OldGames Package (exe)

 
Staré hry :: DJ OldGames

www.oldgames.sk - Compilationwww.oldgames.sk Package for Windows

Zhruba v polovici roku 2008 som začal vytvárať zo starých hier súbory, ktoré je možné jednoducho a bez akejkoľvek ďalšej konfigurácie, bez znalosti MS-DOSu alebo DOSBoxu spustiť jedným kliknutím priamo pod Windows XP. Hry v takýchto balíčkoch sú nainštalované, nakonfigurované a odskúšané tak, aby správne fungovali. Stačí iba spustiť priložený dávkový súbor s koncovkou .bat, ktorého názov vyzerá napríklad "#play.game.bat".
Pokiaľ si stiahnete samorozbaľovací inštalačný balíček (s koncovkou .exe), ten automaticky vytvorí na vašej ploche zástupcu s názvom hry (staršie verzie vytvárali zložku OldGames.sk).
Hry, ktoré sú spracované v inštalačných balíčkoch spoznáte podľa tejto ikonky Windows XP inštalačný balíček (www.oldgames.sk Package/Compilation) napríklad v zozname downloadov.

Ako balíček funguje a čo všetko obsahuje?
Balíček s hrou pre DOS je založený samozrejme na skvelom dosovskom emulátore DOSBOx, ktorý je tu v špeciálnej verzii, ktorú netreba inštalovať. Pomocou extra konfiguračného súboru pre každú hru zvlášť a ďalej dávkového spustiteľného súboru, je zabezpečené, že sa spustí tento DOSBox, namontuje si adresár s hrou na disku C:, prípadne si namontuje obraz CD (iso) ako mechaniku na disku D: a spustí samotnú hru.
Balíčky s hrami pre Windows 3.x sú rovnako založené na emulátore DOSBox, v ktorom sú nainštalované a nakonfigurované Windows 3.1, spolu s ďalšími dôležitými aplikáciami pre hry ako ovládače pre SVGA kartu S3, alebo prehrávač videa QuickTime. Následne je vo Windows 3.1 nainštalovaná a nakonfigurovaná samotná hra.
Balíčky (alebo aj inštalátory) hier pre Windows 95/98 samozrejme už žiadny emulátor neobsahujú. Zfunkčniť takéto hry je paradoxne najťažšie, na nových systémoch sa nedajú väčšinou ani nainštalovať, preto ich konfigurujem na pôvodnom systéme Windows 98, zisťujem čo všetko po inštalácii zapisujú na disk a do registrov. Následne všetko prenesiem na nový systém, a vytvorím inštalátor tak, aby urobil presne to isté. Neznamená to však, že každá hra takto nakoniec pod novým OS aj funguje.
Adresárová štruktúra balíčkov s DOSBoxom obsahuje
Adresár C - je to vpodstate virtuálny disk C: ktorý sa namontuje v DOSBoxe, obsahuje nainštalovanú a nakonfigurovanú hru, a tiež všetky uložené pozície.
Adresár CAPTURE - v ňom nájdete uložené obrázy - screenshoty, ktoré pri hraní hry môžete stiahnuť stlačením CTRL+F5
Adresár CD - ak je hra v plnej verzii (CD-ISO) tu je uložený jej obraz, väčšinou vo formáte .iso, .bin+cue alebo .img.
Adresár DOCS - ak hra vyžaduje manuál, alebo podobný dokument, priložím ho priamo do tohto adresára v príslušnom formáte (PDF, text, obrázok).
Väčšina hier obsahuje okrem súboru pre spustenie hry (Game.Play.bat) aj súbor pre nastavenie hry (Game.Setup.bat), ktorý spúšťa niektorý z konfigurátorov hry ako INSTALL.EXE, SETU.EXE, SETSOUND.EXE atď., kde je možné nastaviť inú zvukovú kartu, inú grafiku, prípadne ovládanie. Pripomínam, že všetky hry v kompilácii sú už správne nastavené a nie potrebné tieto nastavenia meniť.

Verzie inštalačných balíčkov (Kompilácií)
Tak ako som kopilácie vytváral postupne som inštalačný balík vylepšoval a tým vznikali aj rôzne verzie, ktoré sa snažím časom aktualizovať na najnovšie inštalačné balíčky.
Nultá generácia bola v klasickom archíve RAR, ktorý je nutné najprv rozbaliť (napríklad pomocou programu WinRAR) do akéhokoľvek adresára, a potom spustiť priložený Play.bat súbor.
Prvá generácia je už samorozbaľovací inštalačný program (tiež RAR), ktorý hru automaticky rozbalí do adresára "C:/Program Files/OldGames/" a zároveň vytvorí na ploche zástupcu spustiteľného súboru s príslušným názvom.
Druhá generácia je vytváraná pomocou programu Paquet Builder v plnej verzii (používa komprimáciu 7-Zip), má svoj vlastný inštalátor, ktorý vytvorí v systéme zložku OldGames.sk a do nej vždy vloží odkaz na spustenie nainštalovanej hry s ikonkou. Od verzie 1.0.3.3 si balíčky vytvárali vlastnú skupinu v Programoch, kde je okrem spúšťacej ikony aj Uninstall.
Tretia generácia je vytváraná pomocou vynikajúceho open source programu Inno Setup (používa tiež komprimáciu LZMA ako 7-Zip). Inštalátor sa dá prispôsobiť na mieru, nakoľko je možné všetko doprogramovať pomocou RemObjects Pascal Scriptu. Hotový balíček/inštalátor vo verzii 2.0 je plne lokalizovaný v 8 jazykoch (Slovenčina, Čeština, English, Deutsch, Espanol, Francais, Italiano, Polski). Okrem klasického výberu zložky a skupiny obsahuje prehľadné info o inštalovaných súčastiach (komponentoch), umožňuje vytvoriť ikonku na ploche, quick launch paneli a vo vytvorenej skupine okrem spúšťača a odinšlaovania nájdete aj folder s obrázkami (Capture).

Zoznam verzií:

v 2.0.x
Tretia generácia Balíčkov, vytváraná pomocou Inno Setupu. Ikonka pri diskete/CD by mala označovať, aký emulátor je na spúšťanie hry použitý (DOSBox, ScummVM, vMac...). Je lokalizovaný v 8 jazykoch a obsahuje mnohé vylepšenia, vrátane prehľadnej informácie o inštalovaných súčastiach (komponentoch) ako je verzia hry, emulátora a jazykov. Pri názve downloadu sa tieto balíčky snažím označovať ako - Package v2.0 (exe).

v 1.0.4.x
Okrem novej verzie DOSBoxu 0.74 obsahuje už iba kozmetické vylepšenia. Začal som používať označenie "Package" namiesto "Compilation". Registrovaná verzia Paquet Builderu, pomocou ktorej inštalátor vytváram, mi však čoraz menej vyhovuje. Má viacero chýb, je ťažkopádna a nedá sa úplne prispôsobiť mojim požiadavkam. Navyše už 2 roky nebol vydaný žiadny oficiálny update.

v 1.0.3.x
V tejto verzii sa nachádza inak skompilovaný DOSBox v 0.73, bez špeciálnych funkcií a filtrov, fungujúci lepšie a rýchlejšie pre väčšinu hier. Verzia 1.0.3.3 si vytvára vlastnú skupinu a zložku s názvom konkrétnej hry a obsahuje aj Uninstall. V tejto verzii sa už vyskytujú aj hry pre iné platformy, ako konzoly Sega Genesis, NES, SNES ktoré neobsahujú DOSBox ale samozrejme príslušný emulátor daného systému pre Windows.

v 1.0.2.x ScummVM
Vpodstate rovnaká verzia až na to že namiesto DOSBoxu obsahuje ScummVM emulátor a samotnú hru vo verzii pre scummvm. V úvodnom obrázku nájdete logo ScummVM  (S) a rovnako ako pri ostatných verziách aj Disketu, ktorá značí že sa jedná o disketovú verziu (Floppy disk) alebo obrázok CD z hry, pri verziách CD-ROM.

v 1.0.2.x
Inštalačný balíček na základe programu Paquet Builder. Kompilácia obsahuje DOSBox v 0.72, samotné nainštalované a nakonfigurované hry v disketových alebo CD-ROM verziách. Na titulnej strane inštalátora je pridaný popis čo všetko kompilácia obsahuje (napríklad ISO súbor, české titulky, atď). V novších verziách už nájdete aj pekný úvodný obrázok s motívom konkrétnej hry. Po inštalácii balíčku sa vytvorí odkaz na hru v zložke OldGames.sk, otvorí sa textový súbor s informáciami o hre s názvom #info.txt a otvorí sa aj samotný obsah zložky OldGames.sk.

v 1.0.1.x
Samorozbaľovací balíček vytvorený pomocou programu WinRAR. Obsahuje DOSBox vo verzii 0.72, spúšťací dávkový súbor .bat, na ktorý inštalátor urobí odkaz na ploche. Jednotlivé vylepšenia tejto verzie sa líšili už iba pridaním popiskov, adresára CAPTURE pre screenshoty, alebo pridanie ISO verzií v adresári CD.

Ako používať balíčky na iných operačných systémoch (Linux/Unix, Mac OS ...)?
 • Stiahnete si niektorý inštalačný balíček v kompilácii (xxxxyyyyy-www.oldgames.sk-Compilation.exe)
 • Stiahnite si 7-Zip archiver v príslušnej verzii pre Váš OS, a rozbaľte s ním tento .exe súbor ako keby to bol archív .7z
 • Stiahnite si DOSBox v príslušnej verzii pre Váš OS a nainštalujte podľa inštrukcií na ich webe
 • V rozbalenom archíve sa hra nachádza v adresári C/, a v hlavnom je pre ňu kongiguračný súbor dosbox.play.conf
 • Samotnú hru spustite najjednoduchšie cez dosbox s parametrom -conf dosbox.play.conf
 • Na niektorých Linuxových systémoch (UBUNTU) sa to dá celkom dobre spúšťať aj cez Wine.
* Toto už neplatí pre balíčky vo verzii 2.0 a vyššie *
Najčastejšie známe problémy pri spustení kompilácie

Nefunguje myšací kurzor v hre, namiesto neho je tam ten z Windows
: je to bežný problém pri dosboxe, keď je spustený priamo vo fullscreen režime, a preto je vtedy potrebné stlačiť klávesu CTRL+F10 aby sa kurzor prepol do hry. Ďalšou možnosťou je prepnutie sa do okna klávesou ALT+ENTER a potom rovnako späť do celoobrazovkového režimu.

Hra ide veľmi pomaly: všetky hry v kompilácii sú konfigurované na bežnom počítači (AMD athlon, cca 2500 Mhz), a DOSbox je nastavený na MAX cycles. Funguje to dobre pri väčšine hier, je však možné že na pomalších počítačoch bude emulácia hlavne niektorých 3D hier pomalá a preto je nutné vyskúšať toto nastavenie zmeniť. Najjednoduchšie priamo počas hry klávesami: CTRL+F11 - spomalenie, a CTRL+F12 - zrýchlenie. Keď sa prepnete do okna (ALT+ENTER) uvidíte údaj o aktuálnom počte cyklov v titulku okna. Tu doporučujem otvoriť v systéme Správcu Úloh (Task Manager), prepnúť sa na záložku Výkon a pri zmene cyklov v DOSBoxe sledovať aktuálne zaťaženie systému. Ak sa dostanete na 100%, viac zo systému nedostanete a vyššie nastavenie cyklov hru už iba viac spomalí.

Po korektnom ukončení hry vyhlási DOSBox chybovú správu
: neľakajte sa, niekedy to proste pri ukončení takto spadne, treba iba hlášku odkliknúť a DOSBox zatvoriť "ručne".

Základné klávesové stratky DOSBoxu, ktoré platia aj pre kompilácie
 • ALT-ENTER Prepne na celú obrazovku a späť
 • ALT-PAUSE Pauza
 • CTRL-F1 Mapa kláves a nastavení klávesových kombinací
 • CTRL-F4 Zmena pripojených diskov. Aktualizujte adresárovú vyrovnávaciu pamäť pre všetky jednotky!
 • CTRL-F5 Uloží obrázok vo formáte PNG, nájdete ho v adresári s hrou v podadresári /CAPTURE/
 • CTRL-ALT-F5 Start/Stop nahrávanie videa (v špeciálnom formáte .avi), nájdete ho v adresári s obrázkami
 • CTRL-F6 Start/Stop nahrávanie zvuku (*.wav)
 • CTRL-F7 Zmenší frameskip
 • CTRL-F8 Zväčší frameskip
 • CTRL-ALT-F7 Start/Stop nahrávání OPL príkazov
 • CTRL-ALT-F8 Start/Stop nahrávání raw MIDI príkazov
 • CTRL-F9 Ukončí DOSBox!
 • CTRL-F10 Prepne myš z/do DOSBoxu
 • CTRL-F11 Spomalí emuláciu (-cycles)
 • CTRL-F12 Zrýchli emuláciu (+cycles)
 • ALT-F12 turbo klávesa


Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
Clock Tower, 26.09.2022
RoboCop 2, 09.05.2022
Ztracený ostrov, 01.05.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1271
 Prílohy :: 8234
 Komentáre :: 7781
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox