Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   Ready Player One - Hra Začíná (Ernest Cline)

vytvoril: dj, 09.04.2012, 21:13
modifikoval: dj, 04.05.2015, 19:12
Priblíženie knihy Ernesta Clinea, ktorá ma v poslednom čase veľmi nadchla. Ide o vynikajúcu novelu, kde sa nájdu všetci nadšenci starých počítačových hier, ich histórie, ale aj popkultúry 80 rokov vo filme a hudbe. V článku rozoberiem okrem stručného popisu knižky a osobnosti autora predovšetkým staré hry figurujúce v príbehu Ready Player One a zaujímavosti s nimi súvisiace...

Ready Player One

Ready Player One - Hra začíná

Pre každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o históriu počítačových hier by to malo byť povinné čítanie.

 

Na túto knihu ma upozornil MickTheMage, za čo mu ďakujem. O čom táto kniha je, sa môžete podrobnejšie dočítať na jeho blogu. Jedná sa z mojej strany o veľmi príjemné prekvapenie a musím povedať, že knižkou som bol absolútne nadšený. Je to štýl s akým som ešte nemal tú česť sa stretnúť a dúfam, že Ernest Cline ešte niekedy niečo podobné napíše. Osobne som si v atmosfére 80 rokov a mne známych počítačových hier priam rochnil ;-)

 

Príbeh sa odohráva v nedalekej budúcnosti, z toho väčšina vo virtuálnej realite najnovšej počítačovej hry - OASIS (dal by sa prirovnať k MMORPG). Autor tejto simulácie, miliardár James Halliday, pred svojou smrťou v záveti odkázal celé svoje dedičstvo tomu, kto v OASIS nájde schované jeho "easter egg", ku ktorého nájdeniu vedie náročný quest o získaní troch kľúčov a prejdení troch "brán". James Halliday bol geniálny programátor, nadšenec pre prvé počítačové hry a popkultúru 80 rokov (inšpiráciou pre vytvorenie jeho postavy bola aj osobnosť Richarda "Lord British" Garriota). Hlavným hrdinom je Wade Owen Watts s nickom "Parzival", mladý američan, gunter (egg-hunter), hráč starých hier, posledných niekoľko rokov študujúci všetky Hallidayove záľuby, ktorý nakoniec tento poklad aj nájde. Toľko v skratke k príbehu...

 

Tento článok nebude slúžiť ako popis samotnej knihy, alebo jej recenzia, chcem sa zamerať na niečo úplne iné. Wade, ktorý postupne odhaľuje indície vedúce k nájdeniu jednotlivých kľúčov a brán, je nútený v rámci súťaže hrať niektoré staré hry, na ktorých prejdení je založený jeho ďalší postup. Tieto pasáže sú v knihe výborne popísané, sám autor knihy Ernest Cline je pamätníkom, nadšencom a hráčom hier z 80 rokov...

 

Ernest Cline a počítačové hry

Jeho prvou hernou konzolou bola Atari 2600 ktorú dostal na vianoce roku 1976. Neskôr prešiel na NES, TRS-80 Color Computer (na ktorom hry aj sám programoval) a Commodore 64. V 80 rokoch prešiel napríklad všetky RPG zo série Gold Box od SSI, neskôr hrával aj FPS a niektoré z prvých MMO hier a ako svoju skúsenosť s "novšími" MMORPG uvádza EverQuest.

Jeho najobľúbenejšou spomienkou na hranie starých hier je nájdenie známeho "Easter Eggu" Warrena Robinetta v hre Adventure pre Atari 2600, na základe ktorého vytvoril základnú myšlienku v Ready Player One. Sám Warren Robinette mu po prečítaní knihy podpísal jeho originálny cartridge s hrou Adventure.

 

 

V nasledujúcom texte sa pokúsim rozobrať a priblížiť všetky hry, ktoré Wade počas "honu" hral a doplniť k nim širšie informácie a obrázky. Tiež upozorňujem, že sa nebudem vyhýbať spoilerom, preto ak si nechcete pokaziť prekvapenia, pokračujte až po prečítaní knihy.

 

Zoznam hier:

 

Prvá zo spomínaných hier nepatrí medzi počítačové, jedná sa o klasické P&P (Pen and Paper) RPG, hru pre dvoch a viac hráčov, vytvorenú zakladateľom D&D - Garym Gygaxom.

Tomb of Horrors: Advanced Dungeon & Dragons - S1 (Special Module)

Samostatné dobrodružstvo (adventure module) k rozšírenej verzii pravidiel D&D, prvé zo série S, ktoré vytvoril Gary Gygax. Prvá verzia bola publikovaná v roku 1978, neskôr bolo vydaných niekoľko nových verzií. Pôvodné vydanie s červeno-čierno-bielou kresbou na obálke obsahovalo dve knižky - 12 stránkovú "Adventure book" a 20 stránkovú s ilustráciami.  Modul popisuje presne 33 miestností, vrátane dvoch "falošných" vchodov do hrobky. V poslednej miestnosti (The Crypt of Acererak the Demi-Lich) sa nachádza hlavný záporák - nemŕtvy mág, mocný demi-lich menom Acererak.

 

Tomb of Horrors (1978) Tomb of Horrors entrance Tomb of Horrors Map

 

Wade hrá toto RPG vytvorené priamo v engine OASIS, teda asi zhruba ako klasické 3D z first-person pohľadu. Popis ilustrácie vchodu do hrobky je úplne presný (12 masívnych kameňov pripomínajúcich tvar lebky). Viac-menej presne predlohy sa držia aj pasáže, pri ktorých je Wadeov priechod hrou popísaný podrobnejšie, ako napríklad miestnosť č.3 (Entrance to the Tomb of Horrors) s pascami, miestnosť č.14 (Chapel of Evil) kde nájde v laviciach skryté zlato, alebo miestnosť č.25 (The Pillared Throne Room), kde sa na rozdiel od predlohy stretáva s Acererakom na tróne.

 

Pôvodná verzia tohto modulu sa dá zohnať už iba ťažko, zato upravenú verziu v.3.5 je možné stiahnuť v archíve firmy Wizards of the Coast ako PDF vrátane mapy.

 

Joust

Hrací automat z roku 1982 od firmy Williams Electronics a dizajnéra Johna Newcomera. Jedná sa o akčnú "lietaciu" hru odohrávajúcu sa na jednej obrazovke s plošinkami. Prvý hráč je v úlohe žltého rytiera na lietajúcom pštrosovi, ktorý môže behať po plošinách, alebo pri stláčaní akčného tlačidla mávať krídlami a lietať. Jeho úlohou je zničiť všetkých nepriateľov na zelených supoch jednoducho tak, že do nich narazí práve vtedy, keď je na obrazovke o niečo vyššie. Je možné hrať vo dvoch hráčoch, kedy ten druhý, ako svetlo-modrý rytier, sedí na bocianovi a hrať kooperatívne proti nepriateľom, alebo sa navzájom z vtákov "zhadzovať".

Maximálne zobraziteľné skóre je 9999999 a samozrejme, ako u všetkých podobných automatoviek s ukazovateľom skóre sa aj tu oficiálne súťaží o jeho "pretočenie", čo pri dosiahnutí skóre 10 milónov znamená zaradenie sa medzi najlepších hráčov Joustu na svete. Hráč, ktorý sa na automate zapíše do výsledkovej tabuľky na prvom mieste s viac ako 1 milón bodmi, má možnosť vložiť (namiesto trojpísmenkového mena) aj niekoľkoslovnú dlhšiu vetu.

 

Joust - Flyer Joust - rules Joust - two players Joust - Pterodaktyl

 

Wade hrá túto hru pri získaní prvého kľúča na klasickom automate vnútri OASISu (simulácia v simulácii) proti demi-lichovi Acererakovi.

 

Dnes je možné zahrať si Joust okrem klasického herného automatu aj v MAME emulácii, alebo ako konverziu vo Flash.

 

Dungeons of Daggorath

Jedná sa o jeden z prvých dungeon-crawlerov - akčné RPG z first-person pohľadu - vydané firmou DynaMicro pre počítače Tandy TRS-80 v roku 1982 a jej kód zaberá zhruba 8Kb . Dungeon v tejto hre je vykreslený podobne ako u priekopníkov žánru Wizardry a Ultima, teda čiarami, ktoré vytvárajú ilúziu priestoru chodieb a dokonca pohybu pri posunutí o políčko. Celý interface je podobný ako využívali vtedajšie textové adventúry, všetky úkony vrátane pohybu sa vykonávajú zadávaním textových príkazov do riadku.

Pomocou príkazov môže hráč zbierať predmety, používať ich, pohybovať sa v komplexnom dungeone o rozlohe 5 poschodí a bojovať s nepriateľmi. Hra obsahuje aj zvukovú zložku a príšery tak je možné "počuť" ak sú nablízku. Cieľom je zničiť zlého kúzelníka pomocou magického prsteňa, sídliaceho v najnižšej úrovni.

Unikátne je tu vyriešený ukazovateľ zdravia hlavného hrdinu prostredníctvom tlkotu srdca (Heartbeat), a to v gafickom aj zvukovom podaní - čím je rýchlejší tým je postava bližšie smrti a príšery ju môžu ľahšie zabiť. Heartbeat sa zvyšuje rýchlym pohybom, naložením, bojovaním alebo útokmi príšer.

 

Dungeons of Daggorath Cover Start Stone Giant Game Over Maps

 

Wade hrá Dungeons of Daggorath v OASISe pri otváraní prvej brány v jednej z 256 simulácii rodného domu Jamesa Halidaya na jeho pôvodnom TRS-80.

 

Zork I

Zork: The Great Underground Empire je prvou z populárnej série textových adventúr - interactive fiction, vytvorenej v roku 1980 legendárnymi dizajnérmi firmy Infocom: Marc Blank, Dave Lebling, Tim Anderson a Bruce Daniels. Hráč je v úlohe bežného dobrodruha a hru začína na "čistinke, západne od bieleho domu so zabednenými dverami". Po vojdení do domu zisťuje, že jeho pivnica je jedným z vstupov do obrovskej podzemnej krajiny, plnej nebezpečných monštier. Úlohou hráča je zozbierať v podzemí 20 pokladov a umiestniť ich do vitríny v dome, pričom ich nájdenie vyžaduje aj vyriešenie rôznych puzzlov.

Pri získavaní "trofejí" sa zvyšuje hráčove skóre a počet prejdených políčok (moves), pričom maximum je 350 ktoré sa dá dosiahnuť s 223 pohybmi (s využitím bugu).

 West of House: You are standing in an open field west of a white house, with a boarded front door. There is a small mailbox here.

Zork TRS-80 Zork TRS-80 - Start Zork TRS-80 - Up a Tree Zork I Map

 

V knihe autor popisuje verziu pre TRS-80, vrátane detailov z obalu hry, ktorý bol pre túto platformu jedinečný, vo všetkých ostatných verziách bol na obale rovnaký nápis "Zork I" vystavaný z kamenných blokov. Wade hrá prvého Zorka priamo v engine OASISu pri hľadaní druhého (nefritového) kľúča, pričom začiatok dobrodružstva a popis úvodných miestností presne odpovedá hre.

 

Hru je možné oficiálne zakúpiť aj dnes v digitálnej distrubúcii GOG.com ako Zork Anthology. Tiež sa dá hrať aj vo verzii pre Browser na stránkach iFiction.org.

 

 

Black Tiger

V Japonsku známa aj ako Black Dragon je akčná plošinovka so scrollingom do všetkých strán, pre hracie automaty z roku 1987 od firmy Capcom. Jedná sa o duchovného pokračovateľa Capcomovskej klasiky Ghosts 'n Goblins. Hráč je v úlohe svalnatého barbara, vyzbrojeného ostnatou guľou na reťazi a štítom. Pri svojom putovaní plošinkami  bojuje s nepriateľmi, nachádza skryté bonusy a zbiera mince "Zenny coins", za ktoré si neskôr u obchodníka môže nakúpiť lepšie zbrane a brnenie.

V hre je celkovo 8 úrovní (rounds) a na konci každej prichádza súboj s bossom.

Americká verzia automatu je v mnohom jednoduchšia oproti japonskej, ktorá je pre hráčov väčšou výzvou.

V roku 1989 boli vytvorené porty Black Tiger na viacero domácich platforiem firmou U.S.Gold ako Amstrad CPC, Amiga, Atari ST, ZX Spectrum a v roku 1990 aj port pre Commodore 64 od firmy Softworx.

 

Black Tiger - Flyer Black Tiger Title Black Tiger Round 1 Black Tiger Monster Black Tiger Round 1 End

 

Wade hrá trojrozmernú verziu Black Tiger v engine OASISu pri prekonávaní druhej brány. Na pokorenie hry má samozrejme iba jediný kredit.

 

 

Tempest

Tempest je akčná vektorová strieľačka definovaná ako tube-shooter, kde je pozadie statické, zobrazené v trojrozmernej perspektíve "tunela". Vytvoril ju programátor Dave Theurer ako hrací automat firmy Atari v roku 1981.

Hráč ovláda vesmírmu loď v tvare ohnutého pazúra, pohybujúcu sa po obvode tunela z ktorého prichádzajú nepriatelia. Cieľom je ničiť nepriateľov, vydržať čo najdlhšie a získať čo najvyššie skóre. Hra obsahuje 16 rôznych druhov obrazoviek s rozdielnym tvarom "tunela" z ktorých niektoré sú uzavreté a umožňujú pohyb hráča dookola. Tieto obrazovky sa vo vyšších leveloch obmieňajú s inými farbami a vyššou obtiažnosťou, pričom sa objavujú aj "neviditeľné" čierne úrovne (65-80).

Tempest vo svojej dobe priniesol do videoherní množstvo inovácií. Bola to prvá hra využívajúca farebný vektorový monitor (quadrascan). Tempest bol tiež historicky prvá hra, ktorá umožnila hráčom zvoliť si na začiatku level v závislosti od maximálneho dosiahnutého v predchádzajúcich hrách a položil tak základy pre neskoršie známu funkciu pokračovania - Continue.

 

Tempest Flyer Tempest Title Tempest Level select Tempest Level 3 Tempest Level 9

 

Wade hrá Tempest na simulácii klasického automatu v OASISe pri zdolávaní poslednej (kryštálovej) brány a jeho úlohou je prekonať skóre samotného Jamesa Hallidaya s hodnotou 728 329 bodov, podobne ako u Black Tigera, za použitia jediného kreditu. Tu však využije známy exploit na získanie ďalších 40 kreditov, ktorý je v knihe podrobne popísaný, aby mohol pohodlne toto skóre prekonať. Je to možné dosiahnuť tak, že pri skóre medzi 180 000 a 210 000, ak sú posledné dve číslice 10,11 alebo 12 a hráč vtedy stratí všetky svoje životy, automat za príslušného zvukového efektu pripočíta 40 kreditov.

 

Oficiálnu flash konverziu hry Tempest si môžete zahrať online priamo na stránkach Atari v arcade sekcii.

 

 

Adventure (Atari 2600)

Adventure je akčná adventúra pre konzolu Atari 2600, vytvorená Warrenom Robinettom a vydaná firmou Atari v roku 1979. Považovaná za zakladateľa vlastného žánru je prvou akčnou adventúrou v histórii. Priniesla množstvo inovácií, hráč mohol zbierať, používať a odkladať predmety bez nutnosti zadávania textových príkazov, ako to bolo u adventúr v tejto dobe bežné. Je takisto prvou hrou obsahujúcou schované známe "Easter Egg", ktoré do hry vložil programátor, konkrétne je to tajná miestnosť s vertikálnym nápisom "Created by Warren Robinett". Hra mala tri rôzne stupne obtiažnosti, definované ako tri odlišné hry.

Hra bola inšpirovaná legendárnou textovkou Colosal Cave Adventure. Používa jednoduché grafické zobrazenie bežné pre konzolu Atari 2600, kde postava hráča je reprezentovaná malým štvorčekom. Herná plocha je vcelku rozsiahla, obsahuje vonkajšie priestory, bludiská a tri hrady (biely, čierny, zlatý). Úlohou hráča je nájsť čarovný kalich a "vrátiť" ho do zlatého hradu. Dôležitými predmetmi sú meč, pomocou ktorého môže zabiť drakov a kľúče, otvárajúce brány do jednotlivých hradov.

 

Adventure Atari 2600 Cover Adventure Atari 2600 Golden Castle Adventure Atari 2600 Maze Adventure Atari 2600 Dragon Adventure Atari 2600 Easter Egg

 

Keďže Adventure je hra, ktorá inšpirovala autora k námetu knihy, patrí jej čestné miesto v samotnom závere. Wade ju hrá v OASISe v simulácii kancelárie Jamesa Hallidaya priamo na konzole Atari 2600 a jeho cieľom je, ako ináč, nájsť "Easter Egg", v tomto prípade v tvare ozajstného veľkonočného vajca. Jeho nájdením sa stáva víťazom súťaže a dedičom slávneho milardára.

Obal knihy Ready Player One v originále obsahuje ako hlavný motív práve ikonu kľúča z tejto hry v písmene O.

 

Oficiálnu flash konverziu hry Adventure si môžete zahrať online priamo na stránkach Atari v arcade sekcii.

 

 

Pac-Man

Wadeovo hranie na automate s Pac-Manom by sa dalo označiť za niečo ako nepovinnú úlohu (side quest). K Pac-Manovi sa dostáva pri pátraní po druhom kľúči v OASIS simulácii múzea histórie počítačových hier, kde ho zaujme vypnutý automat s odloženou mincou, zobrazeným najvyšším skóre 3,333,350 bodov a on sa ho rozhodne prekonať.

Perfect play: Najvyššie možné skóre na automate Pac-Man je rovných 3,333,360 a dá sa dosiahnuť iba zahraním "perfektnej hry (Perfect play)", čo znamená zozbierať maximálny počet bodov vo všetkých 255 obrazovkách (vyzobaním všetkých guličiek, ovocia aj duchov) bez straty jediného života. Po prejdení posledného levelu sa zobrazí 256 obrazovka, legendárny Split-screen, ktorý vzniká chybou pretečenia pamäte. V ľavej strane split-screenu je obrazovka normálna, ale v pravej časti sú "chaoticky" rozhodené náhodné znaky, zakrývajúce samotné bludisko aj guličky, pričom sa nedajú vyzbierať všetky a hra sa tak dá ukončiť v tomto leveli iba zabitím Pac-Mana. Vtip je v tom, že pod chaosom na pravej strane sa dá zozbierať celkovo 9 guličiek a po strate života Pac-Mana sa tieto opäť obnovia. Takto je možné opakovanou "stratou životov" a vyzbieraním 9 guličiek dosiahnuť maximálne skóre a zahrať tak "perfektnú hru".

Do dnešného dňa bolo vo svete zatiať zdokumentovaných iba 6 "perfektných hier" Pac-Mana, naposledy ju zahral v roku 2009 David Race z Ohia a drží aj rekord za najlepší čas 3:44:22.

 

Pac-Man Flyer Pac-Man Title (US) Pac-Man Level 1 Pac-Man Split Screen

 

Flash koverzia originálnej automatovej verzie Pac-Man, ktorú si môžete zahrať online.

 

 

Stacks (Komíny)

V knihe túto hru pre Atari 2600 naprogramuje sám hlavný hrdina ako svoj "vstupný rituát" zaraďujúci ho medzi Gunterov a popisuje ju ako vykrádačku klasického Pitfall-u. Zaujímavosťou je, že hra skutočne existuje a programoval ju Ernest Cline spolu s niekoľkými vývojármi vo Flashi. Neskôr mu ju dizajnér Mike Mika pomohol portovať na reálne Atari 2600. Je dostupná aj vo verziách pre Xbox, Wii, PlayStation a vývojári chcú vydať aj limitovanú verziu 100 kusov originálnych starých kartridžov pre Atari.

Flash verzia komínov - Stacks na stránke www.readyplayerone.com/game

 

    Pac-Man Split Screen    

 

Referencie:

 

Hry súvisiace s touto témou (3)


Počet príspevkov : 39 / 39
Zoradené   
 zobrazených: 39 [ 1-39/39 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»
Laco Wolf Laco Wolf   | Ech... 02.07.2018, 21:03:48     Odpovedať   edit   delete
Nakoniec je mi luto, ze to nereziroval Sandler. Aspon by som si to nepozrel a necitil sa divne.
jankie jankie   | Aktualizace 31.03.2015, 11:24:26     Odpovedať   edit   delete
Očekávám pro film aktualizaci na prehistorické hry dnešní generace, tedy Call of Duty 1, Halo 1 apod. Místo virtuálního prostoru WoWko...

Jinak knihu jsem slupl jako malinu, četlo se to samo. :) A hned na to jsem přidal ještě knihu "Erebos – Hra, která zabíjí!" - nebyla špatná, jen ji to chtělo číst ve 12, pak by to byla má nejoblíbenější kniha.
Laco Wolf Laco Wolf   | Sandler :-O 29.03.2015, 11:53:29     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
DJ: Vidis, to sa stava, ked clovek od sveta ocakava to najhorsie :)
Maros S Maros S   | Sandler :-O 29.03.2015, 10:42:45     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Richmond:
Je.

hypnos hypnos   | Ready Player One na flimovém plátně! 29.03.2015, 10:33:02     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od HAMS:
ja to pred par mesici kupoval v levnych knihach, treba jeste maji

ten sandler me take pekne usadil
Richmond Richmond   | Sandler :-O 29.03.2015, 10:04:48     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Maros S:
no fuj! neni lepsi koupit poradnou vonavou knizku? Zrovna tahle by si to zaslouzila :)
HAMS HAMS   | Sandler :-O 28.03.2015, 23:37:32     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Maros S:
Chcel by som to mať ako knihu. Keď to vyšlo, tak som si to dal na môj taký mentálny wishlist s tým, že niekedy si to objednám, ale nejako mi to vyšumelo...pred mesiacom na GameExpo Juraj Malíček o tom hovoril, ako o naprosto zásadnom popkultúrnom počine, predpovedajúc tomu veľkú budúcnosť s tým, že jedného dňa to bude literárna klasika...no a keď sa to spomenulo, teraz tu so súvislosti s filmom, tak som si povedal, že najvyšší časť to čítať - a neskoro!! Tak snáď bude dotlač.
simon simon   |  28.03.2015, 23:29:11     Odpovedať   edit   delete
Tak to sme sa zle pochopili, posledné 3 príspevky boli o Pixels, tak som myslel že je jasné že nehovorím o RPO :)
Sorry za dezinformáciu
Maros S Maros S   | Sandler :-O 28.03.2015, 22:41:40     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Tu uz nikto nic negarantuje :-D ... poondiaty svet. Ale aj mi to bolo divne ze by Sandler nehral v prihluplej radobykomedii pre teenagerov.

Spielberg - no ako sa to vezme, moze byt lahko z toho rodinny film vhodny pre deti.
Mna by skor potesil Verhoeven, ehm, ehm, ehm .....

HAMS - tak ja som si to nedavno vytlacil z PDF a zviazal do vazby ale este som sa k citaniu nedostal a vzhladom na momentalnu zaplavu must-play hier ten film mozno bude skor ako to precitam.
DJ DJ   | Sandler :-O 28.03.2015, 21:37:40     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Laco Wolf:
Hey, co uz ste tu jak banda deti, jeden napise dezinformaciu a ostatni reaguju jak stado ;-)

Adam Sandler hra vo filme PIXELS co je komedia o invazii nam dobre znamych ikon pocitacovych hier.

Ready Player One ma zatial znameho iba rezisera - Steven Spielberg, co je myslim pre nas citatelov sprava pozitivna...
HAMS HAMS   | Ready Player One na flimovém plátně! 28.03.2015, 21:01:26     Odpovedať   edit   delete
Dnes som si ten román chcel kúpiť, ale že vraj je to už vypredané!! Ani objednať u vydavateľa to už nejde :-(
Laco Wolf Laco Wolf   | Sandler :-O 28.03.2015, 17:41:32     Odpovedať   edit   delete
Sheit... to uz rovno mohol byt aj Stiller...
A to ma hrat toho hlavneho hrdinu - teenagera? Tak to radsej nemali tocit vobec.
Maros S Maros S   |  28.03.2015, 16:44:15     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od simon:
Vsak iba zartujes >SANDLER< ???? Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...

Dodrbat nedodrbatelne? Call Sandler.
simon simon   |  28.03.2015, 16:36:54     Odpovedať   edit   delete
Tak ja dúyfam že to bude aspon prijemná popcornovka, ved tam hrá Sendler - odtoho sa nič dobré ani nedá čakať :)
Laco Wolf Laco Wolf   |  26.03.2015, 18:38:11     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Nahodou, Krtecek je super ;)
Karol Karol   |  26.03.2015, 15:23:23     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od simon:
Ano, ano, Pixels... som zvedavý pre akú vekovú cieľovú skupinu to bude. Lebo z traileru: tam boli staré hry (čo mlaďasom nič nehovoria), zápletka zas pôsobí na úrovní divákov Krtečka. V mojom prípade sa nemôže netrafiť, keďže až na teletubies pozerám všetko. Hlavne aby som sa na tom aspoň trošilinku nasmial. Vôbec nečakám hlebokú úroveň ohľadom hier, isto to bude kalibrované na mainstream. Uznajme si, my hardcore old-scoolisti sme bárs úzka skupinka.
simon simon   |  26.03.2015, 13:38:04     Odpovedať   edit   delete
Karol : Nemyslíš náhodou Pixels ? Ono to naozaj ma niekedy výjsť, som zvedavý čo z toho bude.
Karol Karol   | Ready Player One na flimovém plátně! 26.03.2015, 12:59:17     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Richmond:
ja som zas niekde videl trailer na nejaký film "zo sveta hier", ale to asi nebude seriózna vec...
Richmond Richmond   | Ready Player One na flimovém plátně! 26.03.2015, 11:01:18     Odpovedať   edit   delete
http://www.novinky.cz/kultura/365300-spielberg-natoci-sci-fi-ready-player-one.html
DJ DJ   | 2. kolo - Ultimate Collector 03.07.2012, 20:32:27     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od MickTheMage:
No tak toto sa od E.C. neda nazvat inac ako "uder pod pas"!
Aj som to teda vyskusal, ze ci nahodou to nie je nieco ine ako na prvy pohlad vyzera, ale nie je. Skoda, hrat to uz asi nebudem.
Priloha Prílohy
dj_ultimatecollector.jpg
Klokan Klokan   | 2kolo 03.07.2012, 18:20:13     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od MickTheMage:
Takže sme asi skončili :(
MickTheMage MickTheMage   | 2kolo 03.07.2012, 00:13:22     Odpovedať   edit   delete
Och, crap...druhe kolo treba hrat v Gariottovej facebookovej hre :(
Klokan Klokan   | Ano! 09.06.2012, 19:00:08     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Mick:
Nebola to ziadna veda (s mapou samozrejme.Vsetky diskety som sice nepozbieral,ale nie je to zla hra. Som zvedavý,čo na nás čaká v 2 bráne...
Priloha Prílohy
kloki38_Yeeeaaa.jpg kloki38_Brana.jpg
DJ DJ   | Leaderboard 09.06.2012, 15:37:58     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Mick:
No konecne! Gratulujem ;-))
Tu mapu som si robil hned pri prvom hrani. A ked som potom cvicne skusal speedrun, tak sa to fakt da za 5 minut ;-)

Inac na precitanie QR sa da celkom dobre pouzivatt aj akakolvek browser-based citacka niekde online na webe.

Ale chcel som upozornit ze uz je na webe aj oficialna "vysledkova listina" - http://www.ernestcline.com/rp1contest/leaderboard/
Zatial prvych 100 gunterov...
Mick Mick   | Ano! 08.06.2012, 18:47:28     Odpovedať   edit   delete
DJ mal pravdu, nebolo to nakoniec take tazke - nakoniec (ale aj tak, ostal som s nakreslenou mapou - pre istotu :)) Akurat, ze neviem ci mi nieco precita ten kod, kedze (ako je vidno na tom screenshote) emulator mal nastavene nejake podivne "rozmazavanie" :(

Otazka je, kde to mozem nechat "precitat", kedze nemam ziaden "next-gen" smartphone, ktory to umi :)

Edit: a teraz pozeram, ze v dokumentoch je mapa - s nou sa to da prejst za 5 minut, imho :)
Edit 2: tak uz som nasiel aj sposob ako rozkodovat qr kod a nasiel aj druhu branu.
Priloha Prílohy
MickTheMage_screen01.jpg
Maros S Maros S   | RP1 Easter Egg Hunt - Sutaz! 07.06.2012, 20:04:36     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Laco Wolf:
Heh, to si vystihol. "Britský křáp" a navyše pôvodne skonštruovaný v meste, v ktorom skonštruovali aj nechválne známy Titanic - Severoírsky Belfast. Nie je moc o čo stáť a to hovorím ako milovník série "Back to the future", no DeLorean ma nikdy ani v najmenšom neoslovil, pre mňa totálne neatraktívne auto :-). Ale nič proti Belfastu ako takému, z pohľadu turistu vrelo odporúčam navštíviť.... tam sa dajú vidieť také "haluze" že sa niekedy až rozum zastavuje.

Nápad s tou súťažou, je ale vynikajúci a škoda toho obmedzenia na USA, verím tomu že OBROVSKÉ množstvo Európanov by sa rado aktívne zúčastnilo, aj keď nie ani tak kvôli tej hlavnej cene ako skôr kvôli celkovej atraktivite súťaže ako takej vo svojej podstate. Pre všetkých retro odchovancov by to asi mala byť povinnosť... ale mne osobne sa do toho moc nechce. Možno keby tam boli iné hry, ale páči sa mi to a budem to sledovať až do konca.

Keby tak DJ vyhral ten DeLorean, to by som sa normálne úprimne tešil, ten chlap si to určite zaslúži najviac spomedzi nás (sorry Wes_P) :-).


Romantika Belfastu :-), múr oddeľujúci katolícke a protestantské časti vysoký vyše 7 metrov, dohromady dlhý celé kilometre (nie je súvislý, ale viacero prerušovaných častí).

Priloha Prílohy
mazar1234_Belfast_1.JPG
Crash Crash   | Druha brana 07.06.2012, 15:04:35     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Dobrá práce, gratuluji!
DJ DJ   | Druha brana 07.06.2012, 13:24:05     Odpovedať   edit   delete
Mam to! ;-)
Kedze som mimo pocitaca furt nad tym rozmyslal nedalo mi a znova som Stacks presiel, ale po prejdeni a vypisani gratulaciek "The End" som to este nevypinal a hladal nieco ako tajnu miestnost. A fakt, celkom logicky sa dala najst, ale ziadny QR kod v nej nebol. Takze opat hladat a opat celkom logicky na prislusnom mieste sa QR kod objavil. Tolko k postupu.

Toz teda uz len odfotit, natukat url a........ cakat do 1.7.2012 ;-))

(1) - Vysledne, zlozene puzzle pred ukoncenim hry
(2) - Tajna miestnost (referencia na Adventure :)
(3) - You have found the Second Gate
Priloha Prílohy
dj_stacks-029.png dj_stacks-035.png dj_RP1-gate2.png
DJ DJ   | Stacks 06.06.2012, 23:28:28     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Mick:
To som dal vtedy ked som este netusil ake to je celkovo. Nicmenej, kedze som si dal dnes retro-trening a tuto plosinovku presiel, myslim ze stoji za viac ;-)
Oproti povodnym Atari 2600 hram je vsak jasne vidiet, ze obtiaznost VELMI klesla, staci sa naucit vpodstate 3 pravidla a dohrat ju nie je najmensi problem. Takisto rozlohou nie je najvacsia, oproti takemu Pitfallu s 255 obrazovkami :-)
Ale musim uznat ze tymto je zas hratelna aj dnes, bez nejakeho vacsieho masteringu.

Kedze som to presiel, mam zrejme aj indiciu, kde hladat druhu branu. Cakal som ze to bude QR kod, ale nie je, tak zatial netusim co s tym. Mozno to bude este inak ako som pisal v poslednom prispevku. Zajtra hodim dalsie info a pridam aj obrazok...
Mick Mick   | Stacks 06.06.2012, 23:01:23     Odpovedať   edit   delete
DJ - len 50%? Ved je to docela zabavne a celkom dobre kopiruje styl Atari 2600 hier. Teda aspon co som si stihol pozriet tych par obrazoviek, nez som zase umrel. Argh! :)
Laco Wolf Laco Wolf   | RP1 Easter Egg Hunt - Sutaz! 06.06.2012, 11:38:57     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
To je vopruz! Ked chces vyhrat britske auto, musis byt american... Aj tak mi behacky nikdy moc nesli.

Este by ma zaujimalo, preco sa sutaze nesmu zucastnit obyvatelia Floridy :) Ako poznam Ameriku, urcite ho za to niekto sudne napadne :)
simon simon   | Pecka 05.06.2012, 22:14:15     Odpovedať   edit   delete
Tak toto je super, skoro ako za starých čias Sword Questov.
DJ DJ   | RP1 Easter Egg Hunt - Sutaz! 05.06.2012, 21:38:28     Odpovedať   edit   delete
Tak si predstavte ze Ernest Cline vyhlasuje sutaz! Samozrejme ze na motivy knihy, teda v hladani Easter Egg prechadzanim starych hier.
Jedina nevyhoda je, ze podla pravidiel musia byt ucastnici z USA, toz mame smolu ;-(
Ako hlavnu cenu autor ponuka jeden zo svojich originalnych DeLoreanov (priloha 1)

Ale urcite to vyskusam ;-) Tak ako v knihe, ide o postupne otvorenie troch bran.
Pre pokorenie Prvej Brany je nutne prejst vyssie spominanu hru Stacks pre Atari 2600 (priloha 2 a 3), najst v nej ukryty QR kod, odfotit sa s nim pred obrazovkou a poslat ako prilohu na uvedeny email. Oskenovanim QR kodu ziskame pristup k druhej brane...

Tu je link na blizsie info o sutazi a pravidla: http://www.ernestcline.com/rp1contest/
Priloha Prílohy
dj_Delorean.jpg dj_Stacks-Silver_Artwork.jpg dj_Stacks-Silver_Box_Back.jpg
Laco Wolf Laco Wolf   | Kniha 03.06.2012, 14:15:10     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Hotovo... Normalne ma mrzi, ze som to docital tak rychlo, ale nedalo sa mi odtrhnut :( Teraz by som si najradsej odmazal posledny den a zacal odznova.
Laco Wolf Laco Wolf   | Kniha 02.06.2012, 12:58:28     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Takuto skvele napisanu knizku som uz davno nedrzal v pazuroch. Rano som sa do nej pustil a uz som v polovicke :) Zatial parada.
Laco Wolf Laco Wolf   | Kniha 29.05.2012, 14:49:38     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Klokan:
Kolega ju prave docital a co nevidiet mi ju pozicia, tak sa potom vyjadrim tiez.

Inac ked uz hovorime o hre Zork. Viete, ze existuje seria Ultizurk? Ako nazov napoveda, je to taky mix Zork a Ultimy. Celkom sranda.
Klokan Klokan   | Kniha 28.05.2012, 15:24:05     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Tak,dneska som konecne ju docital a musim tu zhrnut par (4) veci:
1)Jedna sa skutocne o velmi kvalitnu knihu s dobrym nametom a atmosferou
2)Nespomínajú sa tam len hry,ale aj pocitace(Apple I,II) ale aj knihy,filmy,casopisy.....
3)Je tam mnozstvo informacii,ktorými si mozeme doplnit znalosti
4)E.C velmi dobre sformoval svet a ekonomiku

Tuto knihu mozem doporucit vsetkym,krorý majú radi časy minulé a chcú zažiť nejaké to vzrúšo.
DJ DJ   | Kniha 25.04.2012, 20:28:36     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Jiří Š.:
Vsak prave preto by si si mohol doplnit znalosti ;-)
Aj co sa tyka citatelnosti, ide urcite o vybornu knihu, pre "neznalych" to je skvele citanie, pricom vsetky okazy a technicke informacie mozu brat ako sucast sci-fi temy. A inac komiksy su tu tiez spominane.
V clanku som sa venoval iba odkazom na stare hry, ale kniha samozrejme nie je len o tom. Odohrava sa v roku 2044 a velmi zaujimavo a logicky je tam nacrtnuty problem svetovej energetickej krizy, politicka situacia, vztahy ludi vo VR a podobne.

O seriali BBT som netusil a na youtube som si prave pozrel scenu s hranim Zorka, dik za tip ;-)
Jiří Š. Jiří Š.   | Kniha 25.04.2012, 14:11:51     Odpovedať   edit   delete
Skvělý článek. Škoda, že se autor nevěnoval hrám, které jsou mi bližší (tzn. spíše 90. léta), takhle bych se asi při čtení knihy příliš nechytal. Shodou okolností jsem dneska četl na Aktualne.cz článek o komiksu, kde se zmiňují, že jedním z kanálů, který pomáhá vnímat komiks jako seriózní umění jsou seriály (zvláště ty geekovské), což ale platí i o hrách. Co se týče starších her tak jsou jednoznačnými propagátory IT Crowd a (jeho nepřiznaný remake;-) The Big Bang Theory. Hrdinové nosí trička s 8bitovými hrami, plakáty jim visí všude okolo, sbírají stará videoherní zařízení i počítače... a nebo jako Sheldon v BBT paří Zorka I namísto tradičního WoW. ;-)

Odkaz na článek: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=741706

Dodatek: A frontman mé milované kapely Radiohead (Thom Yorke) jednu dobu také rád nosil tričko ATARI. Důkaz:
http://4.bp.blogspot.com/-nHXED9WX9eI/TaM9ekV0F_I/AAAAAAAABYE/LYRkrrsBI28/s1600/thom145us4.jpg
 zobrazených: 39 [ 1-39/39 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
Clock Tower, 26.09.2022
RoboCop 2, 09.05.2022
Ztracený ostrov, 01.05.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1271
 Prílohy :: 8234
 Komentáre :: 7780
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox