OldGames rok 2014

 
DJ OldGames
Discussion | « Back to Topics  

Theme   OldGames rok 2014

created by: dj, 10.01.2015, 16:48
modified by: dj, 12.01.2015, 17:08
Ohliadnutie sa za rokom 2014 v znamení starých hier. Naozaj stručné zhrnutie toho, čo sa na stránkach oldgames.sk dialo počas uplynulého roka, o mojej mapovacej mánii, tak trochu aj o best of 2014 a jednom zatiaľ nedokončenom projekte...
Old Games

Na poli samotného hrania a prezentovania starých hier, obzvlášť niečoho unikátneho čo by tu na ďalšie desiatky rokov vyčnievalo z bežného priemeru (ako napríklad súťaž o prejdenie Vzbury Dónskych Rytierov v roku 2013) , sa toho za minulý rok z mojej strany bohužiaľ veľa neudialo. Napriek tomu som rád aj za tých zopár kúskov, ktoré sa mi podarilo napriek časovej tiesni zahrať.

Vrátenie sa takmer po dvoch rokoch (aspoň na čas) k hraniu, mapovaniu a denníku Dragonflight považujem za achievement hodný pripomenutia. K tomu sa viaže aj výroba interaktívnej mapy v spolupráci s Chetom z blogu cRPGAddict (dodal polohy niekoľkých dôležitých miest - POI), ktorý hru vtedy práve prešiel.

 

Dragonflight

 

Nebudem tu otravovať s číslami a klišoidným bilancovaním, preto spomeniem len jednu štatistiku a to počet starých hier zapísaných do databázy OldGames.sk v roku 2014 = 29 = nič moc. Ničmenej k už pridaným hrám sa od užívateľov dostalo do databázy veľké množstvo unikátnych materiálov ako sú kvalitne oskenované manuály, mapy, vlastné návody a recenzie.

 

Čo sa týka návštevnosti webu, tá sa oproti minulému obdobiu mierne znížila, čo malo za následok okrem nezanedbateľne nižšieho trafficu aj vyššiu stabilitu servera, takže už nám toľko nepadal :-)

 

Vo Vašich zbierkach starých hier som zaznamenal úctyhodný prírastok, za rok 2014 to je doslova niekoľko stoviek prehľadne zaradených a nafotených krabičiek, už tam s väčším počtom konečne nesvietim len ja ale aj ďalší z Vás, menovite: carHrozny, Miso (halo123), Klokan, MickTheMage, Richmond, Ringo, Wlkus.

 

So zaujímavých článkov urodivších sa na OldGames.sk v roku 2014 musím spomenúť predovšetkým skvelé rozhovory s Mariánom Ferkom a Pierre Gilhodesom za ktoré bol zodpovedný Jofree autor časopisu Bubliny venujúceho sa prevažne komixom. Obzvlášť výživná bola jeho spolupráca s Pierre Gilhodesom (duchovný otec a grafik série hier Goblins), ktorá naďalej trvá, v aktuálnom čísle Bublín jofree vydal Pierrov pôvodný komix predchádzajúci hre Gobliins preložený do angličtiny, čo mi pripomína aby som ho niekde na webe umiestnil.

 

The Prince Bouffon

 

Mapy

Moja kartograférska mánia sa prejavila naplno v roku 2014, keď som si konečne po rokoch naprogramoval jednoduchý editor využívajúci rozhranie Google Maps v3 a je tak možné po vytvorení patričných mapových podkladov vyrábať interaktívne mapy hier využívajúc túto technológiu. Rozhodol som sa že ak už sa takto do vytvárania nejakej mapy pustím, urobím projektu aj jednoduchú vlastnú stránku v rámci domény oldgames.sk, kde okrem máp prihodím aj ďalšie zoznamy a tabuľky, ktoré osobne pri hraní využívam. A vznikli tieto miniprojekty:

Každý z nich (okrem MM) umožňuje aj Vám, užívateľom oldgames.sk pridávať si a editovať miesta na mape. Stále mám v pláne z toho urobiť aj niečo viac, editor návodov, questov, naviazaných na mapy, vlastné užívateľské poznámky, ich zdieľanie a podobne, ale ako sa hovorí bude to "otázka času" ;-)

Upozorniť chcem hlavne na ten posledný projekt pre Grimrock II, ktorý som patlal ihneď po dohraní hry. Je to teda ten najaktuálnejší, obsahuje najviac značiek s vlastnými ikonami (1356) a zároveň ich vyhľadávač s možnosťou filtrovania cez kategórie, úrovne a užívateľov.

 

Dungeon Mapper

Okrem týchto projektov založených na Google Mapách sme nezaháľali ani pri využívaní Dungeon Mappera určeného pre klasické štvorčekované dungeony a vzniklo tam v roku 2014 niečo cez 100 máp. Okrem mojich výtvorov je to mapríklad pokus Tomasa Dzamka o obrovské mapy pre Fate: Gates of Dawn vrátane vonkajšej 120x120, Pyromancerove mapy hradu Killbragant pre hru Elvira: Mistress of the Dark, alebo Ringove pekne vyfarbené mapy misií pre Captive s detailnými poznámkami.

Aj keď je z mojej strany stále na editore čo zlepšovať, myslím si že už ide o použiteľný nástroj pre každého hráča dungeonov. A nielen dungeonov. Dobre sa mi tam tiež kreslili mapky pre adventúry, alebo iné typy hier ako Shadow of the Devil vrátane obrázkov všekých lokalít, Legend of Kyrandia a mapa bludiska Serpent's Grotto, Edna - prvá úroveň plošinovky, Indiana Jones 3 - Castle Brunwald.

 

Takže z mojej strany sa rok 2014 vo vzťahu k starým hrám niesol prevažne v znamení mapovania, což je možno divné, ale podobne ako pred 20 rokmi stále zábavné. Podobne ako Richmond v komentároch u Wizardry 3 sa môžem podpísať pod Chetov výrok. Vytváranie vlastnej mapy k dungeonu je vpodstate riešením jednej veľkej hádanky, je to neopísateľný pocit, keď sa Vám podarí nakresliť kompletnú mapu tak, ako to pri dizajnovaní hry navrhol jej autor.

 

New Games

Nikto z nás nežije iba minulosťou a nostalgiou preto viem, že podobne ako ja si občas radi zahráte aj niečo nové. Neviem čím to je, ale rok 2014 bol v tomto výnimočný, nepamätám sa že by som za posledných 15 rokov hral (a dohral) toľko aktuálne vydaných hier. Neodpustím si teda stručné zhrnutie z toho čo som si zahral a čo može byť aj takým doporučením pre tých čo majú rovnaký vkus ako ja.

 

Might & Magic X: Legacy - hneď na úvod roka vyšla táto pocta klasickým krokovacím dungeonom zo série Might & Magic s ťahovými súbojmi. Napriek svojim chybám som to Ubisoftu zhltol a zažil nejaký ten týždeň kvalitného hrania. Že som sa do toho zažral svedčí aj výroba interaktívnej mapy hry a ďalších pomôcok.

 

Wolfenstein: The New Order - hral som na doporučenie a neoľutoval. Po dlhých rokoch konečne poriadne FPS (ktoré síce nemusím ale občas zahrám) s kvalitnou hrateľnosťou pripomínajúcou tituly spred 15 rokov. Béčkový príbeh nijak nenarušuje dobrú akciu a pocit zo strieľania po nacistoch až do záveru. Navyše bonus v podobe levelu z klasického Wolfenstein 3D vrátane pôvodných sprajtov!

 

Alien: Isolation - ďalšie FPS čo sa mi dostalo do rúk, ničmenej tentoraz vytvérajúce atmosféru úplne inak, ako frenetickou akciou. Jeden nezničiteľný nepriateľ ovládaný AI a sem-tam skriptom, v hlavnej úlohe slabá žena, dcéra Ripleyovej, hodiny skrývania sa a zadržiavania dychu. Jedna z najlepších herných hudieb, ktorej sa spolu s grafikou a nevídaným spôsobom hrateľnosti darí budovať správnu hororovú atmosféru. Vynikajúca pocta prvému filmovému votrelcovi Ridleyho Scota. Pre každého fanúšika tohto filmu (ako som aj ja) jasné doporučenie, strach, stres a priposrané vypínanie hry v nočných hodinách zaručené.

 

Divinity: Original Sin - obrovské prekvapenie úspešného projektu z Kickstarteru. RPG Gameplay dovedená takmer do dokonalosti, perfektné taktické ťahové súboje, bohaté a vtipné rozhovory, príjemný svet. Pre mňa v súčasnej dobe až moc veľké. Nedohrané, dám si to znova po vydaní patchu a češtiny :-)

 

Wasteland 2 - ďalší úspešný Kicksterter, tentoraz od Briana Farga. Nachádzam tam presne to čo autor chcel a kôli čomu som ho podporil. Skvelé pokračovanie, ktoré dlhé roky plánoval a nakoniec sa mu ho s pomocou crowdfundingu podarilo zrealizovať. Pozor! V žiadnom prípade nejde o pokračovanie Falloutu, svet Wastelandu je nehostinný, občas krutý, často šialený a nepochopiteľný, hrateľnosť veľmi špecifická zakladajúca sa na pôvodnej hre, často zabugovaná. Momentálne si ju nechávam odležať a vrátim sa k nej keď "patchmi" dozreje.

 

Grimrock II - u mňa najlepšia hra roku 2014. To čo začalo komornou spomienkou na klasického Dungeon Mastera v prvom dieli, autori z Almost Human doviedli tentokrát do dokonalosti. Nejde o nič iné ako čistokrvnú hrateľnosť zamestnávajúcu všetky zmysly. Takto si predstavujem akčný dungeon a nechcem nič viac. O dôb Dungeon Mastera si mi žiadne RPG okrem Grimrocku neponúklo tie úžasné priestorové puzzle hádanky, ktorých riešenie okrem šedej kôry mozgovej vyžaduje zároveň rýchle reakcie a herný engine je na tom od základov postavený. Tvorba partie a piplanie sa s postavami je tu upozadené, do popredia sa dostáva hráč za klávesnicou, Roleplay v tomto dungeone nehľadajte. Zbytočný príbeh je tentokrát geniálne umiestnený na vedľajšiu koľaj, do rúk Dungeon Mastera - pána jaskyne ktorý pre nás túto hru na ostrove pripravil. Samostatnou kapitolou je aj vynikajúci záver, ktorý drtivá vačšina dungeonov odflákla, vrátane prvého Grimrocku, k tomu skutočnému som sa dostal až o pár dní neskôr po prejdení.

Je to hra čo ma prinútila posedieť si do skorých ranných hodín pri počítači, skúšať možnosti, opakovať a trénovať a nielen to. Niektoré puzzle som riešil dokonca mimo PC a to už je čo povedať. Prispel k tomu samozrejme aj fakt že som to hral v deň vydania a niečo ako hľadanie riešenia na webe neexistovalo, k niektorým veciam sme sa prepracovávali spolu s malou komunitou podobne postihnutých a bolo na tom niečo nostalgicky staroherne unikátne. Howgh.

 

Vaše tipy a odporúčania uvítam samozrejme v komentároch.

 

Eye of the Beholder topbar minigame

 

EOB topbar minigame

 

Niečo čo som chcel stihnúť ešte pred vianocami, vzdať hold (už znova, je to proste srdcovka) dungeonu Eye of the Beholder a pripraviť Vám na OldGames.sk novoročné prekvapenie. Ide o minihru ktorá bude súčasťou hornej lišty stránky. Celé je to spískané v javascripte, grafika priamo z pôvodnej hry. Hrateľnosťou a dizajnom z toho plánujem urobiť niečo ako kombináciu starých dungeonovských prvkov s hrou lemmings. Snaď sa mi to teda podarí v priebehu roka, zatiaľ po kliknutí ochutnávka niekoľkých interaktívnych prvkov a umelej demencie príšer.

 

Games (0)


Comments: 30
Sort by
Juraj Juraj   | Všetko dobré 28.01.2015, 12:42:12     Reply   edit  delete 
Tak DJ, prajem všetko dobré do roku 2015 (áno viem ,že je koniec januára). Ďalšie nové staré hry, články, skeny a tiež som zvedavý na tú EoB minihru. A ak herný boh dá, dokončím denník hráča k Dungeon Master 2 :)
Ondrej Ondrej   |  23.01.2015, 09:41:02     Reply   edit  delete 
Díky moc DJ, za tento super web, ktery nema a nikdy nebude mit konkurence ! ! :-))
Karol Karol   |  21.01.2015, 19:01:14     Reply   edit  delete 
a ja sa teším až DJ dokončí EotB topbar minigame... zatiaľ mi ani kľúčik nepasoval ... ale aj tak som sa zabavil
MickTheMage MickTheMage   |  21.01.2015, 18:24:04     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Tomas Dzamko:
Tomu "zasadeniu hry do tej oblasti s upirmi a pod." sa hovori "slovansky" folklor :), co je do dnesnych dni celkom exotika (obzvlast ked zoberieme do uvahy, ze QfG4 je vlastne americka hra). A naozaj QfG4 mala vybornu atmosferu.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  21.01.2015, 12:53:24     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Yan:
Ja stale vidim problem v technickom spracovani. Ten Moebius nemal vobec zlu myslienku a pribeh. Ale ked mi to slo 5 fps v noci s reflekciami od aut na ulici, ked sa mi pri pustani hry zobrazuje defaultne konfiguracne okno Unity a animacie su horsie nez v Daikatane, tak je to problem. Nehram hry kvoli grafike, ale proste ked sa ta hra animuje trhane, nepresne tak je to zle. Ked stara hra animovala 4 pixle a urobili to dobre, tak si ludske oko zvysok "doplnilo" a sedelo to. Tu proste postavy skacu mimo priestor ako chcu.

Proste myslim si, ze by mala zmenit produkciu a najst na to lepsi tim.
Yan Yan   |  21.01.2015, 12:14:29     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Tomas Dzamko:
Jane Jensen by se dle mně na ty hry měla už vybodnout. A to říkám jako velký fanoušek její práce z 90. let. Trilogie Knightova nemá dodnes obdoby ba ani konkurenta. Grey Matter ušlo, ale na Jensen to bylo pod její možnosti. Moebius byl jeden velký průser. Doufám, že Knighta nechá spát, jinak se obávám nejhoršího.
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  21.01.2015, 11:51:16     Reply   edit  delete 
Pre mna atmosferou asi najlepsia hra bola Quest for Glory 1. Co som sa ja tej hry nahral, nemal som navod takze som musel hladat riesenia fakt dlho niekedy. A to prechadzanie tou krajinou v noci a pod. to bola naozaj zabava. Skvele umelecke dielo od grafiky cez hudbu az po pribeh. Aj QfG 4 mala vybornu atmosferu, dokonca sa mi pacilo aj to zasadenie hry do tej oblasti s upirmi a pod. akurat bugy mi to vtedy hodne kazili skoda. Z RPG mi najatmosferickejsi prisiel Albion a potom Baldur's Gate ked som si ho pustil na surrounde to bol naozaj zazitok.

Inak co sa tyka roku 2014 aby som bol k teme, tak som toho moc nenahral ale zase som hral kvalitne kusky.
Fate: Gates of Dawn je naozaj pecka, ale je to obrovske ako krava, mam to savnute na disku a asi to budem hrat az do konca zivota mam pocit:-))) Ak niekto ma naozaj cas a hral amigacke hry alebo ho bavili hry ako Wizardry a vydrzi ten uvod a zvykanie si na ovladanie tak sa mu ta hra odvdaci.
Divinity: Original Sin som dohral na najtazsej obtiaznosti, je to podla mna najlepsie RPG minuleho roku. Sice som nehral Wasteland 2 ani Grimrock 2, ale podla reakcii ludii a opisu tych hier si myslim, ze prave toto Divinity bolo najlepsie RPG za minuly rok.
Moebius: Empire Rising bola ocakavana adventura od Jane Jensen. Ked sa nad tym zamyslim teraz tak to nebolo nic uchvatne ale asi je to tym ocakavanim. Viac sa mi pacila Grey Matter co urobila predtym. Kazdopadne prva polka hry je naozaj skvela a cloveka vtiahne dobre. Ta druha polka je uz taka rozpacita a mohlo byt lepsie. Nepaci sa mi moc technicka stranka hry, myslim ze keby za tym nebola Jane tak je to sedy priemer az podpriemer. Kazdopadne oplati sa zahrat a podporit Jane ktora uz chysta dalsie adventurky.


Ringo Ringo   | 2014 21.01.2015, 07:09:19     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Karol:
Já mám třeba rád pěknou grafiku, ale nesmí mi simulovat realitu. Když vidím obličej, chci tam vidět i nějaké umění, ne jen realisticky namodelovaný pysk, který bych mohl potkat někde na ulici. Takový Ishar 2 je pro mně naprostou grafickou orgií, graficky pro mně snad nejhezčí hra vůbec. Přitom grafici údajně použili jako podklad fotografie, ale přepracovali je pěkně pixel po pixelu do kreslené grafiky, a o tom to je. Kdyby tam na mně čučely nafocené xichty jako třeba v jinak skvělém Krondoru, tak bych byl zklamán. Jinak ta fantazie a atmosféra, to je ve hrách naprosto číslo jedna, abych mohl hru vnímat po jakési umělecké stránce, aby se hra mohla stát mým koníčkem, abych si ji užíval i jinak, než jako na rychlovku zkonzumovatelný produkt. Něco co rychle dohraji a navždy smažu, jak to dělají noví hráči, kteří nikdy nepochopí, proč já si prohlížím i krabici ze všech stran a prolistovávám manuály, v kterých jsou dokonce ruční kresby:-)

Do seznamu her, které řadím k těm z nej atmosférou řadím např. Might and Magic 1 a Dragon Quest 4 NES verzi. Všechno v jednoduchých pár barvách, v soubojích jen černé pozadí a pro mně to bylo, jako byl vtažen do děje nějaké fantastické knihy.
Karol Karol   | 2014 20.01.2015, 17:51:19     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Ringo:
" já nechci realitu, já chci hru" - dobrá hra (ako aj dobrá kniha) sa nutne musí odohrávať v hlave hráča/čitateľa. Dnes asi grafická prepackanosť nahrádza limit dnešných hráčov. Skrátka čím menšia fantázia hráča, tým farebnejšie a živšie musia byť hry. Ja (asi viacero z vás) som začínal s hrami kde postavička mala 6 alebo 20 pixelov, ale ja som videl rytiera, barabara, alebo ak to bola bežná plošinovka tak čokoľvek to malo byť (ak to nemalo byť nič, len paličky a krúžok, aj tak som v tom videl niečo čo sa tématicky hodilo).
Mám stále rád filmy, efetky a aj priblížené zábery..vo filmoch... ale v hrách nechávam bezuzdne všetko na fantázii. Teraz som kúpil v akcii King's Bounty Dark Side, žena ide okolo a fíhakuje že aká je tá baba ceckatá. Ja som si to počas 3 dňového hrania ani neuvedomil, ja som ju videl po svojom. Subjektívna mám zo starého Kings Bouny a z remajku rovnaký vizuálny zážitok. Nie že by remake bol podobný pixelovej grafika, ale pixelová grafika pre mňa nie je o nič horšia ako 3D s efektami a 16mil farbami.
Tactics Ogre som hral na prcovnom noťase (emulátor) počas celej služobky v Indii... odvtedy sa toho bojím chytiť :D bad associations.
Je tu stále možnosť že aj moderná hra vie riadne stimulovať hráčsku fantáziu a poriadne zabaviť (Dark Souls), ale takýchto výnimiek je málo a ja len dúfam že taký rok ako bol 2014(nemálo remako-ov a veľa modov na staré dobré hry, vyzdvihujúc ich originálnu atmosféru) sa bude ešte opakovať.
Veľká väčšina nových hráčov nebude skutočne vernými konzumentmi.. buď sa na tie konzolovky úplne vytoto, alebo budú hľadať kvalitu a my ich tu na našom kvalitnom fóre budeme vítať. A uvidíme či štýl ryžovania rýchlych ziskov bude mať dlhodobý úspech:
Attachment Attachments
Gatts_ea.JPG
MickTheMage MickTheMage   | 2014 20.01.2015, 17:18:45     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Ringo:
Tactics Ogre som dokonca minuly rok hral na livestream a mozem to len odporucit - strasna navykovka...a clovek si tam moze pomenovat aj vojacikov, ehm :) Myslim, ze mam odohranych nejakych 50 hodin?! A stale som to nedohral, holt, prisli minuly rok aj ine hry, no :)
Ringo Ringo   | 2014 20.01.2015, 11:44:45     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Yan:
Jeanne d´Arc jsem zkoušel. Mám to schované na dobu, až bude čas. stejně tak Tactics Ogre na PSP. Na NDS mně ještě čeká FFTA2:-) Je toho strašně moc.

Jinak s tou filmovostí je to pravda. Já bych třeba hrál max. PS2 JRPG, to je tak nejmodernější platforma, kde hry byly ještě hrou. Ale už i při hraní na na PS2 jsem měl nutkání se vracet v mezičasech k panáčkovým SNESovkám, prostě jsem nabyl dojmu, že ty postavičky se na nových konzolích stále nesmyslně zvětšují. Na co? Abych viděl mimiku obličeje? Kdo to proboha potřebuje? Už u některých her na PS2, o PC nových hrách nemluvě, PS3, 4 ani nekomentuji, jsem si říkal, to si hraje moc na realitu, já nechci realitu, já chci hru. Hru, jako i graficky umělecké dílko s nezaměnitelným rukopisem. Nechci simulovat realitu. reálné xichty mně neuvěřitelně nudí. Chci prostě hru. A čím více jde člověk do minulosti, tím méně okázalostí a tím více hra. Samozřejmě, když mi doma přistál XBOX360, který jsem chtěl hlavně kvůli hokeje, tak mi to nedalo a prostě jsem si koupil pokračování svých oblíbených sérií, FF13, FF13-2, Star Ocean 4 a jednu hru z Tales série. ale při letmém zkoušení FF 13 jsem si říkal, jo, okázalost sama, je to monstrózní, ale nebyl jsem si moc jistý, že se u toho budu bavit.

Proto hodně preferuji kromě starých PC her i starší konzole jako SNES a PS1 a PS2 (tam ale už zdaleka ne kde co), GBA a z nových hlavně NDS, PSP, protože na nich vycházejí porty nebo pěkné remaky v old school stylu.
Yan Yan   | 2014 20.01.2015, 10:15:33     Reply   edit  delete 
Richmond:
Neskutečný numera. Ale tak my zase vychutnáváme :)

Karol:
Trefil si to přímo na komoru s tou filmovostí her. Ten rozdíl se už naprosto setřel. Hráč naprosto nedůležitý, je potlačen. Nic nesmí váznout, vše musí jít jako po másle. Oblíbenost lets playů to jen dokazuje. Sám jsme si to zkusil na hře, kterou nikdy hrát nehodlám - Uncharted. Frikulínksá záležitost, kozičky, pistolky, výbuchy, náckové apod. Rozdíl mezí tím, když na to koukám a tím kdybych to hrál bude,troufám říct, pražádný. FFuka o tom nedávno vyprávěl na GDS. Když si pustíte film na DVD můžete ho dneska klidně hodnotit jako hru. Grafika 100%, Hratelnost, Hudba atd. 70% ( můžete přeskakovat kapitoly, hlasitost, obraz). Takže třeba film Počátek hodnocen jako hra dostane 70-80%. Vypadá to jako sranda, ale není.

Ringo:
Zkoušel si Jeanne d'Arc?
Ringo Ringo   |  20.01.2015, 09:07:51     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Karol:
Tak mně konzolovky teda vezmou v průměru těch 40 hodin a více. Ale je to tím, že hraji jen RPG nebo SRPG.
Karol Karol   |  20.01.2015, 01:15:44     Reply   edit  delete 
no 43 hier rocne rozblblem, ale dohram tak jednu, dve.
Ja odpadavam, ze Yan zvladol Amberoom za dva mesiace. Ja dodnes nemozem uverit ze som to vobec dokoncil a ani nechcem vediet kolko mi to trvalo.
A idem si vyguglit tu hru Professor Layton. Ja som mal rad Castle of Dr. Brain a Island of Dr. (asi tiez Brain?)
Ohladom mnozstva dokoncenych hier> vela hier ma rovno na obale "play time 20 hours" a namiesto dvadsat to je niekedy aj 16 :) hlavne ak ide o konzolovky, kde vlastne pozerate interaktivny film, len sem tam pomackate stvorcek, trojuholnicek a sup, je finalny boss, cvak cvak, titulky. Takych hier by som dokoncil tiez 40 rocno :)
Richmond Richmond   | 2014 19.01.2015, 20:46:16     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Yan:
Pekne portfolio! A jak pises, ze smekac pred nekterymi s tim velkmy poctem her, tak na jinem webu probihala anketa, kolik dohrali lidi her za lonsky rok. Tam padaly sumy jako 43, 25...ja zasnu :) Ja jsem schopne s vypetim sil dohrat tak 4 mozna i 5 her, ale to uz je extrem :) a tady jsou lidi, co to sekaj jak Bata cvicky. Budu muset zacit poradne ridit rodinu, at mam vic volnyho casu!!! :)
Yan Yan   | 2014 19.01.2015, 10:17:20     Reply   edit  delete 
Před některými z vás smekám klobouček i s parukou za to množství her, co jste schopni doklepnout.
Můj rok byl skromný početně, ale těch pár chuťovek jsem převaloval na jazyku vždy dlouhé hodiny.
Začátek roku 2014 jsem strávil s Dark Souls. Co víc k tomu říct? Přes 120 hodin, skličující atmosférou nemá obdoby,jedna z nejlepších her co jsem hrál.
Hru na kterou jsem obzvlášť pyšný je Professor Layton. Doporučuji každému, kdo rád hlavolamky.
Poté v létě započalo více jak dvou měsíční putování v Ambermoonu.
K tomu jsem doklepl Curse of Monkey Island, kde jsem na jednom místě zůstal stát snad týden. Tato adventura by se měla objevit jako součást školních osnov.
Druhý Grimrock na tu těžší variantu, bez map, ukládání jen u krystalů atd. No tady jsem si pro loňský rok vybral HC chvilku.
A hra, která se překlopila do roku dalšího jest Xulima. Přes počáteční nedůvěru si mne získala. Zatím 90 hodin a konec v nedohlednu.
hypnos hypnos   | OldGames 18.01.2015, 12:42:16     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Ringo:
neboj, jeste te cekaji textovky :)
MickTheMage MickTheMage   | OldGames 17.01.2015, 20:52:07     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from DJ:
Ad foto - vyborny vyber hry :)
Ringo Ringo   |  17.01.2015, 12:11:37     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Richmond:
JJ, v plánu Wiz 1 jsou, ale až dohraješ ten Betrayal at Krondor:-) Já mezitím dohraji pár jRPG:-)
Ringo Ringo   | OldGames 17.01.2015, 12:10:25     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from DJ:
Jo, taky pořád něco nového starého objevuji. Mně ale dost zahltily věci, které jsem znal, ale nějak jsem s nimi nepočítal, měl jsem vždycky nějaký limi, třeba jako že pod VGA nejdu, pak jsem ubral ze zásad a říkal si, že pod EGa nejdu no a dopadlo to tak, že jsem si zahrál MM1 v pár barvách a docela uvažuji, že rozjedu stařičké Wizardry 1:-)
Richmond Richmond   |  17.01.2015, 12:04:02     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Ringo:
V těch plánech jsi nevím proč nezmínil, že možná společně začneme hrát Wizardry 1 s komplet mapováním :))
DJ DJ   | OldGames 17.01.2015, 11:19:01     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Ringo:
Je to tak, aj pri takejto zalube je dobre vediet ze nie sme sami. A prave preto sa snazim robit tento web. Viem, ze podobne postihnutych starymi hrami je hodne a zaroven nie kazdy je schopny o tom pisat do casopisu alebo na vlastny blog pripadne vyvinut akukolvek aktivitu, ale aspon si to tu prinajmensom precita.
O to viac som vdacny za kazdy Vas prispevok v diskusii/komentaroch.

Nic sa nebojte, budem sa snazit aj nadalej. Co sa tyka hrania starych hier, myslim ze z mojho uhla pohladu mozem povedat ze ide takmer o nekonecnu zasobu videohernej zabavy, v ziadnom pripade sa neobavam ze by niekedy v buducnosti nebolo co hrat. Nejake "ToDo listy" som si uz robit prestal, vzdy sa najde nieco zaujimave co som este nehral a keby to malo byt len prechadzanie toho co mam rad a vidim to tu doma v krasnych krabickach - mam na najblizsich 50 rokov co robit ;-)
Naopak, je strasne vela zaujimavych starych hier ktore nepoznam a o ktorych ani neviem, cim sa o to viac zaujimam tym ich nachadzam viac.

Doma mam uz 3 deti takze casu je virtualne stale menej. Pozitivne je to, ze deckam sa moje hobby samozrejme tiez paci (manzelke uz menej) a zatial to zeru, takze uz teraz obcas hravam stare hry s vlasnymi detmi. Ten najstarsi (6) aktualne s mojou pomocou prechadza Warcraft 2.
A ked si dame spolu nejaku staru automatovku, zapaja sa uz aj ta najmladsia (vid foto ;-)
Attachment Attachments
dj_dj_children001.jpg
Ringo Ringo   |  17.01.2015, 11:07:20     Reply   edit  delete 
Co se týče dohraných her za 2014, tak mně se to strašně plete, co bylo 2013 a co 2014, jelo to na jakési jedné vlně, kdy jsem dokončil MM1 na konci roku 2013 a hned na to jsem v roce 2014 rozjel několik věcí a nedokončil, zato jsem dojel několik restů, které jsem rozehrál v 2013 před MM1 a dokončoval jsem až v 2014.

Takže v 2014 jsem dojel Realms of Arkania: Blade of Destiny (původní, ne remake).
Soulbringer - v téhle hře jsem měl slušně našlápnuto, naprosto mně pohltila, koupil jsem si i krabici, bohužel jsem si blbě přepsal save pozice, asi někde v polovině jsem narazil na blbý dead end, neměl jsem nasazený jeden předmět, díky čemuž na mně zaútočily stráže u jedněch dveří, kteří by mně jinak měli vpustit. Zabitím stráží zůstanou dveře definitivně a navždy uzavřeny, takže tuhle hru, až se uklidním, budu muset rozjet někdy znovu.
Battle Isle 1 dohráno. Do poloviny jsem dojel datadisk Moon of Chromos, ale skončil jsem v polovině a došly síly. Rozjel jsem pak Battle Isle 2, znovu po x letech, protože jsem tam měl misi, kterou jsem kdysi nedal. Teď jsem tu misi dal, hraji na nejtěžší obtížnost, ale zato mně začala trápit mise jiná, jsem někde zhruba za polovinou. Nedohrané, musím se k tomu vrátit letos.


Sice to nespadá do kaztegorie úplně old games, ale přesto zmíním:
Loni mně zachvátila rovněž Castlevania mánie, po dohrání na NDS Castlevania Dawn of Sorrowjsem se nadšeně vrhnul na stařičkou Symphony of the Night na PS1, nádherná hra, dohráno jedním dechem. Pak jsem chtěl testnout, jak ty hry vypadaly na GBA, tak jsem pod emulátorem GBA dojel Castlevania: Harmony of Dissonance.

Handheldově se moje pařby odvíjely nadále až do konce roku. Dojel jsem několik let rozehranou Final Fantasy IV DS remake. Pak jsem dojel remaky na PSP Final Fantasy I, II, IV

Takže když to tak vezmu, tak mám zase odehraných několik her a odškrtaných ze seznamu, který si vedu, kde mám zapsáno, co mám a mám dohrané a co ne:-)

Teď trochu neúspěchů. Konzolové paření vlastně vyplynulo z únavy z PC hraní, Battle Isle I a II, Soubringer a předchozí hraní náročného ale fantastického MM1 mně vyčerpalo natolik, že snaha intenzivně hrát Might and Magic 2 se po zmapování pár úvodních lokací proměnila v syndrom vyhoření, nebyl jsem schopen pokračovat a odložil hru na později, až si odpočinu od toho všeho zapisování, mapování a pod. Stejně neúspěšná byla snaha o zahrání, dohrání a hlavně zmapování Captive, na kterou mně naladil CRPGaddict, který hru kritizoval, já ji měl z kdysi zafixovanou jako ok dungeonovku, kterou jsem zkoušel kdysi hrát. Teď jsem se do toho chtěl pustit naostro a nakonec teda musím dát za pravdu CRPGaddictovi, který ji docela kritizoval. Po zmapování dvou misí jsem vyhořel v té třetí. Prostě to bylo tak zběsile akční, že nic pro mně. Hru jsem vzdal a mapy ode mně tak zde zůstanou nedokončeny, ale první dvě mise jsou komplet.

Před vánocemi jsem rozehrál Magic Candle a u toho jsem poznal, jak jsem z hraní opravdu unaven. Prošel jsem první hrad, první město a absolutně bezradně nevím kam dál a co dělat. Odloženo na odpočatější časy.

Rok 2015 pokračuji v řešení konzolových RPG restů, chci dojet Golden Sun 2, který jsem načal v létě a do toho teď ještě hraji Final Fantasy Tactics Advance
Drolin Drolin   |  17.01.2015, 10:41:27     Reply   edit  delete 
Povedené shrnutí - od Alien: Isolation hodně očekávám.

Tento rok jsem skončil s pouhou dvojicí starších adventur na kontě (průměrné, ale docela zábavné U.F.O.s; a jen průměrný Innocent Until Caught 2: Presumed Guilty). Ze starších restů napraveno jen první dohrání Quakea, plus dokončen slabší Strider.

Zásoby adventur, které bych si chtěl prioritněji zahrát, se navíc tenčí (Gateway 2: Homeworld, Simon the Sorcerer II, Tex Murphy: Overseer, Rex Nebular, Starship Titanic, Byzantine: The Betrayal plus některé další).

Nicméně rok 2014 se velmi povedl z hlediska vydaných her, a zvláště na kompletní hraní Divinity: Original Sin se těším. A z obecně dokončených her mě najvíce bavily ty emulované z PS2, především dokonalé Shadow of the Colossus, Katamari Damacy a Metal Gear Solid 3: Snake Eater - a zatím nedokončená Persona 4. Zvláštní zmínku si zaslouží The Dark Mod, který ve všech ohledech převyšuje až hanebného čtvrtého Thiefa. Z roku 2014 si doporučení jinak zaslouží vcelku inovátorské Consortium, dvojice epizodních adventur Kentucky Route Zero: Act III s The Last Door, a výborné Valkyria Chronicles a velmi slibné jRPG The Legend of Heroes: Trails in the Sky.
Richmond Richmond   |  17.01.2015, 10:02:36     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Ringo:
RINGO: Je to tak. Nebýt té naší komunikace, asi bych si připadal ve svém věku hlavně) jako naprostej exot a mimoň. Takhle aspoň vím, že nejsem ve vesmíru sám :)
Ringo Ringo   |  17.01.2015, 09:42:44     Reply   edit  delete 
Pěkně sesumírované. Tyhle stránky jsou takovým posledním ostrovem hráčů starých her na Slovensku a v Čechách. Prakticky jediné stránky, kde se na mně lidi nedívají divně za to, že hraji hry třeba v 16ti barvách. Přitom když se člověk podívá na některé diskuse zahraničních webů, tak je tam až neuvěřitelně mnoho lidí s názory, s kterýma se shodnu, že nejlepší hry vznikly v první polovině 90. let. napříč všemi platformami včetně konzolí. Díky za tyto stránky, díky nimž se necítím být tak osamocen v tomto směru a potkám zde spoustu lidí ze Slovenska i Česka, kteří jsou na stejné vlně, díky DJovi, že věnuje čas tomuto projektu a doufám, že nepoleví:-), jako polevili jiní (viz. dungeony.cz nebo RPGhry.cz, kde to časem umřelo pro malý zájem lidí a pak následný nezájem provozovatelů).


A musím tady veřejně poděkovat Richmondovi, s kterým prokecám na ICQ tuny skvělého času o skvělých starých hrách, je to jako by ty hry vyšly dneska a mohl jsem stále prožívat tu skvělou dobu, kdy vyšly a hrát je:-)
Richmond Richmond   |  17.01.2015, 09:19:35     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Maros S:
Ja tento rok mám na svom kontě pouhopouhé 3 zářezy na kontě dohraných her - Might & Magic 1 (trvalo mni to 7 měsíců i díky mapování!), Grimrock 2 (na hard obtížnost) a Gemini Rue (výtečná adventura, samozřejmě vizuálně pořipomínající nejlepší časy adventur z počátku 90.let). A vedle toho jsem v půlce Betrayal at Krondor.

S tímhle tempem všechny ty rpgčka do konce života nedohraju :)
Ad Grimrock 2 - no já bych byl s tím srovnáním s DM1/DM2 opatrnější, po grafické stránce pořád vedou všechny díly DM :)
Maros S Maros S   |  16.01.2015, 23:39:37     Reply   edit  delete 
Show Reply to post from Richmond:
Tak pre mna je rok 2014 rokom kedy som dohral absolutne minimum oldgame/DOS/Amiga hier ever. Nepamatam si, ze by som niekedy dohral doslova par hier VS new-games. V ramci oldgames urcite moj najslabsi rok v historii.

Ale na obranu uvediem, ze tento rok sa dala hrat naozaj nevidana spusta vybornych hier, ale najviac vypichnem ultimatne kombo Divinity:OS/Grimrock 2.

Z old-games som si splnil dlho sa tahajuci achievment dohrat System Shock 2 na Impossible/psionik, co sa nakoniec ukazalo byt pomerne OK parba.

Dost ma nasralo, ze som nebol schopny najst ziadnu nepreflaknutu DOSovku na dennik, povodne nadejny Bloodwych sa ukazal ako slabota, neskor planovany Magic Island sa po zistovani infa ukazal ako problematicky na config WinUAE do hratelnej podoby..... neuspesny rok v tejto sekcii hrania.

Richmond - ano, Grimrock 2 dokonale vyplnil miesto Dungeon Mastera 3 a prekonal vsetky hry serie (DM-CHSB-DM2). Navyse zaklincovane mega-ultra-total-super-extra-speci-special hrou Divinity:OS, co by mal povinne dohrat kazdy kto sa co len okrajovo zaujima o RPG (tu neexistuje ziadna relevantna vyhovorka).
Richmond Richmond   |  16.01.2015, 17:25:11     Reply   edit  delete 
Pěkné shrnutí! Pro mě osobně je to pořad velká radost sem chodit a diskutovat. A nápad s evidenci bigboxů je obrovská fičůra :) Jen houšť! Neznám už další tak dobré servery, kde by se povídalo o starých hrách (nepočítám samozřejmě Chesterův blog).

Jo a souhlasím, že rok 2014 byl minimálně z pohledu cRPG neuvěřitelně nadějný, podle mě nejvíce za posledních 15 let.
jofre de orosz jofre de orosz   |  15.01.2015, 10:51:03     Reply   edit  delete 
Super, dík DJ. Dačo málo ešte s Gilhodesom bude... a dúfajme ,že aj nové, okrem úžasných gobliins vykopávok z 80. rokov... Čo sa týka engliny v komikse...robil som to hlavne pre Pierrových kamošov a fanúšikov na FB, takže so slovenčinou sa neponáhľam, hoc font, čo sme vytvorili je aj pre slovenčinu.
 shows: 30 [ 1-30/30 ]   «previous 0 next»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 support us
🍺 Buy me a beer
 search game by title
 search in magazines
 search everywhere
 last added games
 Alchemix, 11.07.2024
 Slanina 2, 29.06.2024
 Firewall: Man vs. Machine, 25.06.2024
 Tomb Raider II, 22.02.2024
 Joust, 24.11.2023
 Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
 Rampage, 23.09.2023
 Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
 Falcon, 03.05.2023
 Metal Gear, 18.10.2022
[ more games ]
 diskmags
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 stats
 Games :: 1274
 Extras :: 8247
 Comments :: 7781
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| DJ OldGames| Online Games | Magazines | Discussion forum | Game Galleries | Extras | PC Games | Sitemap | Links | Contacts |
| RSS-games | RSS-comments | RSS-discussion | RSS-magazines | RSS-extras | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox