Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   Diskmag online - Kelt

vytvoril: dj, 07.04.2020, 23:07
modifikoval: dj, 11.05.2020, 16:25
KELT online interactive, alebo ako som z DOSového diskmagu Kelt pôvodnému originálu vernú rekonštrukciu pre browser urobil. A za tú kôpku programátorských detailov sa vopred sa ospravedlňujem... Aktuálne mám hotové čísla 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11.
K dispozícii sú zatiaľ tieto čísla Kelta v interaktívnej online verzii

Diskmag Kelt prevedený do HTML

Prerobiť diskmag do plne funkčnej HTML verzie tak aby bol 100% verný originálu a ako zdroj dát používal pôvodné súbory? Koho by to napadlo!

No napadlo ma to počas koronakrízovej karantény, pri pridávaní novonájdeného diskmagu Kelt (týmto ešte raz ďakujem MARVovi za Excalibur 59 CD) do sekcie s časopismi. Ako viete diskmagy sa snažím pridávať po jednotlivých stránkach, ktoré viac-menej pracne vytváram spájaním screenshotov tak, by bol článok vcelku vo forme obrázku akokoľvek je dlhý. K niektorým takto pripraveným obrázkom niekedy pridám aj samotný článok prevedený do textu/html ak sa mi podarí ho prepísať alebo vytiahnuť zo zdrojových dát.

Keď som si takto pripravoval prvé číslo Kelta, videl som že články v ňom sú ako samostatné súbory a relatívne jednoducho sa dajú texty vytiahnuť a (po konverzii znakovej sady z KEYBCS2 do UTF8) aj použiť na webe. Preto som si povedal, že nebudem v tomto prípade vyrábať obrázky celých článkov, stačiť bude screenshot hornej časti ako náhľad a pod ním komletný text článku v "približne podobnom" formáte ako v diskmagu. Výsledok je vidno na stránkach prvého Kelta.

Ale už po pridaní prvých dvoch článkov som rozmýšľal nad nejakou automatizáciou, programátori to samozrejme poznajú - ak akúkoľvek rovnakú činnosť robíš už druhý krát, sprav si na to skript, aby mi proste stačilo uploadnúť zdrojové súbory a nevyťahovať/nekonvertovať texty ručne.

A keď som toto mal hotové, tak už bol len kúsok od myšlienky na celkovú rekonštrukciu diskmagu do HTML.

 

Technické detaily Kelt jedna

Zdrojové súbory som poriadne prelúskal a pozisťoval ako asi fungovalo ich parsovanie v pôvodnom engine. Problém bol hlavne samotnom dekódovaní znakovej sady, nakoľko v DOSe sa u nás na ASCII diakritiku používalo obľúbené kódovanie Kamenických alebo aj KEYBCS2, ale dnes je zabudnuté a moderné konvertery v skriptovacích jazykoch ho nepoznajú. Bolo teda nutné použiť najskôr konverziu do znakovej sady CP437, ktorá je v PHP podporovaná a včšia časť jej ASCII tabuľky je s tou Kameníckou rovnaká. Ostatok cca 30 znakov s diakritikou som si doplnil ručne. A to bolo v prvom Keltovi vpodstate všetko, obrázky tam neboli.

Ničmenej niektoré články ako zoznamy recenzií (kníh, filmov) experimentovali s hypertextovými odkazmi. Programátor (ak sú moje informácie správne tak to bol Martin Kokeš) to vyriešil naozaj "šalamúnsky" - každý článok má ako príponu číslo (clanek.176 - clanek.223), pričom začínajú tak vysoko (176) zrejme preto, aby sa na ne dalo pomocou znakovej ASCII sady odkazovať, nakoľko v tejto časti tabuľky sú nepoužívané znaky. Takže ak som pri parsovaní narazil na znak s väčším číslom považoval som to "až po koniec riadku" za hypertextový odkaz na nejaký iný článok. A fungovalo to.

 

Tento "systém drevorubač" je však hodne obmedzený a preto v ďalších číslach už to bolo zmenené.

 

Aby som mohol urobiť vernú rekonštrukciu, nasledovalo hľadanie nejakého správneho "pixel perfect monospace" fontu. To sa mi podarilo a ak by ho niekto chcel použiť, tu je prekonvertovaný pre moderný web aj s diakritikou (pxplus_ibm_vga8-webfont.woff2 + woff, eot, ttf), veľkosť fontu 16 pixelov.

Ďalším krokom bolo hranie sa s CSS aby všetky vrstvy diskmagu sedeli v browseri presne na pixel. Mojim cieľom bolo dostať to do formy widgetu, teda aby bol použiteľný na hocakej stránke vložením do tagu IFRAME podobne ako napríklad Youtube video.

 

Hotovo

Výsledkom je (samozrejme nie 100% verný) zrekonštruovaný interaktívny diskmag v HTML forme, scrolovanie textu je teda určite pohodlnejšie, avšak to ťažkopádne ovládanie menu (zoznamu článkov) pomocou klikania na šípky v ľavom hornom rohu a následne klik na štvorček s textom som urobil presne podľa originálu. Text sa dá skrolovať myšokolieskom, označiť a kopírovať, na linky klikať. V dobrých browseroch (nie IE) uvidíte aj pôvodné kurzory.

To by bolo k prvému číslu všetko, už robím na ďalšom ;-)

 

Technické detaily Kelt 2,3

Kelt číslo dva je radikálne zmenený, v prvom rade sa značne zjednodušila navigácia pridaním menu na ľavej strane, pribudli obrázky v texte, hypertextové odkazy a tiež možnosť zafarbiť text (zatiaľ biela, modrá, červená, zelená), zmenila sa ikonka kurzora. Obrázky Kelťácky engine dával "pod" text a autori to samozrejme hodne využívali na vytvorenie stránok s farebným textom na obrázkovom pozadí, grrrrr. Všetky obrazové súbory som pre účely použitia na webe prekonvertoval do PNG, originálne sú to nekomprimované raw dáta vo formáte TGA. V súbore s článkom pribudli "hlavičky" kde sú zadefinované obrázky (súbor + umiestnenie v pixeloch), linky (súbor + súradnice a veľkosť obdĺžnika na strane), odsadenie, dĺžka stranky. Zmena farby textu je opäť riešená použitím špeciálneho ASCII znaku v texte strany.

Pri odkazoch nie je vždy jasné kde sa dá kliknúť preto som pridal nastavenia (spodná lišta), v ktorých je možné zapnúť zvýraznenie tejto oblasti na stránke alebo zmeniť farbu textu na svetlejšiu, keďže na niektorých podkladoch sú originálne farby veľmi zle čitateľné. Pre zjenodušenie navigácie som na pravé myšíko pridal návrat na predchádzajúcu stranu.

 

Technické detaily Kelt 4,5,6,7,8,9,10,11

S číslom 4 prišiel nový engine. Zmenil sa celkový dizajn, ľavé menu, vo vrchnej a spodnej časti stránok sú použité efektne pôsobiace priehľadné sprajty, zmenil sa kurzor na (hodne veľkú) pirátsku šabľu a predovšetkým pribudla konečne muzika na pozadí a jeden zvukový efekt pri prechode kurzorom cez položky menu. V systéme súborov boli pridané niektoré nové hlavičky, nachádzajú sa tu ".SLD" čo je vpodstate zoznam obrázkov (slajdov) na ktoré sa autori mohli odkazovať v článkoch a tieto sa potom zobrazovali vo fullscreene, takže každý obsahuje aj údaje o veľkosti obrázka (šírka). Pribudli aj ďalšie dve farbičky textu - žltá a čierna. Ďalšou zmenou pre efekt bolo pridanie dlhého úvodného obrázku, po ktorom je možné skrolovať pohybom myši.

Väčšinu z toho som úspešne zrekonštruoval do html. Do nastavení bolo nutné pridať ovládacie prvky pre audio - play/pause/stop a hlasitosť. Samotné audio súbory som skonvertoval, zvuky (snd) do wav a hudbu z modulov (s3m) do mp3.

 

Hry súvisiace s touto témou (0)


Počet príspevkov : 5 / 5
Zoradené   
 zobrazených: 5 [ 1-5/5 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»
DJ DJ   | Wow!! 02.04.2021, 21:19:41     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Adam:
Dakujem, na zdravie ;-)
Inac slaninu uz roky neuspesne zhanam (mam iba jedno cislo) preto ak by si sa k nahodou k nejakym dalsim cislam dostal daj vediet...
Adam Adam   | Wow!! 02.04.2021, 18:08:30     Odpovedať   edit   delete
Super, že sa niekto do toho pustil! Síce som tieto prvotné Discmagy nesledoval, ale po nástupe Riki CD som tie naše slovenské s chuťou "žral" (Slanina bola asi top, nikdy nezabudnem na řeceptář - recept na pečenie ryby ma dostal do kolien:) Nakoľko zhodou náhod pijem práve teraz Kelta - dovolil som si dopriať menšiu vzpruhu aj Tebe;)
DJ DJ   | Kelt 4,7,8,9,10,11 html 12.05.2020, 11:08:10     Odpovedať   edit   delete
Pridal som hromadu dalsich keltov prerobenych do HTML, od chybajuceho c.4 az po KELT 11. Tymto by som zatial rekonstrukciu tohto diskmagu pre browser uzavrel...
DJ DJ   | Kelt 5 a 6 11.04.2020, 15:55:24     Odpovedať   edit   delete
Prerobil som pre browser dalsie dva Kelty, tieto uz obsahuju aj audio, takze si mozete plnohodnotne citat diskmagy aj s hudbou v pozadi. Po novom nastavenia (vratane hlasitosti) ukladam uz aj do cookies...
DJ DJ   | update 08.04.2020, 17:44:32     Odpovedať   edit   delete
Doplnil som na spodnu listu systemove menu a tiez nieco na co som zabudol - Titulny obrazok. Na rozdiel od originalu je to trosku sviznejsie (tam FadeIn trval snad 30 sekund) a je moznost si ho pozriete aj kliknutim na "title" v spodnej liste...
 zobrazených: 5 [ 1-5/5 ]   «predchádzajúce 0 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
Clock Tower, 26.09.2022
RoboCop 2, 09.05.2022
Ztracený ostrov, 01.05.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1271
 Prílohy :: 8235
 Komentáre :: 7768
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox