube.com/watch?v=LRhbcDzbGSU
To je zase várka dějepisu :-)
 zobrazených: 20 [ 1-20/20 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Arx Fatalis, 20.08.2024
Alchemix, 11.07.2024
Slanina 2, 29.06.2024
Firewall: Man vs. Machine, 25.06.2024
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1275
 Prílohy :: 8241
 Komentáre :: 7797
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox