Golden Axe - porovnanie verzií

 
DJ OldGames
Discussion | « Back to Topics  

Theme   Golden Axe - porovnanie verzií

created by: dj, 09.09.2012, 12:12
modified by: dj, 10.09.2012, 18:00
Golden Axe, legendárna automatová hack & slash arkáda, ktorá bola vo svojej dobe portovaná takmer na všetky domáce konzoly a počítače. V tomto porovnávacom článku sa detailne pozriem na rozdiely medzi jednotlivými verziami, čo sa týka grafiky, zvukov a hrateľnosti. Na úvod však ešte niekoľko všeobecných faktov z histórie...
Golden Axe je hack & slash arkáda s postranným scrollingom, pre hracie automaty SEGA System 16-B. Golden Axe vytvoril japonský dizajnér Makoto Uchida, známy svojou predchádzajúcou hrou Altered Beast. Zároveň s vydaním automatov boli distribuované aj verzie pre domáce konzoly Sega Mega Drive a Master System. Neskôr boli vytvorené aj porty pre väčšinu domácich platforiem (16-bit aj 8-bit).
 
Príbeh
Golden Axe sa odohráva vo fiktívnej fantasy krajine Yuria. Jedného dňa vtrhne do kráľovstva zlý Death Adder so svojou armádou a unesie Kráľa s jeho dcérou. Uväzní ich na svojom hrade a odtiaľ sa vyhráža, že ich pripraví o život a taktiež zničí aj zlatú sekeru - Golden Axe - magický symbol Yurie, pokiaľ ho obyvatelia nepríjmu ako právoplatného vládcu krajiny.
Na záchranu kráľovskej rodiny sa podujmú traja hrdinovia, z ktorých každý má aj osobný motív pomstiť sa Death Adderovi. Prvým je barbar Ax Battler, bojujúci obrovským dvojručným mečom, ktorému Death Adder zavraždil matku. Druhým je trpaslík menom Gilius Thunderhead, malý bojovník s dvojsečnou sekerou a rohatou prilbicou na hlave, ktorý prišiel o svojho brata - dvojča, zabili ho vojaci Death Addera. Poslednou hrdinkou je amazonka Tyris Flare, bojovníčka s mečom, ktorej Death Adder zabil oboch rodičov.
 
Makoto Uchida sa pri tvorbe hry inšpiroval akčnými filmami o Barbarovi Conanovi a ich fantasy svetom. Množstvo zvukov, ako výkriky nepriateľov a postáv, autori priamo nasamplovali z filmu Conan The Barbarian a Rambo: First Blood. Uchida plánoval ako svoju ďalšiu hru vytvoriť RPG, niečo ako Dragon Quest, avšak SEGA trvala na ďalšej akčnej hre a tak vznikla Golden Axe.
Do hry sa mu však podarilo zapracovať niekoľko RPG prvkov, v prvom rade to bola možnosť vybrať si z troch postáv, pričom každá používala inú zbraň a mala odlišný špeciálny útok aj niektoré svoje parametre. Ďalším takýmto prvkom bola mágia. Každá postava používala odlišný typ mágie: Tyris ohnivú mágiu, Gilius mágiu vzduchu - bleskov a Ax Battler mágiu zeme. Navyše každý typ mágie bol rozdelený do niekoľkých úrovní, pričom najviac (a zároveň najsilnejšie) ich mala Tyris s počtom 6, Ax battler mal 4 a Gilius 3 úrovne. Mágia sa doplňovala zbieraním modrých fľaštičiek, vypadávajúcich z vriec malých modrých škriatkov a po jednom použití sa celá minula.
 
Okrem bojovania vlastnými rukami mohli postavy aj nepriatelia využívať tri druhy osedlateľných príšer (nazvané Bizarrians). Jedna z príšer - zobákovitá Cockatrice (tu nazvaná ako Chicken-Leg) sa vyskytovala ako nepriateľ už v hre Altered Beast, v Golden Axe dostala navyše žlté pruhy a sedlo. Dá sa s ňou útočiť na blízko úderom chvosta, pričom sa vždy otočí do opačnej strany. Ďalším je modrý drak útočiaci plameňom s väčším dosahom a nakoniec červený drak schopný vypľuť ohnivú guľu letiacu cez celú obrazovku.
 
Ovládanie
Golden Axe je na rozdiel od Altered Best hrou v Izometrickom pohľade a postavy sa teda môžu pohybovať po zemi v štyroch smeroch. Na ovládanie teda boli použité okrem smerového ovládača (joystick) aj ďalšie tri tlačidlá. Jedno pre útok, druhé pre výskok a tretie na vyvolanie mágie.
Okrem chôdze mohli postavy aj bežať, čo sa robilo dvojitým stlačením smerovej klávesy. Ďalšími špeciálnymi pohybmi sú:
  • Bodyček - stlačením útoku pri behu, tento má každá postava inak animovaný - Ax Battler úder plecom, Gilius úder hlavou a Tyris kop nohou vo výskoku
  • Sek s otočkou vzad - stlačením útoku a výskoku súčasne, Tyris a Ax zasiahnu takto nepriateľa za sebou, Gilius urobí efektný kotrmelec vzad s úderom
  • Vysoký výskok - stlačenie výskoku pri behu
  • Zabitie na jeden úder - stlačením výskoku pri behu a následným stlačením útoku postava namieri zbraň kolmo dole a pokiaľ zasiahne akéhokoľvek nepriateľa (okrem Bosov) je ihneď mŕtvy. Takto zasiahnuť nepriateľa je dosť ťažké, pokiaľ sa pohybuje. V PC verzii mi toto však nefungovalo...
Verzie hry Golden Axe

Arcade, Sega System 16-B (1989)

Arcade - Select Player Arcade - Gameplay 1 Arcade - Stage 1 Boss
 
Grafika: 320x224 bodov, 4096 farieb
Pôvodná verzia pre hracie automaty, má samozrejme najkrajšiu grafiku aj zvuky. Každá postavička je pekne animovaná vrátane množstva sprajtov pre nepriateľov a osedlateľné príšery. Pre Tyris Flare má všetkých 6 úrovní ohnivej mágie svoju vlastnú celoobrazovkovú animáciu. Pozadia majú viacúrovňový paralaxný scrolling, animovaná je napríklad aj voda v popredí, letiace oblaky, pierka a mnoho drobných detailov. Trpaslík Glilius Thunderhead má sekeru zlatej farby. Oproti neskorším verziám tu ostávajú zabitý nepriatelia stále na obrazovke, v odtieňoch sivej farby.
Pri výbere hrdinov na úvodnej obrazovke pre dvoch hráčov sú skupinky postáv otočené zrkadlovo, čo na žiadnom porte už nenájdeme.
Intro v tejto verzii predstavujú 4 statické obrázky, troch hrdinov s textami o smrti ich blízkych a Death Addera. Podstatnú časť príbehu sa hráč dozvedá hneď na začiatku, kedy prichádza smrteľne zranený vojak Alex a povie hrdinovi o únose Kráľa a princeznej.
Gameplay: nepriatelia sú naprogramovaný veľmi inteligentne, využívajú všetky špeciálne údery a príšery (okrem mágie) ako hráč a preto je hra v single-playeri dosť ťažká. Celkovo je hra rozdelená na päť oblastí - cesta do Turtle Village, Turtle Village 1 (denina na chrbte obrovskej korytnačky), Turtle Village 2, cesta na chrbte obrovského orla a nakoniec sídlo Death Addera. Medzi týmito oblasťami sú "odpočívadlá", kde postavy pri ohníku môžu nabrať sily a zároveň je na mape sveta znázornený ich postup s popisom situácie.
Záverečný boss Death Adder v tejto verzii povstáva z hromady mŕtvych tiel do ktorej lezú živé hady. Na pozadí sú dva tróny nad ktorými visia na reťaziach za nohy zavesení Kráľ a jeho dcéra. Death Adder pri súboji používa aj mágiu. Po jeho zabití mu z ruky vypadne zlatá sekera a zasekne sa do ležiaceho tela v krvavej animácii. Nasleduje krátky rozhovor s kráľovskou rodinou a hra šťasne končí...
V samotnom závere však môžeme ešte vidieť vtipný dodatok: herňu s automatmi SEGA, kde sa nad hrou s nápisom Great Axe skláňajú tri deti. Z tohto automatu po výbuchu povyskakujú všetky herné postavičky a začnú vystrašené deti naháňať von z herne po ulici mesta.
 

SEGA Mega Drive / Genesis (1989)

Mega Drive - Select Player Mega Drive - Gameplay 1 Mega Drive - Stage 1 Boss
 
Grafika: 320x224 bodov, 256 farieb
Port pre domáce konzoly Sega Mega Drive obsahuje množstvo zmien. Grafika aj zvuky sa samozrejme museli prispôsobiť možnostiam konzoly. Autori tejto verzie si však zvolili ťažší spôsob a väčšinu pozadí nanovo prekreslili v nižšim počte farieb a detailov a vznikol tak veľmi kvalitný port. Z pôvodných animácií a sprajtov však bolo množstvo odstránených, napríklad chýbajú animácie osedlaných príšer pri skoku, alebo rôzne animácie pre 6 úrovní mágie Tyris Flare, z ktorých ostala už iba jedna (hlava draka). Tiež bolo odstránených viacero in-game cutscén ako hneď úvodná pasáž so zraneným vojakom Alexom.
Gameplay: je v princípe rovnaký ako pri Arcade verzii až na záver, kde je pridaná jedna celá nová úroveň.
Pri záverečnom súboji prichádza Death Adder na scénu tentokrát dverami na pozadí. Death Adder na rozdiel od Arcade verzie nepoužíva mágiu. Po jeho zničení a zachránení visiaceho Kráľa s dcérou hrdinovia pokračujú dverami do ďalšej úrovne. V nej sa stretnú s množstvom kostier, bronzových sôch, dvojicou žltých rytierov a záverečným bossom menom Death Bringer, ktorý v poslednej miestnosti vstáva z trónu. Je to rovnaká postava ako Death Bringer akurát v zelenej farbe s fialovým brnením. Death Bringer už používa aj mágiu, vždy keď sa mu podarí hrdinu zraziť na zem. Jeho zabitím hra končí, hrdinovia sa vracajú dverami ku Kráľovi, ktorý im vysloví neskonalú vďaku v mene obyvateľov celej krajiny. Nasleduje dlhé predstavenie všetkých účinkujúcich postáv s ich menami a parametrami (výška, váha, sila útoku, pohyb) a na záver originálne titulky.
Táto posledná pridaná úroveň je však nad sily AI nepriateľov, dizajnéri tu vytvorili rôzne mostíky a plošiny nad priepasťou, do ktorej sa úbohé nepriateľské bytosti sami vrhajú. Nie je ťažké zhodiť tam aj oboch žltých rytierov. Jediným problémom tak okrem Death Bringera a jeho kostier je nepríjemný bug so scrollingom (prejavujúci sa hlavne v PC verzii) ktorý zabraňuje preskočeniu priepasti...
 

SEGA Master System (1989)

Master System - Select Player Master System - Gameplay 1 Master System - Stage 1 Boss Master System - Outro
 
Grafika: 256x192 bodov, 32 farieb
Verzia pre Master System je hodne odfláknutá. Grafika pozadia je síce nanovo prekreslená, paleta farieb je však zvolená dosť nešťastne a všetko, vrátane ohňa je tak v odtieňoch modrej. Animáciám chýba plynulosť a ovládanie dopadlo priam tragicky, hlavne kôli štandardnému dvojtlačítkovému SMS ovládaču. Autori tohto portu totiž použili jedno tlačítko pre útok, druhé pre výskok a ich súčasné stlačenie pre mágiu, takže v reáli hráč o ňu neustále nechtiac prichádza. Hudobne je na tom tento port dobre.
Gameplay: je podobný ako pri Arcade verzii, až na jednu výraznú zmenu, ktorou je zrušenie možnosti hrať za viacero postáv. Z pôvodnej trojice zostal iba Ax Battler, premenovaný na Tarika a namiesto úvodného výberu postáv je tu možnosť zvoliť si z troch druhov mágie. Hra končí porážkou Death Addera, ktorý je v tejto verzii ako Titán ktorý ukradol legendárnu zlatú sekeru od boha hromu. Záverečné outro sprostredkovávajú tri zdigitalizované obrázky (nápadne pripomínajúce filmového Barbara Conana) a dozvedáme sa v ňom, žeTarik so zlatou sekerou vyhral ešte mnoho bitiev, až sa nakoniec stal Kráľom a mocným vládcom.
 

PC DOS (1990)

PC DOS - Select Player PC DOS - Gameplay 1 PC DOS - Stage 1 Boss
 
Grafika: 320x200 bodov, 256 farieb (VGA)
Port pre PC s operačným systémom MS DOS dopadol výborne. Ide vpodstate o rovnakú verziu ako pre Sega Mega Drive s drobným rozdielom v menšej výške aj šírke obrazu a jemne odlišnej palete farieb. Zmenili sa portréty postáv vedľa ukazovateľa zdravia a tiež zobrazenie stavu mágie, ktoré je jednoduchšie a bez čísel. Zvuky a hudba sú v rámci možností PC - speaker/adlib/sound blaster. Hru je možné spustiť aj v horších grafických módoch pre karty Hercules/CGA/EGA.
Gameplay: je rovnaký ako pri Sega Mega Drive. Nepodarilo sa mi však urobiť špeciálne zabitie jedným úderom (vysoký skok s rozbehom a útok), je teda možné, že v tejto verzii implementované nebolo, ale nie som si tým istý. Taktiež tu chýba záverečné predstavenie všetkých postáv a titulky ako v MD porte.

Amiga (1990)

Amiga - Select Player Amiga - Gameplay 1 Amiga - Stage 1 Boss
 
Grafika: 320x200 bodov, 64 farieb
Verzia pre Amigu je portom priamo z Arcade automatu, prispôsobeným možnostiam jej hardwaru. V prvom rade to je drastická zmena palety farieb na 64, avšak autori k tomu pristupovali s citom a stále to vyzerá dobre. Dokonca aj plynulé farebné zmeny palety, známe z Arcade verzie tu ostali. Pozadia prišli o druhú paralaxnú rovinu, a animácie sú taktiež o niečo chudobnejšie. Zvuková stránka tejto verzie je na vysokej úrovni, za čo môže určite aj fakt, že sa jej chopil David Whittaker.
Gameplay: hra je rovnaká ako pôvodná Arcade verzia aj so záverečným outrom v herni SEGA.
 

Atari ST (1990)

Atari ST - Select Player Atari ST - Gameplay 1 Atari ST - Stage 1 Boss
 
Grafika: 320x200 bodov, 16 farieb
Port pre Atari ST je rovnaký ako Amiga verzia a mal ho na starosti ten istý tím, samozrejme s prihliadnutím na možnosti tohto počítača. Na grafike ako takej sa zmenila predovšetkým paleta farieb a je až neuveriteľné ako kvalitne ju dokázali autori navrhnúť, keď aj v 16 farbách vyzerá stále dobre. Hracia obrazovka sa však rapídne zmenšila a odohráva sa v okne 320x128 bodov. Autori si tu pomohli a v hornej aj dolnej časti tak máme niečo ako HUD. Farebné zmeny palety však pochopiteľne zmizli a tá ostáva po celú dobu rovnaká.
Gameplay: hra je rovnaká ako pôvodná Arcade verzia aj so záverečným outrom v herni SEGA.
 

PC Engine / TurboGrafx CD (1990)

PC Engine - Select Player PC Engine - Intro PC Engine - Gameplay 1 PC Engine - Stage 1 Boss
 
Grafika: 256x224 bodov, 16 farieb?
Port pre Japonskú konzolu PC Engine od firmy Telenet Japan nepatrí medzi tie najvydarenejšie. Ide o verziu vydanú na CD a autori to využili na obohatenie obsahu. Nachádza sa tu intro, outro a množstvo cutscén nakreslených a ozvučených v klasickom japonskom anime štýle, dokonca pre každú z 3 postáv zvlášť. Hudba je nie veľmi podareným remixom pôvodných skladieb z automatu, uložených vo formáte CD Audio. Tento port neobsahuje multiplayer. Grafika hry samotnej je zobrazovaná v zmenšenom okne 256x160 bodov.
Gameplay: hra je podobná ako pri Arcade verzii s rovnakými úrovňami. Záverečnú scénu s herňou SEGA a automatom Great Axe však neobsahuje.
 
 
Ďalšie porty na 8-bity a handheld sú urobené v rámci možností daných platforiem. Okrem vytípania obrázkov som ich nehral, preto o nich iba stručne, ak máte s nimi vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne v diskusii pod článkom...

Amstrad CPC (1990)

Amstrad CPC - Select Player Amstrad CPC - Gameplay 1 Amstrad CPC - Stage 1 Boss
 
Grafika: 160x200 bodov (šírka zdvojená na 320), 16 farieb
Reálne sa grafika zobrazuje v oblasti 256x192 bodov.
 

Commodore 64 (1990)

Commodore 64 - Select Player Commodore 64 - Gameplay 1 Commodore 64 - Stage 1 Boss
 
Grafika: 160x200 bodov (šírka zdvojená na 320), 16 farieb
Gameplay: Táto verzia obsahuje iba singleplayer mód pre jedného hráča.

ZX Spectrum (1990)

ZX Spectrum - Select Player ZX Spectrum - Gameplay 1 ZX Spectrum - Stage 1
 
Grafika: 256x192 bodov
 

WonderSwan Color (2002)

WonderSwan - Select Player WonderSwan - Gameplay 1 WonderSwan - Blue Dragon
 
Grafika: 224x144 bodov, 241 farieb
 

PlayStation 2 (2003) - Remake

Golden Axe - PlayStation 2

 

Pri tejto verzii nejde o port, ale plnohodnotný remake. Bol vytvorený v rámci série SEGA AGES 2500, v ktorej išlo o prerábky starých automatoviek do 3D.
Podobne ako aj ďalšie remaky z tejto série nie je veľmi vydarený. Tretí rozmer v malom počte polygónov hre na kráse nepridal, 3D pozadia vyzerajú skôr horšie ako pôvodné 2D. Problémová bola tiež hrateľnosť - výbuch po každom údere zbraňou bol síce na prvý pohľad efektný ale pri samotnej hre to otravovalo.
 
 
Zdoje
  • Wikipedia
  • YouTube
  • http://www.hardcoregaming101.net

 

Ďalšie články o hrách zo série "porovnanie verzií"
 
Games (1)


Comments: 20
Sort by
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   | Soundtrack 26.05.2014, 18:01:18     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Laco Wolf:
Mne sa zda tiez, ze pokial autor hudby zacal s tvorobu na 16 bit tak je to kvalitne, ak robil na 8-bite a este robil hudub pre obe platformy, tak sa vyhral s 8-bit a ten 16 bit tak nejak dal.
Ale mozno je to len moje zdanie, ja teda nemam az taky prehlad, ale trebars David Whittaker, Chris Hülsbeck aspon pre mna su cisto 16-bitovy composeri, zatial co od Fuku som tusim ani ine nez 8-bitove nepocul a ak aj mal nejake 16-bitove tak neverim, ze prekonal svoje ZX spectrum hudby.
Laco Wolf Laco Wolf   | Soundtrack 26.05.2014, 17:35:27     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Tomas Dzamko:
V podstate sa to tak da povedat, ale plati to len obcas a vacsinou pri konverziach. Exkluzivne 16-bitove tituly su samozrejme hudobne niekde inde.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   | Soundtrack 26.05.2014, 11:20:51     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Laco Wolf:
Ono je to aj o tej vyzve a sutazivosti, ktora vtedy bola na 8-bitoch. Vytvorit kvalitnu hudbu s moznostami 8-bitov bolo naozaj umenie a autori sa tym mohli pochvalit. Na 16-bite boli vacsie moznosti a hudba sa tam robila ovela jednoduchsie, zrejme preto to uz nebol pre autorov taky challenge a snazili sa len vytvorit akusi standardnu hudbu. To je taky moj nazor, ktory som nadobudol aj z prednasky Frantiska Fuku o pocitacovej hudbe (inak vyborna prednaska odporucam).
Laco Wolf Laco Wolf   | Soundtrack 26.05.2014, 09:48:06     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Swampy:
Tak toto je jedna parada! Diky moc. Doteraz som nazivo pocul len SID 8580 a Amigu. Musim povedat, ze najviac sa mi paci hudba z C64 a prekvapivo zo Spectra. Tvorcovia fakt vydolovali z ich chipov co sa dalo a je to pocut. Naopak 16-bity su velkym sklamanim (Amiga ma dobre znejuce sample, ale hudobnik to odflakol a AtariST znie vyslovene strasne) a SoundBlaster, ktory stal vo svojej dobe neskutocne prachy radsej ani nekomentujem. Este raz diky :)
Swampy Swampy   | Soundtrack 22.05.2014, 23:44:37     Reply   edit  delete 
...tato hra mi neda pokoj :) Po umornom boji sa mi podarilo vytvorit soundtrack k tejto hre pre skoro vsetky domace pocitace.
Vynechal som originalnu arcade verziu, konzoly a z pocitacov Amstrad CPC, ktory zial este stale nemam.

Ak niekoho zaujima aky je rozdiel medzi SID 6581 a 8580 tak sa to dozvie tu :)

http://www.youtube.com/watch?v=LBIx-b-sjGQ
S.F. S.F.   | 8 bit 04.12.2012, 09:25:22     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Tomas Dzamko:
Aj C64 rovnako ako ZX Spectrum trpel atributovou grafikou. Skuste si zahrat Dizzy 1 na C64. Rozdiely tam vsak su.
C64 ma dedikovany graficky cip znamy ako VIC II. Tento cip nema vlastnu video pamat, preto je zdielana so system ram.
Ma niekolko vrstiev. Nas zaujima color ram. Tam sa uklada informacia o farbe pixela. Z dovodu setrenia pamate sa vytovrili tzv. atributy, ako uz bolo spomenute su to stvorce alebo obdlzniky o pevnej velkosti povedzme 8x8 pixelov. Cela obrazovka bola v mriezke pricom jeden stvorec mohol mat 2 farby - pozadie a popredie. Tato architektura drasticka znizila pamatove naroky ale akonahle sa priblizil na miesto atributu pixel, ktory mal inu farbu, zmenil sa cely stvorec, atribut.
Obrovska vyhoda VIC II oproti ZX Spectrum cipu, myslim ze sa volal ULA, tkvie v moznosti znizovat rozlisenia obrazovky a presuvat video ram do color ram. Takto fungovali aj 8-bitove Atari. Ma to za nasledok znizenie rozlisenia na 160x200 a nasledny dubbling a zmensenie color ram atributov, mam taky pocit ze na 4x2 pri 4 farbach. Tieto dva zakladne mody sa na C64 volaju Hi-color a Multi-color. Neskor, v podstate az na konci ery C64 sa prislo na rozne triky s registrami VIC II a podarilo sa zobrazit vsetky dostupene farby v ramci atributu - format FLI a jeho derivacie (Intro screen Prince of Persia). Alebo pouzit trik interlaced - napr. Crazy Cars III - na opticke zjemnenie rozlisenia, na LCD paneloch mi to vsak nefunguje.
Este jedna poznamka. Najvacsi rozdiel v spracovani animacii C64 vs Spectrum sa ukryva tiez v cipe VIC II. Su to sprajty. Male obrazky kontrolovane grafickym cipom, nie procesorom. Maju nezavyslu video ram a nekoliduju s atributmi v color ram. Ako vsetci vieme C64 ma extremne pomaly procasor. Tym ze animaciu architekti presunuli do dedikovaneho cipu, odlahcili hlavny procesor a ten sa mohol venovat len pozadiu popripade animacii, ktore neboli riadene VIC II. C64 hardverovo "akceleroval" 8 sprajtov. Iny pripad je pri 3D a hi-res grafike. Tam C64 vdaka pomalemu procesoru proti Spectru prehrava na plnej ciare. Porovnaj Great Escape (1987 Ocean).
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  02.11.2012, 14:27:24     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Maros S:
Ano to je presne o tom obmedzeni 2 farieb, takze ked mas postavicku co ma 4 farby, tak jej na pozadi ktore nie je cierne koliduju farby. Postavicka zdiela farbu pozadia. Krasne je to vidiet napr. v tomto videu:

http://www.youtube.com/watch?v=EMXp-xEcycc

Aby tento efekt nenastaval, tak hry boli bud kompletne monochromaticke, alebo mali minimalne monochromaticku postavicku (Exolon - ale aj tu je to vidiet obcas)
Maros S Maros S   |  02.11.2012, 14:10:23     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Tomas Dzamko:
Super, teraz si to vysvetlil pekne "polopate" takze to jasne pochopil aj taky noob ako ja. Takze vlastne iba 7 farieb dvojakej tmavosti (svetlosti).

Sa mi teraz nieco vynara v pamati s tym prefarbovanim pixelov podla pozadia ze tymto tusim trpel Turrican na ZX.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  02.11.2012, 11:19:43     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Maros S:
No ked si pozorne pozries ten moj post tak uvidis dve podstatne veci, ktore to sposobuju:
1) 16 farieb vs 15 farieb kde je to ale cierna + 7 farieb v dvoch odtienoch. Cize je rozdiel ci mas 7 farieb a 2 brightness levely alebo 16 roznych farieb k dispozicii.

2) Ta najpodstatnejsia vec je, ze ZX vedelo na 8x8 pixelov zobrazit 2 farby, C64 az 4 farby. Na ZX tych 8x8 pixelov zdielalo 1 farbu popredia a 1 pozadia, takze tam vznikali presne tie problemy, ked sa ti pri animacii cast postavicky farbila podla pozadia v nejakych pixeloch a ina cast podla pozadia v inych pixeloch.

Preto boli casto pouzivane 2 farby na ZX aby toto nevznikalo = mrte vela monochromatickych hier (alebo fake farebnych, napr. ciernomodra, ciernozlta,..)
Maros S Maros S   |  02.11.2012, 09:20:03     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Tomas Dzamko:
Tomas v com bol potom problem ZX, ved prakticky absolutne ziadna hra nevyuzivala ani zdaleka take farebne kombinacie. Toto mi pride dost divne, mal som spoluziaka co mal ZX a videl som (aj hral) vela roznych hier ale v podstate ani jedna jedina sa graficky nedala porovnat s C64. Papierovo to pritom vyzera ze by to tak v pohode malo byt.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  02.11.2012, 00:18:16     Reply   edit  delete 
Fakty:
ZX Spectrum - 7 farieb kazda 2 odtiene + cierna cize spolu 15, v oblasti 8x8 pixelov sa shareovala jedna foreground color a jedna background color. Rozlisko 256x192
C64 - 16 farieb, v oblasti 8x8 pixelov sa dali pozuit 4 farby (multicolor - pouzivala vacsina hier). Rozlisko 160x200.

Ak mal C64 vyblednutu paletu, tak ZX malo 99% hier monochromatickych (ano aj zltocierna, modrocierna a pod. su pre mna monochromaticke).
Maros S Maros S   |  01.11.2012, 23:42:08     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Laco Wolf:
No presne tak co sa pamatam tak C64 stal dvojnasobok ceny ZX... no ale tvrdit ze ZX ma lepsiu paletu farieb... hmmmmmm.

A ano C64 je po vsetkych strankach lepsi (vykonnejsi - ovela viac farieb, viac RAM, ZVUK....) preto bol aj podstatne drahsi co je logicke.
Laco Wolf Laco Wolf   |  01.11.2012, 21:01:56     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from rasticsk:
A tak urciteee... C64 ma naozaj ovela horsiu paletu, preto je vacsina hier na ZX ciernobielych. Ale chapem, ze ZX je starsi (a asi aj lacnejsi) pocitac a preto je trosku neobjektivne ich porovnavat.
rasticsk rasticsk   |  01.11.2012, 20:35:03     Reply   edit  delete 
C64 je horsi od zx spectrum napriklad v hnusnej vyblednutej palete farieb,v pomalom procesore ktory nestiha v izometrickych hrach.
Maros S Maros S   | 8-bit C64 28.09.2012, 18:27:53     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from MickTheMage:
Ano, toto bol jeden z velkych plusov C64 oproti fakt ubohemu ZX. Nepodcenili zvuk, ale naopak mu venovali dolezitost, vyborny tah ktory len prispel k tomu ze C64 je po vsetkych strankach daleko lepsi pocitac nez bol ZX a to je objektivne konstatovanie. (nehovoriac o palete farieb, nativnej podpore joysticku....)
MickTheMage MickTheMage   | 8-bit C64 27.09.2012, 23:53:01     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Laco Wolf:
No myslim, ze tu sa nie je co cudovat. C64 je predsa znama kvalitou svojho zvukoveho cipu, pokial ma pamat neklame :) Okrem toho, pokial to ide, dodnes sa pouziva na tvorenie chiptune muziky.
Laco Wolf Laco Wolf   | 8-bit C64 27.09.2012, 23:29:29     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Maros S:
Este k tej C64 verzii. Prave som si na YT spravil dokladny resers hudieb pre viacere verzie GA a musim povedat, ze v ramci moznosti platformy ma podla mna prave C64 verzia najnamakanejsiu hudbu. Predci gokonca HW ovela dokonalejsi Megadrive a to je uz co povedat. Jeroen Tel je pan muzikant, citit to aj po kompozicnej stranke, krasne je pocut vsetky "nastroje" a celkovo ta hudba znie totalne famozne. Neuveritelne, co do tych 4 stop dokazal narvat.
http://www.youtube.com/view_play_list?annotation_id=annotation_259879&feature=iv&p=BEAD376D9D8C7E04&src_vid=zFoN1ZMmNUA

Laco Wolf Laco Wolf   | 8-bit C64 10.09.2012, 23:11:33     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Maros S:
Maros, musis si nastavit v quickstaroch model A500 (Kick 1.2) a spustit z ADF, co som prave dal na FTP. Prave som to testol a ide to. Skusal som volakedy aj PC verziu, ale na 386SX to bol pomaly a nehratelny shit. C64 verzia bola prva, co som skusal a vtedy sa mi zdala OK. Teraz by som ju asi nezvladol :) Arcade by som si niekedy rad vyskusal na naozajstnom automate...
DJ DJ   | Objav - Arcade verzia 10.09.2012, 21:01:18     Reply   edit  delete 
Necakal som ze by ma na Golden Axe mohlo nieco prekvapit a vcul...
Pustil som Arcade verziu a zazvonil telefon, tak som tam hned na zaciatku s trpaslikom iba tak stal, netusim ako dlho a ked som sa pohol, objavili sa tito dvaja cierny kosteni sudruhovia, obaja rychly ako blesk ;-)
Attachment Attachments
dj_0047.png dj_0049.png
Maros S Maros S   | 8-bit C64 10.09.2012, 19:21:05     Reply   edit  delete 
No za seba musim povedat ze zrovna verzia pe Commodore 64 je uplne hrozna a hratelnost je tam na bode mrazu.... vobec nestoji za straveny cas a patri rovno do odpadkov.

A Amiga verziu som nikdy nedokazal spustit, vzdy mi to na zaciatku zmagorilo grafiku a koniec a to som nad tym stravil dost casu tak neviem, skusal som viacero roznych ADF kopii z roznych zdrojov a nikdy nic.....
 shows: 20 [ 1-20/20 ]   «previous 0 next»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 support us
🍺 Buy me a beer
 search game by title
 search in magazines
 search everywhere
 last added games
 Tomb Raider II, 22.02.2024
 Joust, 24.11.2023
 Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
 Rampage, 23.09.2023
 Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
 Falcon, 03.05.2023
 Metal Gear, 18.10.2022
 Clock Tower, 26.09.2022
 RoboCop 2, 09.05.2022
 Ztracený ostrov, 01.05.2022
[ more games ]
 diskmags
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 stats
 Games :: 1271
 Extras :: 8235
 Comments :: 7766
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| DJ OldGames| Online Games | Magazines | Discussion forum | Game Galleries | Extras | PC Games | Sitemap | Links | Contacts |
| RSS-games | RSS-comments | RSS-discussion | RSS-magazines | RSS-extras | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox