Staré hry a časopisy, Retrogaming

 
Staré hry :: DJ OldGames

Téma   Diskusia o počítačových hrách, všeobecne

vytvoril: dj, 08.03.2009, 10:31
modifikoval: dj, 07.11.2012, 20:50
Všeobecná diskusia prevažne o starých počítačových hrách a videohrách, na ktoré si radi zaspomínate...
Všeobecná diskusia prevažne o starých (ale aj nových) počítačových hrách a videohrách, na ktoré si radi zaspomínate, alebo ktoré práve hráte. Prosím o zapísanie názvu hry do políčka Predmet!
Hry súvisiace s touto témou (0)


Počet príspevkov : 50 / 782
Zoradené   
 zobrazených: 50 [ 1-50/782 ]   «predchádzajúce 0123456789101112131415 nasledujúce»
Andrej Andrej   |  24.11.2023, 20:10:25     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od hypnos:
https://github.com/tomysshadow/OldCPUSimulator/releases
hypnos hypnos   |  24.11.2023, 12:05:46     Odpovedať   edit   delete
Nemá někdo zkušenost s dobrým (pokud možno moderním) zpomalovačem CPU?
Kdysi jsem používal MoSlo, ale ten už snad bude dávno překonaný (a ani nevím, jestli by šel spustit)
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   |  08.04.2022, 20:41:23     Odpovedať   edit   delete
Zachytili ste uz Return to Monkey Island?
https://www.youtube.com/watch?v=sahskKAxSCY
Ringo Ringo   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 20.06.2021, 09:19:55     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Super, díky moc, je to tam zpět.
DJ DJ   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 18.06.2021, 16:48:27     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Prispevok som v databaze nasiel, nezmazal sa, nejakym nedopatrenim sa zapisal do ineho vlakna (inej diskusie), dal som to spat, urob si kontrolu. Ak by sa taketo daco stalo neboj zalohy mam vzdy 14 dni dozadu, takze to viem po upozorneni vytiahnut...
Ringo Ringo   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 17.06.2021, 07:58:59     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od DJ:
Nevím čím to, ale přeloží se mi takhle do angličtiny jen něco, třeba popisky her, ale texty v deníku zůstávají pořád nepřeloženy.

Ale hlavně co se mi teď stalo, cRPG addict chtěl vědět, jak jsem popsal Labyrinth Level 1 první část, tedy ten, s těmi ohni. Tak jsem se na to šel mrknout. Našel jsem tam pár překlepů, což by se mu přeložilo blbě nesrozumitelně, takže jsem to chtěleditovat, překlepy jsem odstranil, ale po uložení změn ten příspěvek z deníku úplně zmizel. Část textu z něj, kterou jsem překopíroval do diskuse k cRPGaddictovi, mám sice zazálohovanou, takže mám většinu textu zachovanou, ale bohužel, z deníku je pryč :-(
DJ DJ   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 16.06.2021, 23:44:04     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Wow, dik za report ;-)
Inac ked chces postnut link na cesku/slovensku verziu stranky oldgames s automatickym google-translatorom do anglictiny (moznost vyberu aj dalsich jazykov), staci kliknut na "english" vlajku v hornom menu vpravo, alebo doplnit za domenu .sk "/en/" a malo by to fungovat vo vsetkych clankoch. Priklad odkazu na tuto diskusiu:

SK: https://www.oldgames.sk/disc/diskusia-o-hrach/

EN: https://www.oldgames.sk/en/disc/diskusia-o-hrach/
Ringo Ringo   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 16.06.2021, 21:16:51     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Tomas Dzamko:
Tak je to i oslava Oldgames a DJ dungeon mapperu.

A slavný bych k sobě nepoužil, zbytečně silné slovo, řekl bych jen, že se to zviditelnilo na správném místě :-)

Jinak cRPG addict právě hraje vše dle svých map a tady udělá výjimku, takže jsem tak trochu hrdý na to, že mu jsou mé mapy užitečné a jsem mu tak právě u jediné výjimky nápomocný, a že jsem se s tím nepatlal jen pro sebe :-)
Tomas Dzamko Tomas Dzamko   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 16.06.2021, 20:19:57     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Ringo:
Gratulujem, si slavny:-)

Ale cRPGAddict je makke prso, ze nevie dokoncit hru bez map:-)))
Ringo Ringo   | Zmínka od cRPGAddicta ohledně Abandoned Places 2 :-) 16.06.2021, 18:38:16     Odpovedať   edit   delete
Myslím, že to je solidní reklama :-)

"As I wrapped up this very long session, I realized I couldn't continue without some sense of how much longer the game is. So I Googled around until I found this Slovakian site www.oldgames.sk, on which a user named Ringo (who has commented on The CRPG Addict before) has mapped all the levels. There are 13 more; I've only played half the game. I don't think I have another 35 hours of mapping in me, so I'm going to adopt the rare (for me) approach of playing the rest of the game with Ringo's maps. Yes, it breaks the rules, but you have to break the rules now and then to keep things interesting. I never use spoilers to this extent, and it interests me to see how playing with them will change the fundamental experience. I would point out, too, that Ringo's maps only annotate the locations of things, not what they do, so I'll still have to solve the puzzles."

http://crpgaddict.blogspot.com/2021/06/abandoned-places-2-not-abandoned-enough.html#comment-form
Karol Karol   | M&M 8, 9 17.01.2021, 08:41:09     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Desert Terror som na urovni 28 zvladol za par kôl. Ale zas stráže - jedného zabiť šlo, druhého nie a naháňal ma pot celom Tronheime.
Možnosť zabiť NPC sa mi skoro vypomstilo v Yorwicku, keď som omylom zabil tú milú ovečku. (som v nastaveniach zmenil funkčné klávesy, na "A" som si dal "Attack Range/Melee" a na Mouse 0 (ľavé myšítko) som si dal "Use/Attack/Shoot", takže myškou bežne otváram dvere aj komunikujem s NPC, avšak ak NPC môže byť napadnutá (ako monkovia v Lindisfare Monastery", tak namiesto dialógu robím zranenia. Našťatie F9 ma istilo a ovečku som za pár XP predsa len doprevadil k jej maijteľke nezranenú.
Cesta do Yorwicku bola znova smiešne ľahká, zas som len naháňal nemŕtvych po podzemných tuneloch. Avšak Lich Laboratory bolo o inom. Nie že by som tých nešťastnínov nenaháňal, to veru hej, a bežali ako o život (či skôr neživot, keďže sú neživý), ale hlavnej sále, kde je Lich Transformatátor, boli Floating eyes, a tak namiesto odvážnej Rambo-like stratégie "vtrhni a znič", som musel najprv nemŕtvych vylákať von, čo bolo dôležité vzhľadom na ich reborn vlastnosti. A keď už tam zostalo len zopár kostlivcov, začal som sa sústrediť na červené oči.
Ešte jedna vtipná vec sa stala, v jednej veľkej miestnosti s klietkami, plnej Lichov a Lich Kinga, sa niečo pototo, a nepriatelia po prvom zabití zostali zamrznutí na svojom poslednom mieste. Skrátka ich 3D model nezmizol a dokonca ten model reagova (akoby sa s nim dalo hovorit, hra reagovala na akčné klávesy, prirodzene žiaden dialóg sa neobjavil, ale bolo počuť ten zvuk, ako keď sa snažite o interakciu s niečim). Po chvíli sa snovu objavili a znovu, po zabití, ich 3D modely zostali stáť v priestore. Mňa najviac mrzelo jediné - nedostal som sa k ich veciem a bál som sa že možno "dropli" nejaký kritický predmet.
Naopak som sa milo prekvapil, že som sa vej laboške začal vyznať. Spred 15 rokov si pamätám ako som tam blúdil a ani mapa mi moc nepomohála.

No ale čím dlhšie hrám, hra postupne viac a viac sa stáva nestabilnou. Sem tam mi zmizne inventár a musím hru vypnúť a znova naštartovať aby sa mi veci do inventára vrátili. Zasekne sa, či pri zmene lokácie alebo aj úplne nečakane pri zavretí inventára.

Čeština funguje zatiaľ na výbornú.

Konečne som sa stretol aj s respawnom, ktorý pridal nové príšery : V Yanmirovej pevnosti sa v hlavnej sále nachádzali štyria obri. Keďže som ich nečakal, skoro ma dostali, lebo som nemal žiadne taktické výhody (nebol som prirpravný na nich použiť enrage ani fear a v quick spell som mal len DMG kúzla), čakal som len yeti-ov a thrallov.

Radosť z rezpawnu čiernych truhlíc pobledla po zistení, že RNG mi rozdáva opakovane nepoužiteľné relikvije. Či sú to kopije, alebo palcáty, ktoré môže použiť iba gladiátor a podobne.
Pritom som úspešne naškrečkoval veľa predmetov ktoré dávajú +5 k rôžnym druhom mágie, ale ich kombinácia (aby každý z troch uživáteľov kúziel mal z každej zo štyroch škôl mi zatiaľ nejde, ale apoň som dosiahol že každý ma +5 vo svojej primárnej škole, aj sekundárnej škole a +1, +3 v ostatných.)

K vrahyni som si pozrel manuál, kde sa píše, že ak na GM používa výhradne dýky, má za každé 3 body v mečoch útok navše a našťastie je to presne ten útok, čo som dúfal, nie len šanca trafenia. Čo ale som prekvapený, je že lepšia dýka by mala byť v off-hand. Keď som "čiernu ruku" mal v primárnej ruke, tak vačšina útokov bola spôsobená slabou dýkou (5-9 zranení, čiže som robieval asi tak 8 až 15 zranení po aplikácii bonusov). Dýky som prehodil a teraz z približne 6 zásahov, väčšina je nad 35, niekedy aj tých 70 a v boji na blízko je z vrahyňa doslova vrahyňa :D V kombinácii s Haste je naozaj smrteľná aj pre sebemohutnejsích nepriateľov. Dokonca Lich Kingov dorážala ona, keďže mojim spell casterom v tuhých bojoch dochádzala mana. Jej slabosťou je nízky Armor Class, nižší ako má Kňažka so štítom, a keďže ju mám v prvom rade, musím sa snažiť aby zostala do konca bojov nažive.

Zaujímavosť: studne a kotle (dávajúce perma-bonusy) sa mi v predchádzajúcej hre refreshovali spolu s lokáciu/mestom. Teraz nie, až na jednu výnimku : V Lindsfarne je studňa čo dáva +5 against dark magic, a táto sa mi refreshuje celkom časko.

Zvláštny pocit som mal, keď po desiatkach hodín, kedy som škohlil skill pointy a EXP a hľadal trénerov skill-ov, len čo som dokončil všety štyri promócie, dostať sa na GM bolo celkom ľahučké, až sa mi to zdalo ako sen. Už som na leveli 38, a tak som mal dosť bodov aby som dostal aspoň obe magické školy na úroveň 10. Teraz už len hútam ktoré lokácie ešte vyčistiť aby som spravil ďalších 10 levelov, nech si zdvíjam magické školy to vyššej úrovne (ideálne 15, a ďalších 5 z predmetov)

Áno, ten otráveny mrak je fakt efektívny, a je to hlavný dôvod prečo NPC mágiňu stále mám v parte, aj keď zomiera s ľahkosťou bezkrídlej muchy. Dokonca ak to kúzlo namierim na zem (k nohám nepriateľa) tak namiesto dvoch-troch zásahov kúzlom, môže kúzlo spôsobiť zranenie päť alebo aj viac ako desať krát a to už je riande OP. Prirodzene, neprieteľ nesmie mat AI harpie (pribehne-odbehne) a musime byť blizko seba, ako aj ty si bol blízko draka.

Oko búrky už mám, ale zatiaľ som ho nevyužil. Podobne ako Meteorický roj, aj Oko nie je príliš prispôsobené na podmeinky MM9, kedy nie je bežne že veľa nepriateľov obkolesuje partičku. Skôv využívam kúzla čo nepriateľa spomaljú alebo paralyzujú, keďže väčšina z nich behá ako splašený kôň. Vhodný kandidáti na Oko budu zas zlí mágovia, ktorý stoje pekne v kruhu pri sebe a hlavne mi lezú na nervy. A na rozdiel od upírov, zostávajú na svojich miestach (Po viac ako 20 bojoch s mágmi, som videl len jedneho sa pohnúť, a aj to si nie som istý, či sa náhodou nestal obeťou kúzla svojho kamaráta - ktoré malo odstrčiť mňa a on sa možno dostal do cesty)

Zážitok z hry je skoro výlučne vynikajúci. Ten interface to kazí dojem spolu s absenciou respawnovania interaktívnych vecí (kostry dávajúce predmety, studne, sudy) a absencia alchýmie mi ponechala asi len 8 čiernych letkvarov, pričom polovica z nich bola pre predemty a len štyri boli na zvyšovanie atribútov :( Zostáva vo mne pocit ako z nevýhdného paušálu od telekomunikačnej spoločnosti, sľubujúceho hory doly, ale nakoniec aj tak sa bojím volať a esemeskovať.
A jemne aj ten un-balance nepriateľov. Na tej istej úrovni mojich postáv chvíľu naháňam inak nebezpečných lichov po chodbách ako SBS-kar dlhoprstého, a v ďalšom momente na frak bez varovania. Na to len "Ďakujeme že ste, F5 a F9!"

Celkovo má hra prepdprípravu na znovuhrateľnosť (prirodzená túžba hráča si hrou prejsť znova), nie len kvôli promóciam ale všeobecne pre čiastočne "open world" a tak príležitosť robiť veci v inom poradí a inak (lepšie?), ale pleádov drobností si tento potenciál sama udupala. Možno aj preto medzi IX. a X. bola taká dlhá pauza. A X. príliš referencií na deviatku tiež nemá :D
Typický príklad, kedy nehráčsky manažment berie hráčske rozhodnutia fašisticky do svojich rúk. /Len rýchlo predajme, tí blbci to kúpia aj tak, a väčšina z nich to aj tak nebude hrať dosť dlho, hlavne že budeme mať ich chechtáky bezpečne v kapse. Oh, a ak vám to nedošlo, máte padáka milí developeri, už vás nepotrebujeme./

Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 16.01.2021, 15:19:53     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
To byla asi nějaká chybka, že se pomíchaly linky, já takový odkaz v tom textu ani nemám. Nakonec mi to nedalo a zkusil jsem ještě prubnout znovu draka. K mému překvapení jsem ho po troše příprav složil během 1,5 minuty :) Zvýšil jsem si tedy level postav a dovednosti, abych měl jistotu, ale ta taktika by asi bývala fungovala i při tom levelu 45. Doposud jsem si myslel, že lepší je s drakem bojovat z dálky a mít v družině dva mágy, ale nakonec se ukázalo, že zblízka je drak méně nebezpečný (lépe se proti jeho útoku brání) a zvládne to i jeden mág, protože může využít plnou sílu plošných kouzel (z dálky se třeba Otrávený oblak cestou vyčerpává, takže draka zasáhne jen částečně, zblízka mu jde naopak uštědřit plnou palbu - odhadem je to zblízka 4x efektivnější). Teprve teď jsem naprosto spokojen a opravdu jsem si tu hru užil i takhle po letech.
Karol Karol   | M&M 8, 9 15.01.2021, 14:45:58     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Ten link s "MMIX" navyše som klikol na tejto stránke: https://www.svetmightandmagic.cz/mmix/mmix_cestina.php
Skoro úplne dolu, pod textom "počeštěné datové soubory pro Might and Magic 9"
A asi som dával "Refresh" (F5), lebo ten čo som sem vložil, už obsahuje "index.php", a nevšimol som si že ten link v pôvodnej forme je https://www.svetmightandmagic.cz/mmix/cestiny/mmix_cz_data.zip

Alebo mám ja nejakú funkciu zablokovanú v mojom prehliadači? U mňa to vyzerá takto: https://imgur.com/EVV5LgB

Kumulovanie skillov /z predmetov/ - je bohužiaľ rovnaké ako v predošlých verziách. Berie sa len jedna, najvyššia hodnota. Nie je to zlé, ale chýba mi možnosť trošku "overpower"-ovať mágov, ale aj v oblasti utilít /repari, identify, perception../

V druhom hraní som spomínal, že neviem posúdiť, či nižší perception má negatívny dopad na nenájdené tajné miestnosti. Moja Vrahyňa má v tomto treťom hraní už Master Perception, so nutnými 7 bodmi. A v Training Hall som si až tentokrát všimol krabicu / debnu s červanými fľakmi, rozsekal som ich... a bum : čierna truhlica!! Nechať unitility skills na spell casteroch som zle odhadol, a šlo by to asi ak by som už veľmi dobre hru poznal (alebo šiel podľa návodu, v ktorom by sa spomínali nie len pasce a tajné priestory, ale aj level obtiažnosti na truhliciach, aby som dopredu vedel, do ktorého dungeonu sa nemusím ani obťažovať :D )

Relics: Samozrejme, že herný RNG, mi po celkom užitočnej helme, nadelil cutgel, ktorý ani neviem použiť (a keby som aj vedel, tá zbraň má šancu omráčiť svojho nositeľa), potom zas veľmi užitočnú dýku, no teraz zas štít, ktorý môže použiť len gladiátor :(. Prečo, RNG, prečo ma takto trápiš? Ešte že ma navštevovať predošlé lokácie baví a zvyšujem si šance...


Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 15.01.2021, 13:52:10     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Je klidně možné, že to blokuje (upravuje) nějaký skript, ono pár záhad v té hře pořád je. U výpisu útoku by mělo platit, že to je skutečné způsobené zranění, zkoušel jsem to zrovna před chvilkou u souboje s Foradem a opravdu padl ve chvíli, kdy jsem souhrnným útokem překonal hranici jeho života (525 HP). Na problém s ID monster jsem též narazil, já si teda vybavuji, že ona je tahle dovednost zabugovaná, ale určitě jsem svého času byl schopný vidět alespoň HP a případná kouzla, teď mi to taky jaksi nefunguje. Možná to opravdu závisí nejenom na úrovni dovednosti, ale i na levelu postavy, která tu dovednost ovládá (?).

Sólovat devítku jde, kouzelníci mají ve hře dost navrch a krásně je ten rozdíl vidět, když začneš dovednosti zvedat nad 10 bodů ve velmistrovi - damage kouzel skáče po desítkách, ale damage zbraní jen v řádu jednotek. Každopádně to chce vysoké levely, protože úrovně nad 10 vyžadují ohromné množství dovednostních bodů, takže pokud chceš vycvičit 2 magie, tak to dá zabrat ... ale zase na druhou stranu, kouzelník díky GM learning leveluje rychleji :)

Ten link na mmw_index.php si někde našel? Ta stránka existuje (je to odkaz na World of Xeen), ale v tom linku je chybná cesta (mmix je v ní navíc). Jinak řada informací o devítce pochází ještě z verze 1.2, takže je možné, že v 1.3 to úplně sedět nebude.
Karol Karol   | M&M 8, 9 15.01.2021, 11:56:51     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Díky za link. A hlavne češtinu, ďalší krôčik hru priblížiť dcéram :D
No pozerám že ta púštna potvora má iba 525 životov! To nie je možné, ja som jej spravil snáď 5000 (takticky som okolo hrôzy krúžil aj 30 minút strieľal a vrhal zbrane, a moja NPC mágiňa kúzlila Elemental Blast aj Poison Cloud, potom som dobiedzal v boji na blízku ďalších aspoň 20 minút, aby si udrel aj Forrad Darre aj NPC vrah, ale aj moja vrahyňa.) A keby nie 5000, tak 2000 na 100 percent. Rovnaký zážitok som mal s tou vodnou príšerou na ostrove popola (neviem či tam je samec, či samica, ale dajme tomu že samica so skoro 1000 životmi, čo je vskutku úctyhodné, no ja opakovanou taktikou skákania do vody, vzpustenia všetkých strelných zbraní aj 20x, kým sa príšera priblížila a potom zas vyskočenie z vody... jedine že by príšera mala vysoký HP REGEN?)
Alebo ak vidím v battle logu "...hit for 65" to ešte neznamené že príšere ubudlo 65 životov, ale že je to základná hodnota, ktorá je ešte znižovaná resitenciami? Takže ja síce vidim 65, ale hrôze mohlo ubudnúť možno 5 HP?
Je tu možnosť, že hra "zablokuje" možnosť zabitia nejakej príšery a podmieni to napríklad levelom partie? (aj keď je to vtipné, keďže pár expertov skúšalo hrať spôsobom, že len jednu postavu levelovali a ostatné nechai na 1. úrovni - s odvolaním sa na partičku Peztreka z https://camilleb.home.xs4all.nl/MM9/ )


Milé, že česká lokalizácia tých nasledovníkov svätej husi nenazvala Husiti. Ale milučko Kejhalové. Dosť by ma to nakrklo. Husitov som bral ako hrdinov. "Bratříkov" už tak moc nie. MM9 tých Kejhalov
dosť ponižuje, podľa mňa.

Kňazovi zatiaľ nechávam nealokované skill pointy a čakám na Repair skill, ktorý chcem vytiahnuť aspon na 7 (takže si nechávam (7*8)/2 ´28 bodov). Problém je, že ako brnenie, tak aj palcát aj štít, či posilňovanie a rukozručnosť (armmaster), resp. ako je to výstiženjšie preložené - ovládanie zbraní, toto všetko až priest začína mať možnosť trénovať na Expert, či Master... no zatiaľ som ešte nebol v Forstgarde a nemám všetky náležitosti potrebné pre druhú promóciu. To ale nič nemení, ako aj navrhuješ - mať Priesta ako sekundáarneho bojovníka, a to sa v rámci možnosti aj snažím. Mám aj v postaveného pred kúzelníkmi, aj tých pár bodov čo mám nazvyš mu dávam ako Placátu, tak do Luku, tak aj do brnnia, a má už naučené aj ovládanie zbraní aj posilňovanie s pár investovanými bodmi. Kňažka (ašpirujúca) preto skoro nikdy nezomiera a pomáhalo aj keď nosila helmu - relic, +25 do brnenia. No našiel som helmu čo zvyšuje light magic a tento relic teraz nosí ašpirujúca lichka, či skôr lichina, a či ličunda? (She-Lich)

Čo sa týka životov na príšerkách, mám sice už ID Monster Expert, 7 bodov, no ak postava čo tento skill ma použije "G", na nepriateľa vysokej úrovne, ukáže to rámček len s názvom príšery, bez životov, bež čohokoľvek a postava si len povzdychne s nejakou poznámkou "no, cannot do!" (aj kvôli tým klábosům postáv sa teším na lokalizáciu :D ). Preto by mi úplne stačilo vidieť len ten HP status bar, nech aspoň viem či má neprateľ 20%, 50% či 100% životov. MM 7 a myslím aj 6 mali "detect life" kúzlo, ktoré ukazovalo aktuálne životy... škoda že MM9 to nemá. A že mi inak identifikácia monštier funguje, to viem, lebo napríklad keď sú pokope banditi a dlhoprstý (cutpurse / Kapsář), tak kapsára krásne identifikuje, aj HP bar ukáže, aj aktuálne životy aj ATT.. ale na Banditu neukáže nič, len názov.

EDIT: Link https://www.svetmightandmagic.cz/mmix/mmw/mmw_index.php mi nešlo otvorit.

EDIT 2: S tou arénou to beriem späť. Asi generátor nepriateľov je tiež pod vplyvom divokého RNG. S tou istou partičkou som navštívil Arénu nasledujúci deň (za 24 zlatých som strávil noc v hostinci, spolu so zastupiteľmi čierneho trhu: obchodníka so zbraňami, ďalšieho s brnením a toho tajného trénera, čo pýta polovičné ceny... aj keď ešte by som rád overil, či je tak lacný, alebo dokonca lacnejší ako tréner vo Sturmforde, lebo podľa mojich skúseností, ten je najlacnejší. V Drangheime je drahší, v Guberlande ešte drahší a touto rastúcou krivkou nákladov som už trénerov v Thronheime a Thjorgarde ani neopáčil. ). Nastúpil som do Arény, s trasúsimi sa kolenami (či to tentokrát aj prežijem). Najprv ma zaujalo, že v dialógu je ponuka "I won!", pričom viem že som odmenu dostal deň predtým (Asi 4000 zlatých... celkom slušné). Prirodzene, už som nič neodstal, no tá možnosť tam zostala stále svietiť v dialógu. Tak som si vbral boj a zas Lord.
Z jednej strany ma napadli dvaja trogliditi, jeden prízrak, nejaký lepší bandita (alebo bojovník). Na druhej strane Ghoul. Na ghoula hneď Turn Undead a zafungovalo. Jeden troglodyt sa zasekol vo dverach a až do konca boja bol neaktívny. Prízrak bol druhý čo dostal Turn Undead a tiež to hneď zafungovalo. Troglodyt spolu s bojovníkom dobehli až ku mne. Fear na Trogloša fungoval a bojovníka asi po 10 ranách dostali moji melee bojovníci (2X NPC + Vrahyňa). Vystrašeného Ghoula a prízrak som ustrielal z bezpečnej vzdialenosti. Potom toho zaseknutého Trogloša, ktorý sa ani nebránil. Nakoniec som opatrne pootváral obe dvere...a nič. Vyhral som, a tak ako som bol zvyknutý z predošlých pokusov (dávnejších). Jediná smutná vec je, že keď som si prišiel po výhru, nič som nedostal. Na takej dobrej stránke o MM9 : https://www.svetmightandmagic.cz/mmix/mmix_respawn.php sa píše, že Aréna sa respawnuje po jednom hernom dni. Spať v krčme by mal byť jeden herný deň... bohvie. Možno treba opustiť mesto, aby sa to riadne "resetlo"? Ale dúfam že aspoň XP som dostal :D
Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 15.01.2021, 11:02:13     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
GOG občas češtiny dodatečně přidává, viděl jsem to např. u Blackguards, takže pokud už přidali polštinu, tak se klidně můžeme oficiální češtiny ještě dočkat. Každopádně češtinu si můžeš případně stáhnout u mě (až na pár drobností to překládá vše). Isle of Ashes je skutečně Ostrov popela. Trošku hůře je na tom dabing, protože s tím u nás přeci jen nebyly takové zkušenosti (např. intro v CZ nezní tak epické jako intro v originále apod.).

Kombinaci prstenů se stejným nebo podobným (+1, +2 atd.) bonusem jsem cíleně nezkoušel, ale určitě se mi něco sčítalo, akorát nevím co, protože jsem výbavu průběžně obměňoval, takže nemohu ani zpětně nakouknout. Na identifikaci zdraví potvor stačí jen základní úroveň identifikace - stačí mít danou postavu aktivní a zmáčknout G na zamířenou potvoru. Vyšší úrovně dovednosti jen zobrazují další informace. Ten Desert Terror je dost odolný (viz https://www.svetmightandmagic.cz/mmix/mmix_bestiar.php?id=13), i ty stráže s ním mají co dělat, ale jakmile jsem byl okolo levelu 25, tak už to byla pohoda (ono je potřeba dosáhnout u postav dost vysokého útočného bonusu, což vyžaduje lepší výbavu a dovednosti, takže to chvilku trvá, jenomže do Tronheimu se obvykle podíváš dříve). Mě tentokrát překvapila jiná věc, v chrámu Kejhovitů jsem nějakým nedopatřením rozčílil husu a i na levelu 45 to byl zdatný protivník :D Pokud jde o družinu, já osobně bych asi kněze cvičil nejprve jako bojovníka (brnění, palcát, posilování), aby mohl sekundovat vrahovi, čímž by se vykompenzoval ten handicap tří mágů na začátku.

Malá nebo prakticky žádná reakce na činy družiny mě taky vadila. Pokud to vysloveně není součástí příběhu, tak to nemá na hru žádný vliv. Podle mě to už nestihli dotáhnout do finále. Přitom třeba úkol okolo Thjorgardských dolů ukazuje, že si vývojáři dokázali s interakcí postav (NPC) pohrát, jen toho bylo bohužel ve hře příliš málo a jde to i obejít (pokud už víš, co máš v tom úkolu dělat, tak to uděláš předem).
Karol Karol   | M&M 8, 9 15.01.2021, 10:01:50     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Škoda tej lokalizácie. GoG práve ma v patch-notes "pridaná poľština", takže poláci sa môžu tešiť z lokalizácie a češi a slováci si ju môžu hľadať po nete (pochybujem že nová generácia ma k dispozícií hard-copy, a konrétne s lokalizáciou, to by už musel byť nejaký master youngster, alebo grandmaster teenager)
To že som vtedy zbytočne inštaloval tie patche na GoG verziu si takto spätne (a úsmevne) uvedomujem, keď hrám čistú GoG verziu. Predým v niektorých domoch a krčme v Thjorgarde boli namiesto stoličiek postavy trpazlíkov, s textúrou dreva. Bolo to jemne strašitelné, ale že to bola chyba moja som si uvedomil teraz, keď sú tam zas normálne stoličky. Bolo aj to vtipné, ako som sa snažil s tými stoličkami komunikovať a hľadať zadávateľa questu na "odčarovanie zakliatych trpajzlov". Odkliať sa veru dali, len čo je pravda: stačilo aby jeden popleta použil čistú GoG verziu, bohužiaľ bez odmeny XP či inej.

Mám inak taký pocit, že Aréna má akosi nesúmernú krivku obtiažnosti. S mojou celkom priemernou partičkou (Assassin by bol super bojovník, keby som investoval viac do blade + throwing, ale upredsnostňujem utilities skills, ako je Disarm, Perception a aj Merchant, ktorý síce zo začiatku len trocha, ale neskôr riadne pomáha v kumulovaní majetku. A že toho bude potreba, to vieme kvôli tréningu, kde náklady rastú enormne, pričom zdroje príjmov po čase zostanú konštantné a to aj ak vezmeme do úvahy respawn čiernych truhlíc. Zatiaľ sa mi respawnuje len tá vo väzení, ale aj na začiatok aj to poteší, nájsť 20K alebo 30K predmet). Okolo levelov 11 až 15 bol LORD v Aréne hračkou. Od levelu 18 ale ledva prežívam a to využívam aspekty arény, ktoré sú naklonené kúzlam aj ako fear/turn undead (nepriateľ uteká, ale mám ho na dostrel), ale aj Enrage (kde nepriatelia začinajú boj pri sebe a ak Enrage je úspešne, hneď sa začnú mlátiť. K tomu ak pridám Poison aj Disease, tak som vlastne vo veľkej taktickej výhode. Môj ašpirujúci mág (ešte som nemal odvahu cestovať na Isle of Ashes, (ako to preložili? prašný/prachový ostrov, či Ostrov Popola?)) už sa naučil Elemental Blast a vďaka artifaktu, ktorý dáva +5 do Elemental Magic, celkom dobrý DMG dáva. No len tak tak prežívam. A moja assassinka (ktorú mám v prvom rade rozpoloženia postáv) aj často upadá do bezvedomia, hneď po nej NPC kúzelníčka (čo už začínam byť nervózny, lebo mojím kúzelníkom časom dôjde MANA a ona vždy vedela ešte otočiť neblahý sled udalostí s Poison Cloud). Rovnako aj strata assassinky v boji je neblahá, lebo som jej našiel relic - dýku, s ktorou robí až 70 DMG niekedy. A ešte z predošlej hry, kedy moje postavy boli už okolo 28. levelu, a ja som sa bál že protivníci na LORD budú priveľa, som vyhrával s minimálnymi stratami životov. V MM6, 7 som s arénou na vyšších úrovniach mal obrovské problémy, keďže nepriatelia už mali špecialne útoky, ako ničenie vecí, paralýza alebo dokonca smrť. Pričom oni mali buď resistencie, alebo dokonca imunity. V sedmičke som kvôli tomu tých 5 Knight víťaztiev vždy získal ešte na začiatku hry, kedy nepriatelia boli silnejší len v rozmedzí HP = životov, čo som vedel vždy zvládnuť.
RNG v MM9 musel robiť niekto naozaj veľmi zákerný. Predošlú hru som musel skoro všetky mestá navštíviť opakovane, kým som našiel Merchant scroll, túto hru zas neviem nájsť Repair scroll. Síce ešte nie som tak ďaleko, ako som bol predtým, ale dosť mi z toho naviera žila na čele, keď opakovane navštevujem skill scrolls obchody a opakovane plienim dungeony (napríklad taký Prison ma asi 20+ chrobákov, a z nich "padajú" často aj dva skill scrolly, čiže len Prison ma zásobí skoro 40 scrollami, ktoré horúčkovito identifikujem, len aby som zistil, že to nie je ani Repari, ani Armor (ešte aj Armor mi chýba, ale nemôžem povedať že som ho nenašiel vôbec, našiel som dva, a ešte tretí mi chýba, aby moji kúzelníci mohli nosiť zbroj. Nie že by ju nutne potreboavali, ale aj obyčajna kožená halenka môže mať skill bonus enhancement, a napumpovať pre mágov ich spell skilly je moja priorita, z rovnakého dôvodu ich učím cutgel, lebo aj palcáty aj kladivá a hlavne palice môžu mať tieto magické okúzlenia.)
Ozaj, nejak som to ešte extra nekontroloval, ale v predošlích dieloch sa skill enhancementy nekumulovali, bral sa len najvyšši (ak som mal prstene +5 disarm, +3 disarm, +1 disarm, moja postava mala len +5 bonus). V devine je to rovnako, alebo tu už môžem sa tešiť z kumulovania?
Ešte otázka ohladom Enchant Item - podvedomo som to ignoroval, lebo predtým toto kúzlo bolo dosť zbytočné, ak nebolo na GM (water magic), ale pre devinu som čital, že to kúzlo používajte pred predajom aby ste viac zarobili. A táto rada bola vo fáze hry, ked ešte sa walkthrough nedostal na druhé promócie, takže nikto GM nebohol byť. A aby hodnota predmetu bola vyžšia aj pre obchodníka, enhancement musí byť permanentný. A keď tak čítam, že "10% chance" tak vlastne nadobúdam dojem, okúzlenie môže fakt byť permanentné, keďže je teraz znížená šanca úspechu na jednu desatinu.
Príliš som sa tomu nemal chuť venovať, keď už mám plné zuby mikromanagementu ohľadom presúvania predmetov "predajcovi", ešte k tomu pridať aj presúvanie enchanterovi, plus spanie po pár kúzleniach (akože už mám cez 140 many u baby, čo Enchant Item ovláda, ale aj tak, ak pomyslíme na ten počet nemagických predmetov po priemernom plienení dungeonu, uvažujeme znova o aspoň 30 predemtoch minimálne). To mi nestojí ani za ten zisk. Zatiaľ to nepotrebujem, a keď už tréning u trénera bude stáť okolo 100K zlatých, mi tých pár stovák, v lepšom prípade tisícok extra moc nepomôže. To menej času strávim vyplienením ďalšieho dungeonu a rýchlým predaním, než by som strávil okúzlovaním predmetov, jedného po druhom (s 10 percentou pravdepodobnosťou úspechu).
No ale ak by som mal doplniť slabinu svojej postavy, a vyrobiť staff s +5 Elemental Magic, tak by to za tú námahu asi aj stálo.

Tiež ma zaskočilo, že v minulej hre som vedel zabiť Desert Terror, ale tu ma vždy zdecimuje, bez ohľadu akú tatkiku zvolím. Nepočítal som to presne, ale odhadom som tomu teroru musel spôsobiť snáď 5000 ak nie 10K zranení a to doň ešte guardi mlátia, než som zomrel. Fakt mi chýba ID Monster GM, túžil by som vidieť jeho HP, a hlavne resitencie.
Je možné že GoG patch ho spravil nemsrteľným (ako su psy a mačky, môžem do nich búšiť a oni si cválajú - doslovne, lebo ten zvuk ich chodenia je akoby som počul koňa po dlažbe cváľať - bez pozvšimnutia ďalej. Naopak, ma celkom diabolsky teší, že strážcov vo viacerých mestách ja možné zabiť, a dokonca dávajú slušné XP (pre začínajúcu partičku, neskôr tých pár stovák XP je už len kvapka v mori).
Keď si spomeniem že pred tými 15 rokmi som sa bál napadnúť stáže u Klusoa, v Prisone a podobne (lebo som sa bál že ma postinú hrozné dôsleky - nebude sa so mnou baviť nejaký vládca -> nespravim quest -> nedokončím hru) a teraz si idem po meste a veselo napadnem nič netušiaceho strážcu poriadku a bez dôsledkov. Zákerné, ale to s vami spraví svet RPG hier. (XP za každú cenu)
Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 14.01.2021, 17:44:47     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
GOG a CD Projekt patří do stejné skupiny, ale u té češtiny asi zůstala práva na české pobočce a dneska už to zřejmě nikdo ani nechce řešit. Mám pocit, že se jednou u jedné z her už diskuse vedla, ale nikdo z GOG se k tomu nechtěl vyjadřovat. Temným průchodem myslím Dark Passage, to je ta část, po níž se dostaneš do Arslegardu. Pak už to bylo celkem rychlé a dojel jsem to na levelu 45 (už nebyl důvod trénovat, navíc by mi beztak nestačily peníze :)) ... tady jsem udělal botu, protože jsem zapomněl na levný trénink ve Frostgardu, takže jsem celkově utratil 2x tolik peněz (levely 20-40 jsem trénoval v Guberlandu). Draka jsem ovšem nezabíjel, u něj by levelup význam měl, ale to chce taky alespoň 2 mágy. Nakonec jsem přeci jen narazil na jeden bug a to v úkolech - u úkolu na vyčištění lázní jsem nezískal odměnu a úkol zůstal viset v deníku.

Počáteční postup hrou jde dělat bod po bodu, ale přesně jak píšeš, pak narazíš na rokli smrti a je to o nervy (prošel jsem jí na levelu 14 a musel jsem hodně zatínat zuby). Když jsem hrál devítku poprvé, tak mi tuhost tohoto dungeonu rychle došla a vycouval jsem. Od té doby jsem tam lezl až tak na levelu 20, s lepší výbavou a vytrénovanějšími dovednostmi. Po prvním povýšení se však obtížnost ve hře otočí, výjimkou je akorát Yorwick. Proto jsem nikdy nevydržel čekat na povýšení na liche, protože je potřeba nejprve přežít cestu a pak ještě samotnou lichovu laboratoř. Přitom s hotovým mágem se touhle částí prochází výtečně (řetězový blesk u mága a kněze a upíři padali jak přezrálé hrušky :D). Harpyje mi jinak vadí taky, když se mi je podaří omráčit, tak dobrý, ale jinak je to hodně blbý. Ke všemu jsou celkem odolné vůči živelné magii.

Jako pocity ze hry jsou zajímavé :D Naposledy jsem devítku hrál před více jak 15 lety a čekal jsem, že dneska už to bude docela utrpení (už tenkrát to prostě byl slabší zážitek), ale ta hra je i přes chyby stále dost chytlavá. Minimálně vývoj postav a boj jsou perfektní. Příběh je naopak docela ... no, na pěst ..., ale od alianční rady v tom už je konečně vidět potenciál. Bohužel, devítka vyšla do dost silné konkurence, která to dělala lépe. Nicméně na to, jak krátkou dobu hra vznikala a jak malé zkušenosti s LithTechem v NWC měli, tak "bokem" musím přihodit body navíc.
Karol Karol   | M&M 8, 9 14.01.2021, 10:37:55     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Temný průchod? Ten čo máme za úlohu znovuobjaviť pre Kiru? Pred rokmi som v ňom zomieral, teraz tým kosťopsom, kostlivcom a dokonca upírom sa len smejem. Nechápem prečo som vtedy podcenil silu "Turn Undead", teraz skôr mám problém za nimi bežať dosť rýchlo aby som ich dorazil. Rovnako mi predtým veľa vrások spôsoboval Chasm of the Dead pri Drangheim. Len prízraky vo Verhoffin Ruins sú dosť rezistentné, a ak nešikovne nakrknem ich viac naraz, mám problém.
To ma inak celkom potešilo, ako hra pristupuje k Disarm Traps -> môj mág mal len expert disarm, a keď som tú upíriu čiernu truhlicu otvoril = instant death. Ale mal som 14 skill pointov v rezerve a tak som si ešte o dva body disarm zdvihol. Truhlica síce stále buchla, ale už mi spravila omnoho menšie zranenia. Som bol milo prekvapený ako hra flexibilne reaguje. Len sa doliečiť (či spánkom, či kúzlami) je bez výhrad prijteľné, v porovnaní za získaný relic.
Ja som si v tom respawnovaní našiel záľubu. Robí to ten svet živším, a keďže MM9 dáva prednosť menšiemu počtu nepriateľov, boje nie sú vyčerpávajúce. Samozrejme dragonflies a podobne mi už moc XP nedávajú, ale samotná interakcia so svetom, v ktorom sa dočasne mám citiť "ako doma", mi je po vôli. V Redone tiež skrátili respawn time vo svetoch /nie v dungeonoch/, no ale aj ak šlo iba o slabých goblinov, bolo ich vždy priveľa a len ak by som použil armageddon, by som to mal ľahké, takto lietať a metať na nich fireball, alebo Starburst / Meteor Shower pre tých pár XP bola skôr otrava (a dúfal som že hra by mala podmienené "triggers", ktoré by som ja vedel ovládať, niečo ako tie tri ohňe, ktoré ak zapálim, o pár dní mám vianočnú nádielku zelených balíčkov). Pričom na tréning v sedmičke už bolo Breeding Zone.
Oh, takže pre respawne môžu pribudnúť nové príšerky? To je že úplne vzrušujúce. To sa mi páči. Pri tých pár, čo som stihol znova-navštíviť som si to zatiaľ nevšimol, ale plánujem svoje návštevy opakovať. /Zo začiatku sú tie ľahké lokácie ako Anskram keep ale aj Prison vďačným zdrojom extra bohatstva (zneužívať ten bank-bug sa mi nepáči, hra nie je tak zle nabalancovaná, aby som mal potrebu získať extra zlato podvodom) A každá troška extra XP mi je viac ako po vôli. Netreba hneď lámať rekordy v level-up.
Už si na 45? Fíha, to je dosť dobré. Ja som v predchádzajúcom hraní ledva docvakol na 30 (aj keď som už dlšiu dobu nebol u trénera a ani som si nekontroloval možný dosiahnuteľný level right-clickom v character sheete). Vtedy som horúčkovito cestoval z mesta do mesta a pokúšal sa zkompletizovať 2nd promotion questy. Preto som bol aj frustrovaný, že som horko-ťažko prežil Verhoffin Ruins, no denník mi zmizol bez toho aby som promotion získal. Viem, že 2nd promotion ja udelená až keď sú všetky tri úlohy splnené, a že zadávateľ sa vôbec k progresu nevyjadruje, ale ja som už bol presvedčený že všetky tri mám vskutku splnené. Aj toho chudáka nového priesta som hľadal v celom Guberlande (ako v meste, tak aj na tej cirkusoidnej pláži.. až kým som to vzdal a dočital sa, že ho netreba a ani sa nedá nájsť)
Teraz, do tretica, mám len prvé promócie - healer, scholar a pre mercenery sa už len stačí vrátiť do krčmy a mám to v kapse.
V minulosti som spravil obrovskú chybu absolútnym nepochopením súslednosti a poradia questov. Bral som to z geografickej postupnosti, a úplne som prehliadol náznaky obtiažnosti. Hlavne ak prvé dve úlohy v Sturmforde sa dali splniť hneď na začiatku (level 3 až 6), dokonca Prison, aj keď so silnými nepriateľmi, mal možnosť ako sa preplížiť skrz nich priamo ku generálovi a bojovať len s jedným, max dvoma strážami (dokonca aj väčšina chrobákov bola v kategórií nepovinné boje). A tak keď som dostal v Drangheime za úlohy získať Crona Kiga, obetoval som tomu neuveriteľnú a hlavne zbytočnú energiu (a halvne quick loadovú), pričom mi ušlo že som mal pokojne cestovat do Guberlandu a ostatných miest a pekne v kľude a bez námahy zbierať skills, promotions, spells a podobne.
Dnes už každý lepší návod má spomenutú odporúčanú úroveň partičky pre každú lokáciu či dungeon.
Aj keď vtedy som možno nevedel tak dobre po anglicky, no v prvom rade som trpel domnienkou "nemá význam cestovať do ďalšieho mesta, ak nezvládam ani toto druhé."
Teraz, keď presne viem čo ma kde čaká, je to celkom príjemné (aj keď oprostené o element prekvapenia, obáv či strachu, ktoré potom vedú k omnoho väčšej radosti z úspechu)
Z predošlého hrania skôr mám obavy z mágov, ktorý postávajú v skupinkách päť alebo až šesť a majú dosť vehementnú kadenciu v silných kúzlach. Paradoxne priamo v Mad Wizard Laboratory s nim taký problém nebol, a to nie len preto, že ich v jednej miestnosti bolo máličko (max dvaja) a vedel som ich teda pekne jedného po druhom decimovať, ale ešte aj uzavretý priestor - kde viem nájsť pozíciu, v ktorej má nedokáže "odhodiť" a čím získam hneď dve výhody: 1) moji špecialisti na boj zblízka sa môžu realizovať s plným potenciálom, 2) takto okupovaný mág častejšie kúzli inak neškodné kúzlo "odhodiť" namiesto tých vskutku devastačných.
Tiež ma prekvapilo, že tie evil eyes a jeho obdoby neboli až tak smrteľné, ako som sa bál (bol som vtedy okolo levelu 20 len) A aj keď som plánoval sa s nimi trocha pomlátiť a potom stisknúť F9, na moje vlastné prekvapenie som to vcelku slušne v tej vstupnej hale zvládol. Až tie harpie v poslendej miestnosti boli fakt oriešok, a pomohol obyčajný Enrage. Ich silnou stránkou je rýchlosť, a to som otočil proti nim, keďže simulovali Harpy Hag danosti z HOMM 3 (strike and return), skoro vždy sa zdržiavali ďalej odomňa, no vždy boli jedna blízko druhej - a tak sa často mlátili medzi sebou, čo mi dalo dosť času sa doliečovať a vydržať až do konca (tiež ale až na neviem koľký pokus). Nakoniec ma skoro dostala hra pri odchode z tej miestnosti, kedy presne pred teleportom sa objavili ešte ďalšie harpie a ja už som bol v domnení, že sa netreba doliečovať (ani som nešiel spať, lebo som sa bál že ma v spánku prepadnú a bol som dosť na pokraji smrti)
Aj keď celý ten quest mi vôbec príjemne nerezonoval, že pre tak plytký účel chce tak bezvýynamná osoba získať tak úžasný predmet (ktorý vám vie dať odpoveď na akúkoľvek otázku). Akože prosím? To je akoby som ja nejakému super komandu špiónov dal za úlohu "Som študent druhého ročníka na technickej univerzite a na intráku mi je celkom zima. Prepadnite CERN a doneste mi urýchlovačom obohatené Germánium, budem si na ňom zohrievať vifon, tak šup šup a nezabudnite každého vedca brutálne zavraždiť, veď viete... lebo sa to tak má. V žiadnom prípade sa neopovážte hneď so šéfom CERNu dohonúť že za 2000 CZK si to od neho mierumilovne kúpite."
Oh, teraz ma napadá, že som na mágov neskúšal FEAR. Uff... to musím tentokrát istotne vyskúšať (zvláštne je, že si nespomínam, že by sa mágovia čo len raz hýbali/chodili. Engrage na nich síce funguje, ale práve preto že sa nehýbu a bývajú dosť ďaleko od seba, málokedy napadnú kúzlom iného mága a ja si nemyslím že by pokračovali v boji, ak by som sa pri nich objavil, zakúzlil na nich Enrage a zdrol do bezpečnej vzdialenosti. (dúfajúc, že sa medzi sebou pomlátia, plus či z takých zabítí ja budem mať XP).
Skús potom tú češtinu poslať GoG tímu, verím že sú hráči čo to docenia. (aj keď nove herné konzoly robia "dobrú" prácu v tom, aby nových fanúšikov hier odtrhli od histórie hier a hrania a naopak ich zaviazali rôznymi trikmi a mesačnými poplatkami výlučne k ich repertoáru hier. Aj keď je tu nádej že skryté cestičky zostanú prístupné. MS napríklad kúpil Fallout frenchise, a verím že skúsi na svojich xboxoch ponúknuť aj staršie Fallouty a tak otvoria aj mladým hráčom pootvorené dvierka k svetu starých klasík.)
Alebo PC Project má na ten preklad výhradné práva?

Apropos, kýk po grafickej stránke to MM9 nemám v skutočnosti až taz za zlé. Skôr ten zbytočne zanedbaný mikromanagement fakt ťažko odpúšťam.
Dokonca som už aj rezignoval na malé zisky, a lacné predmety (odhadom pod 200 zlatých) už neposúvam Merchantovi, a predávam ich priamo z inventárov ostatných postáv. Mága s ID Item som si ponechal na začiatku partie, čím mu prirodzenejšie v inventári pribúdajú nové predmety a potom ručne presúvam z jeho inventára hodnotné veci našej assassinke /zatiaľ len mercenary, ale už ju tak mám mentálne zakategorizovanú/. A interakcia s NPC rovnako! Nič by sa im nestalo, ak by odpovede boli priradené ku klávesám (1, 2, 3...), v tomto žánru hier to bolo v tých dobách bežne a aj žiadané. Ešte by mi pomohlo accelerovať pohyb myšky, ale neviem čo by to spravilo s pohybom po svete a mouse-look-om. Aj žurnál síce vytvára auto-notes, ale len tak stroho, aby akože niečo bolo. Sledovať si progress questu zostáva na hráčovi.
Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 14.01.2021, 00:23:03     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Čeština je export z původní české krabicovky od CD Projektu, akorát testuji její spolehlivost v kombinaci s GOG verzí hry. Já jsem pro změnu v druhé třetině hry, zrovna stojím na počátku Temného průchodu, takže do konce hry už jsou to cca jen 3-4 dungeony. Na pasti, identifikaci a opravování jsem si zatím v pohodě vystačil jen s mistry, čímž jsem ušetřil nějaké body (level postav mám nyní 45, časem jsem na 28,5 hodinách). Ten rozhovor s opatem mi proběhl podobně, on už nic dalšího neříká, ale aktualizuje se u toho deník (drak se jinak objeví i bez toho, stačí jen zajít do jeho jeskyně - teda ve verzi 1.2 to byl známý bug). Pokud jde o respawn dungeonů, ten občas přináší jiná monstra, takže to je další důvod, proč se do určitých lokací vracet ;)
Karol Karol   | M&M 8, 9 13.01.2021, 22:18:54     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
"Projekt dvoch študentíkov", to som nevedel a vyčarilo mi to úsmev na tvári :D O to viac ma zaráža ten nepomer k Lithtec enginu, ktorý síce mal úžasné plány /MM + Counter Strike/, ale z toho čo ponúka MM9 je to horšie a nestabilnejšie. A to by som tipoval, že štúdiu, ktoré malo k dispozícií riandu finančnú čiastku na development plus mali už dobrý základ, od ktorého by sa čakalo že sa posunú vyššie. A z miesta, odkiaľ to posudzujem, to pôsobí, že dvaja študentíci strčili celý Lithtec do vačku, ba až mi je ľúto, že tú devinu sme nikdy nezažili v starom engine.
Ale aj to negrafické prevedenie - nechám hráča krúžiť medzi hlavnými mestami /vo forme questov a promócií/, asi aby som donútil hráča stráviť viac času hraním (neviem či v tých časoch už sa meral čas nutný vs odporúčaný na prejdenie hry. Pri starých hrách to asi ani nebolo merateľné, a u nových to rýchlo skĺzlo pod 20 hodín, pričom už 13 hodín sa považuje za dostatočné, aby si publisher pýtal 40 EUR, asi 1100 CZK) a v tomto kontraste mi príde dosť demotivačné, že mnohé bonusové ciele sa nerefreshujú - sudy, kosti a niektoré truhlice tiež nie. Tie truhlice mi až tak nevadia... pokladov vždy viem nájsť dosť. Rovnako ma mrzí, že príšerky, ktoré vás napadnú počas spánku nedávajú ani zlato ani EXP. Štvorlístky v mestách sa myslím refreshujú. Rovnako niektoré studne sa refreshujú.
Sú to práve možnosti navštívenia už prejdených lokácií /aj pre XP, aj pre zlato plus predmety, ale aj pre zážitok z decimácie nepriateľov, ktorí vás predtým nútili mlátiť do F9/, ktoré mi na týchto hrách su tak sympatické. A aj keď viem že niektoré lokácie viem prejsť s podstatne nižšou úrovňou mojej partičký, ako je odporúčané, zbožňujem dominovať na bojišti a nazbierať predsa len extra levely a skúsenosti než vstúpim do ťažšieho dungeonu.
Mimochodom, začal som tretí krát. Prečo? Najprv som prišiel o Dragon quest (ten ale nie je povinný) - abbot hovoril že draka nevie privolať, lebo nemá kostičku, ja mu rečiem, že ja ale veru kostičku už mam. Dialóg sa vratil na začiatok, kde mi abbot znova opakoval že draka nevie privolať, no ja som už žiadnu odpoveď preň nemal, tak len pomocou ESC som vedel opustit dialóg a už sa to bolo preč. Naivne som si myslel že opustením a vrátením sa do kláštora sa to "zresetuje", a tak som si vlastne prepísal autosave. Ďalej ale už sa podobné problémy začali kumulovať, aj to že som sa vrátil s denníkom z Isle of Ashes na Mage promotion, denník mi pri rozhovore s quest giverom zmizol ale učiteľ naň stále akosi čakí a môj scholar zostáva scholarom.
Pričom už som sa tešil, že dokážem porážať aj silných nepriateľov (hlavne nemŕtvych) a že už si len skompletizujem všetky promócie a idem zas na dejovú líniu.. a ono to takto na mňa.
Preinštaloval som zas GoG verziu a už som nedal žiadne patche (aj keď neviem či tento fullscreen fixes patch "https : / /community.pcgamingwiki.com/files/file/6-might-and-magic-ix-fullscreen-fixes/" je v GoG tiež, alebo či ho je stále treba, resp. či vôbec pomáha) a zatiaľ ide celkom stabilne, aj keď ten problém že sa pohľad zasekne kolmo hore alebo dolu zostáva.
Troch casterov som si ponechal, no Paladina mením za assassina. Aj keď som dokázal otvoriť predtým väčšinu truhlíc, tie skill pointy mi chýbali. Naopak Assassin, s prioritou Disarm Trap a Percpetion nie je výrazne slabší. Sklamaním bol Paladin, ktorý dokonca našiel Cutgel Relic (30 až 70 DMG a bonus k rýchlosti), ale svoj pôvodný účel, že bude aj bojovník, aj tank aj liečiteľ si nevedel efektívne zastať.
Potešením aj sklamaním je, že bank glitch stále neodstránili (najmite NPC čo pridáva x% k príjmom, a bude pridávať aj k sume, čo si vyberiete z banky. A máte žriedlo bohatstva za cenu pár klikov).
ID Monster stále bude absentovať, takže rezistencie monštier budem odhadovať čítaním battle logov. Ale Licha ho nechám naučiť sa aspoň na možnú Master úroveň. Mage zastanie ID Item GM, a Priest Repair GM. Extra sa teším na Disarm GM, lebo s black chesty nejsou žerty.
Vôbec som si predtým nevšimol, že chorobu (nemoc) možem dostať náhodne. Takže už so sebou nevláčim liečiteľku, ale cez quick load kradnem itemy z kostričiek. Škoda že plesnivý sud to nemá rovnako (tam sa zdá že nákaza je 100%), tak taký vždy ignorujem. Len ma hnevá že namiesto neho mohol byť +might alebo +endurance...
Teraz keď všetky utility skills zostali na Assassinovi (disarm, perception, merchant) a na troch kúzelníkov som rozdelil spravodlivo ID monster, ID item, Repair - pričom repair nazatiaľ ignorujem (až v ťažších lokáciach dochádza k častému kazeniu). Dokonca som sa pohrával s myšlienku, že si namiesto bankérky najdem mudrlanta, a ten mi všetko identifikuje zadarmo a ešte pridá bonus +10% k EXP.

Čeština pre MM9? A to je nejaký fan projekt, alebo osobný projekt, či máš v pláne to dať/predať GoGu /Alebo Ubisoftu/? V každom prípade je to zaslúžila a chvályhodna iniciatíva :D

Ah, ale ak MM9 rovnako berie do úfahy atribúty až do hodnoty 500, mohla by hra byť štedrejšia v ich rozdávaní.
Veď napr. ten Redone mod upravil sudy aby dávali až +5 k danému skillu, sudy sa respawnovali spolu s príšerkami a nemálo dungeonov naplnili sudmi (kde boli dva či tri sudy, Redone dal osem až dvanásť) a aj keď človek sa sebeviac snažil, ledva tú stovku prekonal. O päťstovke sa nedalo snívať ani s Day of the Gods + relics (aj keď jeden luk dával až +150 accuracy)
Fakt ma baví zháňať extra XP a zlata, ale dostať na druhý pokus menej, ako na prvý je jemným sklamaním.

Apropos, čudujem sa môjmu ja z minulosti, ako to mohlo hrať bez speedhacku. A tiež sa čudujem, že ma to stále baví aj keď začínam potřetí. Ale asi aj preto, že už toľko neblúdim a viem čo robím a kam asi mám ísť.
Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 11.01.2021, 13:36:32     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
S kouzly je to trošku komplikovanější, ta převažující (první potřebná) dovednost určuje úroveň kouzla a ta druhá, popř. třetí, upravuje jeho další parametry. První tedy např. zvedne poškození a druhá zvýší plochu, na které kouzlo působí. Některá kouzla to mají v popisech, ale když jsem se tím podrobně zabýval, tak mě často přišlo, že ten efekt není tak výrazný, jak bych očekával (při investici většího počtu bodů v dovednosti). Dávat do dovednosti více bodů jak na velmistra mi tedy přijde nehospodárné. A hlavně jsem nikdy neměl tak vysoké levely, abych měl těch bodů nadbytek :)

Já jsem předevčírem devítku rozjel kvůli testování nové verze češtiny, takže mám taky celkem vzácnou možnost jí zhodnotit s odstupem času. Volba byla jednoduchá, potřeboval jsem vidět všechna funkční první povýšení, takže mám křižáka, učence, léčitele a žoldáka (budu to dál pojmenovávat česky, ať to zbytečně nemíchám). Cíl je paladin, mág, kněz a gladiátor. První povýšení jsem stihl do levelu 10, čímž jsem si rovnou oběhal všechna města. Trénink na level 20 následoval v Rokli smrti (napochodoval jsem tam na levelu 14). Je to zdlouhavé, úmorné atd., ale zase mám prima výbavu. Komplikací je akorát inventář, protože vzhledem k volbě povolání mi jedna postava věci identifikuje, druhá je opravuje a teprve třetí je prodává (čtvrtá postava je skladiště pro věci, které nelze z inventáře vyhodit). Kobek jsem zatím moc neprošel, ale na ten pentagram si třeba vzpomínám velmi dobře. Tenkrát mi to navíc podivně fungovalo, takže jsem dlouho netušil, co hra ode mě přesně chce (co se vlastně na tom pentagramu mění).

Jinak GOG verze už patch 1.3 obsahuje.
Karol Karol   | M&M 8, 9 11.01.2021, 11:36:32     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Óóh, to áno, to srdečne súhlasím. V porovnaní s mnohými "AAA" titulmi posledných, veruže aj desať rokov, je Might and Magic 9 stále hviezda. Ak nič iné, dá sa dohrať, a nepredáva opravné patche ako drahé DLC.
Dokonca už si musím dávať pozor aj na tzv. indie produkty, toť pár rokov dozadu, si kúpim sľubný projekt, niečo typu DnD, a zo začiatku to celkom šlo. Aj keď až také inovatívne ako sľubovali to nebolo, ale bolo to hrateľné. Až do chvíľe ked som mal poraziť zopár giant spiders v inak pekne nakreslenom hrade a bum, oni sa totiž teleportujú, potvory osemnohé, a teleportujú sa aj mimo aktívnej/bojovej plochy a hra končí. Idem na Steam fórum, a tam už sa vo veľkom píše "abandonned". MM9 sa aspoň dá dohrať!
Aj tie kúzla, že potrebujú kombináciu škôl, sa mi páči, len ma trošku mätie, ktorá škola zvyšuje účinnosť kúzla. A ak obe, tak potom taký elemental bolt môže byť vylepšený až o šesť úrovní? Začína na B Elemental a B Spirit, a Priest získa Elemental M /plus dva upgrady/ a Spirit GM /plus tri upgrady - síce nie šesť, ale len päť "zlepšení"/.
Ani manuál, myslím, neponúka podrobnú anamnézu kúziel a ich higher-tier verzií. A in-game iba niektoré kúzla spomínajú funkčné rozdiely, ako Town Portal: "An inexperienced mage can only call to the nearest altar, more experienced ones can call to the altar of their choosing.". No či už hre je fuk, ktorú magickú školu upgradnem skôr, či elemental, či light, skrátka má svoj hard-coded počet upgradov a len čo dosiahne maximum, kúzlo is as good as it goes?
Aj vývoj postáv, kde nie som "uzamknutý" ku kontrétnej career path, až kým sa nezaviažem promotion NPC "XX wants to become a Healer.", mi je sympatický. Nie že by to dovolovalo úplne divoké preskupenie predošlých rozhodnutí, hlavne pre absenciu resetu alokovaných skill pointov, no je to zaujímavé a fajn.

Čo sa týka druhej partičky, spravil som dosť bold rozhodnutie: Paladin, Mage, Lich, Priest => absencia Perception max Expert a Disarm Trap max Master. Kým som doteraz vždy plánoval s Perception GM, teraz to skúšam takto anti-utility-wise. Aj keď assassin je výborný bojovník, ako na vzdiaľenosť tak na blízko, GM merchant plus GM armor a navyše možnosť doliečovať tých troch Mr. Burns like chatrných čumbrlíkov. s Expert Spirit a Expert Light kúzlami. /Len prežiť nestačí, treba postaviť na nohy padavky... a tá drahá spoločníčka čo mi kradne 20% lupu a ešte 1000 každý mesiac ma polieči len raz za deň! Zatiaľ kým nemám Restore kúzlo dosť efektívne, je to ale užitočna liečiteľka v slabších dungeonoch, kde chcem brať veci z kostier = diesease, či poison status. Silnejšie boje aj tak neprežije, takže jej pomoc zostáva len v robine teoretickej.
Prekvapivo, hra má veľa lokácií, kde Disarm Trap 4 - 5 stačí. Až na čierne truhly, prirodzene. Už mám ale scholarov, a teda Disarm Trap Expert a k jednej čiernej truhlici som sa vrátil...no bol tam oštep, nikto z mojej party nemôže mať oštep..tak 35 tisícová kopia sa predala, len za 20K. Apropos Merchant - prešiel som pol sveta MM9 kým som našiel Merchant skill scroll. Podobne dlho som hladal Cutgel skill, ale moji initiates aj tak viac DMG s palicami neurobia ako s holými rukami /nič vs nič/.
Nízky Preception skill neviem posúdiť, či spôsobil vynechanie nejakých pokladmi preplnených skrytých miestností, alebo dokonca či neskôr bude príčinou hrubšieho zákysu. Ale zatiaľ sa dá. Assassin by mohol mať M a Ranger GM, no ani jeden by nemal takú výdrž, a len čo nájdem rodinu, ktorú mam najprv nejak zdecimovať a potom jej pomôcť /čo som američan?/, budem full fledged Paladin. Toho bohatého Jarla som už zachránil.
Apropos farby, resp. ich absencia: Na Isle of Ashes, Mage promotion quest - v tom dungeone som si skoro zlomil mozog. Žurnál spomínal farby skeletonov a pentagram mal presne päť ohňov pred zamknutými dvermi. No farby boli: červená, žltá, modrá, zelená a oranžová, no aspoň tri z nich vyzerali totožne a žiadne nevyzerala ako modrá. Ani som už neveril že sú spolu prepojené a až návod mi potvrdil že sú. Tak som si tipol, ktorá z nich je najviac červená a potom akosi intuitivne hľadal niečo viac žlté a potom viac modré /nič nebolo viac modré, ale logicky som už moc na výber nemal/.
Skrátka aj na tú dobu, vytvoriť svet, ktorý vyzerá skoto totožne - ako taká bezfarebná bažina, či už chodíte po palácí, či po temnom dungeone, či po meste, či ste v obchode s kúzlami alebo starej zrácanine, stále je to akoby tá istá zlátanina mdlých farieb a zlých textúr. Možno som viac kritický aj z dôvodu, že MM 6, 7, 8 som hral všetky v HD novom šate, ale ak to mám porovnať s Wizadry 8, tak predsa len je to ako obray Whistlerova matka originál versus verzia od Mr. Beana.
Na herný zážitok sa až tak nesťažujem, mám adrenalínové chvíle, kedy na ôsmy QUICK LOAD /Vďaka aspoň za F5 a F9/ konečne porážam grupu Lizards Orcs (kto toto vymyslel, že lizard orc, proím vás?)
Tiež som vďačný za možnosť čakať "till dawn" bez únavy a "FULL HEAL" bez jedla (jabĺčok).
Ale čo sa týka putovania po svete, to som nedokázal prekusnúť, a aj keď už teraz mám Fleet Foot (125% travel speed), musel som si zapnúť Cheat Engine a dat Speed Hack 2x.
Rovnako sa stretávam s "uzamknutím" pohaľadu kolmo dole alebo kolmo hore, a sem tam aj drop-to-OS crushmi. Normálne by som si povedal, že za to môže Cheat Engine speed hack, ale robilo mi to aj pred ním, resp. bez neho. Ak je to moja chyba, tak monžo som nemal inštlovať 1.3 TELP na GoG verziu? Ale Wokna 8 by s tým nemali mať až toľko spoločného, lebo si tieto problémy /hlavne ten vision lock/ pamätám ešte z WXP čias.
No nechápte ma zle, aj keď sa šťažujem od hora až dole, pozrite sa na mňa, starého frfloša : hrám MM9 vo svojom vzácnom voľnom čase a nie BG 3 alebo čokoľvek "novučké, lesklučké, chutnučké, trblietavučké". Nemôžem MM9 naozaj nemať rád :D

Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 10.01.2021, 11:27:31     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Botu si asi vysloveně neudělal, devítka je v tomto ohledu celkem benevolentní. Když jsem jí tenkrát zkoušel, tak jsem si připravil základní partu dvou bojovníků a dvou noviců a po prvním povýšení jsem si udělal dva savy, abych podchytil několik kombinací povolání. Měl jsem tak v družině i rangera a druida, abych si vyzkoušel, nakolik je to schůdné bez kněze apod. (druid je jinak docela slušný melee bijec). Hrát to na 3-4 novice taky není úplně špatný nápad, protože převaha kouzel je ve hře hodně znát, ale k tomu jsem se nikdy nedokopal. Mág/lich je klíčový jen pro boj s drakem, ale jelikož tenhle souboj je nepovinný, tak lze hru pohodlně uhrát s čímkoliv. Já mám ve zvyku mít v družině někoho, kdo umí dobře obchodovat a léčit, protože to je v M&M hrách základ (peníze na trénink postav).

Ona je devítka celkově zvláštní, chyba byla už jen v tom, že 3DO tlačili na akčnější pojetí hry a New World Computing (NWC) museli přejít na nový engine, protože devítka původně vznikala na základech osmičky. Jenomže vedle MM9 vznikaly ještě Legends of Might and Magic jakožto alternativa ke Counter Strike a MM9 a Legends sdílely zdroje. Ostatně ani engine pro MM6-8 není výtvor přímo NWC, prototyp jim tenkrát přinesla ukázat dvojice studentíků, kteří to měli jako fanprojekt. Pokud jde o marketing, tady asi všichni v týmu věděli, jaký to bude průšvih, venku už byly Wizards & Warriors a Wizardry 8, to je to, na co ten marketing mířil. Ovšem i tak je zajímavé, že si z té doby pamatuji, že se u nás více a déle hovořilo o MM9 než zrovna o Wizardry 8. Mě devítka vysloveně neirituje, třeba rozvoj postav se mi celkem líbí a špatná není ani myšlenka magie vázané na vícero dovedností. Na alpha verzi to dopadlo ještě dobře, obzvláště když to porovnám třeba se současnými pokusy o "levné AAA" tituly jako Underworld Ascendant, jehož vývoj mohl být podobně nákladný a při podobném počtu lidí.
Karol Karol   | M&M 8, 9 09.01.2021, 19:04:48     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Dakujem za odpoved.
Takze som si aj vysoko pravdepodobne zle / neefektivne naplanoval particku (som mal nejake 'off' tabulky) Ah jaj. (Akoby nestacilo, ze ma hra uz beztak muci visualizaciou so sarmom dementora..)
No nic, daleko som sa aj tak nedostal. Len tak-tak som ziskal do kanalov odplaveny manuskript a aj ked EXP mam na level 9, peniaze mam len na level 5.
Dalsie financne zdroje aspon vyuzijem na nakup skill scrollov. A aspon jedneho fighter-a + jedneho initiate-a naucim vsetky skills, a priamo v hre si potom skontrolujem ktory class naozaj moze dosiahnut ktore skill mastery. A asi teda toho Rangera predsa zmenim za Paladina.
Dokonca som sa pohraval s moznostou: mat len jedneho 'utiity' fightera (Assassin, ktory moze mat GM disarm a M perception) a potom troch spell casters (Mage, Lich a Priest), lebo aspon podla tychto tabuliek - co si planujem riadne overit, len dvaja spell-casters mi nedovolia naucit sa vsetky kuzla.
Ale ak mam chybne informacie, mozu byt chybne aj v tejto oblasti kuziel, ze ano :)
Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 09.01.2021, 15:43:03     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Ty tabulky jsou nějaké zvláštní, hodně věcí v nich nesedí. Jinak ano, ranger může být v melee max. expert. U něj je to vlastně kompenzované tím, že pro něj existuje celkem ultimátní luk, nicméně alespoň spear mu na mastera dát mohli.
Karol Karol   | M&M 8, 9 09.01.2021, 14:24:51     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Mne to aj bolo divne, ze by nikto nemal Unarmed GM. Pouzivam tieto:
https://www.celestialheavens.com/mm9/MM9PDFs/Initiates_Table.pdf
https://www.celestialheavens.com/mm9/MM9PDFs/Fighters_Table.pdf

Ozaj, ale teda plati, ze Ranger nema ziaden melee (hand-to-hand) skill nad Expert?
Petr Levák Petr Levák   | M&M 8, 9 09.01.2021, 12:48:46     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
GM Unarmed je druid. Pokud jde o magii toho paladina a rangera, tak to je dáno stejným základem, ze které vycházejí (crusader). Navíc netuším, co používáš za plánovač, protože oba jsou experti jen ve spirit, paladin je pak ještě expert light (elemental normal) a ranger je expert elemental (light normal), tedy je to přesně tak, jak bys čekal ;)
Karol Karol   | M&M 8, 9 09.01.2021, 12:30:15     Odpovedať   edit   delete
Ospravedlnujem sa, ze tu trosku 'kradnem' thread.
... ale neda mi nenapisat.
Som totiz celkom 'mesmerized' z toho kontrastu co MM9 slubuje a co naozaj prinasa.
Sprvu by som si to vobec nevsimal, primarne z dovodu, ze som k hram velmi nekriticky a davam sancu kazdej a hladam v nej zabavu a relax. A s MM9 som istotne svoju davku zabavy (nie relaxu) prezil. Az teraz, s odstupom a z uplne ineho uhlu, mi to akosi uz lezie pod kozu.
MODy.
Na predosli engine (MM6, 7, 8) je nemalo a celkom rozsiahlych modov (co do kontextu ako aj visuals). A ked som sa vyzuril s Merge, Maestro, Rev4, Redone + mensimi modmi a uzil si zname hry akoby nanovo, zacal som koketovat s MM9. Prekvapivo, ma len patche (1.2, 1.3 TELP, Resolution patch) a nic ine. Jasne, pricina moze byt tak jednoducha, ako dobre skomprimovane datove subory, ktore nikto 'neprelomil'. A dajme tomu ze "kde je vola, tam je cesta" tentokrat neplati. A tak pre svoju povahu som si to znova nainstaloval, stiahol aspon tie patche (Aj ked mam pocit ze GoG uz ten 1.3 patch obsahuje.. ale pre istotu) a sup do hry.
Ocakavania som uz mal minimalne, vedel som ze zaciatok je extremne 'dull' a to akoze treningove centrum (veza v priekoope) je len predohra k hroznej navigacii cez uzke priechody. Tenktorat som bol vyzbrojeny planovacom postav (A stale hutam preco ani jedna postava nema GM Unarmed, akoby planovali viac povolani, ktore sa do finalnej verzie skratka nedostali) a mat Rangera s GM Bow, avsak bez jedinej melee znalosti vyzssej ako Expert... no prilakalo ma Identify Monster GM. Velmi mi ale v boji chyba Paladin, ktory moze mat Bow M, ale aj Cutgel GM a Armor GM. Rangerova Dodging GM sa tomu nevie rovnat. Tiez je vtipne, ako Ranger aj Paladin mozu kuzlit tie iste kuzla (obaja maju light aj spirit E, ja by som prinajmesom cakal Elemntal E namiesto Spirit u Rangera, ale co uz)
No spat k tomu vychvalovaniu deviatky marketingovymi medovymi motuzami: "The game is based on a very strong character creation engine." - no to urcite, hry o dost starsie mali lepsi ch. creation engine. A to ani nevravim, ze UI navigacia pocas tvorby postav je strasna - mne napr. neslo prepnut na dalsiu postavu kliknutim na portret. Alebo zadam meno, a to sa neulozi. Aspon ze bolo mozne si rovnako ako v predoslych dieloch, pozriet potencial skillov (co by bolo ale nedostacujuce, keby som nemal k dispozicii kompletnu tabulku planovaca profesii, lebo na vyber je len polovica skillov)
"The dungeon design of Might and Magic IX is simply outstanding. Rarely have people seen such well-made dungeons," - akoze prosim? To nemyslia vazne. To ze su 3D? To uz bolo. To ze maju packy a tajne dvere a pasce? To tu tiez uz bolo. Aha, asi maju na mysli ten dungeon, kde ma hrac casovy limit aby sa preplazil medzi pascami... myslim ze to bol promotion quest. Ved z toho mam nocne mory dodnes. MM 6, mal omnoho primitivnejsi system pohybu a skakania, avsak som aspon vedel kedy mam "JUMP" stlacit aby som som istu pascu preskocil. v deviatke je ten krokovy system akosi uplne pomrveny. Dokonca aj v osmicke hned v prvom dungeone dokazem preskakat niektore pasce po par pokusoch, lebo hra reaguje konzistentne a sekvencia pohybu sa teda nemeni. V dievakte? Akoby som bol opity.
Ale najviac ma dostalo "fewer enemies ... but smarter.", slubujuc, ze nebudete mat proti sebe 50 hydier ci 20 titanov, ale nepriatel bude mat lepsie AI? Co je to za nemiestny vtip? Jedina zmena je, a aj to hlavne hned na prvom ostrove (z ktoreho sa musite dostat tak, ze fireballom potopite ostrov kostlivcov), nepriatelia nie su len 'cakajuci' na svojich poziciach (znova len stacionarne, ziadne AI, ktore by vas sledovalo, lovilo, obkolesovalo), ale sa aj 'objavuju'. To je predsa lacne. Ze developer spravi nenapaditu 'trigger' pascu a necha kostlivcov sa 'objavit' za vasim chrbtom, nedaj boze este aj s ranged utokom. Pf, to je to 'smarter'?
No dobre, ide o hru a ja sa mam zabavit.
A uz ked si myslim ze som sa psychicky vyzbrojil odolnostou voci nedostatkom...
Buduceho Licha si trenujem na ID Item, a buduceho Assassina na Merchant (Kedze Paladina s Merchant GM som zamenil za Rangera). Zo zaciatku si to vobec nevsimnete... ale po vacsich 'zatahoch' v dungeonoch to uz pride: najprv svetko najdene preniest identifikatorovi, potom to co nechcete predajcovi. Easy, vsak? Lenze penasanie predmetov v predoslych dieloch bolo aj graficky menej narocne, lebo predmety boli velke (resp. aj velke, lebo napr. prstene a pod samozrejme stale boli o jednom policku). Lenze teraz su vsetky predmety len "maly stvorcek". Ked uz mam 20+ predmetov a prejst si tymto procesom znova a znova, aj moja mys aj moje zapastie uz protestuju. A najsmutnejsie je, ze ten velmi prirodzeny sposob 'presuvania' z predosleho dielu ZMIZOL! (do mysky 'chytis' predmet a zmacknes cislo na kalvesnici korespondujuce s vasim cielovim hrdinom. Ked mam predajcu ako prveho, tak by som len bral predmety a mackal jednotku). Lenze teraz, ked je predmetov viac, su horsie 'mackatelne' a portrety hrdinov su hlupo alokovane vpravom malom priestore, plus treba skrolovat po inventari hore-dolu. Prosim? Teraz ich musim pracne drag'n'dropovat? Toto fakt neslo aspon troska dopilovat (aspon na uroven predoslich dielov?)
Ved predaj lupu ma byt zabava, nie otrava. A aj to bolo predtym lahsie, len si u predajcu aktivoval "SELL" a na co si klikol s hned predalo. Sup, sup, click a mal si predany cely inventar. Aspon ze je tu teraz moznost 'buy-back'. Co som sice doposial nepotreboval, ale je to predsa len pozitivum. (ak neratame ze obchodnikovi zahltime inventar, tu zas prichadza dalsi benefit, filtrovanie podla druhu) Kym v predoslich verziach ma mrzelo, ak sa mi do inventara nezmestilo dost artefaktov, a manageoval som prisne kolko 'back-up' scrollow a potionov mozem so sebou na vypravy brat. Tu ma mrzi uplne vsetko a 'you found an item' neprinasa ziadnu uprimnu radost.

Aj ked svet MM9 je po interaktivnej stranke mensi, navyse treneri E a M su zvacsa jedna a ta ista osoba, zhanat ich po uliciach aj tych par miest je celkom otrava. Suhlasim sice so zauzivanym pristupom Town Portalu, kde najprv dane mesto musite navstivit (v osmicke sa treba napit z fontany, v devine zas ocistit altanok), no ani potom sa cestovanie nestava vyslovne prijemnym.
A akosi som si v podvedomi pestoval negativny nazor na MM8, a devinu som nejako vylucoval z takej skutocnej kritiky, ale teraz ked hned po 6,7 a 8 hram devinu, som nevyslovne znechuteny.
Aj ten system mapovania: kde si mapu 'netvorite' objavovanim, je pevne dana, ale vzdy je ukazany len maly vysek okolo vasej skupinky a aspon ja som neprisiel na sposob ako mapu posuvat, alebo zmensovat. A tie udajne UZASNE a PREPRACOVANE dungeony so zeleznou pravidelnostou vyzeraju mdlo a vsetkych chodby a miestnosti vyzeraju rovnako. Ak ide o bludisko, chapem, ale kazdy jeden priestor je uspesnym receptom na nevyraznost a nezapametalnost. Velke? Ano, niektore su velke, hlavne v spojeni s tym, ze aj 'behanie' je v MM9 len take cvachtanie sa v mocarisku. Hlavne ze implementovali head-blob. Predosle dieli sice tiez neboli zname pre 'need-for'speed' styl putovanie po svete, a aj preto mnohe mody maju 'double speed' pod F2 klavesou. No devina, kde som bombardovany nevyraznymi farbami, nudnymi svetmi a zbytocne vzdialenymi od seba, pretkana questami kde mate behat hore a dolu. Dakujem za stelesnenu odpornost. Sestka sa tiez konecne dockala HD remaku, ale aj povodna verzia k 'hrubozrnymmi' texturami bola zivsia, prijemenejsia a zaujimavjsia ako devina s 'prevratnym' modernym enginom. Dobre, predosle diely mali 2D textury a teraz su 3D modely, ale co sa tyka aspon tych farieb. Akoby chceli ozivit CRGA (ani nie VGA). Nechapem.
Akoby vsetky 'vlajkove lode' merketingu deviny v skutocnosti boli naopak, jej slabymi strankami.
Asi len moznost NPC sa aj zucastnovat boja, je celkom mila. Aj mnohe questy vo svojom teoretickom kontexte su posobive. Ale ich prevednie je snad so zeleznou pravidelnostou otrasne. Uz som spominal ako som v sestke nemal rad cakat na equinox ci solstice - druid ptomotion, ale tu je to CELE ZLE.
Naozaj zacinam verit tym reciam, ze nehanebne vydali/publikovali hru v ALPHA stadiu.
A ako ceresnicka na torte - implementovali moznost schovania HUD. Akoby sa domnievali ze ich 3D svet je tak krasny a dychvyrazajuci, ze treba ten interface skryt a nechat hraca sa plne kochat do omdletia. No ja asi omdliem, ale nie od nadsenia.
Tymto momentom sa kontroverzna osmicka vracia na moje osobne vyslnie. Ak pre nic ine, tak pre ten velmi jednotuchy no uzasne uzitocny 'on-map-notes' system plus auto-notes, kde po navsteve trenera sa na mape vytvorila info bublinka. Hra ktora nechce aby si hrac viedol 10 stranovy dennik plny poznamok, cmaranic a obrazkov, by mala mat aspon takto zakladny dokumkentovaci system implementovany in-game.
Karol Karol   |  21.10.2020, 21:01:11     Odpovedať   edit   delete
Ah Might and Magic II, ten nesklame :)
Zas ale musím príznať, že pri novších hrách si tajne želám, aby ma hry vyslovene "neviedli za ruku", a keď v Grimoire vlastne nemám žiaden "main quest" (ťahám key-words z obyvateľov Crowl-u), a skôr je to o "free exploration", neviem si rýchlo zvyknúť na jemné "chodenie po ľade", a dbať na najmenší detajl (Inak nechtiac zabijem kľúčovú NPC postavu, alebo mi ujde kľúčové slovo/hint). Pritom tak veľa tých postáv tam nie je. Hra dokonca ponúka šikovné kúzla - Wizard Eye, Locate Item a Locate Person. Druhá chyba, čo som spravil, bolo nastavenie častých encounters a tak som často pohltený bojmi a liečením, či navštevovaním Smithersa a predávaním. Leveli pribúdajú pomaly, a staffs/scrolls sa rýchlo míňajú. Aspoň že som našiel Lýru čo bardovi umožäuje používať Cone of Cold. Nie že by to mágovia nemali, ale bard ide v boji výrazne skoršie oproti casterom. Tým som zas už našiel 2x Ring of Pro Magic /spell regen/. Tiež nechápem, že aj keď si zvyšujem Arcana skill, Arcana kúzla sa neviem naučiť /mám knihu s nejakým Rainbow Ray, či čo a vyzerá to fajne kúzlo, ale ani jedna postava nie a nie si to nascribovať, aj ked si kúzlim Read Magic/. Tiež ma teší quick travel možnosť. Ale všeho všudy ma asi viac baví rozmanitosť (aj obtiažnosť) bojov, než samotný dej. Aj keď tie freskové výjavy zobrazujúce rytiera ako svojou kŕmi príšeru vo mne vyvolali smäd dozvedieť sa viac. Celkovo Grimoire beriem ako procedurálny generátor súbojov. Kde ma celkom vie rozhodiť nesymetria XP odmien. Aj keď Rockworms sú husté a vedia kyselinou zničiť obyčajné zbrane, s inými nepriateľmi sa natrápim viac, tak nechápem ten obrovský skok z 1600 XP za červy ale len 30-100 XP za bandu lúpežníkov, alebo 370XP za bandu dwarfov (miners-durrendil), a trpajzlíci si ešte castuju armorplate, invisibility a robia tiež riadny DMG. Jasné, keby mi šlo dej, vypnem si Encounter rate úplne, ale ako aj vo Wizardry, aj tu ma práve tie boje veľmi bavia. Ohľadom bojov, mám pocit že veľmi pomaly stúpajú levels, mám už tisíce zárezou na pažbe/porysku sekery, cez 100K turnov a pohybujem sa okolo levelu 7-8. Aspoň chápem prečo návody odporúčali meniť povolanie tak skoro ako to ide /level 3-4/.
Keď som už spomínal procedurálne generované hry, tak celkom ma chytil Low Magic Age, a nedávno vydaný (beta) D20 Dungeons. Oproti napr. Maj'Ejal sú to oddychovky. A už celkom obohranému D&D som verný aj vďaka pre mňa nestarnúcemu Temple of Elemental Evil (Oproti ranným M&M alebo Wizardry hrám je to síce novinka...), ktorý som oprášil vďaka modulom Temple+ a Circle of Eight. Tam mi zas chýba viac procedurálnosti. Potešil ma aj modul The Keep on the Borderlands.
Ale späť ku skutočným starinkám. Teším sa na "denník hráča" ;)
Petr Levák Petr Levák   | Grimoire - lebo inak su suchody 20.10.2020, 22:41:40     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Bez pomoci to na počátku nedal podle mě nikdo (snad každý se na něčem zasekl a ty zákysy byly díky tomu rychle provařené). Co si vybavuji, tak Felipe si rovnou čile dopisoval s Clevem. Jako nemožné to asi není, ale mě třeba vadilo to, že 95% věcí se dělá takto a 5% věcí vyžaduje trochu jinou posloupnost akcí. Člověk by na to časem asi přišel, ale je to postavené na hlavu. Za obě verze, co jsem hrál, to přitom Cleve nikdy neopravil. To okno zbrojnice jsem kupodivu dal, ale byla to jaksi náhoda :) U Wizardry 7 jsem si na to pak vzpomněl u jiné události, která taky souvisela s otevřeným oknem. Můj první zákys v Grimoire začal hned v podzemí toho úvodního města, protože mi chyběla jedna dovednost, která mi měla cosi odhalit. O několik hodin později jsem na to dojel. Pak jsem tam měl ještě něco, ale jak jsem opustil první 1/4 hry, tak už to bylo z pohledu puzzlů/hádanek v pohodě. Nejhorší byl ten začátek. Jednak jsem do toho musel proniknout a pak to je část, kdy musíš sledovat myšlenkové pochody Cleva, jak on si představoval, že se to bude řešit (proto je taky první čtvrtina hry čistě lineární). Legrace je právě v tom, že když už znáš řešení, tak ti vlastně přijde logické, jenom bys to prostě na místě Cleva implementoval jinak :D

Já teď zrovna hraji EA Baldur's Gate 3, ale je to trochu jak na houpačce. Bokem mám rozehrané Vaporum 2 ... primárně bych však měl pokračovat v Might and Magic II, což je nyní prvořadý cíl letošního podzimu :D
Karol Karol   | Grimoire - lebo inak su suchody 19.10.2020, 16:16:59     Odpovedať   edit   delete
vraciam sa trocha nechtiac ku kontroverznému Grimoire - Heralds of Winged Exemplar. Teraz je to V3, ale ako spomínal Petr, žiaden rozdiel to nerobí. Veď aj sam Cleve písal že skoro všetkz procesné aspekty sú hard-coded, takže balance alebo niečo podobné nehrozí. Mňa skôr mrzí, že po už niekoľko rokoch, ani oficiálny manuál, ani Steam Guides ani Wiki /Wiki sa viac-menej stotožňuje s Guides/, skrátka nikde nie sú podrobné popisy kúziel, skillov. Alebo tak elementárne veci ako to-hit, či fizzle. Viem že kedysi nebolo vzykom tieto údaje do manuálov písať, ale to bolo v časoch W7. Dnes už by som čakal že aspon fan-made manuál bude detajlný. Sú skrátka hry, ako práve Grimoire, kde klasické "objavovanie" herného sveta nie je zábavné / nie je to plnehodnotná súčasť hry. Z tých mnohých kombinácii rás a povolaní, len niektoré sú efektivné, a z toho niektore "early game" iné zas "late game". A tak prísť do Prison s náhodne/intuitívne vygenerovanou partičkou končí čoskoro re-loadom. Čo sa týka riddles, questov, interakcie s NPC... aj keď som sa vyzbrojil trpezlivosťou, ceruzkou a papierom a zapisoval som si všetko a skúmal čo sa dalo, po čase beznádeje som sa musel s hanbou obrátiť na návody. A to aj keď som si aktivoval "Hint System" a stratil 20% XP. Už niektoré early-game nuancy, typu : "ja som plagát čo ťa informuje o XY, a ty ako hráč sa máš otočiť a kliknúť do okna.". Aj keď spätne mi to už príde logické, ja som len búšil do dverí, skúšal som použiť seahorse ring, hodiť ten ring do dverí... a to ani nevravím že som potom behal po Crowl-e a clickal do ostatných okien /nemusím asi spomínať, že zbytočne/. Viem že Wizardry (aj VII) bol ťažký, a niektoré questy boli fakt oriešky, ale vyslovene nelogický nebol. Ak je tu niekto, kto Grimoire zvládol bez návodu /mňa ako hráča by v živote nenapadlo že HUMAN bude najhorší spell-user, a Drow ako druhý najhorší, naopak Rhattu bude v TOP 3).
Skutočne smutné avšak je, že napriek BG3 alebo nižšie spomínanom W3 a iným titulom, ktoré by mali byť vlajkonosičmi PC RPG zábavy v pochmúrnom Októbri 2020, sa so sklonenou hlavou vraciam k už odloženému Grimoire. Tak som skončil s vylievaním si svojho zroneného RPG-ľúbiaceho srdca, prahnucom po RPG povyrazení.
BTW, celom vkusne zastúpili v ťažkých časoch mobile RPG: Moonshades a Andor's Trail. Na Steame zas JP Wizardry 'klony' ako Operation Babel, Operation Babyss, či novinka CRPG: Stone Shard. GoG popsúšťal a dokonca dal aj do zľiav mnohé remastered klasiky (Baldurs Gate, Icewind Dale..) ale recenzie ma úplne odstrašili.. Spomínané pochmúrne počasie si vyslovene pýta nejaký herný kanón, no zatiaľ ledva niečo sa nájde a pozerám len s deťmi Harryho Pottera... ah jaj. Celé zle.
Marek Marek   | Wasteland 3 31.08.2020, 16:15:15     Odpovedať   edit   delete
Tak problém s municí do odstřelovací pušky úspěšně vyřešen. Ve městečku Colorado Springs prodávají speciální munici do sniperky dva obchodníci, celkem mají pod dvě stovky nábojů dohromady, tak nějaký čas, by to mělo vydržet :-) . Ono je to i logické, v pustinách se nebude tak vzácná munice povalovat na ledacjakém místě. Snajperka je totiž ultimátní zbraň, která podobně jako v reálu na jeden výstřel prakticky do jakékoliv části těla zabije člověka. Munice není ale zase až tak levná záležitost, za jeden náboj do snajperky si účtují obchodníci 5 dolarů, za dva už pak 11 :-), a tak to roste, vyplatí se proto kupovat náboje vždy po jednom a máte to za stejnou cenu 5 dolarů. Nájezdníky ve Wastelandu trojce většinou vyřídí snajper na jeden jediný výstřel. Totéž i střelba ze samopalu dávkou nebo z útočné pušky dávkou vyřídí prakticky kohokoliv za jeden tah. Do útočných pušek a samopalů lze nábojů nalézt ve světě dost, nemusí se kupovat.

Podle wikiny to vypadá zatím na 80+ hodin hru. Hra by měla obsahovat 109 Questů + tutoriál a na průzkum je prý připraveno 68 lokací. Zatím to vypadá, že největší zrůdy v tomto díle budou lidé a ne nějací mutanti nebo roboti. Na to už i upozorňuje intro, že největší monstrem na planetě je člověk a nikdo jiný. Jsem celkem zvědavý jak se bude dále vyvíjet děj, nechci tady příliš spojlerovat.
Marek Marek   | Wasteland 3 30.08.2020, 00:31:36     Odpovedať   edit   delete
Hrajete už někdo Wasteland trojku? Po pár hodinách a několika prvních lokacích musím říct, že to vypadá na parádní zážitek (minimálně se to vyrovná dvojce, možná ji i předčí, zatím je brzo na odhad). Hra je opravdu krvák (což může na druhou stranu někoho odradit), přirovnal bych boje k Falloutu, kdy si vyberete perk krvák, tedy kdy vidíte umírat nepřátele tím opravdu nejbrutálnějším způsobem. Příběh se točí okolo příjezdu padesátky rangerů z Arizony do věčnou radioaktivní zimou zmítaného Koloráda. Pokud jste hráli dvojku, tak určitě víte, co se na konci stalo, děj přímo navazuje tam kde končí dvojka, takže vlivem událostí z dvojky musíte hledat azyl v Kolorádu, kde vám tajemný Patriarcha nabídl zřídit novou základnu rangerů a dal vám příslib zásob pro lid v Arizoně výměnou za jistou službu, kdy máte přivést k rozumu jeho tři potomky, kteří usilují svrhnout patriarchát otce (dva synové a jedna dcera) a nahradit ho svou mnohem pro okolní lid děsivější vládou (např. jeho dcera by ráda udělala ze všech obyvatel Koloráda otroky a nevolníky). Zatím to vypadá, že ty dětičky Patriarchy budou pěkní sviňáci, i když pravda může být i někde jinde. A do toho ještě proroctví o krvavé potopě, která utopí celý starý svět v rudé lázni.

Dvojici startovních postav jsem zvolil velitele skupiny - tvrďáka ovládajícího samopaly a dále ženu snajpera, co si poradí s otvíráním zámků a hackováním, takovou techno rogunu :-) . Co autoři moc nedomysleli jsou náboje do snajperky v úvodní lokaci. Snajper má ze začátku jen do desíti nábojů a v úvodní lokaci najde jen jeden náboj, takže za chvíli došly náboje a snajper nemohl bojovat, tady se vývojáři fakt vyznamenali, jiné zbraně kromě granátů nemůže snajper používat, když se to nenaučí, takže po těch pár vystřílených nábojích byla odkázána na několik granátů, no a pak boj pro ní skončil, proto uvažuji, že bude lepší snajpera naučit používat pistole a brokovnice, je to dovednost na obě dvě zbraně jedna. Ani po několika lokacích zatím po nábojích do snajperky ani vidu, ani slechu :-) . Druhá věc , která tak trochu vadí je, že ve hře neexistuje pauza, když zmáčknete ESC, tak se ukáže nabídka, ale hra na pozadí jede vesele dál. Ale když se přenesete přes tyto dvě věci, tak hra se zatím hraje dobře a má spád.
Yan Yan   | Legends of Amberland: The Forgotten Crown 25.04.2020, 17:05:39     Odpovedať   edit   delete
Rozehrál někdo nebo se chystá?

https://store.steampowered.com/app/873890/Legends_of_Amberland_The_Forgotten_Crown/
Freddie Freddie   |  13.02.2020, 17:58:30     Odpovedať   edit   delete
Hoši, české akčné RPG Kingdom Come: Deliverance je zdarma na Epic Games Store!!! Akcia trvá do 20.2. Je to verzia bez dlc, ale aj tak je o čo stáť. Hra normálne stojí bez centu 30 éčok. Tak šup registrovať sa na stránke obchodu a môžete "nakupovať". :-)
Karol Karol   | Rebricek RPG Codex 2019 14.11.2019, 15:03:39     Odpovedať   edit   delete
Neviem ci si to niekto vsimol, resp. ci uz to tu bolo postovane... ale je to aspon pre mna zaujimave si ten rebricek pozriet:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1aJ9SdqrDHU13PfLD2mwCeFhw6RoX_iMa8ZshNdZxEz4/edit#gid=238442825
Freddie Freddie   |  14.01.2019, 17:17:35     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Vďaka za odpoveď, Petr. No škoda toho balancingu. Dobrý pocit z boja a neustála výzva sú pre mňa v RPG hrách dosť podstatné. Dragon Age: Origins to mal poriešené celkom dobre, ale tam to bol zrejme level scaling. Samozrejme ide o úplné odlišné hry, takže porovnávať nemá celkom zmysel. Momentálne sa pachtím s Eschalonom I, takže Grimoire dám šancu neskôr.
Petr Levák Petr Levák   |  14.01.2019, 14:00:50     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Freddie:
Které konkrétní slabiny a v jaké podobě ve V2 zůstaly, ti nepoví asi nikdo. Kdo chtěl Grimoire odehrát, dojel ho už ve verzi V1, pro rozehrátí V2 zkrátka důvod není. Pro mě osobně bylo zajímavé rozjet začátek (dříve Act I) akorát s patchem s údajným rebalancingem, abych zjistil, že ta hra je prakticky stejná. A abych si to ještě více ověřil, tak jsem z dřívějšího save navštívil jednu pozdější pasáž hry, která je analogií Hall of Gorrors z Wizardry 7. Velký rozdíl oproti Wizardry 7 je v pocitu z bojů a z vývoje postav. Grimoire jede na univerzální taktiku a vývoj postav je celkem nedůležitý (kdo nechce přijít o rozum, tak si beztak nabere kouzelnické NPC kvůli poolu many, jelikož tvoje vlastní postavy se charakteristice NPC ani zdaleka nepřiblíží). Barbar a jeho Lethal Blow je asi to jediné, co stojí za zmínku - efekt je dokonce lepší jak u Kirijutsu z Wizardry a trénuje se to poměrně snadno. Jinak mezi jednotlivými bojovnickými povoláními nejsou větší rozdíly.

Lepší zbroje a zbraně? Magie je základ, proto to craftění nemá velký smysl. Nastavení obtížnosti nemá vliv, RNG je rozbitý. Wizardry 7 je z pohledu puzzlů vyrovnané a hlavní hádanka se proplétá celou hrou (pořád tě to drží v napětí), u Grimoire je propracovaná akorát úvodní část, pak už je to všelijaké a hlavně rozmělněné díky množství lokací (někdy i zbytečných). V puzzle/hádankách jsou občas nelogičnosti. Tohle jsou prostě věci, u nichž jsem si nevšiml, že by je Cleve ve V2 opravoval (určitě by se o tom zmínil). Naopak si dále hraje s rebalancingem, takže až rozkope univerzální taktiku při boji s bossy, tak to bude teprve legrace, což ostatně už zmínil a chystá se na to.

Lepší, než to tu popisovat bude, když si zkusíš úvodní část hry. Je to čistá lineárka na 20-25 hodin a vyzkoušíš si v ní prakticky vše, zbytek hry je to samé jen v různých obměnách, ale zase nutno dodat, že je to pak klasický openworld, kdy můžeš jít prakticky kamkoliv, což ve Wiz 7 tak úplně nešlo. Jde to právě díky tomu špatnému balancingu, kdy je družina na levelu 10 už natolik schopná, že těmi rutinnými postupy udolá prakticky vše (u Wiz 7 jsem se cítil schopněji až okolo levelu 20). Ale zase, do levelu 20 se ve Wiz 7 družina opírala více o bojovníky s podporou kouzelníků, nad level 20 teprve přišla plošná magie, Grimoire sází na magii od počátku (za jeden ze začátků to dokonce bez magie nejde vůbec a ještě hůře, nejde to bez kouzelnického NPC). Není to špatná hra, ale Wizardry 7 to prostě není.
Freddie Freddie   |  13.01.2019, 16:19:21     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Fajn, rád si to nechám vysvetliť. Je fakt, že Cleve okolo toho robí riadny hype a evidentne chce predať čo najviac kópií. Petr, čo je teda podľa teba stále najväčšou slabinou Grimoire aj vo V2? Prečo sa nevyrovná Wiz 7? Wiz 7 je totiž moja srdcovka. Za celé tie roky. Skús aspoň stručne opísať. Vďaka.
Petr Levák Petr Levák   |  13.01.2019, 11:20:47     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Freddie:
Ale to je právě to, co jsem měl víceméně na mysli, pokud je pro tebe V1 polotovar, pak V2 je polotovar taky ;) V2 obsahuje úpravy mechanik, které byly dostupné už v jednom z patchů V1 a nezměnilo se prakticky nic. Ty nové oblasti nebo obecný crafting taky nic nezmění (zrovna crafting je jen do počtu, proto to označuji za kosmetické úpravy), v té hře je to jenom proto, aby Cleve mohl psát, co všechno na hře vylepšuje a co nového přidal (namísto toho, aby upravil ty podstatné věci). Ostatně tohle jsou věci, které už ve hře původně měly být, jen nebyly funkční. Steam fórum bych jinak vůbec nebral v potaz, jednak ho Cleve silně promazává a pak z těch jeho současných hippsterů tu hru dohráli tak dva a to ještě ve verzi V1. Podle mě je to čekání na Godota, ale třeba Cleve ve verzi V3 překvapí, protože jak už je u něj zvykem, oznámení práce na V3 bude důvodem k odkladu manuálu :)
Freddie Freddie   |  12.01.2019, 15:28:55     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Petr Levák:
Nechcem sa hádať, nie som znalec tejto hry, ale pokiaľ som sa dočítal v príspevkoch na Steame, do V2 boli pridané aj nové oblasti resp. mapy a to by som celkom kozmetickou úpravou nenazýval. Navyše V1 tých pár recenzentov, čo na nete sú nazvalo skôr beta verziou a to už o niečom svedčí. Ja si určite ešte aspoň rok počkám. Nechcem hrať polotovar.
Petr Levák Petr Levák   |  12.01.2019, 00:08:00     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Freddie:
Popravdě mi není moc jasné, proč se ty verze Grimoire tolik řeší. V podstatě jde jen o sérii kosmetických úprav, samotnou hratelnost to nijak nemění. V2, V3, ... to nebude brát konce. Pokud od toho někdo čeká důstojného nástupce Wizardry VII, tak bude asi trochu zklamán. Nicméně pokud jde o ten manuál, kdo zná Wiz 6/7, tak se v Grimoire snadno zorientuje.
Freddie Freddie   |  11.01.2019, 19:14:28     Odpovedať   edit   delete
Magor je v jeho prípade slabé slovo. Tú verziu 2 síce napodiv dokončil a v 50% zľave som to kúpil aj ja, ale už nenápadne v commentoch ohlásil verziu 3. Takže snáď v pokoji na penzii sa do toho pustím.
lasice lasice   | Grimoire - skusal niekto? 08.01.2019, 20:58:13     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Spiky:
ja to koupil taky, ale jeste jsem to nehral, mam rozehranou utlimu 8
neco pise tady https://svetmightandmagic.cz/pmm/grimoire-review.php
Spiky Spiky   | Grimoire - skusal niekto? 08.01.2019, 20:34:10     Odpovedať   edit   delete
Tesne pred Vianocami Cleve nahodil na Steam V2 a 50% zlavu, tak som neodolal a tych 8€ som mu magorovi dal. Zatial som tomu vela nedal, naivne cakam na manual, kedze nejasnosti je na moj vkus az prilis vela.

Skusal to uz niekto a zaznamenal vyraznejsi progres?
MickTheMage MickTheMage   | Global Gladiators, 1993, Virgin 01.09.2017, 15:43:17     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Matěj:
Pokial su dostupne info spravne, tak to vyslo len na sytemy Amiga, Game Gear, Genesis a Master System.
Matěj Matěj   | Global Gladiators, 1993, Virgin 31.08.2017, 21:31:39     Odpovedať   edit   delete
Nevíte jestli tahle hra vyšla i pro PC? Díky
http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=455
Karol Karol   |  29.04.2017, 23:41:49     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Maros S:
Misiu sa mi podarilo nakoniec zdolat.
Najprv som sa snazil drzat ordosov na piesku (dufajuc ze ziskam pomoc od sandworma), ale kedze ordosi maju az 4 zakladne, dlhodobo to znamenalo bud sialene preskupovanie alebo prehru.
Finalne riesenie:
harvestra poslat dalej od bojska (sandworma vyprovokovat a nechat ho nahanat moj QUAD az dalej do uzemia ordosov)
Zakladnu postavit uplne vpravo dole (juhovychodny bod) -> cim ziskam malu oblast, ktoru viem branit voci vsetkym styrom utokom mojou jednou obrannou liniou (bez preskupovania). Rafinery bezne staviam na okraj kamennej dosky - nech harvester setri cas, tentokrat si rafineriu drzim v uzkom kruhu zakladne - harvester sa viac nabeha, ale nestratit rafineriu ani raz sa dlhodobo oplati (nehovoriac o riziku ze sa to moze stat v momente, ked mozem mat menej ako 300 melanzu.)
Ordos drzi obrovsku zalohu vojsk - umenie je prist na to, ako ju vlna po vlne vylakat, a to vo vlnach, ktore dokazem odrazit s min. stratami.
Skratka hra: "tahanie za fuzy"

Sem tam sa stane, ze Ordos posle slusne mnozstvo vojst z viacerych zakladni naraz - co vzhladom na to, ze setrim a mam len jeden barraks (asi 25 vojsk), moze casto skoncit fatalne.

Misia je inak nahovado, jeden harvester - ktory mozete stratit (sandworm, ordos). Vycerpat vsetok spice z mapy je velmi obtiazne (je tam vela zdrojov spicu a este skryte deposity, tie sice AI nevie cielene aktivovat, ale su tam)

Nepreskumal som, ci je mozne vyhrat len s klasickou light infantry armadou (setri pociatocne naklady, ale aj naklady/jednotku). Ale akukolvek armadu si postavite, nesmiete len tak zautocit. Kazda zo styroch zakladni ma viac ako 25 jednotiek, takze do kazdeho z tych styroch osich hniezd treba stuchnut tak, aby vyletelo len zopar vciel(os).
Jedina silna zbran hraca je save/load.
AI utoci pasivne v malych poctoch (3-8 jednotiek) takze staci mat "mur" z Heavy Infantry (Guards) a straty su vzdy zanedbatelne.

Zaujimavosti z Dune IV:
1) Starport skratka nefunguje ako cierny trh vozidiel, ale len otvara moznost X-Center a Palace
2) Repair Facility neopravuje vojska, ale umoznuje automaticke opravovanie turretiek
3) Ornitophter aj Carryall sa ovladaju ako ostatne jednotky a vedia "stat" na jednom mieste
4) nie su ziadne mury (skoda - mal som ich celkom rad)
5) Len Super Guards, Missile Laungher a Rocket Turret vedia utocit na Ornitopther (nehovoriac ze ani Sandworm sa ich nemoze zmocnit) - su sice drahe, ale dokazu si bez zranania poradit s armadov Siege Tankov/Quadov ci obycajnych turretiek
6) Hra pocita do poctu budov aj Concrete platne. (raz som sa chcel vyhrat s budovanim, nechal som nedotknutu len zopar Windtraps, a pustil som to betonovania celej mojej platformy. Az som mal zabetonovanych tak 85% (mozno 120-150 stvorcekov) mi hra vyhlasila "unable to create more, try to construct more infantry barracks" - pritom vojsk som nemal maximum. Dokonca mi hra umoznila konstruovat dalsie ornifightery bez problemov. Ked som znicil jednu nepriatelsku windtrap, mohom postavit zas jeden betonovy stvorec.
7) X-Center znizuje ceny vyroby a zvysuje prisun melangu/harvester (mozno aj zrychluje efektivitu harvestera?)
8) Ked postavite construction yard (pomocou MEP) na betone - moze byt neviditelna (ale inak funkcna)
9) Windtrap (Wind Power Station) nie su viac nutne pre radar ani pre rocket turret, ale ak mate surplus energie, funguje to ako X-Station (+25% factories production speed, +25% harvester unload speed) Mentat spomina aj "turrets reacts slower" ak nie je dost energie, ale v praxi je ten delay celkom zanedbatelny. Kazdopadne aspon jeden Windtrap je nutny mat (otvara Rafinery ako v orginalnej hre)
10) mozete hrat za freemanov - prilis sa to nelisi, lebo technicky kradnu a aplikuju technologie od vsetkych troch ostatnych rodov. Jediny hlavny rozdiel je, ze uz v druhej missii mate pristup skoro ku kazdej budove. Paradoxne v tretej misii stracate pristup k Aviation Factory, kde prave tato chyba (nepriatel je za suvislym valom skal, ktore prejde len pechota alebo letectvo - a prave to letectvo vam bude chybat)
Maros S Maros S   |  29.04.2017, 22:51:57     Odpovedať   edit   delete
Zobraziť Odpoveď na príspevok od Karol:
Tak to je zlá správa pre neho - páč mi písal, že práve tú misiu nedáva kvôli tomu, že má len 1 harvester a nestíha hrabať peniaze na prežitie proti útokom.
Inými slovami, čo z toho že máš 99 max units, keď môžeš mať iba 1 harvester.... klasická ukážka blbého gamedizajnu.

carHrozny - to som písal iba ako "zaujímavé info všeobecne" nie ako riešenie jeho situácie.

 zobrazených: 50 [ 1-50/782 ]   «predchádzajúce 0123456789101112131415 nasledujúce»

Retrogaming merch - HV 1701.cz
 možnosti podpory
🍺 Buy me a beer
 hľadaj v časopisoch
 hľadaj všade
 posledne pridané hry
Tomb Raider II, 22.02.2024
Joust, 24.11.2023
Fortress of Dr. Radiaki, The, 01.10.2023
Rampage, 23.09.2023
Lost Vikings 2: Norse by Norsewest, 03.07.2023
Falcon, 03.05.2023
Metal Gear, 18.10.2022
Clock Tower, 26.09.2022
RoboCop 2, 09.05.2022
Ztracený ostrov, 01.05.2022
[ viac ]
 diskmagy
 Narsil
 Pařeniště
 KLAN
 PC Engine
 Bonus
 follow / sharing
 štatistiky
 Hry :: 1271
 Prílohy :: 8235
 Komentáre :: 7773
[ viac ]
Copyright © 2018 DJ, design & code by DJ
| OldGames | Online Hry | Časopisy | Diskmagy | Zberateľstvo | Diskusné fórum | Galérie obrázkov | Prílohy | PC hry | Mapa stránok | Odkazy | Kontakty |
| RSS-všetko | RSS-hry | RSS České hry | RSS-komentáre | RSS-diskusia | RSS-časopisy | RSS-prílohy | Facebook | Twitter |
 | Divinity: Original Sin | The Bard's Tale | Might & Magic X: Legacy | Legend of Grimrock II | King's Bounty: The Legend | Dune 2000 | Fix-It Felix Jr. online | DOSBox